M-am hotarat.............adoptie(80)

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Citat:
E adevarat ca am vrut sa fac ceva, fata de lumea din bloc care a aflat si nu a facut nimic. Intamplator stiu de familii care au adoptat fara pile (si-s minunati copiii) si de familii care au adoptat cu pile, care ar putea sa urmareasca la ce agent maternal ajunge copilul (sa nu fie una sadica, asa cum este una din cele pe care le cunosc eu), sa fie bine ingrijit, inclusiv dpdv afectiv, pana la adoptie - de ex. sa plateasca asistentele etc - se pot face multe daca vrei.

Am facut chiar mai multe decat sa scriu pe forum, insa nu pot spune ce, pentru ca as fi mai usor identificata.

Intr-adevar s-ar putea ca familiile cu pile, care pot influenta lucrurile pana la adoptia finala, sa nu citeasca forumul. Dar poate exista o sansa pt. copilul acela si le spune cineva celor care au puterea sa faca ceva bun pentru el/ea. Macar incerc tot ce-mi trece prin cap.

Btw, ce parere aveti despre parintii care au adoptat-o pe sora lui Dominique Moceanu? (trebuie dat play la film de jos de tot din stanga








Citat:
Foarte adevarat si ar trebui sa visezi asta si inainte de a actiona sa te gandesti de 1000 de ori ce inseamna pentru tine si ce inseamna pentru copil si potentiala familie adoptiva acest bine.
Tot ce-ti trece tie prin cap e departe de ce inseamna bine, dupa cum prezinti lucrurile.

Mie-mi suna mai repede a 'am ramas fara clienti' si hai sa incerc si pe forumulul DC chiar daca piata-i mai slaba. Nu esti nici prima nici ultima care face aici 'oferte' de genul asta dar ar trebui sa stii ca poti foarte usor sa fii depistata de catre Politie chiar si fara mai multe detalii. Si sigur stii si tu asta.



Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

mai da simo_73, nu mai spui nimic? te-ai decuplat de la net? au trecut atatea zile de la data de 18.07 cand a fost stabilita intalnirea cu bubulina ta...asteptam vesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2012 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dacris77

mai da simo_73, nu mai spui nimic? te-ai decuplat de la net? au trecut atatea zile de la data de 18.07 cand a fost stabilita intalnirea cu bubulina ta...asteptam vesti!

Asa zic si eu. Intru in fiecare zi cu speranta sa citesc cateva noutati, dar se pare ca Simo nu vrea sa le impartaseze. SPER SA NU FIE NIMIC RAU si de asta sa stea departe de net!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuelita spune:

M-as bucura sa intre si Dpluhovici pe forum sa scrie ce diagnostic bun de speriat orice familie adoptiva avea in fisa medicala fetita ei, un copil perfect sanatos!
Si pot scrie si eu ca in fisa fetitei mele scria hipo nu stiu cum (adica in limbaj popular ca e pitica) in conditiile in care era sub media de greutate si inalitime dar destul de rezonabil sub medie (cum am fost si eu toata copialaria desi am "un pedigree ireprosabil" :) si retard usor. Retard usor la un copil care la 2 ani si 2 luni se dezbraca si imbraca 100% singura? Ma refer inclusiv nasturi si fermoar! doar sa se lege la sireturi nu stia. Si care stia exact cate stiau si vecinii ei "naturali" de pe strada din satul in care traia asistenta maternala. E adevarat ca dupa ce a venit acasa a evoluat brusc foarte mult datorita multimii de stimuli noi, insa in nici un caz nu era un copil retardat cand am cunsocut-o ci doar "un copil de la tara".
E adevarat ca nu intotdeauna lucrurile astea sfarsesc bine. Dar Bebeanda, stii care e partea proasta? ca din pacate poti sa faci cele mai atente alegeri si totusi copil totusi sa aiba probleme, asa cum se intampla din pacate si in unele cazuri in ciuda grijii si ingrijirilor medicale pe care le primesc "femeile cu scoala" in perioada sarcinii.
Si eu zic sa iti asculti sufletul: te vezi mergand la mare in concediu cu copilul acela? te vezi alegand cele mai dragalase rochite pentru ea? te inchipui facandu-i baita seara sau prezentand-o cu mandire colegilor de serviciu? Te vezi ducand-o de manuta in prima zi de gradinita? Daca da, restul conteaza foarte putin, pentru ca fericirea in viata e foarte instabila si nimeni nu iti garanteaza ca daca alegi un copil cu "doasr curat" o sa ai parte numai de bine.
Si mai stii ceva, dupa ce un copil adoptat devine al tau, cu adevarat si din tot sufletul, si uratel, si prosticel, si sasiu daca e, te vei trezi noaptea sa il invelesti si te va trece un fior intrebandu-te daca cumva DOamne fereste ratai minunea respectiva si te dadeai inapoi de la a-l adopta din cine stie ce motiv. Asa ca ma alatur si eu fetelor pentru a te sfatui sa te mai gandesti, dar cu sufletul nu cu mintea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Buna fetelor
Nu am mai scris de cateva zile dar zi de zi am fost pe forum
din fericire nu este nimic rau, sunshine2012, eram pe aproape de a nu ne mai vedea fetita, AS ziceau ca nu ne potrivim practic cu bubulina noastra, dar din fericire vizitele continua.
Am sa ma lupt cu oricine pana imi vad fetita acasa.
Sambata ne-am vazut pitica noastra, a fost totul ok.
Astazi am implinit 2 anisori,chiar daca nu a fost posibil sa stam mult cu mititca noastra noi ne-am sarbatorit putintel, ne-am imbracat frumos am avut si tort, am mers la locul de joaca si ne-am jucat, pe zi ce trece simtim tot mai mult ca este a noastra, la un moment dat stateam amandoi si ne uitam la ea ca la soare, "fiecare isi lauda puiul".
Va rog sa ma credeti ca vreau sa treaca timpul mai repede sa o vad acasa la noi, sa stea secunda de secunda cu noi, si am sa ma rog la bunul Dumnezeu sa aiba grija sa ni se implineasca visul nostru si al vostru , al tuturor care isi doresc puii la sanul lor.
Doamne ajuta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Sa-ti traiasca printesa Simo_73 si sa va ajute D-zeu s-o aveti cat mai repede acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

Fetelor, spuneti-mi si mie va rog, care este perioada maxima a procedurii de adoptie? Este cineva din sect 3 care ma poate ajuta cu informatii?

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:


Simo sa-ti traiasca bubulina mica si as fie sanatoasa. Sa dea DD s-o aduceti cat mai rpd acasa, asa cum iti doresti. Ma bucur nespus pt voi

Onitza din cate stiu eu nu exista "perioada maxima" in adoptie. Stiu pers care sunt la al 3-lea atestat si nimik. Fiecare cu norocul lui (zic eu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

SimLa Multi Ani puiului tau, sa creasca mare si sanatoasa si sa reusiti sa o aduceti acasa cat mai repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

La multi ani! Sa dea Doamne-Doamne sa va vedeti cat mai repede puiul acasa!

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput