M-am hotarat.............adoptie(80)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Buna fetelor,
Dupa doua incercari nereusite, mai fac un alt apel la voi. Exista cineva care sa fie in etapa de deschidere procedura adoptie? Cat a durat din clipa cind s-a depus dosarul pina la primul termen? Intrebari mai sunt insa... pe parcurs. Astept raspuns pe PM pt ca, asa cum spuneam, sunt prea multi "ochi" care ne privesc.
Multumesc mult. Sper ca a treia oara sa fie cu succes si sa primesc un raspuns.
Va multumesc inca o data


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dacris77

reatestarea a fost mai simplu de rezolvat (m-am reatestat in luna mai), fara test psihologic,etc, cam ceea ce spunea amy. te anunta cei de la directie, iti vine un plic acasa precum ca trebuie sa te prezinti cu actele necesare reatestarii. eu m-am dus mai devreme cu o luna si bine am facut. simo, spune sincer, ce nu ti-a placut la fata? daca mama ei era cu probleme psihice, asa era si fetita? la mine nu mi-a placut faptul ca era rrom, si nu mi-au spus acest lucru! mi-a displacut ca mi-au ascuns adevarul! s-o spunem pe sleau, rar sunt copii sanatosi, sa nu fie rrom, si sa fie mic!


DACRIS sa iti raspund la intrebare: in primul rand m-au speriat cand mi-au spus ca mama este grav bolnava psihic, ca nu stie ce face adica este "dusa rau de tot", eu ma gandeam ca este mai "prostanaca" si are acest grad de handicap pentru a lua ajutorul social.In alta ordine de idei nici pe mine nici pe sotul meu nu ne-a atras nimic la fetita, ne-am tot uitat la poza pe care am facut-o cu telefonul mobil. Altceva m-a deranjat cand mi-a spus ca seamana cu mine, ma asteptam sa fie cu parul inchis la culoare dar fetita este blonda cu ochii albastri. Si in ultimul rand nu am simtit ca este copilul meu, nu am avut nici o tresarire, eu sunt mai emotiva si va spun sincer ca nu mi-a curs nici o lacrima, nu mi-a batut inima cu putere, a fost ca si cand m-am dus in vizita la cineva acasa si acolo era un copil, atat si nimic mai mult.
Cam asta este, imi pare sincer rau ca s-a intamplat asa, dar va spun sincer ca daca simteam ceva pentru fetita poate mergeam mai departe, dar asa....
Eu stiu ca poate sunt judecata de fete, dar chiar nu pot sa adopt un copil pentru care nu simt nimic, pentru ca v-a simti si el acest lucru si nu va fi placut in viitor. Nu mi-am inchipuit ca am sa refuz un copil dar uite ca s-a intamplat, cu durere in suflet spun asta, dar vreau copilul meu sa simta ca il iubesc din tot sufletul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

speranta 72 activeaza-ti PM, sa iti trimit datele despre mailul comun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Ar fi aiurea sa incepem sa ne judecam intre noi pt alegerile facute. Destul ne judeca toti cei din exterior pt alegerea noastra de a adopta ca sa ne judecam si intre noi ca una dintre noi nu doreste copil de etnie rroma, ca alta n-a simtit nimic cand a vizitat un copil sau ca alteia i-a fost frica de istoricul copilului sau ca alta isi doreste un copil de varsta mica. Fiecare dintre noi face cum crede de cuviinta si cum simte, si asa cum mi-au spus si cei de la Directie, in procesul adoptiei avem posibilitatea de a alege, ceea ce in realitate, atunci cand esti mama naturala nu ai acest avantaj. Sa nu ne mai plangem de mila, sa fim optimiste si sa vedem si jumatatea plina a paharului, iar atunci cand il vezi gol, gandeste-te ca e plin cu aer. Fruntea sus si va veni si ziua cand va veti strange puiul in brate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Citat:
citat din mesajul lui irina_g

Buna fetelor,
Dupa doua incercari nereusite, mai fac un alt apel la voi. Exista cineva care sa fie in etapa de deschidere procedura adoptie? Cat a durat din clipa cind s-a depus dosarul pina la primul termen? Intrebari mai sunt insa... pe parcurs. Astept raspuns pe PM pt ca, asa cum spuneam, sunt prea multi "ochi" care ne privesc.
Multumesc mult. Sper ca a treia oara sa fie cu succes si sa primesc un raspuns.
Va multumesc inca o data


O mamica fericita si implinita

La mine, termenul a fost de aproximativ 3 saptamani si la incredintare si la incuviintarea adoptiei, desi cele doua procese au avut loc in orase diferite. Daca e vorba de deschidere procedura adoptie la copil asta nu stiu, dar presupun ca ar fi cam aceleasi termene din momentul in care depune DPC-ul cererea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuelita spune:

