Care este Dumnezeul tau?

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui PQ007



Adica Dumnezeu nu pedepseste orice rau si nu acuza, fiindca doar "vede"? Este o imagine edulcorata si confortabila, insa complet falsa...






Of, aceiasi intrebare: Dumnezeu comite pacate capitale? A pedepsi nu e o virtute!
E Dumnezeu un parinte cu nervii la pamant care se simte neputincios si trage scatoalce copilului neascultator?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PQ007 spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

nu am unde sa ma intorc, pt ca nu am plecat.


Era vorba si despre o intoarcere, in sensul de catre ea. Nu neaparat "intoarcere", in sensul ca ai fi plecat de la ea.


Citat:

si nu cer nimanui sa se intoarca de nicaieri.
.


Pai tocmai ca nu iti cere nimeni! Hai sa fim onesti. Eu doar te-am intrebat. Daca raspunzi sau nu, e alegerea ta.

Citat:

gata, chiar m-am enervat.
nu poti scrie un rand de Dumnezeu ca apare cineva sa iti spuna ca trebuie musai sa te intoarci la Bierica originala.
oameni buni, gata!
suntem pe un FORUM LAIC!


Frumos sa spui asta la un subiect despre credinta.

Citat:

rog moderatorii s aia atitudine.
nu s epaote ca indiferent cine ce scrie, sa apara un mesaj ca cel de mai sus.


Poate dai si articolul incriminator pentru intrebarea politicoasa pe care ti-am pus-o. Observ cu stupoare cum dai fuga la moderatori foarte repede!! Si nu e prima oara.


Citat:

puteai sa imi sugerezi ceva de citit, un sfant parinte etc.nu, imediat:intoarce-te ca-i musai..


Sugestii de citit, la alegerea ta: oricare Sfant parinte din Biserica, adica cea de pana la anul 1054.

Nu ti-a zis nimeni sa te intorci ca-i musai! Inca o data, nu te intoarce nimeni cu forta, e pur alegerea ta.

Citat:

preconizez postari care ma vor trimite cu citate sa ard la temperaturi cand mai joase cand mai ridicate.
precizez, sunt alergica si la frig si la caldura.
incetati cu mesajele astea,ca faceti mari deservicii confesiunii respective,


Iata ca nu s-a intamplat.

Citat:

confesiune pe care o respect care mi-e f draga sufletului meu.


Asta nu s-ar zice dupa felul in care reactionezi.

Totul de la intrebare!! Si zic "multumesc" pentru raspuns, nu mai am nici o intrebare pt tine, nici prezenta si nici viitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

PQ, cred ca ai un frate de condei pe-aici, Mihai il cheama, cu aceeasi atitudine plina de iubire crestina, intelegere si smerenie. Ce sa zic.
Poti sa bagi la smilies holbati pana-ti sar pupilele virtuale, nu pot spune ca ma afecteaza in nici un fel. Fiecare cu ale lui. Puteam sa vin sa zic ca am o piatra in sufragerie, care a venit din cer sub forma unui inger, care mi-a scris o biblie pe care o ntin intr-o palarie (vezi mormonii) si care mi-a promis nu viata vesnica dar o vaca mov gonflabila si o croaziera pana in Turcia. Si tot era ok sa zic asta. Asta era dumnezeul meu.

Michelle - nici eu nu inteleg ideea de zeu / divinitate cu gelozie, ura, razbunare.
Daca asta e adevarul, prefer sa se duca altii inspre el.

Grup despre gradinite, crese, bone, scoli pe FB:
https://www.facebook.com/groups/397305800323707/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Elohim, Eloah, Eloh, El era denumirea generica data zeitatilor de catre evreii pagani. Toti zeii si idolii lor contineau in denumire particula El, cuvantul Elohim poate fi folosit si ca singular dar si ca plural. Asa cum si cuvantul Dumnezeu vine din latinescul Domine Deus vechi de pe vremea cand nu exista crestinism....

In fata rugului aprins Moise l-a intrebat pe Dumnezeu, care este numele lui, acesta a raspuns: Eu sunt cel ce sunt! Si a adaugat “Vei spune copiilor lui Israel astfel: Cel ce se numeste Eu sunt, m-a trimis la voi!”.

In semn de respect pentru divinitate evreii nu pronuntau numele lui Dumnezeu (asa cum le fusese transmis de Moise) ci foloseau doar formula generica pe care o mostenisera de la mosii si stramosii lor, aceea de Elohim.

Eu ca simplu om (care nici macar evreu nu sunt) inteleg ca Dumnezeu este starea de existenta, de fiinta, este viata, ca asa s-a recomandat (Eu sunt!).

Dumnezeul meu este Viata!

El este Unic, dar natura lui este trinitara, pentru ca viata nu poate exista fara: trup, suflet, ratiune.
Trupul = Fiul= partea umana, materiala
Sufletul= Tatal= partea Divina
Ratiunea= Duhul Sfant= liantul dintre cele doua de mai sus, ceea ce ne face deosebiti de alte vietati, pentru ca doar omul a fost creat dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu

Se prea poate sa gresesc, asa ca nu ma luati la pietre, e doar parerea mea, si se prea poate sa nu fie conforma cu cea a teologilor de meserie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PQ007 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

PQ, cred ca ai un frate de condei pe-aici, Mihai il cheama, cu aceeasi atitudine plina de iubire crestina, intelegere si smerenie.


