Care este Dumnezeul tau?

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Acuma ce sa zic hannen, de o vreme se tot descopera, ba papirus, ba giulgiu, ba morminte, ba frati/surori ai Mantuitorului...toate aduc elemente noi si toate contrazic ceea ce se stie si ce zici tu ca e ascuns.
Ma gandesc ca oricum e greu sa schimbi credinta oamenilor si mai ales cu dovezi care se pot usor fabrica.
E clar ca daca papirusul e autentic, asta ar insemna o revolutie nemaintalnita, dupa cum la fel de clar este ca ar fi multe interese din partea "concurentei" sa fabrice dovezi care ar destabiliza, cu urmari de neimaginat, biserica catolica.
De aceea eu cred ca ne este foarte greu sa alegem cu inima impacata o varianta care sa contazica propria credinta, mai ales cand nu exista un fapt evident si necontestat.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Rufus, chiar daca papirusul ar fi autentic, mai marii lumii nu ar permite sa ajunga informatia mai departe de cel care a descoperit-o!

Sunt multe adevaruri care se stiu si sunt luate in mormant cu tot cu descoperitori/cercetatori/posesori!

Stiu ce vorbesc.

"Scrie o poezie cu UNISOL in bucatarie"

Citat:

" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Si mai subliniez inca un aspect: religia de orice natura ar fi ea, are menirea principala sa manipuleze masele, sa le controleze.

Acum daca se vor gasi suparati/te sa-mi sara in cap, nu-i bai.Nederanjant.Imi asum.

O forta supranaturala exista, dar nu are treaba cu biserici, preoti, praznice, covorase, fete acoperite, temple, citirea "stalpilor", 12 punti sau gaini date peste groapa.

Dumnezeu/ Alah sau ce denumire are in fiecare rit...exista peste tot, omnicient si omniprezent, n-are nevoie de intermediari.Noi cei care facem bine suntem intermediarii prin care aratam altora vrerea sa.

"Scrie o poezie cu UNISOL in bucatarie"

Citat:

" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091

Si mai subliniez inca un aspect: religia de orice natura ar fi ea, are menirea principala sa manipuleze masele, sa le controleze.

Acum daca se vor gasi suparati/te sa-mi sara in cap, nu-i bai.Nederanjant.Imi asum.

O forta supranaturala exista, dar nu are treaba cu biserici, preoti, praznice, covorase, fete acoperite, temple, citirea "stalpilor", 12 punti sau gaini date peste groapa.

Dumnezeu/ Alah sau ce denumire are in fiecare rit...exista peste tot, omnicient si omniprezent, n-are nevoie de intermediari.Noi cei care facem bine suntem intermediarii prin care aratam altora vrerea sa.

"Scrie o poezie cu UNISOL in bucatarie"
Citat:

" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca



Michelle, nu e asa ca e mai bine sa te certi cu Mihai_texas, decat sa suporti politicos astfel de ineptii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariuta

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091

Si mai subliniez inca un aspect: religia de orice natura ar fi ea, are menirea principala sa manipuleze masele, sa le controleze.

Acum daca se vor gasi suparati/te sa-mi sara in cap, nu-i bai.Nederanjant.Imi asum.

O forta supranaturala exista, dar nu are treaba cu biserici, preoti, praznice, covorase, fete acoperite, temple, citirea "stalpilor", 12 punti sau gaini date peste groapa.

Dumnezeu/ Alah sau ce denumire are in fiecare rit...exista peste tot, omnicient si omniprezent, n-are nevoie de intermediari.Noi cei care facem bine suntem intermediarii prin care aratam altora vrerea sa.

"Scrie o poezie cu UNISOL in bucatarie"
Citat:

" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca



Michelle, nu e asa ca e mai bine sa te certi cu Mihai_texas, decat sa suporti politicos astfel de ineptii?


In mod politicos: fara catalogari.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

nu se poate far ajigniri.

e dreptul fiecaruia de a crede in Dumnezeu,asta nu inseamna ca se lasa manipulat.nu poti cataloga ceea ce tine de resorturile cele mai intime ale sufletului uman,ale suflteului celui de langa tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Istoria ne prezinta multe atrocitati comise in numele religiei.
Cred ca nu este o ineptie daca le pomenim si recunoastem ca e vorba de manipulare.
Nu stiu (si nu mi-a dovedit nimeni) ca scopul principal este manipularea.
Dar ca se manipuleaza la greu in numele religiei, de ce n-am recunoaste?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Rufus,corect...Inchizitia nu a actionat in numele religiei?
opinia mea:
Eu zic ca noi stim acum din religie(carti scrise,biblia si ce o mai fi)exact ce s-a vrut sa se sttie din vechime de catre cler ca sa subjuge masele.....ce averi aveau manastirile...ia aduceti-va aminte de templieri...i-a scos eretici pentru ca le vroia averea....pentru ca au inventat primul bilet la ordin....pentru ca averea lor ii facea cu ochiul unui rege sarac.....
Sustin ca noi stim acum ce au vrut popii vechi sa se stie.

Am vazut pe History,discovery,un documentar despre paleoastronautica si nu numai.Socant, chiar te face sa te intrebi anumite chestii.
Mai pun un banner ca asta e opinia mea ?

Ca eu nu vad la subiectele de religie nicicum iubire sau serenitatea pe care o presupune comuniunea cu Dumnezeu.Imediat se sare la cel care are alta opinie si o prezinta civilizat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabidaniela spune:

Mie imi pare rau de batranii care cotizeaza o buna parte din putinii bani la biserica, 'ca asa e bine'. Mai nou la mine la tara au inventat popii o noua sarbatoare, cica zilele astea merg din usa in usa cu sfintitul, contra-cost desigur.
Nu generalizez desigur, dar religia cred ca e cea mai buna afacere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

No,hai sa tzuc...ca fata faina esti....

Mergi la inceput