Clasa a II-a * 2012-2013 *

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Si la noi toti copiii primesc ceva! Mi s-ar parea nedrept ca la clasa I sa primeasca doar unii. Apoi, sistemul de notare ca ultima evaluare va fi media mi se pare cam aiurea..pai daca are doar fb in rest, cum poate sa-i iasa media B daca doar la o evaluare are B??? E corect asa? Mada, scuze ca-ti zic, insa mie nu mi-ar placea deloc scoala voastra si sistemul de-colo...si ma bucur enorm pentru evolutia fetitei tale, pentru ca stiu prin ce greutati ai trecut cu ea de la inceput! Sa-i dai un pupic si din partea mea, da? Chit ca n-o sa stie de unde e. Si merita din plin un cadou frumos la sfarsit de an!

Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tiusca spune:

Buna dimineata!

Eu nu cred ca nota de la evaluarile finale constituie media finala...adica imi pare in zadar munca din timpul anului...si calificativele...Cred ca toti copii vor primi dimplome ptr ceva ,stiu ca nu toti vor primi coronite..si nu cred ca e un lucru bun,ptr ca toti s-au straduit sa invete cat mai bine.Maine,la serbare,voi afla mai multe.

Va doresc o zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Asta cu coronitele tine exclusiv de invatator - sunt care nu dau deloc, pentru ca asta e recomandarea ministerului, sunt care dau tuturor, indiferent de medii si sunt si care dau doar celor mai buni. Ultima categorie nu-mi place..daca tot nu se dau, se dau doar diplome, nu cred ca are sens sa ii facem pe unii copii sa sufere ca ei nu au primit, nu? Pe vremuri asa era sistemul, dar daca acum e altfel, macar ori toti, ori niciunul. Oricum, eu imi spun punctul meu de vedere, dar pana la serbare nu stiu cum va fi la noi. Dar daca nu ne-au anuntat nimic de coronite, probabil vor fi doar diplome, nu? Am inteles ca fiecare va primi diploma pentru ceva plus o carte.

Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Da, stiu ca ca nu e corect, ma credeti ca vineri am fost la scoala sa o intreb pe inv daca e normal si daca intr-adevar nu primesc nimic???

Pt ca nu mi-as fi dus copilul la scoala, la premiere, sa plec cu el plangand...

Si culmea e ca cu o ora inainte discutase cu copiii in clasa si le propusese, cum v-am spus, cine vrea nota mai are are posibilitatea sa dea din nou.
Eu am fost surprinsa ca ii mai lasa o data, pt ca mi-a spus o mamica la serbare (cu o zi inainte) al carui copil lua B si la mate si la rom ca nu le mai da sansa sa dea inca o data (desi asa spusese).
In fine, cam ametita treaba asta... si incorecta.

Azi nu am lasat-o la scoala, nu se simtea bine, ea sufera tare de caldura, plus ca aveau 2 ore azi pt ca era consiliul profesoral.
In concluzie se distreaza cu mama mea.


Ilinca si Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

La noi ca la Lora, diplome si cartea de lectura, toata lumea.
Mada, tare urat a iesit la voi :(

Azi e serbarea ... vom lesina de cald.

_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Am trimis din greseala celalalt.

Eu ma bucur ca nu mai au teme si ea la fel, au tras tare pana acum 2 saptamani si acum e relaxare totala, fata de prieteni de-ai ei care dau azi evaluare la mate, ceea ce mi se pare de toata jena.

Mai citim seara cate ceva si cam atat

Lora, nu imi place in totalitate nici mie, inca incerc sa ma adaptez, Ilinca vad ca este foarte bine din toate privintele, pt ca daca ea suferea, sau de fapt, daca continua sa sufere ca in sem 1, nici nu stateam pe ganduri sa nu o mut la alta scoala.

Iti multumesc din suflet pt cuvintele frumoasa si de fapt tuturor fetelor ca ati fost alaturi de noi tot anul cu o vorba si un gand bun!


Ilinca si Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Noi vom lesina de cald 3 zile la rand: azi la engleza, maine la scoala, serbarea cu clasa si vineri festivitatea de premiere/scoala. Si eu nu suport caldura!!!

Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Mie imi place tare mult caldura, iarna nu sunt eu, dar copiii suporta greu, cel putin ai mei, seamana cu sotul meu.



Ilinca si Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoemma spune:

Noi avem maine serbarea. Toti copilasii vor primi aceleasi premii, ceea ce mi se pare foarte bine. Bineinteles ca toti merita! Daca sunt descurajati din clasa I, cu ce incredere vor incepe anul viitor? Este timp si pentru coronite si diferentieri din clasa a treia, a patra... sau mai tarziu. Eu tot timpul ma luptam pentru premiul I dar era un stres suplimentar. Ajungeam sa invat pentru note, nu pentru mine, din clasele mici.
Ca o concluzie, clasa I a fost foarte frumoasa, cu rezultate foarte bune si cu sperante de evolutie foarte buna si in anul scolar urmator. Speram ca si vacanta sa fie la fel si sa revenim cu forte proaspete anul scolar viitor.
Nu stiu cum e cu evaluarile finale. Eu credeam ca evaluarile finale sunt testele finale pe care le dau la materiile importante. Un fel de teze de mai tarziu. Iar media semestrul credeam ca este o medie a calificativelor primite, printre care e si calificativul obtinut la evaluarea finala. In fine, nu prea ma intereseaza cum le calculeaza pentru ca nu am avut probleme in a calcula mediile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

'Neata! Gata serbarea la engleza. A fost interesanta, copii au citit in engleza, au raspuns la intrebari etc...altfel ca-n anii din urma. Am constatat ca are fie-mea in grupa 3 copii care citesc in engleza texte la prima vedere de zici ca le stiu pe de rost, nu alta. Au 8 ani. A fost destul de lunga serbarea, insa d-na chit ca voia sa termine, nu putea...toti voiau sa raspunda si sa faca mai mult decat isi planificase ea. O fetita chiar a inceput sa planga ca ea mai vrea sa raspunda. Asta-i semn bun ca le place, macar, nu? Dupa am mers cu totii la cofetarie si-am ajuns la 20.30 acasa.
Azi urmeaza serbarea de la scoala.

Anto, exact asa e cu mediile, cum spui tu. Singura diferenta e la media anuala - daca pe primul sem. a avut copilul media FB la limba romana, de ex., iar pe sem. al II-lea a avut B, se considera ca nu a evoluat, ci a regresat, iar media anuala va fi B pt. limba rom. Daca pe primul a avut , iar pe-al II-lea FB, a evoluat, deci media gen. va fi FB. Cel putin la noi asa e.

Ieri cand m-am uitat in carnet am constatat ca are mediile incheiate - FB pe linie. O intreb: azi v-a incheiat d-na mediile? La care, ea: ce-s alea medii? Clar... Ii zic: probabil veti lua diplome la festivit., nu? Ea: oare iau si eu? Mami, sper sa iau si eu o diploma. Pana maine, inca o las in ceata.

Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

Mergi la inceput