Credeti ca exista ingeri?(2) SPLIT

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

@Mihai...nu poti fi urmarit...e dezlanat.
Lasa-l pe Capcaun in pace stiu eu de ce spun....Nick-urile si avatarele nu au legatura,sa nu amestecam.No,de-al meu ce zici?
Si parafrazand nici Dumnezeu nu stie ce va fi pentru ca oamenii sunt schimbatori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Acest topic este mult daramat de discutii diverse. Asa cum se prezinta acum este departe de un posibil dialog si apartine acestei sectiuni (din pacate as putea spune).
Daca doriti va rog sa initiati un topic similar la sectiunea initiala, dar(cu mentiunea) sa nu devina un teren de razboi.
Multumesc.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

@Marius

“Acest topic este mult daramat de discutii diverse.”

Subiectul este despre ingeri. Eram foarte aproape de a vorbi despre ingeri, si se inchide subiectul?

“(…) secerisul este sfârsitul lumii, iar seceratorii sunt ingerii.”
Sfânta Evanghelie dupa Matei 13:39

seceratorii sunt ingerii...

Deschidem topic separat pt. seceris, si pentru toate celelalte topicuri care sunt in legatura stransa, doar pentru ca nu vrem sa facem legaturi? Ar crede oamenii ca topicul despre seceris este despre agricultura.

Fiindca ati mutat subiectul la maculatura, jignind pe cei ce au scris, nu o sa mai scriu nici eu, cu toate ca eram aproape de final, de subiectul ingerilor.

citat/eumada
"Lasa-l pe Capcaun in pace stiu eu de ce spun...."

Numai de mandria capcaunului si de lacunele sale nu imi pasa mie. Daca ce i-am spus a cauzat eroare de gandire din cauza nepregatirii in adevar, n-are decat sa strige la "cerul" moderatorilor de cate ori doreste, caci numai asa pot avea si el si altii - care au convins moderatorii sa se inchida subiectul -, ocazia sa fie niste campioni - ai fricii de adevar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Subiectul nu mai este despre ingeri, este doar un teren de discutii diverse si interpretari personale pe diferite teme. Si pentru ca a ajuns un fel de disputa a fost facut un split si initial in speranta unei linii cat decat ale unui dialog a ramas la sectiunea initiala. Dar pentru ca asa cum spuneam s-a pierdut si este pierduta aceasta linie a ajuns ca orice subiect de disputa nefructuoasa (lipseste dialogul) la aceasta sectiune.

Alte clarificari:
1. Subiectul nu este inchis, daca ar fi fost inchis nu ati mai fi putut scrie deloc.
2. Subiectul nu este la maculatura - daca prin maculatura intelegeti un fel de container va informez ca sectiunea ca atare exista dar nu este aceasta.
3. Decizia dvs de a scrie, sau de a nu scrie, va apartine in totalitate fiind o decizie unilaterala.
4. V-as recomanda sa fiti un pic mai moderat in aprecierile facute la adresa administratiei acestui forum. Nu avem obligatia de a va accepta aceste iesiri.

Cu respect,
Marius Pernes


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

@Marius

Multumesc pentru mesajul frumos.

Vreau sa va cred, desi mi s-a parut cam dubios ca s-a facut split tocmai la momentul cerintelor capcaunului si michellei.

Daca deschidem un subiect numit "Ce sunt ingerii?" si angajam din nou elemente adiacente necesare (seceris, seceratori, biserici, credinta, viata, realitate etc) poate ati dori sa ne spuneti de pe acum daca sa ne asteptam la inchiderea subiectului, prematur, din cauza necesitatii contextualizarii ample si detaliate. Nu e vina nimanui ca astfel de teme (religioase) sunt infinite.

Va multumesc inca o data, o sa ma port cu grija in legatura cu ce ati zis.

Cu stima,
Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ideea nu este de a inchide un subiect asa pur si simplu. Dar pentru ca asa cum spuneam s-a pierdut esenta acelui topic s-a eliberat topicul initial dar din nefericire cel desprins nu s-a mai incadrat ideii initiale.
V-am recomandat sa (re)deschideti un topic nou pentru a da sansa unui subiect "pe curat" cum s-ar zice si pentru a permite din punct de vedere informational dar si administrativ pastrarea unei linii macar generale.
Ca orice forum si implicit ca orice discutie se pot presupune pozitii diferite, acceptiuni diferite, sensuri diferite, experiente diferite, viziuni diferite insa oricare dintre acestea ar trebui sa respecte cel putin un nivel minim de confort in discutie al oricarui participant acesta fiind un criteriu minimal al oricarei forme de dialog. Eu il mai numesc respect fata de interlocutor.

Desigur nu doresc sa se inteleaga faptul ca moderatorii intervin gen gradinita, discutiile sunt sau pot sa fie si mai domoale si mai aprige dar asa cum spuneam exista o linie de demarcatie uneori mai mult simtita decat explicata care face diferenta intre o discutie civilizata si altceva. Cand intervine altceva, noi spunem STOP.

Va doresc tuturor discutii interesante.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:


Afirmatia lui Michelle vine din faptul ca ea crede in Sfanta treime- Tatal, Fiul si Sfantul Duh adica in Dumnezeu.

CREZUL

Cred Într-Unul Dumnezeu, Tatal Atotiitorul,
Facatorul cerului si al pamantului, vazutelor tuturor si nevazutelor.
Si întru Unul Domn Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu,
Unul-Nascut, Care din Tatal S-a nascut, mai înainte de toti vecii.
Lumina din Lumina, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat,
Nascut, nu facut, Cel de o fiinta cu Tatal, prin Care toate s-au facut.
Care pentru noi oamenii si pentru a noastra mantuire
S-a pogorat din ceruri
Si S-a întrupat de la Duhul Sfant si din Maria Fecioara
Si S-a facut om.
Si S-a rastignit pentru noi în zilele lui Pilat din Pont,
Si a patimit si S-a îngropat.
Si a înviat a treia zi dupa Scripturi .
Si S-a suit la ceruri si Sade de-a dreapta Tatalui.
Si iarasi va sa vina cu slava, sa judece viii si mortii,
A carui Împaratie nu va avea sfarsit.
Si întru Duhul Sfant, Domnul de viata Facatorul,
Care din Tatal purcede,
Cela ce împreuna cu Tatal si cu Fiul Este închinat si slavit
,
Care a grait prin prooroci.
Întru-una Sfanta Soborniceasca si apostoleasca Biserica,
Marturisesc un botez întru iertarea pacatelor,
Astept învierea mortilor si viata veacului ce va sa fie.
Amin !

Toate cele trei Persoane sunt de fapt una singura, sunt de aceeasi esenta si coeterne, au existat impreuna dintotdeauna. Si pentru ca "Duhul Sfant este cu noi", crestinii se considera ca "fiind cu Domnul", chiar daca Domnul nu se afla fizic langa ei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Nadaflorilor ai de la mine si un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Marius, in gen subiectele de la religie(dar nu numai)pot pleca de la o tema si se ajunge la altele, uita-te la sb cu Strategii pt viitor imbelsugat: de la religia in scoli s-a ajuns la alte discutii, ba chiar s-a continuat in 2 capitole si nu s-a suparat nimeni.

Asa si cu ingerii. Pe linga ca s-ar fi ajus si la ingeri, mai exista si dialog, ba chiar dialoguri paralele, care cu Petre Tutea, care cu bisericile, in sfirsit, nu era un subiect de bagat la subsol zic eu.Uite si persoane noi care vin si scriu ,unele poti zice ca chiar debuteaza la Sufletul credintei, de ce sa scrie la Zona Zoster?

Poate te mai gindesti si-l repui la locul lui? Stiu ca ai mai raspuns pozitiv la asa rugaminti, asa ca te rog si eu si-ti multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

@nadaflorilor

Persoanele care se identifica prin credita baptista au divergente majore de opinie de la persoana la persoana. A aduce argument crezul ortodox in favoarea afirmatiilor cuiva de la secta baptista care nu are nici un crez este un risc care nu se poate asuma fara a face greseli grave.


“Toate cele trei Persoane sunt de fapt una singura, sunt de aceeasi ESENTA si coeterne, au existat impreuna dintotdeauna.”

Trei Persoane, “o persoana”? Vreti sa spuneti “un Dumnezeu”; iar nu "una singura", ci "un singur"; SUNT IMPORTANTE toate aceste "mici" detalii foarte mult si sunt importante CORECTITUDINEA, si EXACTITATEA - care sunt echivalente dar nu egale cu ADEVARUL - si ADEVARUL, deoarece: traim intr-o lume care e bazata pe principiul informatiei, si respira pe acesta, si noi cu lumea, respiram numai informatie; iar adevarul aplicat la informatie creeaza SENS (adevarat); iar respirand sens adevarat avem viata, si respirand sens mincinos, nu avem nimic; iar sensul adevarat e usor de inteles, si cel mincinos e foarte greu.

