M-am hotarat.............adoptie(80)

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Simo- LA MULTI ANI PRINTESEI!
La fel si voua pt.prima zi de nastere impreuna cu ea
http://www.youtube.com/watch?v=w0XjDRbBAuU&feature=related

Sa fie sanatoasa si sa aveti numai momente fericite impreuna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Simo, sa va traiasca mica minune si sa o aveti cat mai repede acasa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui onitza

Fetelor, spuneti-mi si mie va rog, care este perioada maxima a procedurii de adoptie? Este cineva din sect 3 care ma poate ajuta cu informatii?

Multumesc.

Nu poate spune nimeni care este perioada maxima a procedurii.
Din pacate insa, pot spune un singur lucru: nu dureaza UN AN asa cum se lauda PANAIT de la ORA.
Din pacate, am mai spus, legea asta in loc sa fie mai buna si sa devina copiii mai repede adoptabili, e din ce in ce mai greu. Asa cum spunea cineva, fiecare cu norocul lui.
Dupa parerea mea, legea care s-a incheiat in decembrie 2004 a fost cea mai buna de pina acum.
Bafta viitoarelor mamici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

simo, la multi ani fetitei! apropo, cum? AS era sa zica ca nu va potriviti practic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dacris77

simo, la multi ani fetitei! apropo, cum? AS era sa zica ca nu va potriviti practic?


multumesc fetelor pentru urari
da, dacris AS si psihologul a zis ca nu ne potrivim practic cu fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2012 spune:



Simo, MA BUCUR ca totul este ok. Dar de ce au spus ca nu va potriviti??????Abia "acum" si-au dat seama, dupa ce v-ati atasat de fetita????E foarte bine ca nu te lasi, lupta in continuare daca simti ca ea e a voastra!!!!!!
LA MULTI ANI pt Bubulina si felicitari Voua!!!!!!!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

simo sa-ti traiasca printesa si sa fie impreuna cu voi cat mai repede . sa va bucurati si sa fiti fericiti .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

La multi ani pentru micuta ta Simo!Probabil din cauza ca v-ati vazut mai rar fetita nu se simte in largul ei cu voi ceea ce e normal al inceputul potrivirii.Ca sa fie cat mai bine pentru copil vizitele trebuie sa fie cat mai dese cu putinta , mai ales la un copil mic si asa schimbarea va fi acceptata mai usor.

Dragele mele , cred ca fiecare tabara are dreptate dar doar patial.Este clar ca in multe judete se vehiculeaza diverse sume pentru adoptie , dar nu e o practica generala , nu toti dau si nu toti iau.Un alt aspect discutat este categorizarea copiilor in "buni"sau "mai putin buni"pentru adoptie.Acest lucru nu e tocmai asa , pentru ca fiecare copil are sansa lui.Aici era punctul in care se puteau face smecherii dar faptul ca acum un calculator alege familiile pentru un copil scoate spaga din discutie.Deci fi-ti atente ca degeaba dati spaga ca s-ar putea sa nu va puna calaculatorul pe lista!!!!
Referitor la copii din sistem -trebuie sa fie clar pentru toata lumea ca acesti copii au nevoie de o familie.Unii sunt mai bine ingrijiti alti mai putin bine , dar voi trebuie sa vedeti potentialul acelui copil chiar daca are unele deficiente de vorbire , comportament sau motor.Chiar daca copilul nu are aceste intarzieri in dezvoltare tot va fi nevoie de mai multa atentie si munca in perioada cand vine acasa , iar apoi toata viata ...pentru ca a fi parinte inseamna un "job" 24 din 24 fara pensionare.


ps.Imi cer scuze daca nu am fost foarte coerenta dar am circumstante atenuante ca am varicela...multumita copiilor mei.

Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuelita spune:

Asi, chiar ma intrebam ce mai faci. De cate ori ma gandesc la a avea al doilea copil (pare sa fie mai greu de hotarat decat la primul :)) ma gandesc la tine si la Liliana Csaki.
Ce-ti fac copiii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Sunt bine , multumesc de intrebare , cresc foarte repede.
La al doilea copil e intr-adevar mai greu sa te hotarasti , sunt mai multe conditii si temeri dar merita.



Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput