M-am hotarat.............adoptie(80)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Simo, Amy are dreptate....suntem aici sa invatam din experientele voastre, nu sa judecam.
Pentru asta va multumesc tuturor pentru disponibilitatea de a ne impartasi trairile , emotiile si experientele voastre.
Asta e .......nu a fost sa fie........va fi data viitoare
Capul sus si incredere in viitor.....copilul tau te asteapta in alta parte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

asa zic si eu
copilul meu inca ma asteapta
am si eu o intrebare: este pe forum vreo fata care s-a reatestat acum dupa noua lege???????? cat dureaza? ce acte tb la reatestare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

Buna,
Iti trebuie:
- certificatul A5( fisa medicala medicul de familie),
- declaratia la notar precum ca nu ai si nu ai avut copii in sistem,
- aviz medical de la pshiatru( act nou),
- cazier,
- ancheta sociala la domiciliu,
- testul pshihologic.
Asta am avut eu de dus rereatestare( am spus bine rereatestare), intr-o zi am facut ce a tinut de completarea dosarului( am alergat ca nebuna), in doua saptamani am avut atestatul reinoit. Nu iti spun cat de stresata am fost fiindca trebuia sa ma incadrez intr-un termen, sa nu depasesc alt termen care tinea de judecatorie.

Sa nu fii dezamagita ca, fetita nu a fost sa fie a ta, daca DD a trimis-o ptr. voi, te intorci si dupa un an la ea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

denisa, vrei sa spui ca la reatestare nu mai tb sa asteptam cele 120 zile???????????????????????????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Simo_73imi pare rau pt experienta neplacuta. Eu am strabatut peste 1000km ca sa vad o fetita si mi s-a rupt ceva in suflet cand am vazut-o pt ca nu am mers mai departe, nu ma gandeam la mine, ci ma gandeam la ea, dar la scurt timp mi-am cunoascut baiatul si acum sunt mama. Fruntea sus si mergi inainte cu inima deschisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

Eu asa am procedat si anul trecut la prima reatestare am asteptat 30 de zile fiindca am lalait-o eu cu actele , cand sa-mi faca ancheta sociala, eram plecata la mare, cand sa fac testul pshihologic eram plecata la munte, anul acesta ma-m miscat rapid, fiindca aveam un termen de respectat, le-am luat hai repede ca nu am timp,nu trebuie decat cele 5 zile ptr.contestatie la raportul de evaluare( in cazul in care nu-l treci) , si 5 zile nu mai stiu ce???//????//.
Probabil au mers repede fiindca sau saturat de mine, tot tropoind pe la ei, nustiu ce sa spun.
Dar scrie in lege ca, la reatestare sa astepti cele 120 de zile?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

sincer nu stiu, nu am vazut in lege
dar maine am sa intreb la directie, ar fi excelent daca reatestarea ar dura 1-2 saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Noi ne-am reatestat in martie si ne-au cerut asa:
-caziere
-certificatele medicale (la fel ca la atestare)
-o declaratie la notar pe propria raspundere ca am locuit efectiv si continuu pe teritoriul Romaniei in ultimele 12 luni (paragraful exact l-am gasit in noua lege)
Nu mai dureaza nici 60 si nici 120 zile, duci actele si te cheama ele la Directie sa semneze directorul lor. Cam atat. Daca imi mai aduc aminte ceva, va scriu.
O seara buna !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Amy vreau sa-mi spui cand depui o noua cerere de atestare.
De exemplu la noi expira pe 28.11 , depun actele de reatestare cu o luna inainte sau trebuie mai din timp????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2012 spune:

Simo, imi pare nespus de rau ca nu a fost sa fie, dar nu va dezamagiti, pana la urma va aparea si copilasul vostru.

Nu stiu la reatestare ce fel de acte cer, noi acum am finalizat dosarul cu acte pentru prima atestare. Dupa noua lege de la noi au cerut urmatoarele:

Documentele care înso#355;esc cererea privind evaluarea în vederea ob#355;inerii atestatului sunt:
a) copie dupa buletinul/cartea de identitate, permisul de #351;edere pe termen lung/permisul de #351;edere
permanent#259; sau dup#259; caz, cartea de reziden#355;#259; permanent#259;
b) declara#355;ie autentic#259; pe proprie r#259;spundere, cu privire la locuirea efectiv#259; #351;i continu#259; pe teritoriul
României în ultimele 12 luni anterioare depunerii cererii de evaluare, neexistând absen#355;e
temporare care cumulat dep#259;#351;esc 3 luni;
c) copie legalizat#259; dupa certificatul de na#351;tere;
d) copie legalizat#259; dupa certificatul de c#259;s#259;torie/hot#259;râre de divor#355;, daca este cazul;
e) copie dupa titlul de proprietate sau alt document care s#259; ateste dreptul de folosin#355;#259; a locuin#355;ei;
f) certificatul de cazier judiciar;
g) adeverin#355;e de venit sau alte documente care atest#259; veniturile solicitantului/solicitan#355;ilor;
h) certificat/adeverin#355;#259; medical#259; eliberat#259;de medicul de familie privind starea de s#259;n#259;tate #351;i
eventualele boli cronice, înso#355;it#259; de rezultatul evalu#259;rii psihiatrice;
i) minimum dou#259; caracteriz#259;ri de la ultimul loc de munc#259; pentru fiecare solicitant;
j) declara#355;ia so#355;ului care nu se asociaz#259; la cererea de adop#355;ie cu indicarea expres#259; a motivelor
neasocierii;
k) declara#355;ie autentic#259; pe propria r#259;pundere din care s#259; rezulte c#259; solicitantul/solicitan#355;ii nu sunt
dec#259;zu#355;i din drepturile p#259;rinte#351;ti precum #351;i referitor la faptul c#259; nu au copil/copii în sistemul de
protec#355;ie special#259;
l) certificatul de cazier judiciar al persoanelor cu care locuie#351;te solicitantul;
m) certificat/adeverin#355;#259; medical#259; eliberat#259; de medicul de familie privind starea de s#259;n#259;tate a celorlalte
persoane cu care locuie#351;te solicitantul, cu men#355;ionarea eventualelor boli cronice, înso#355;itî de
rezultatul evalu#259;rii psihiatrice.
n) declara#355;ie privind motiva#355;ia de a adopta #351;i a#351;tept#259;rile persoanei/familiei în leg#259;tura cu vârsta, sexul #351;i situa#355;ia psihosociomedical#259; a copilului pe care doresc s#259;-l adopte
o) un dosar cu #351;in#259;
p) o poz#259; recent#259; a familiei

Mergi la inceput