“cele trei Persoane” din ortodoxie nu sunt aceleasi cu cele trei persoane de la sectele care cred in “Treime”.

Declaratia credintei baptiste din anul 1689 se gaseste la acest link si o sa cercetam aici cu privire la Sfanta Treime, deci nu direct - cum procedam in ortodoxie - ci punand intre Sfanta Treime si noi prisma credintei baptiste - deci sa nu dati crezare nicivreunei bazaconii din textul de mai jos; nu zic ca chiar totul e gresit, insa trebuie vazut si comparat cu ce zice Duhul Sfant al Lui Hristos, aflat in Biserica Ortodoxa.

http://www.creeds.net/baptists/1689/kerkham/1689.htm#Ch02

Citez:

“2.3 (…) The Father is not derived from anyone, he is neither begotten nor proceeding; the Son is eternally begotten of the Father; THE HOLY SPIRIT PROCEEDS FROM THE FATHER AND THE SON; All three are infinite, without beginning, and therefore but one God, who is not to be divided in nature and being.”

Traducere:

“2.3 (…) Tatal nu este derivat din nimeni, nu este zamislit nici nu purcede; Fiul este zamislit etern de catre Tata; DUHUL SFANT PURCEDE DE LA TATAL SI FIUL. Toate cele trei persoane sunt infinite, fara inceput, si in concluzie un singur Dumnezeu, a carui natura si fire nu se pot diviza.“

Baptistii spun ca:

“DUHUL SFANT PURCEDE DE LA TATAL SI FIUL.”

Ce ati scris in mesajul dvs? Ca de la noi de la Biserica Ortodoxa este:

“DUHUL SFANT, DOMNUL DE VIATA FACATORUL, CARE DIN TATAL PURCEDE”

deci nu purcede si din Fiul. Aceasta adaugare a fost infaptuita de catre secta numita biserica catolica intru strâmbarea adevarului (care inseamna LUCRUL sensului mincinos - vezi mai sus) si a fost preluata de toate celelalte putine secte care cred in “Sfanta Treime”; noi in Biserica Ortodoxa o numim "articolul FILIOQUE", pentru ca avem o problema in legatura cu Fiul, cu biserica catolica (pe langa altele 2 majore)


Avem de a face cu logica iarasi:

DUHUL SFANT DIN TATAL PURCEDE
si
DUHUL SFANT PURCEDE DE LA TATAL SI FIUL

Din nou:

DUHUL SFANT DIN TATAL PURCEDE

si

DUHUL SFANT PURCEDE DE LA TATAL SI FIUL

De cate ori trebuie scris pana se "vede"? Primul e adevar iar al doilea e adevar cu impuritati.

Diferenta in treimi pe care am demonstrat-o vadeste o diferenta majora intre Dumnezeul invatat de la Biserica Ortodoxa si dumnezeii celorlalte biserici. Daca mai cercetati la declaratia credintei baptiste, o sa gasiti foarte multe diferente; de exemplu, pentru baptisti dumnezeul treimii lor are substanta, iar nu fire, esenta , sau “ousia” (“ousia” - in lb. greaca - este termenul corect, folosit de Sf. Vasile cel Mare, Sfant al Bisericii Ortodoxe - da, este vital sa folosim termenul “ousia”, fiinta, esenta iar nu “substanta” – materie)

Cu toate ca nu stiti ce inseamna aceste lucruri cu adevarat si de ce sunt cu adevarat diferite, Sfintii Parinti au insistat asupra lor a fi stricte si le-au definit clar; a ignora aceste diferente, chiar daca nu le intelegeti, nu va poate vadi ca pe cineva care asculta de Sfintii Parinti/Biserica Ortodoxa, ci de biserica baptista sau de oricare alta, de altfel.

Si eu il rog pe Domnul Marius daca se poate sa re-activeze topicul asa cum era inainte, eventual se poate sterge tot ce am scris; daca veti ignora mesajele mele, va promit ca nu o sa mai intervin la acest subiect.

Mergi la inceput