Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (21)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_cls spune:

La multe lunite frumoase Mihai, Andrei, Bianca si Catinca!!!

Alexa- Numai bine! Pupam bb viteaz
Gianina - Si eu sunt curioasa de diversificarea ta! Eu momentan sunt in studiu
Bulinutza - Ma bucur de vestile bune!

Eva mea e tot mai maraita si ar sta la tzitza toata ziua! Nu stiu dc o sa astept pana la 6 luni cu diversificarea...Parca nu se mai satura cu tzitza...Ce parerea ai Anda? Luna asta in 3 saptamani a luat aprox. 300 gr ...Avem ~6300 gr la 3 luni si 3 sapt. Noptile sunt la fel cu cel putin o masa la 3 sau 4 si dimineata. Asta in noptile bune. Avem nopti si cu 2-3 mese micutze
Legat de ceai sau apa, eu ii dau peste zi ceai de fenicul(granule), dar nu il vrea in fiecare zi si cand vrea, bea maxim 100 ml.
Ce sa mai zic ca trebuie sa mergem la o nunta...in Navodari! sambata viitoare e nunta! Vrem sa plecam de joi... Mi-e groazaaaaaaaaa!!! Dc nu va sta atata in scaun de masina ce ma fac?! Aveti vreun pont? Sa plecam seara, sa plecam dimineatza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihacor spune:

Na,in sfarsit reusesc si eu sa va scriu.
In primul rand vreau sa urez la multe lunite tuturor bebeilor pe care i-am ratat in ultimele zile si la multi ani fratiorilor si surioarelor lor!!!
In al doilea rand multa sanatate puiutilor bolnavi si multa putere mamicilor pentru a-i ingriji.
Noi suntem bine,doar foarte ocupate cu actele lui bebe,am fost 2sapt la rand plecati la münchen la consulat si am reusit sa depunem actele pt cert.de nastere,ca sa putem sa venim acasa de botez,in August.
Edy nu mai vrea san deloc.inca papa tot la 3ore cate100 ml lp,deci cand va aud ca ai vostri papa cate 200 de ml imi vine sa .al meu merge pe regimul asta si noaptea,de multe ori sunt si eu Chiauna de somn,dar am noroc cu ai mei ca stau ziua cu el.
Numai ca in ultimul timp in fiecare zi face lucruri noi si nu prea vreau sa le ratez.asa ca de-a dreptul ma enerveaza cand nu sunt langa el.
Duminica avem si noi 4 luni,ma gandesc si eu ca trebuie sa incep diversificarea,doar ca aici este alta schema decat in ro.
Eu i-am dat pana acuma sa suga,linga capsuna,mar,banana si nectarina.la banana face alergie,i-au iesit bubite pe fata.si de la nectarina a facut kk mai moale.
In rest agitatie mare,pregatiri de botez,plus ca azi sotul mi-a facut figura si am fost cu el la spital,tensiune mare si dureri in piept,dar nu a fost nimic.
Bb a facut marti Vaccinul,putina febra si maraiala,in rest ok.
Saptamna trecuta am inceput masajul si fizioterapeuta mi-a zis ca are capul putin deformat intr-o parte,pt ca el doarme mai mult cu capul pe partea stanga,si ziua sta mai mult pe aceasi parte,la fel si muschi spatelui,dar nu e nimic grav,recuperam cu masaj si inot.
Mai vreau sa va scriu multe,dar junior da semne de trezire.
la mamici si bebici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Multumim de urari!

Mishulica nu-i prea bine, e racit, deja a fos a treia noapte cu febra mare, sper sa nu mai faca la noapte ca ma termina stresul.

Altesa - inainte sa aiba febra si Mishu a avut o noapte in care a trebuit sa-l plimb de la 2 la 7 noaptea, foenul o data mergea, de 2 ori ba. Acuma nu imi dau seama daca-l doare si burtica, ca e pliostit noaptea de la febra. Ieri ziua insa n-a avut febra, dar tare greu am reusit sa-l adorm, tot urla.

Alexa - mult o fost, putin o ramas, scapati voi cu bine de gips.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Cristina, of, si Mishu e bolnavel? Nu stiu ce se intampla cu atatea raceli la bebelusii nostri. Precum spui la cea mai mica pb de sanatate Cristi a reactionat urat noaptea. Doar ca el la san se linisteste mereu, dar tot ma innebunea din ora in ora.
Ce i-ai dat pt febra, Paracetamol? Sa va faceti bine repede.

Luiza, nu e pe langa biserica parcul, e in partea opusa a bulevardului. Se numeste parcul Doja sau Carmen Sylva, daca ii spui taximetristului in spatele institutului de sudura va sti cu siguranta.

Cristi continua sa se foiasca noaptea si nu stiu de ce. Daca ati vedea cum imi arata ca vrea sanul, cu un sunet specific (ceva de genul he-he cu gura deschisa si buzele tuguiate) ma apuca disperarea. Ca si tine Ileana am incercat azi noapte sa il plimb si sa il legan dar am cedat dupa 10 minute.
Dar poate ca e o perioada si va trece, tot nu stiu ce are, creste frumos in greutate, chiar daca laptele meu e mai putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Da, Adc, Paracetamol i-am dat si am dormit cu usa la balcon in camera noastra deschisa, ca sa inspire aer rece sa-i scada febra. L-am si invelit cu o plapuma groasa sa transpire si dupa ce a transpirat, a inceput sa-i scada. Eu ma panichez toata la febra mare, el avea 39,5 la sub-brat, ca sora-mea a facut convulsii si semi-pareza de la febra cand avea 2 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

Anca legat de plimbarica in scaun sa iti povestesc cum facem noi.
Inainte sa iesim oriunde din casa ii dau sa manance (adica plecam dupa programul lui Alexandru de masa).
Eu prin casa l-am mai pus in scoica l-am mai leganat, l-am mai lasat sa si doarma tocmai ca sa se obisnuiasca cu ea.
Cand plecam la cumparaturi la fel prefer sa il iau in scoica.
Daca e satul de obicei adoarme dupa primele 10 minute de mers cu masina.
Pana acum nu am incercat decat plimbari de maxim 2 ore.

Peste doua saptamani plecam si noi 2 zile la munte si o sa vad cum reactioneaza, dar in principiu cand va fi ora de masa vom opri sa facem popas.

In plus de asta in concediu plecam la tara la mine si pana acolo facem 6 ore. Din acest motiv ne-am hotarat sa plecam noaptea pentru ca e mai racoare si nu vrem sa folosim aerul conditionat.

Mihacor acolo se recomanda capsunici asa devreme? Din ce citisem eu semintele alea mici irita colonul si provoaca diaree si reactii alergene cutanate.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ica7 spune:

buna dimineata si de la noi

ieri am fost la controlul de 5 luni-ma rog si 8 zile- si avem 7,6kg si 67 cm si dr a zis ca e bine. robert a racit si ne-a dat oscilo, apa de mare pt nas si panadol. mi-a scris si o reteta pt ca daca nu-i trece in 3 zile ar trebui sa-i dau antibiotic...binenteles ca n-am cumparat reteta si sper sa nu ajungem asa departe. aseara i-am verificat temperatura si avea 37.6 rectal, deci e bine. doar mucisorii sunt prezenti si il deranjeaza. si eu am un stres cu temepratura si il verific mereu, tot pentru ca am auzit cateva intamplari nefericite.

in rest tipa de rasuna toata casa, moare de ras cand il gadil, sau cand isi atinge picioarele, iar aseara cand l-am luat de maini sa-l ridic in fundulet s-a impins in picioare, s-a ridicat de tot si a facut primii pasi binenteles tinandu-se strans de mainile mele...m-a topit..dar, tot nu ne intorcem de pe burta pe spate sau invers. ne intoarcem doar pe o parte.

fetelor sanatate la bebelusi.
alexa bine ca a existat varianta aparatului gipsat si sper sa se faca bine.

bulinuta daca ramanem prietene poate ma dai si pe mine o tura cu decapotabila cand vom avea baietii mari

va pupam si weekend placut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dari_nanau spune:

Buna dimineata!

Luiza, ai dreptate, Prospan sirop nu contine alcool. Am inceput sa-i dau de aseara, sper sa treaca.

Multa sanatate puiutzilor bolnaviori si un weekend frumos sa aveti!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ica7 spune:

Pt mamicile care au intrebat de inceperea diversificarii eu m-am inspirat de pe site-ul diversificare.ro. E acolo un tabel cu ce fructe/ legume se introduc si de cand si o schema de incepere a diversificarii.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui CristinaGoji

Da, Adc, Paracetamol i-am dat si am dormit cu usa la balcon in camera noastra deschisa, ca sa inspire aer rece sa-i scada febra. L-am si invelit cu o plapuma groasa sa transpire si dupa ce a transpirat, a inceput sa-i scada. Eu ma panichez toata la febra mare, el avea 39,5 la sub-brat, ca sora-mea a facut convulsii si semi-pareza de la febra cand avea 2 ani.

Mami de Mihai (08.01.2012)Daria (21.04.2008) si Vladic (17.10.2006)
Vladic
Daria
Mihai

Blog

"We do not stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."

Author unknown

Multa sanatate!

Poze noi la semnatura!
https://picasaweb.google.com/lh/myphotos

Mergi la inceput