Clasa a II-a * 2012-2013 *

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

'Neata!

Gata!! Am absolvit oficial clasa I, am terminat cu boboceala
Marti am avut serbarea clase si apoi program de joaca - noi am fost la Cernica, am plecat de acasa la 3 si ne-am intors la 10.30 seara cu copila praf de oboseala dupa cat a alergat si s-a jucat cu colegii .
Ieri nu au mers la scoala, iar azi-dimineata am avut inchiderea la scoala, la careu.
Doamna invatatatoare le-a facut copiilor palarii si cravate ("nu se poate sa fim noi la fel cu celelalte clase" ), au primit diploma de clasa I si - cei care au participat - diplomele de la Canguras.
In seara cu serbarea am primit si diplomele si medalia de la Evaluare in Educatie si carnetul de note - a incheiat apoteotic cu FB pe linie.
La noi in clasa, absolut toti copiii au primit diplome pentru rezultate deosebite. La celelalte clase am vazut ca au fost mici diferente: rezultate deosebite, foarte bune, bune. Dar toti copiii au primit diplome.

A fost un moment frumos cand, cate un copil de la fiecare clasa a primit un balon, apoi fiecare a spus care sunt dorintele clasei lor pentru anul ce vine si apoi au dat drumul la baloanele care le vor duce dorintele la indeplinire.

Am pus cateva poze in linkul de la semnatura - cu baloanele, cu domnisoara mea, cu clasa lor cand saluta cu palariile

Acum, ne bucuram de vacanta. O vreme, pana ne apucam de temele de vacanta

Later edit: m-am ramolit de tot, am uitat ca am sters linkul de la semnatura. Pozele sunt aici


Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. Ca nu toata lumea are aceleasi gusturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Soleil, felicitari pentru frumoasele rezultate!
Foarte frumoasa premierea, buna ideea cu baloanele si cea cu palariile, mi-au placut foarte mult.
Iar fetita ta e frumoasa si dulce!

Noi maine avem premierea, la ora 9, azi au avut program normal pana 12, am inteles ca azi le-au dat carnetele.
Va doresc o zi buna.


Ilinca si Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Ce frumosi sunt toti cu palarii albe! F. buna ideea!

Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Solei, ce frumos a fost la voi
Felicitari tuturor absolventilor
Nu-mi vine sa cred cat de repede a trecut acest an scolar :-)
Giulia a fost incantata sa primeasca diplomele ieri la sfarsit de serbare, a cules 8 diplome de peste tot pe unde a participat :-), a muncit mult anul asta in tot ceea ce si-a propus, eu sunt foarte multumita. Deja a spus ca in clasa a doua va continua pictura si chitara ...



_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Eu sunt suparata. Au dat saptamana asta testele finale, copiii sunt oricum super-obositi.

Invatatoarea noastra a luptat constant cu copiii in acest an ca sa stopeze orice tentativa de vorba cu colegul la teste, de inspirat din lucrarea colegului, etc. Eu am fost destul de linistita pentru ca al meu copil nu a fost niciodata in situatie, am vorbit cu el de mai multe ori, de fiecare data mi-a spus singur ce copii se uita in stanga si dreapta si ca el stie ca nu se face si nu face. Buuuun !

Si la testul final la mate, neintelegand un cuvant si invatatoarea spunandu-le ca sunt pe cont propriu l-a intrebat pe colegul din fata. Invatatoarea pe fondul problemelor pe care incerca sa le corecteze, desi al meu era la prima abatere le-a luat lucrarile si lui si colegului, le-a taiat cu rosu si le-a lasat fara calificativ. Cand am intrebat-o a spus ca alternativa ar fi fost sa le dea I si sa-i scoata afara. Si ca ea a tot scris mail-uri inainte in care ne cerea sa le atragem atentia sa nu faca astfel de greseli. E drept ca eu, nefiind in situatie, stateam cumva linistita.

