M-am hotarat.............adoptie(80)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Eu inteleg ca AM.sint angajati ,ca au nevoie de timp liber si nu vor ca acasa la ele sa fie mereu oameni necunoscuti ,poate se simt oarecum stresate de aceste vizite dar nu cred ca viitorii parinti se duc sa stea 8 ore pe capul lor si pina la urma fiecare dintre noi lucram si nu putem sa ne facem program dupa cum vrea maternala .Mai ales daca exista si o distanta considerabila ,omul merge cind isi permite ,cind poate ,perioada asta ar trebui sa fie pusa in vedere la toti AS.maternali in cazul in care copii pe care ii au in supraveghere devin adoptabili.
Am mai spus-o si o repet ,noi am avut noroc sa cunoastem niste persoane de-a dreptul extraordinare ,s-au oferit sa ne si cazeze la ei ,sa stam cit dorim si l-au pregatit atit de bine pe copil chiar daca aveau ochii in lacrimi ,au spus ca vor face tot ce pot pt.binele lui ,sa nu fie prea stresat de despartire de ei.
De laudat sint si AS.care au facut cum au crezut ca e mai bine ca totul sa fie ok.
Imi pare rau sa aud ca altii procedeaza diferit ,poate ca un pic naiva sint si eu .

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Fetelor sustin ideea lui Malex de a trimite toate acestea la ORA, cu siguranta cei de la ORA nu stiu ce se petrece in teritoriu.
Eu imi pun urmatoare intrebare: daca asistenta maternala are programul de 8 ore, in celelalte 16 ore cine are grija sau cine sta cu copilul, oare il duce la protectia copilului ca sa aiba asistenta maternala viata ei personala??????????????????????????????
Este strigator la cer.
Iar Alabinei ii dau dreptate, cred ca AM cotizeaza la AS , sau poate AS asteapta ceva de la noi, cei care dorim din tot sufletul sa devenim parinti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2012 spune:

Buna dimineata Fetelor!
Am asteptat cu multa nerabdare sa scrieti ceva de fetitele voastre dragi, cum au decurs intalnirile?.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Nu va intristati fetelor, este normal sa va revoltati in sinea voastra si sa va simtiti nedreptatite si frustrate, dar va trece si aceasta perioada si veti avea copiii acasa. Atunci se va face adevarata potrivire, important este ca in aceasta perioada micutii vostri sa se ataseze cat de cat de voi dar, mai ales, sa-si doreasca sa vina acasa cu voi, in masura in care varsta le permite sa-si exprime dorintele. Va inteleg sentimentele, baietelul meu a fost la peste 600km de noi si nu ni s-a permis nici macar o clipa sa putem sta cu el fara AM iar toata aceasta "nebunie" a durat 3 luni, de simteam ca cedez psihic. Nu am avut o clipa cu el in 3, nu l-am imbracat nici macar o data, nici n-am mancat la masa cu el decat de ziua lui, nici atat de baie sau alte lucruri. Dar pastrati-va calmul si linistea, pt ca perioada cand va veti aduce puiutii acasa va fi in egala masura si cea mai fericita perioada din viata voastra dar si cea mai solicitanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

buna fetelor!

le felicit pe proaspetele mamici,sa aveti parte de o viata frumoasa si cu multa sanatate!
Nu va intristati in prvinta AM..moi am stat la ei o saptamana di numaram minutele cand urma sa plecam spre casa care era la peste 600 km distanta!!
Niste AM extremd e atasati de printul nostru,poate putin cam exagerati ca la un moment dat intrasem la idei
Am ajuns cu iubitul nostru baietel acasa si au si inceput telefoanele...un an de zile de stres,vroiau sa vina la noi acasa etc etc..dar am apelat la directie si au luat masuri ca pana la urma ei sunt niste angajati,nu le contest sentimentele dar cand vezi ca omul vrea intimitate si vrea sa-si cunoasca viitorul copilas trebuie sa-l ajuti.
Noi am primitde la ei un dosar in care zilnic era trecuta activitatea lui Alex (am inteles ca fiecare maternal are obligatia sa faca treaba asta) astfel incat stiam de alimentatia lui.de alergii daca exista de cum s-a dezolvat,care au fost primele cuvinte,etc etc ..foarte frumos creionat dosarul nu am cuvinte.
Nu pot spune ca nu ne-au ajutat cu Alexandru,din contra dar totusi undeva exista o insisitenta care imi ajunsese la limita...imi pare rau de ei pentru ca daca nu erau asa insistenti as fii tinut legatura cu ei dar asa..am preferat sa renuntam...desi si acumd e ziua lui ma suna


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

simo_75, ti-am lasat un mesaj pe PM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Dacriss, cand am vzt ca tu ai postat ultima, am zis ca ai intrat sa ne spui ca ti-au dat vreo veste. Din pacate, vad ca nu. Noi suntem in concediu, mi-am propus sa nu mai sun la DPC, am obosit, ma simt ca si cum m-as ruga de ele de fiecare data. Si de fiecare data mi se raspunde la fel: daca aveam vreo veste nu credeti ca va sunam? Asa ca eu nu mai sun. Odata si odata tot se va rezolva.
Felicitari celor care si-au gasit copilasii, ma bucur tare mult pentru ele.
Mai voiam sa va spun ca pe fetita care trebuia sa o vedem noi si nu ne-am dus, au refuzat-o toate familiile, au dat-o spre adoptie unei familii de rromi.
O vara placuta tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

buna fetelor

ne dorim sa incepem actele pentru adoptie si am vazut mai multe tipuri de hartii pe diverse site-uri . undeva am vazut scris ceea ce trebuie , dar nu mai gasesc pagina . se poate sa ma ajutati ?

caracterizare de la ultimul loc de munca ? da? eu cum fac ? de 7 ani am un pfa si fac activitate de intermediere / consiliere . cui cer caracterizare ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

gabriela_tutuianu draguta nu este nevoie musai de la locul de munca, mai ales ca tu esti PFA, incerci de la prieteni, rude, nasi , fini, persoane care va sunt aproape,trebuie sa le explici situatia.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliGuran spune:

Draga Gabriela ,fiecare judet are un regim intern in ceea ce priveste actele pentru adoptie de aceea este cel mai bine sa va adresati protectiei si va vor da un pliant cu ce aveti nevoie ,dar in general sunt aceleasi analize medicale de tot soiul ,cazier politie,legalizari de acte , daca mai locuiti cu cineva acordul acelor persoane si caracterizari de la persoane apropiate 3 pentru tine si 3 pentru sot.Dar acestea se rezolva repede pe langa ateptarea ce urmeaza pana o sa va gasiti copilasul ,dar este foarte bine ca te informezi sa sti ce te asteapta sa nu ai surprize caci noi am plecat la drum foarte optimisti ,nici nu am visat ca nu au copii adoptabili si trebuie sa asteptam atat !Toate cele bune si Doamne ajuta !

Mergi la inceput