M-am hotarat.............adoptie(80)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Marumiha, ai dreptate dupa potrivirea practica se intampla numai lucruri pozitive, atunci devenim MAMICI, dar mie mi s-a spus ca eu sint acum in perioada de potrivire practica cu fetita, inca nu am trecut de perioada practica, deci sunt la "mana lor". Eu imi vizitez fetita in fiecare zi dupa un program (orar) stabilit cu cele de la directie si cu asistenta maternala deoarece mi s-a spus ca maternala are si ea program de 8 ore, apoi are viata ei personala, si nu trebuie sa o deranjam, acum sa nu credeti ca as fi vrut sa stau toata ziua acolo , dar au tinut sa imi specifice acest aspect. Dupa fiecare vizita observ cum ma apropii din ce in ce mai mult de fetita,cu toate ca este foarte timida si rusinoasa la inceputul fiecarei vizite.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alabina spune:

simo, te inteleg perfect. Si eu am avut probleme cu maternala, la inceput am vrut sa vad fetita 3 zile la rand si nu s-a putut, ea s-a plans la directie si din 3 zile pana la urma am vazut-o doar intr-una singura. Ei iti cer sa te atasezi de copil, dar in acelasi timp protejeaza maternalele pana la cer. Eu sincer sunt acum intr-o perioada de neliniste pentru ca si fetita mea e timida si atasata de maternala si de cate ori o vizitez simt ca trebuie sa o iau de la capat si nu am nici un sprijin de nicaieri. Chiar nu stiu cum ar trebui procedat ca sa-ti apropii un copil care sta 24/24 in alta casa, cu alti oameni si alte obiceiuri. E foarte greu, nu credeam ca perioada asta va fii atat de istovitoare.

MTHFR C677T Heterozigot, PAI - 675 Heterozigot 4G/5G, 4 sarcini oprite in evolutie,mutatiile descoperite dupa ultima sarcina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

SIMO ,ai dreptate ,nu m-am gindit la aspectul asta si nici la faptul ca pt.maternala cresterea unui copil e practic un loc de munca ,nu toti sint la fel ,ar putea sa fie si ea mai permisiva si sa se bucure pt.fetita ca in curind o sa mearga acasa la ea.
Credeam ca tu ai fost norocoasa ,fetita ,fiind in localitatea voastra ,credeam ca e totusi mai bine decit sa faci zilnic zeci de km.Noi am facut 100 de km.aproape zilnic ,un drum care era tot stricat ,unde se lucra la refacerea asfaltului.Ceva de groaza sa mergi cu masina pe astfel de drumuri.Dar asta e.
O sa treaca si perioada asta mai dificila si o sa aveti copii acasa ,maternala are un rol f.impotrant ,intr-un fel ar trebui obligata sa colaboreze cu viitorii parinti pt.binele copilului .


Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

FETELOR ....trebuie sa-mi recunosc naivitatea...credeam ca atunci cand te hotarasti asupra unui copil atat AM, cat si AS si psihologul fac o echipa astfel incat potrivirea sa fie una f buna si asta pentru binele copilului pentru a depasi perioada de tranzitie fara prea multe "lacrimi si suspine"
Eu cand am fost prima data la directie mi s-a zis ca in perioada de potrivire practica la inceput se merge in "gasca" , apoi pe teren neutru, dupa care la noi acasa, putem sa luam copilul si pe week-end daca relatia e destul de apropiata si copilul doreste acest lucru.
Dar am vazut din discutiile de pe forum ca si daca vrei sa-l vezi in fiecare zi(desi acest lucru mi se pare imperios necesar pentru apropiere) TREBUIE SA AI GRIJA SA NU STRESEZI AM SI SA NU-I VIOLEZI INTIMITATEA SE TIHNA ZILNICA!!!!
Pai cum alfel sa ne apropiem de copii....in conditiile acestea este imposibil ca acesti copii sa nu aiba traume mari.........
Oare nu ar trebui sesizata ORA sau ei stiu si isi tin partea unul altuia......pe copiii acestea cine ii apara???????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Eu nu inteleg de ce este atata stres cu acest lucru. Simo mie mi-a fost frica ca nu o sa fiu mama lor pana cand am avut certificatul de nastere in mana. Mereu am stat stresata sa mi gandeam numai la prostii. Este normal prin ceea ce treci si sentimentul pe care il ai, dar ceea ce nu inteleg de ce, cei de la directie va descurajeaza. Ce oameni... Inca odata imi dau seama ce noroc am avut cu AS atat de la mine cat si de la fetite, care nu au facut decat sa ne incurajezeze nu sa ne descurajeze. Si potrivirea asta nu stiu cate luni, sa te duci sa vizitezi copilul acasa la AM mi se pare destul de greu atat pentru cel mic cat si pentru voi. La noi totul a fost mai usor, de cand am vazut fetitele pana cand le-am adus acasa a trecut o luna si jumatate ( totul se termina si mai repede daca nu am fi avut doua dosare). In aceasta perioada am vizitat fetitele de cateva ori ( sa spunem 4-5 ori). Si asa imi era foarte greu sa ma despart de ele, si in plus nici nu stiam ce explicatii sa le mai dau, pentru ca erau bulversate. In plus sunt cazuri in care AM in loc sa incurajeze aceasta apropiere intre copil si viitorii parinti, face tocmai contrariul. Plus ca de fiecare data te duci cu un mic sau mare cadou, ceea ce pentru ei te transforma in " MOS CRACIUN". Cand vin acasa isi dau seama ca nu mai primesc in fiecare zi cate o jucarie si sunt putini revoltati. Iar nu sunt de acord cu acele vizite acasa. Ma duc il iau o zi -doua si apoi il duc inapoi. Ce intelege cel mic, stii vii la noi in vizita, dar maine te intorci. Pai cand o sa vina definitiv acasa , o sa considere ca o sa stea cateva zile aici si poi se va intoarce la vechea familie. Este o perioada destul de grea, dar depinde foarte mult de AM si AS cat de mult vor sa o usureze.
Eu una as face aceasta perioada de acomodare cat mai mica, nu as taragana luni de zile, pentru ca apropierea adevarata se va intampla acasa , cand esti zi de zi cu cel mic. Eu as insista la AS sa vorbeasca cu cei de la juridic sa transmita cat mai repede dosarul la tribunal, astfel incat sa obtii un termen cat mai repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

ALABINA, activeaza-ti PM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alabina spune:

nu stiu cum...

MTHFR C677T Heterozigot, PAI - 675 Heterozigot 4G/5G, 4 sarcini oprite in evolutie,mutatiile descoperite dupa ultima sarcina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Malex, poate in orasul tau AS sunt altfel
Danaionela, ai dreptate acomodarea se face cand va fi zi de zi cu mine acasa
Alabina, asa este si la mine, de fiecare data cand o vizitez simt ca tb sa o iau de la capat,tb sa o indepartez putin pe maternala, adica sa stea la vreo 2-3 metri de mine, ca eu sa pot sta cu fetita .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alabina spune:

simo, l-am activat

MTHFR C677T Heterozigot, PAI - 675 Heterozigot 4G/5G, 4 sarcini oprite in evolutie,mutatiile descoperite dupa ultima sarcina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alabina spune:

malex, pe copiii astia nu-i apara nimeni...probabil asistentele maternale cotizeaza pe la directii, majoritatea stau pe la tara, ba o gaina, ba un lapte... ca sa aiba copii buni si sa nu li se schimbe copiii des. Cam asta e realitatea. Iar tu cand vii sa-l adopti trebuie sa respecti toate regulile si, intr-adevar sa n-o superi pe maternala care are program 8 ore pe zi si nu lucreaza in weekend!!!! Si copilul?!

MTHFR C677T Heterozigot, PAI - 675 Heterozigot 4G/5G, 4 sarcini oprite in evolutie,mutatiile descoperite dupa ultima sarcina

Mergi la inceput