Credeti ca exista ingeri?(2) SPLIT

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya
Da-n Biblia mea am, pe linga 4 carti ale Regilor, si cartea 1 a Cronicilor, si cartea a 2-a a Cronicilor.

Ciudat. Poate sunt redenumite cartile lui Samuel? Unde tot despre regi este vorba, Saul si David.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

La mine Saul, Samuel, David, Goliat, Amalec etc sint in Regi 1, am 31 de capitole in Regi 1..Eu am editia din 2008.

Ei, citi or fi, important e sa-i citim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

De ex eu in Regi III la cap 8 am Sfintirea templului lui Solomon, aveti la fel?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Katya, cele patru carti ale regilor din versiunea ta, in versiunea traducerii lui www.ebible.ro/" target="_blank">Cornilescu sunt, in aceeasi ordine, Samuel I, Samuel II, Regi I si Regi II.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

In editia tiparita, sub titlul fiecarui capitol din cele patru in discutie am un subtitlu:
A Doua Carte a lui Samuel (sau A Doua a Imparatilor) (Samuel II)
Cartea Intaia a Imparatilor (sau A Treia a Imparatilor) (Regi I)
samd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Katya, cele patru carti ale regilor din versiunea ta, in versiunea traducerii lui www.ebible.ro/" target="_blank">Cornilescu sunt, in aceeasi ordine, Samuel I, Samuel II, Regi I si Regi II.


Asa e, am verificat, mersi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Patou,
te intrebasem pe la pagina 10,ca in Iov 1:18-19 spune ca au murit toti fii si ficele lui Iov.
ce explicatie ai?
mersi

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

ideea este ca nu stiu cum sa explic mai bine. Iov a primit dublu tot ce pierduse, dar nu si copiii. concluzia evidenta e ca nu-i pierduse, ci cum am scris acestia (primii copii) au ajuns alaturi de Dumnezeu inaintea lui iov. Daca i-ar fi pierdut iov ar fi primit in final 14 fii si 6 fete, ori el a primit numai numarul lor initial.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui patou

ideea este ca nu stiu cum sa explic mai bine. Iov a primit dublu tot ce pierduse, dar nu si copiii. concluzia evidenta e ca nu-i pierduse, ci cum am scris acestia (primii copii) au ajuns alaturi de Dumnezeu inaintea lui iov. Daca i-ar fi pierdut iov ar fi primit in final 14 fii si 6 fete, ori el a primit numai numarul lor initial.



www.pasipecaleacredintei.wordpress.com" target="_blank">pe cont propriu

cand ai scris asta , pt un moment am fost de acord...dar recitind versurile de mai sus, ma face sa ma indoiesc de asta.

plus ca se mentioneaza parca la sfirsit cat de alesi, frumosi, credinciosi erau copii lui.
iar de primii spuneau ca stateau la mancat si baut in casa fratelui lor...deci parca imi vine sa ma indoiesc ca e vb de aceasi copii.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

Citat:
cand ai scris asta , pt un moment am fost de acord...dar recitind versurile de mai sus, ma face sa ma indoiesc de asta.

plus ca se mentioneaza parca la sfirsit cat de alesi, frumosi, credinciosi erau copii lui.
iar de primii spuneau ca stateau la mancat si baut in casa fratelui lor...deci parca imi vine sa ma indoiesc ca e vb de aceasi copii.


dupa parerea mea rationamentul tau seamana cu cel al prietenilor lui Iov, rationament care a fost condamnat de Dumnezeu.

Mergi la inceput