Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (21)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_cls spune:

Citat:
citat din mesajul lui dari_nanau

Buna dimineata fetele!

Noi ne-am simtit foarte bine la intalnire, mai putin la final cand Vladut nu vroia sa pape si nu avea stare. Cum l-am pus in masina si am plecat a fost liniste...ce bine ca mai exista totusi drumuri cu gropi Dar acasa a papat fara sa respire, il tot opream ca se inneca. E posibil sa nu ii fi placut sa pape in parc, noi fiind prima data in situatia asta
Gasca noastra de baieti e super, fiecare cu personalitate, evident...dar sociabili si zambareti. Ne-a placut tare mult si abia asteptam urmatoarea intalnire.

Lali, un zbor placut sa ai! Sa aveti grija de voi!

Fetele care alaptati exclusiv, e normal oare sa nu faca bb kk 5 zile? La noi erau 3,4 pe zi dar acum suntem deja in a 6-a zi fara kk. Nu mi se pare ca are burta tare, in schimb face niste partzuri cateodata de ma intoxica si il deranjeaza si pe el. Nici de asimilat prea mult in perioada asta nu mi se pare.Am incercat aseara sa-l stimulez cu termometrul si sa ii fac masaj la burtica, dar pana acum nici un rezultat. Oare sa recurg la supozitor?

Am pus si eu 2 poze de ieri pe picasa.

O zi frumoasa sa aveti!



Dariana mamica fericita si implinita de Emma (11.10.2007) si Vlad (29.02.2012)


Si Eva se constipa des, dar chiar 5 zile nu au trecut fara kk. Eu as fi pus de mult supozitor...Se va regla cand incepem diversificarea! Sper! Pupici la bb!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

olishka si mie imi pare rau ca nu pot veni dar asa s-a potrivit...joi am zi de alergat cu actele...ma bucur ca te-ai distrat...pupa piticii

bb nu se mai constipa de cand cu laptele asta...am scapat de constipatie
am facut ech transfontanelar care a iesit foarte bine si echo cardio care a iesit ok cu o singura chestie...nu s-a inchis nus ce dar poate fi fiziologic la varsta asta, a zis sa revin peste 3 luni dar sa nu ma ingrijorez...sper sa fie bine

va las...ma striga Filip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Geanina, de ce-i mai bagi cereale daca mananca asa de bine din celelalte si din poze o vad si grasunica? Nu cumva cerealele se dau doar la copiii care nu iau bine in greutate?
Georgia, si al nostru mananca cu ochii mancarea noastra, iar astazi s-a agatat cu nadejde de paharul cu bere al lui tati...Ce ma fac?
Fetelor, in prognoze se vede chiar furtuna joi iar temperaturile scad cateva grade. Ce varianta de rezerva avem?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia spune:

Buna fetelor!

Abia astept sa ne intalnim! Foarte frumoase timisorencele si slaaabe! Bulinuta, si eu pun doar copilul in poze la intalnire si o sa ma gandesc si la tine Felicitari lui Filip pentru evolutia buna, vezi ce baiat intelegator ai?

Gianina, multumim pentru diversificarea finlandeza Nu pare chiar de pe alta planeta.

Ane-Maria, si eu stiam ca nu e buna glicerina boraxata pentru bebelusi, pediatra mea a insistat mult sa nu luam decat glicerina simpla (a avut un pic limba incarcata Tudor de la cat Garmastan a inghitit la inceput, cred eu).

Georgia, al meu nu ne-ar manca mancarea, dar ne-ar manca pe noi si degetele de la picioare (ale lui) . In ceea ce priveste diversificarea, nu va fi auto si o sa o incep dupa 5 luni jumate cu legume, apoi fructe si in final cereale. Voi aplica aceeasi schema ca la Sofia ca a functionat.

Aerlilian, cerealele sunt sanatoase, au nevoie bebelusii de ele. La cei care nu cresc se incepe cu ele, datorita aportului caloric crescut, dar si cei grasuti trebuie sa manance cereale, chiar daca in cantitati mai mici. Eu asa stiu.

Dari, si noi facem rar, au trecut si mai mult de 5 zile, dar nu pare ca-l deranjeaza pe bebe, asa ca-l las in pace.

Mady, am intrat special pe FB sa vad daca aveti cercei ca si eu pateam cu Sofia sa ne zica lumea ca e baietel, iar eu ma acuzam ca e din cauza mea, ca nu i-am pus cercei. Dar am vazut ca voi aveti, deci nu e asta! Daca ma intrebi pe mine, Ilinca e o domnisoara foarte delicata!

Olga, te invidiez pentru vacanta (ma rog, te invidiez eu pentru multe ) dar ne vine si noua randul!

Denisa, cum sunteti?

Altesa, nici mie nu mi-a luat nimic in greutate flacaul saptamana asta, asa ca acum l-am trezit si i-am dat de mancare. Vad ca a mancat fara comentarii.

Dr Anca, felicitari pentru gratar, mi-ai facut si mie pofta de unul!

Noi am avut niste zile aglomerate, cum va spuneam si mai devreme, am avut de alergat dupa costume de serbari, cadouri pentru educatoare si toate astea fara tati acasa si cu muncitori in curte! Ma bucuram de intalneala, dar aud ca se strica vremea ! Solutia ar fi sa fim langa un loc acoperit, de preferat un restaurant care sa aiba si terasa in caz de ceva. Va las pe voi sa alegeti, ca stiu ca Alina are niste pile .

Sa aveti o noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianina1983 spune:

Buna seara.Dupa ce scrisesem dita mesaju am apasat aiurea si lam stersdeci reluare.
Aerlilian sa nu crezi ca da maria pedelaturi de grasime oarecum pozele duc in eroarenu stiu de ce ca nu folosesc zum dar in poze pare mult mai plinuta.Sa vezi tu ce nervi intinsi am eu cand domnita manca 60-70ml de lapte dupa 4ore 4ore jumate,ca sa mance 130-140ml tre sa ma stramb in fel si chip si dureaza pe putin juma de ora masa(aici ma refer la mesele doar de laptic),la mesele cu piure macar ma impac cu ideea ca e satula cu piureul si e ok 30-40ml.Cereale o sa ii dau fie la 2-3zile,fie zilnic dar o cantitate mai mica.Ca si cantitate de laptic papat zilnic ea are cam 500 maxim 600in 24 de ore.
Maria la 5luni are undeva in jur de 66oo asta dupa cantarul de acas(e cantarul meu si o iau in brate,asa ca nu ma bazez pe el ca mai da si eroare)dar voi sti sigur joi cand merg la control,daca e asa domnita a luat intro luna jumate cam 600gr.
Gata ca iar m-am intins cat 7,,poop mamici scumpe si puiuti nazdravani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

Buna dimineata mamici si bulgarasi!

Pofta buna la cafeluta!

Ane-Marie noua ni s-a recomandat sa folosim glicerina cu spumicin si asta doar in cazul in care vad eu ca are gurita mai incarcata. Mi-a zis pediatra sa nu imi fac un obicei din asta.
Gianina multumim ca ai postat diversificarea "nordica".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

ursulet nu m-am razgandit am intrebat-o cu ce se incepe ca sa vad daca pot sa aplic ceva la autodiversificare ca nu stiu cu ce se incepe dar vad ca nu merge.


Mie mar ras cu biscuitii mi se pare schema aia de acu 50 de ani.


Asadar ,mai am o luna si eu nu stiu ce sa-i dau copilului sa manance. Un lucru stiu sigur incep cu legume .


Marisa ai pus tu un link cu un sitee unde discutau mamaicile despre BLW ,il mai poti pune?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ursulet33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ALTESA

ursulet nu m-am razgandit am intrebat-o cu ce se incepe ca sa vad daca pot sa aplic ceva la autodiversificare ca nu stiu cu ce se incepe dar vad ca nu merge.


Mie mar ras cu biscuitii mi se pare schema aia de acu 50 de ani.


Asadar ,mai am o luna si eu nu stiu ce sa-i dau copilului sa manance. Un lucru stiu sigur incep cu legume .


Marisa ai pus tu un link cu un sitee unde discutau mamaicile despre BLW ,il mai poti pune?

implinita de Rafael-Ioan


pai asta e ideea la blw, nu incepi cu ceva anume, copilul mananca ce mananci si tu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Letitia, habar nu am cum o fi mai bine...stiu doar ca pentru al meu opil, doi pediatrii au spus "sub nicio forma cereale". Are 8800 si 68cm la 4 luni jumate...Mi s-a explicat ca aportul caloric de care amintesti tu este suficient cel din lapte, iar legumele si fructele pe care le vom introduce vor aduce vitamine cu ele, nu si calorii. Asa cum de altfel e si la noi...
Geanina, acum inteleg de ce bagi si cereale. Eram convinsa ca e mai grasuna fetita ta. Asa este, fotografiile ingrasa...Oricum, e bine ca a inceput sa manance.
Ce facem cu intalnirea de maine in cazul ploilor anuntate???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Ileana, cred ca letitia se referea la faptul ca cerealele au un rol important in alimentatie. Iar pana le va putea manca sub alta forma, exista varianta pt bebelusi. Prafuri
Eu nu am vazut modifiari pe cantar atunci cand ii dadeam marei cereale. E adevarat ca nu i-am dat zilnic, dar ii dadeam. De exemplu ii puneam in iaurt 4-5 cupe.
Bineintele ca poti alege sa nu ii dai, mai ales ca ai si sfaturile doc.

Mergi la inceput