M-am hotarat.............adoptie(80)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sunshine2012 spune:

Vaaai, cat m-am chinuit sa corectez acele cifre în litere #355;, #351; #351;i #259;, #351;i i-a uite ce-mi face din nou.
Fetelor, scuze dac#259; se poate citi greu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2012 spune:

Asa ceva nu se poate!!!!!!!!

Noi am finalizat dosarul cu acte, vineri ma duc la directie sa il predau. Va fi prima noastra atestare, sper ca si unica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SakiMir spune:

Simo, vei sti care e copilul tau, vei simti.
Eu iti doresc, din inima, sa fie cat mai curand.
un curand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

reatestarea a fost mai simplu de rezolvat (m-am reatestat in luna mai), fara test psihologic,etc, cam ceea ce spunea amy. te anunta cei de la directie, iti vine un plic acasa precum ca trebuie sa te prezinti cu actele necesare reatestarii. eu m-am dus mai devreme cu o luna si bine am facut. simo, spune sincer, ce nu ti-a placut la fata? daca mama ei era cu probleme psihice, asa era si fetita? la mine nu mi-a placut faptul ca era rrom, si nu mi-au spus acest lucru! mi-a displacut ca mi-au ascuns adevarul! s-o spunem pe sleau, rar sunt copii sanatosi, sa nu fie rrom, si sa fie mic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Malex, te duci la directie eu zic cu o luna inainte ca sa poata face actele. Prima astestare mi-a expirat pe 18 martie si cea noua, pe 2012 mi-au facut-o incepand cu 28 martie si nu a fost nici o problema. Cei cu reatestarea nu asteapta termenele specificate in lege, sau asa mi-au spus mie. Tot ei trebuie sa-ti spuna. Insa eu zic sa nu-ti faci probleme, cred ca pana la reatestare o sa ai bebele acasa.
Si, pentru ca nu am dat prea multe explicatii despre refuzul de a merge sa vad fetita, pot sa va spun ca era de etnie rroma, si, pentru ca lucrez si eu si sotul intr-un loc special, am niste prejudecati peste care nu pot trece. Asa ca, nu culoarea pielii m-a deranjat, ci trasaturile evidente, care ieseau in evidenta. Puteti sa comentati ce doriti, ficare are dreptul sa aleaga in viata, si, asa cum am mai spus, nu ne luam o masina pe care sa o schimbam anul viitor.
Sunt convinsa ca daca era sa fie fetita noastra as fi simtit si m-as fi dus sa o vad.
Oricum, cele care refuzam un copil, 2,... trebuie sa dam o declaratie la DPC in care sa justificam refuzul. Intre timp, la noi nu a mai sosit nici o lista. Trece si vara si tot nimic. Nu inteleg de ce se lauda ca au adus imbunatatiri care vor scurta timpul. Nici la mail nu s-au mai ostenit sa-mi raspunda, insa cred ca o sa mut ofensiva in presa... Sunt obosita, trec anii si viata trece pe langa noi, in timp ce ei nu depun nici un efort. Suntem, si noi si copiii, niste listute cu X-ulete care se potrivesc sau nu. Si se vede treaba ca nu.
O seara frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ivanuta spune:

Dacris eu sper ca te inseli, din tot sufletul, pai cum sa fie "rar sunt copii sanatosi, sa nu fie rrom, si sa fie mic"? pai noi aici de ce cautam? am senzatia ca cei de la prot copilului incearca "rezolvarea" unor cazuri si nu o potrivire cat mai buna intre copil si parinte. Cand am facut cursul ni se spunea de adoptiile ratate (aproape tot timpul adolescente) si se considera ca era in excusivitate vina parintelui, de parca intr-un proces de asa incarcatura si implicare poate fi vorba de vreo vina. Spun asta pentru ca nu inteleg de ce incearca trucurile astea cu prezentarea a altceva decat realitatea in conditiile in care fiecare dintre noi ramane cu traume dupa asa o experienta nu mai zic de copilasii care sunt putin mai marisori si se simt nedoriti inca si inca odata. Acum exista mijloace de comunciare, de inregistrare, adica in momentul in care ti se prezinta un copil ar trebui sa ti se arate un dosar, evaluarile din anii precedenti ai lui, poze, filmulete cu el, istoricul bolilor fizice si mai ales psihice si apoi sa se mearga mai departe sau nu. Stiu ca primeaza interesul copilului si e firesc sa fie asa, sper sa fie asa 100%, dar mare parte dintre noi suntem niste femei care au suferit destul de mult si nu e cazul sa umble nimeni cu cioara vopsita. Interesul copilului e sa il prezinti la o familie care intai accepta cine si ce este si apoi creaza legatura. In fine poate nu sunt prea coerenta, ni se spune constant ca sunt mii de copii fara parinti si apoi cand noi vrem sa le fim parinti...As vrea sa se constientizeze ca sunt si mii de parinti fara copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuelita spune:

Amy, nu comentez alegerea voastra, eu mi am expus punctul de vedere asupra acestui subiect cand a fost supus dezbaterii pe forum.
Am intrat doar ca sa te intreb cum adica v au potrivit cu o fetita de etnie daca oi nu vreti de etnie. Maretul soft si mareata potrivire nu tine cont de criteriile formulate de parinti??? De ce pierd timpul copiiilor si al familiilor cu potriviri care din start nu au cum functiona.? Foarte aiurea mi se pare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Manuelita, daca mama nu isi declara etnia iar tatal este necunoscut nu apare etnie rroma. Pe de alta parte da, pe noi ne-a chemat sa vedem dosarul si am evitat astfel tulburarea micutei si a noastra eventual. Cat despre marele soft,am mari dubii ca merge ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Fetelor....aveti dreptate......nu sunt copii adoptabili, nu sunt deschideri de proceduri adoptie asa cum promitea legea noua.
Dupa cum am mai spus la noi in oras nu era niciun dosar in instanta si suntem vreo 70 familii pe lista de asteptare.
Legea noua spune clar ca daca un copil nu este vizitat de parinti in ultimul an de zile se demareaza procedura pt deschidere........sa inteleg ca toti au fost vizitati de parinti, a existat interesul din partea familiei la toti??????
Pe 7 iulie expira termenul de revizuire a dosarelor, credeti ca dupa aceasta data se va intampla o minune?
Oare sa facem o adresa colectiva la ORA sa se puna presiune pe directii?
Ar trebui sa ne unim toate si sa facem ceva, ce ziceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta72 spune:

buna, fetelor,

Intru din ce in ce mai rar pe forum pt ca pitica noastra imi acapareaza tot timpul. Dar stiu povestile voastre si ma bucur mult cand aud ca va apropiati de clipa cand va veti strange puiul in brate.
Stiu ca acum acel moment pare tot mai indepartat, dar sa fiti convinse ca el va veni.
Si eu am trecut prin purgatoriu, apoi prin infern pana mi-am gasit fetita,dar acum, privind in urma, ma gandesc ca si 3 ani de-as fi asteptat-o, tot ar fi meritat!
Daca are cineva adresa de mail comun si parola, rog sa mi le trimita si mie ;o sa postez poze cu micuta mea si m-as bucura sa-i vad si eu pe prichindeii celor care au reusit sa adopte pana in acest moment.
Fiti puternice! Daca ati decis sa deveniti mame adoptand, sigur veti reusi! E doar o chestiune de timp.
BAFTA MULTA! MERITA ASTEPTAREA!

Mergi la inceput