M-am hotarat.............adoptie(80)

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Manuelita
Daca bebeanda s-a decis sa nu mearga mai departe, nu cred ca o va convinge cineva sa faca altfel...e alegerea ei...

Imi aduc aminte ca Teo rupea cateva cuvinte cand l-am vazut, eu am citit pe net cam cate cuvinte ar trebui sa stie la 3 ani(850-1000), m-am consultat cu sotul meu, apoi mi-am adus aminte de cursurile pe care le-am facut, in care ne-au spus ca, copiii abandonati sunt oricum in urma fata de ceilalti...si am mers mai departe.
Cand l-am adus acasa spunea la minge "pu" si la leagan "ihi".

Simo, la multi ani fetitei si sa o aveti mai repede acasa!
Nu pot sa cred ca AS a spus ca nu va potriviti...cat va mai duceti sa o vedeti? La noi am mers de vreo 2-3 ori cu ele, apoi singuri de vreo 2-3 ori si apoi i-am facut analizele si cererea de invoire...era inainte de sarbatori, AS trecea in alt departament si trebuia sa finalizeze cazul...

Dimineata am luat hotararea de la posta, astept 15 zile ca s-o legalizez si ...gata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_rt spune:

Mariaa si Marumiha, va multumesc ca mi-ati facilitat intelegerea comportamentului romanilor in legatura cu a face bine. Romanii stau in banca lor inainte de a mai incerca sa faca vreun bine, ca vin altii si le dau in cap si ii suspecteaza total nefondat, de i se face omului lehamite sa mai incerce ceva. Nici macar nu stiu la ce fel de clienti lipsa va referiti, pt. ca nici nu mi-ar trece prin cap sa iau legatura cu potentiala familie adoptiva sa primesc ceva, ca asa s-ar afla cine sunt si nu vreau.

Binele la care ma refeream era, printre altele, de a-l feri pe copil de agenti maternali sadici, care-s agenti maternali numai pentru bani si se comporta execrabil cu copilul si de a-l feri de a ramane in sistem, pentru a nu suferi schimbari de tipul asta: http://commonhealth.wbur.org/2012/07/brain-changes-orphanage

Mult succes in a sta cu mainile in san cand aflati de unele probleme si in a arunca cu pietre in cei ce incearca sa faca ceva..."trebuie sa aiba ei vreun motiv ascuns". Acum inteleg de ce nu avem mai multi voluntari in Romania. Ca dupa ce ca ar face treaba gratis, ar fi si suspectati, ca asa e invatat romanul sa gandeasca.

E adevarat ca dupa 12 ani de voluntariat, parca incep sa ma satur si eu, trebuie sa-mi invat odata lectia...

Editare ulterioara ca nu ma prindeam care e faza: Eh, m-am mai prins de ceva, trebuie sa vorbesti simplu asa si fara figuri de stil, ca romanu' are multa imaginatie negativa.Ca la cea pozitiva ar fi trebuit sa caute solutii, la cea negativa da in cap altora care cauta. Daca problema era cuvantul 'reclama', ideea era ca daca cineva da "dezaprobare" la mesaj, nu va face decat sa fie cunoscut mesajul si asa poate se vor gasi oameni care sa aiba grija de copilul respectiv. Daca chiar voiam sa-mi fac reclama mie, as fi fost mai subtila, faptul ca am folosit liber cuvantul arata ca nici nu mi-am facut griji ca va fi interpretat literal. Am ignorat imaginatia negativa si suspiciozitatea. Brrr ce bine ca nu-s in pielea persoanelor care gandesc asa, mi s-ar parea nasoala viata, sa ma astept mereu la rau din partea altora http://ph-online.ro/lifestyle/item/7562-suspiciozitatea-c%C3%A2nd-te-a%C5%9Ftep%C5%A3i-s%C4%83-fii-furat-pacalit-mintit-aproape-in-orice-situatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LIANA22 spune:

Asi , inteleg ca ai adoptat doi copii . Admir foarte mult familiile care pot creste mai multi copii . Consider ca dezvoltarea unui copil depinde si de prezenta unui fratior sau surioara . Te-as intreba daca copii sunt frati sau au fost adoptati separat . Daca da , la ce interval de timp a venit al doilea copil ? Daca mai poti impartasi si altceva din experienta ta de mamica cu 2 copii iti multumim . Imi inchipui ce fericita esti ca mamica de fata si baiat .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui asi
ps.Imi cer scuze daca nu am fost foarte coerenta dar am circumstante atenuante ca am varicela...multumita copiilor mei.

Sanatate multa si sa dea DD sa scapi repede de varicela.
Eu ma rog la DD sa nu o iau de la copiii mei pt ca , dupa o anumita virsta... are unele efecte secundare nu tocmai placute.
La gradi la fii-miu a fost usor pt ca am putut face slalom insa la scoala..... vom trai si vom vedea
Asi, pupici celor doi ingerasi ai taisi tie in mod special

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zerkalo spune:

Buna Alina RT!
Indiferent ca vrei sa faci un bine copilului prin demersul pe care l-ai initiat, prin voluntariat si fara a astepta vreun beneficiu material, nu se poate face abstractie de Legea adoptiilor. Toti cei care avem atestat suntem sub imperiul acestei legi.
Apropo, daca tot vrei sa faci bine, de ce nu reclami organelor competente "familiile sadice" de AS, despre care tot mentionezi in mesaje, care nu stiu sa aiba grija cum se cuvine de copiii pentru care primesc bani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Simo, LA MULTI ANI fetitei tale ! Asta e una din primele zile 'cele mai faine' :) Sa se faca mare si sa fie sanatoasa sa va umple viata ! Focuseaza pe ce e important pentru voi ;)
Asi ahaaaa Recuperare rapida tuturor !
Mamuelita, inca va am in fata ochilor cu prima poza, parca aveai o papusa de ciocolata in brate:) Cred ca frumoasa ta e maricica acuma deja :)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_rt spune:

Zerkalo, trebuie sa si poti dovedi acuzatiile, nu?Daca nu exista urme, e f. greu sa dovedesti abuzurile.
Deocamdata am reusit sa indrum femeia spre medic de familie (ca nu avea), asistenta sociala, primarie, spital (au primit-o abia la al 7-lea spital), sa capete indemnizatie si ajutor social...poate nu mai abandoneaza copilul. Ma rog, sper sa-l si creasca intr-un fel...daca e ajutata si nu-l abandoneaza.
Nu ma adresasem familiilor obisnuite care vor sa adopte si si-ar pierde atestatul, ci unora mai cu "puteri". Si daca nu gasesc - ca nu stiu cat stau astfel de familii pe forum, macar stiu ca am incercat.

Mergi la inceput