Amy, pe mine tot ma enerveaza treaba asta.
Ok, nu aparea in raportul copiliului etnia si de aceea softul v-a potrivit cu copilul, dar cei de la directie fac totusi potrivirea practica, aveau posibilitatea sa nu va prezinte dosarul stiind ca voi nu vreti rrom si ca acel copil are trasaturi evidente.
Ma supara "greselile" de felul asta, pentru ca pentru acel copil se pierd asa cateva zile, poate saptamani, in loc sa fie potrivit direct cu o familie care nu ar avea nimic impotriva trasaturilor, si asa dureaza totul mult prea mult!
Si cand vad pe la stiri ca ptr nu stiu ce anchete, procese penale lucreaza magistratii pina tarziu in noapte, se delibereaza, apare presa, etc, iar pentru adoptii si plasamente se dau termene de cateva saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ivanuta spune:

asa cum spuneam vineir, pe data de 01.06 am fost sunata si mi s-a descris un baietel de 3.1 ani din bacau cu care ma potriveam si ami erau inca alte 3familii. Astazi m-a suant din nou AS cu alt copil, de la celalalt nu are nici o veste, presupun ca este inca in perioada de vizite cu alte familii. Acesta este tot ditnr-un judet invecinat, implineste in august 5ani (eu optasem pentru 2-4). Este sanatos, timid si incapatanat, mama are un handicap de gradul II, un sindrom psihic pe care nu l-am inteles si oligofrenie...Am zis, desi m-a descurajat destuld e tare...varsta(e mult mai marisor decat speram eu) si boala mamei(nu am inteles prea bine sindromul si nici AS nu auzise de el)...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Intr-o localitate invecinata a fost un caz in care o fam.a adoptat un copil mic ,de citeva luni ,o tipa cu un caracter sensibil ,care la insistenta sotului si al fam.lui au adus acest copil acasa.
Se pare ca pt.mamica adoptiva a fost imposibila acomodarea si acceptarea acestui copilas in viata ei ,a fost destul de stresanta,astfel incit ea a spus nu, nu pot,dupa aproape un an.
Pina la urma autoritatile au luat copilul de la aceasta fam.si l-au dat la alta fam.O situatie tare neplacuta ,urmata de despartire,divort.
Cred ca nimeni nu are dreptul sa judece pe nimeni ,judecata se face in alta parte si pina la urma cine sint eu sa-mi permit sa-i judec pe altii pt.alegerea facuta de catre fiecare in parte.
Eu cred ca cel mai greu/difici moment in adoptie este acela in care ti se prezinta un copil si tu trebuie sa spui da sau nu .
Sint niste simtiri ,sentimente ,nerabdare,stari de euforie, trairi emotionale care toate impreuna iti dau senzatia ca nu le poti controla si cu greu reusesti sa te concentrezi si sa iei o decizie. Pt.mine a fost tare dificil.
-O zi buna!

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Manuelita, probabil pentru ca am insistat foarte tare si le-am tot stresat cu telefoanele, ne-au potrivit cu fetita respectiva. Cert este ca mi s-a spus ca lor nu li se pare de etnie rroma. Cum frate, bag mana in foc ca nu era nici unul dintre parinti de alta etnie decat rroma, dar ...ce sa mai comentez.
Ne potrivisera si cu o alta fetita, cu mama bolnava de schizofrenie, dar macar pe aceea am hotarat de la inceput sa o refuzam. Acel biet copil e adoptabil de vreo 2 ani si nu au reusit sa o incredinteze nimanui. ce si-o fi zis cei de la ORA, las ca terminam prima data copiii cu probleme, pe care nu i-a vrut nimeni pana acum,si la urma ramanem cu ce e ok, sa ne fie mai usor.
Ca vad ca nu suntem singurii carora li s-au prezentat copii cu probleme.
Cred ca ar fi o solutie sa ne ducem in audienta la ORA, nici eu nu mai stiu ce sa zic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianni spune:

PT. SIMO73

Draga mea,

Dragostea pt. un copil vine cu timpul...ESTE IMPOSIBIL sa nu iubesti un copil/copilul...nu conteaza ca-i biologic sau adoptat, in ambele cazuri dragostea vine si creste in fiecare zi ce o vei petrece cu acel copilas...

In alta ordine de idei,esti norocoasa ca adopti din Ro, afara , astepti 7-10 ani pt. un copil, ti se spune prin telefon doar ce este fata/baiat / virsta -FARA POZA -, spui DA sau BA si in cazul in care este DA, primesti pozele spui NU , mai astepti 10 ani, intri in probleme cu virsta ca nu poti sa adopti decit pina la 46 de ani- si pierzi trenul adoptiei...

Mult noroc si intuitie.
Catalina

Mergi la inceput