Cu tot respectul, Ina.click, nu cred ca ti se cade tie - iar ca ateu cu atat mai putin,-a judeca atitudinea de iubire crestina si smerenie.


Citat:

Poti sa bagi la smilies holbati ... Si tot era ok sa zic asta. Asta era dumnezeul meu.



Iarta-mi surpriza, nu am mai auzit sau citit niciodata asa ceva ca in citatul tau, da, cel la care am pus un dublu ‘wow’. Regret ca nu am mai multa intelegere pentru citatul acela, caci a arunca vina pe altii pentru asa ceva, imi e, din pacate, de neinteles ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PQ007 spune:


LadyJ, cu referire la ultimul tau mesaj, despre pedeapsa, reiau un pic mai mult:

Dumnezeu nu asista pasiv la existenta noastra. El participa la ea, caci prin El "sunt toate si noi prin El" (Corinteni I, 8-6).

El e de altfel intodeauna cu noi, constant si sustinut, prin Duhul Sfant, prin lucrarea Lui:

"Nu stiti, oare, ca voi sunteti templu al lui Dumnezeu si ca Duhul locuieste in voi?" (Corinteni I, 3-16)

Iar pedeapsa Lui, ca si ajutorul Lui sunt nu doar normale, dar si reale. De altfel, Biblia spune: “Dupa fapta si rasplata” (de ex. Isaia 59-18)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Ba mi se cade cat vreau eu.
Lumea mea - regulile mele.
Lumea ta - ale tale.
or fi paralele, dar ghinionul tau e ca ele coexista.

Grup despre gradinite, crese, bone, scoli pe FB:
https://www.facebook.com/groups/397305800323707/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui PQ007


LadyJ, cu referire la ultimul tau mesaj, despre pedeapsa, reiau un pic mai mult:

Dumnezeu nu asista pasiv la existenta noastra. El participa la ea, caci prin El "sunt toate si noi prin El" (Corinteni I, 8-6).

El e de altfel intodeauna cu noi, constant si sustinut, prin Duhul Sfant, prin lucrarea Lui:

"Nu stiti, oare, ca voi sunteti templu al lui Dumnezeu si ca Duhul locuieste in voi?" (Corinteni I, 3-16)

Iar pedeapsa Lui, ca si ajutorul Lui sunt nu doar normale, dar si reale. De altfel, Biblia spune: “Dupa fapta si rasplata” (de ex. Isaia 59-18)



Am inteles, pedeapsa e reala. Deci tu zici ca Dumnezeu pedepseste. Michelle zice ca e gelos si ca uraste :(
Dumnezeu seamana cu un OM RAU si pacatos din ce spuneti voi aici.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Recunosc ca citeam din umbra, ca imi place ba condeiul unora ba ideea altora.

acu' o sa ies din anonimat ca-i musai sa ma lamuresc de cand afirmatia= judecata

si daca a aparut recent adnotare la cele 10 porunci. e undeva steluta si disclaimer la subsol ca "aproapele tau" trebuie sa fie crestin? ca mi-a scapat




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Nu mai stiu cine zicea ca musulmanii se aprind mai repede decat crestinii cand vine vorba de glume cu substrat religios.

N-as zice; Daca as fi credincioasa, nu as gasi nimic de ras in deraderea Dumnezeului meu, indiferent de turban sau patrafir :)

Eu cred ca faptul ca anumite state sunt reintarite prin lege in convingerile lor religioase da o nota mai ....serioasa...lucrurilor.

Depinde si de gluma acum. Insa majoritatea glumelor de factura religioasa iau in deradere, ridiculizeaza sau ataca divinitatea, deci ce sa gaseasca asa amuzant un credincios in asta.

Pe de alta parte credincioasa nefiind, posibil sa gresesc. Noroc cu sectiunea, ca am cui preda legatura in studio.

Domle, eu v-am zis ce Dumnezeu sper eu sa existe, in caz ca exista si cu asta v-am salutat din mers. Ca nota de incheiere totusi: din exterior, unii dintre voi pareti niste promoteri ai unui club minunat, perfect, in care totul e fain, intrarea e libera, consumatia e gratis, tyoate-s superbe. Si vine omul sa bage nasul si da de o adunatura de muraturi atat de posmagite incat isi zice "daca ma gandesc bine, nici nu mi-era sete".

Nu prea stiu cu ce va alegeti si refuz sa cred ca sunteti atat de mititei pe dinauntru incat simtiti vreo satisfactie rautacioasa de genul We are the Chosen Ones, Shoo away Unbeliever. Nu stiu daca patronul vostru e chiar multumit de asa reclama frumoasa. Ii cam stricati vadul. Asta incercam sa zic si in primul post.

Pa-pa.

Grup despre gradinite, crese, bone, scoli pe FB:
https://www.facebook.com/groups/397305800323707/

Mergi la inceput