Care este Dumnezeul tau?

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

daca nu te deranjeaza faptul ca va fi citit din perspectiva unei curiozitati laice, te rog sa-mi dai un link pe PM. Ma descurc si cu romana si cu engleza, care iti e mai la indemana.



Grup despre gradinite, crese, bone, scoli pe FB:
https://www.facebook.com/groups/397305800323707/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Lady,da toti trimisii si profetii au acelasi statut iar faptul ca nu facem diferenta inseamna ca ei toti trebuiesc tratati cu acelasi respect si ca niciunui nu i se pot aduce laude,inchinaciuni,multumiri etc.Asta pt.a evita confuzia creata inainte cu alt Profet.Eu nu am intalnit absolut niciun musulman care sa faca glume pe teme religioase,cu atat mai putin despre profeti.Cei care fac sunt sigura ca au consideratie fata de religia lor cat am eu pt.un criminal (sa zic asa)
Peofetul Mohamed le este mai aproape musulmanilor pt.ca a fost ultimul .Pecetea Profetilor este numit pt.ca a terminat mesajul inceput de Adam(da,nu gresesc) acela de a crede in UNUL Dumnezeu si de a-i fi supusi/musulmani.
Ina,nu ma deranjeaza dar pe pm iti pot trimite vreun site cred,varianta in lb. ro e pdf si am nevoie de o adresa de mail.
Cum ti-e tie mai usor.Si nu,nu ma deranjeaza.Asta ar insemna sa nu se mai vanda nicio carte despre Islam in librarii pt.ca nu stim cine si din ce punct de plecare le citeste.Cartile nu sunt scrise pt.musulmani,sau nu doar pt.ei,sunt scrise pt.toata lumea.Fiecare are dreptul sa citeasca si sa inteleaga in felul lui.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PQ007 spune:

Citat:
citat din mesajul lui escu

mama ce ghiveci pe aici.... religiile astea sunt chiar atat de importante? Adica nu poti crede in dumnezeu direct? iti trebuie neaparat un intermediar?


Oops! Semnalez propria mea eroare de ‘vot’, in mesajul de mai sus, datorita unei apasari gresite pe butonul de “thumb up”.

Rog a se lua nota ca pozitia mea este de dezaprobare, astfel incat rectific dupa cum urmeaza:

Membru - evaluare:

PQ007- Nu este de acord.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Am inteles, Hannen.


PQ007, ai fost tare simpatic cu ´´dezimintirea ´´

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PQ007 spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

cand sufletul meu tanjeste dupa o rugaciune tainica, bizantina, ma duc frumos la Stavropoleus sau la Biserica Rusa.
mi-i draga foarte Biserica Ortodoxa.


Histamina, pot sa te intreb, daca-i asa cum zici mai sus, ce te opreste atunci sa te intorci la credinta-mama respectiv la Biserica-mama?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

nu am unde sa ma intorc, pt ca nu am plecat. pt mine,credinta mama e Biserica, Trupul lui Cristos, pastorita aici de Sfantul Parinte Papa.
si nu cer nimanui sa se intoarca de nicaieri.
gata, chiar m-am enervat.
nu poti scrie un rand de Dumnezeu ca apare cineva sa iti spuna ca trebuie musai sa te intoarci la Bierica originala.
oameni buni, gata!
suntem pe un FORUM LAIC!

rog moderatorii s aia atitudine.
nu s epaote ca indiferent cine ce scrie, sa apara un mesaj ca cel de mai sus.
hanen,bravo fata. uite ce elegant a scris:nu vrei sa iti dau un format electronic.......

puteai sa imi sugerezi ceva de citit, un sfant parinte etc.nu, imediat:intoarce-te ca-i musai.
preconizez postari care ma vor trimite cu citate sa ard la temperaturi cand mai joase cand mai ridicate.
precizez, sunt alergica si la frig si la caldura.
incetati cu mesajele astea,ca faceti mari deservicii confesiunii respective,confesiune pe care o respect care mi-e f draga sufletului meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

Dumnezeul meu e o posibilitate.
Sunt atee, dar nu am radicalismul celor care sunt siguri ca nu exista nimic. Poate sa fie, poate sa nu fie.

Daca tot e sa fie, eu nu cred ca e dupa chipul si asemanarea mea. Nu cred ca e o persoana cu sentimente atat de josnice cum ar fi gelozia, razbunarea ura, regretul, remuscarea, toanele. Nu pot sa cred in Dumnezeul vechiului testament, insetat de sange razbunator, gelos si complotist. Nu cred in Dumnezei care-si incearca parintii cerandu-le fiii drept jertfa. Nu cred in Dumnezeul lui Iov, nu cred intr-un Dumnezeu punitiv, aspru si furios.

Daca e sa existe, Dumnezeul meu e Dumnezeul blajinilor. E Dumnezeul predicii de pe munte, e Dumnezeul iertarii neconditionate. ...

Dumnezeul Noului testament mi-e mai aproape de suflet. Citind aceasta carte, m-am simtit intotdeauna impacata si motivata sa imi pastrez un anume cod interior moral. Dumnezeul izgonirii negutatorilor din Templu. Dumnezeul care iarta tradarea cand e sarutat de aceasta pe obraz. Dumnezeul care iarta, vindeca, intelege. Un Dumnezeu care nu acuza ci doar vede.


-------------------------------------
Grup despre gradinite, crese, bone, scoli pe FB:
https://www.facebook.com/groups/397305800323707/

Draga Ina.clik
E acelasi Dumnezeu in VT si in NT si doar cu rabdare si rugaciune poti sa-l descoperi in toata spendoarea Lui.