Acum va cer si voua parerea: e corect ca, la prima abatere a copilului pedeapsa sa fie atat de drastica ?

In plus, la evaluarea initiala de la inceputul anului i-a corectat tot la mate gresit testul si eu am vazut ca baiatul facuse perfect numai dupa ce l-am certat ! Si, dupa ce si-a recunoscut greseala nu i-a indreptat nota.

Ma deranjeaza mai ales pentru ca baiatul meu e bun la mate, si acolo se intampla toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

lali, pai si nu i-a incheiat media? Ca nu am inteles? Sper ca nu e cazul.
Ce sa-ti spun mie nu mi se pare corect, mai ales fiind la prima abatare, probabil a fost o lectie pt toti copiii din clasa, nemaicontand cine si cum a gresit sau daca a gresit.


Ilinca si Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Ba da, mediile sunt incheiate, la noi evaluarile nu se trec in catalog.

Am aflat intre timp de la copil ca el efectiv nu stia cum sa procedeze daca nu intelegea un cuvant (subiectele fiind, evident in germana). L-am lamurit ca nu se intreaba nici un coleg, nimic, in timpul testului. Asta e, testul arata ce stii.

Totusi mi-a cazut greu fiind la evaluarea finala. Daca era la un test normal, ziceam ca e o lectie mai dura, chiar daca e la prima abatere, sa si-o insuseasca si gata !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tiusca spune:

Buna dimineata!

Lali,parerea mea este ca in niciun caz nu trebuia sa-l sanctioneze asa.Daca copilul a fost bun tot timpul anului,fara abateri de acest gen...deci e clar ca nu statea in caracterul lui sa faca asa ceva.Matei acum o luna si-a uitat ceasul de carton acasa si l-a tinut o ora in picioare si i-a transmis ca-i scade si nota la purtare.Stiind ca este un copil care niciodata nu a facut probleme am pus mana pe telefon si am sunat-o si pe un ton bland dar ferm am tinut sa-i atraga atentia ca m-a deranjat felul acesta de pedeapsa.Ea si-a cerut scuze si mi-a zis ca a vrut sa dea o lectie celor care-si uita mereu materialele..dar Matei chiar era la prima abatere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Au avut azi premierea. A luat copilul meu diploma pentru realizari deosebite la ... matematica !
Si a primit diploma si de la Gazeta Matematica unde a trimis rezolvari tot anul.

Asa ca una calda, una rece. Ieri l-am certat pentru mate, azi l-am felicitat. Sper sa inteleaga ceva din toate astea.

Luni am o discutie cu invatatoarea despre activitatea copilului din tot anul. Astept sa ma lamuresc mai bine.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:


Felicitari tuturor boboceilor ! Si vacanta placuta ca o merita din plin !
Si voua mamicilor, relaxare de acum , ca vacanta stiu ca n-o sa avem ... asa multa cat au ei !

Atasez si eu poze de la serbarea de Abecedar, au avut si scenete la sfarsit si sunt costumati de carnaval si cu masti, doi arlechini ghiceau (sau nu ) personajele mascate in functie de rolul interpretat .
Iar la final au primit diplomele acumulate din tot anul ... cel putin eu am fost foarte impresionata de cate diplome a primit Crina, 6 la Smart si medalie , 3 de la Canguras, 1 la Teste din poveste, plus diplomele cu rezultate excelente de la clasa; carnetul FB pe linie, dar deja ma laud prea mult ...


https://picasaweb.google.com/112947595520080188983/SerbareABECEDARIunie2012#


Soleil - foarte buna initiativa cu palariutele albe si cu baloanele !
Lali - nu sunt de acord cu actiuni de-astea drastice ale invatatoarei ... dar cred ca oboseala si caldura le-a afectat si pe doamne, si-au mai pierdut rabdarea ... Felicitari bobocelului !

Vacanta placuta !

...

Mergi la inceput