Credeti ca exista ingeri?(2) SPLIT

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

eu am citi iov dar nu am vazut nici un diavol cum nu am vazut nici ingeri.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

PS. De curiozitate, desi nu se specifica nicaieri, ce crezi, Iov avusese 70 de ani cand a fost pus la incercare?


n-am idee de varsta lui iov, insa ceea ce cred eu este ca incercarea lui n-a fost de lunga durata ca timp.

eu cred ca satan, fiind deghizat in inger de lumina, atunci cand s-a prezentat in fata lui Dumnezeu (capitolul 1) a fost recunoscut doar de Dumnezeu si nu si de ingerii care se aflau acolo. (ca doar asa ar fi avut acces acolo)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Serafimi:

-apar in cartea lui Isaiah
-au cel mai inalt rang
-numele vine de la radacina cuv din hebrew "love"
-au 6 aripi (cu 2 zboara, 2 acopera fatza si 2 picioarele)
probabil cele 2 sunt sa acopere fatza pt ca sunt prea aproape de gloria, lumina lui Dumnezeu.
-spun continuu "Sfint,sfint, sfint e Dumnezeu" in adorare .
pentru evrei de fiecare data cand vor sa mentioneze un adevar absolut repeta cuv de 3x
(parca Capcaunul spunea ca nu crede ca e Dumnezeu sfint...scuze daca ma insel nu mai revizuiesc mesajele trecute)

Cherubimi
-in Genesis si Ezichel
-ingeri f. puternici
-4 fetze,4 aripi
-pusi sa pazeasca pomul vietii din Gradina Edenului, dupa ce Adam si Eva au fost alungati. Dar spunea un pastor si mi s-a parut interesanta remarca, ca pazeau pomul vietii nu de Adam si Eva ci de Satan...sa nu aiba access la el.
-chipul lor apare pe Arka facuta de israeliti

Inger arhanghel Mihai
-singurul inger mentionat in Biblie cu titlul de "arhanghel"-pozitie de conducere, probabil sef, razboinic.
-numele inseamna "cine este ca Dumnezeu?"
-rol de a proteja Israel-ul
-apare in diverse misiuni de lupta (Jericho,
-anuntza Reintoarcerea lui Isus

Ingerul Gabriel
-nu este mentionat titlul de arhanghel
-numele inseamna "eroul lui Dumnezeu"
-mesager cu anunturi importante (a anuntat pe Maria si pe Iosif)

Satana:
-fost sef al ingerilor, probabil cherubim
-numele Satan inseamna "dusman"
-numele Lucifer in seamna "stea de dimineatza"
-datorita dorintei de a fi ca Dumnezeu si a avea puterea lui Dumnezeu s-a razvrati impotriva lui Dumenzeu.
-cu el a luat o armata de ingeri "cazatori", demoni
-in final vor fi cu totii in Iad. de fapt Iadul a fost creat pt el si ingerii lui nu pt oameni...dar sunt care prefera sa-l urmeze pe Satan si nu pe Dumenzeu deci aleg acelasi loc
-poate lua diferite infatisari , chiar f. atractive

Demoni

-cred ca sunt ingerii care l-au ales sa-l urmeze pe Satan, sau daca nu oricum creaturi ,spirite(nu stiu sigur)
-au putere si nu trebuie sa fie "contactate" vezi practica de ocult
-doresc sa cauzeze suferintza oamenilor
-pot intra in oameni si sa-i conduca



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

eu am citi iov dar nu am vazut nici un diavol cum nu am vazut nici ingeri.


alina


cum asa, cum as nu scrie?
pai toata suferintza lui Iov de cine e produsa, nu de Satana...cu acordul lui Dumenezeu?

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Mircea Eliade despre Satana:
Figura lui Satan s-a conturat probabil sub influenta dualismului iranian. E vorba, in orice caz, de un dualism atenuat, caci Satan nu coexista de la inceputuri cu Dumnezeu si nu este vesnic. Pe de alta parte trebuie tinut seama de o traditie mai veche, care concepea pe Iahve ca totalitate absoluta a realului, in care coexistau toate contrariile, deci si raul. Amintim de celebrul caz al lui Saul: "Duhul lui Iahve s-a departat de Saul si un duh rau, venind de la Iahve, il infricosa." (I Samuel, 16:14) Ca si in alte religii, dualismul se precizeaza in urma unei crize spirituale, care pune sub semnul intrebarii atat limbajul, cat si postulatele teologice traditionale, si care duce, printre altele, la o personificare a aspectelor negative ale vietii, ale realului si ale divinitatii. [...]Figura lui Satan, ca incarnare a raului, va juca un rol considerabil in formarea si in istoria crestinismului, inainte de a deveni personajul faimos, cu numarate metamorfoze, din literaturile europene ale secolelor al XVIII-lea si al XIX-lea.
[Istoria credintelor si ideilor religioase, $203]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

as vrea sa-mi rapundeti ce intelegeti prin cartea a treia a regilor. capitolul 8 .
sunt on topic ca e vorba de heruvimi.
alina


Biblia are doar doua carti ale regilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui patou

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

as vrea sa-mi rapundeti ce intelegeti prin cartea a treia a regilor. capitolul 8 .
sunt on topic ca e vorba de heruvimi.



Biblia are doar doua carti ale regilor



www.pasipecaleacredintei.wordpress.com" target="_blank">pe cont propriu



Biblia mea , tiparita in 1988 sub indrumarea si cu purtarea de grija a prea fericitului parinte Teoctist, are si " a treia carte a regilor" cu capitolul 1 Solomon.
De fapt are si cartea a patra a regilor, chiar nu stiu ce sa mai zic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui patou

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

PS. De curiozitate, desi nu se specifica nicaieri, ce crezi, Iov avusese 70 de ani cand a fost pus la incercare?


n-am idee de varsta lui iov, insa ceea ce cred eu este ca incercarea lui n-a fost de lunga durata ca timp.

eu cred ca satan, fiind deghizat in inger de lumina, atunci cand s-a prezentat in fata lui Dumnezeu (capitolul 1) a fost recunoscut doar de Dumnezeu si nu si de ingerii care se aflau acolo. (ca doar asa ar fi avut acces acolo)



www.pasipecaleacredintei.wordpress.com" target="_blank">pe cont propriu



Satan nu cred ca are nevoie de deghizare, el este un inger ca toti ceilalti la "infatisare"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

Citat:
citat din mesajul lui patou

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

as vrea sa-mi rapundeti ce intelegeti prin cartea a treia a regilor. capitolul 8 .
sunt on topic ca e vorba de heruvimi.
alina


Biblia are doar doua carti ale regilor




Biblia mea , tiparita in 1988 sub indrumarea si cu purtarea de grija a prea fericitului parinte Teoctist, are si " a treia carte a regilor" cu capitolul 1 Solomon.
De fapt are si cartea a patra a regilor, chiar nu stiu ce sa mai zic.

alina


cred ca am dezlegat enigma . se pare ca in Biblia mea cartile 3 si 4 din regi au un nume diferit. prima carte a cronicilor si a doua carte a cronicilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Da-n Biblia mea am, pe linga 4 carti ale Regilor, si cartea 1 a Cronicilor, si cartea a 2-a a Cronicilor.

Mergi la inceput