Nu ai inteles povestea cu Avraam si Isaac si pe cea a lui Iov, nu ai inteles crdintza acestor oameni...nu ai inteles distrugerea poporului Canaanit...
trebuie sa mergi beyond de ce iti face tie sens sa vezi ce a vrut Dumenzeu sa ne arate si sa intelegi cat de adinca este dragostea Lui si totodata cat de mult uraste pacatul care ne distruge si ne desparte de El.

Nu uita ca Dumenzeu e bun dar e si drept.
Ne da sanse, dupa sanse, ani dupa ani in care sa ne intoarcem la El...are rabdare si bunavointza dar lumea e adinc afundata in pacat incat nu vrea sa mai iasa si refuza MILA lui Dumenzeu si prefera sa spuna ca nu exista Dumnezeu.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui hannen

Ina,eu inteleg ce vrei tu sa zici.Sunt de acord si cu faptul ca in numele religiei s-au comis si se comit multe.Nici mie nu-mi plac nici faptele lor dar nici habotnicia/fanatismul.Cand zic habotnicie nu ma refer la omul care isi practica linistit religia(m-as include)Inteleg si dorinta noastra de a vedea un Dumnezeu numai si numai bun.Nici eu nu cred in "dupa chipul si asemanarea Sa" si nici in gelozie sau sentimente umane negative.Nici noi muritorii nu vom mai avea sentimente de gelozie sau ura,razbunare...etc in viata de dincolo.Dar cred ca incercarile si greulcare suntem supusi sau prin care trecem in viata ,are un rost.Dumnezeu (al meu)zice ca sa nu isi inchipuie un suflet ca el zice "eu cred" si gata,asta e tot,fara a-i fi incercata credinta.Si mai inteleg si rostul asprimii sau avertizarile cu/despre pedeapsa.Adica trebuie sa existe si o limita,un loc demarcat unde omul sa stie ca fapta rea ii este urata Domnului si ca persistenta in rau,nesupunere etc,se pedepseste.Nu aici,nu acum.Si ne-a avertizat dinainte de a-L intilni
ca sa stim si sa nu avem temei zicind "n-am stiut,nu ne-ai zis".
Nu noi L-am alungat pe Dumnezeul tau.
El e acolo ,asteapta sa-L cauti.Doar tu il poti alunga sau chema.Tot ce facem in viata facem spre folosul sau dauna noastra,a sufletului nostru si nu vom putea sa ne scuzam "ei,oamenii (altii)m-au dus in deruta,din cauza lor nu te-am gasit".Nu,El a fost acolo pt tine,asa cum a fost pt.toti.
Daca ar fi sa ne luam dupa oameni si dupa faptele lor probabil majoritatea am fi pierduti si fara speranta.Nu te uita la oameni.Cauta-L pe El si cauta in sufletul tau.
E acolo,nu L-a alungat nimeni.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!





mi-a placut mesajul tau
exceptie facand ce am ingrosat si cu care nu sunt de acord.
din punct de vedere biblic, suntem facuti dupa chipul si asemanare Lui,iar Dumenzeu este un Dumenzeu cu sentimente :ura(pacatul), dragoste(oamenii), gelozie(idols)


cat despre Allah si Dumenzeu ti-am spus mai de mult si am uitat sa ma repet si acum sa fiu mai clara. m-am referit ca Allah din Quran nu este asemanator cu Dumnezeul din Biblie...deci nu au cum sa fie una si aceeasi persoana...chiar daca ar avea aceeasi nume.

(nu vb de crestini arabi care ii spun tot Allah...pt ca sunt intr-o proportie f. mica...si asa cum ai spus si tu citesc Biblia si nu Quranul)

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PQ007 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

Dumnezeul meu e o posibilitate.
Sunt atee, dar nu am radicalismul celor care sunt siguri ca nu exista nimic. Poate sa fie, poate sa nu fie.

Daca tot e sa fie, eu nu cred ca e dupa chipul si asemanarea mea.



Imi pare rau ca trebuie sa arat asta, dar nici nu ar avea cum sa fie dupa chipul si asemanarea ta. Simpla chestie de logica. Creatia poate semana cu Creatorul, tot asa cum copiii seamana cu parintii, nu parintii cu copiii.

Citat:
Un Dumnezeu care nu acuza ci doar vede.


Adica Dumnezeu nu pedepseste orice rau si nu acuza, fiindca doar "vede"? Este o imagine edulcorata si confortabila, insa complet falsa... Totusi, fiindca vorbesc cu un ateu declarat (chiar si partial), aduc iarasi ca argument doar logica: cum se poate ca Dumnezeu sa nu intervina, sa fie doar un spectator inactiv in viata creatiei Sale, a oamenilor?!

Citat:
Dumnezeul meu nu exista pentru ca l-ati alungat.


Very convenient. Foarte simplu. In ciuda constientizarii unui dumnezeu, ai rezolvat problema necredintei tale: sa dai vina pe altii.
Asta merita inca un:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Michelle, daca Dumnezeu e un Dumnezeu cu sentimente, acestea ar trebui sa fie sentimente bune.
Ura este un sentiment rau ba e chiar pacat sa urasti pe cineva! Cum vine asta, Dumnezeu comite pacate el Insusi? Daca zici ca uraste si ca e gelos, atunci comite pacate!
Mania, la fel. Pacat capital! E Dumnezeu manios??



Mergi la inceput