Care este Dumnezeul tau?

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabidaniela

dar religia cred ca e cea mai buna afacere.


cat si piata farmaceutica.ne sunt prescrise mii de medicamente de care n-avem nevoie!

"Scrie o poezie cu UNISOL in bucatarie"
Citat:

" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

hannen,
dar te-ai intrebat vreodata, dar daca totusi e adevarat ce scrie despre Isus si tu nu crezi?

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariuta

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091

Si mai subliniez inca un aspect: religia de orice natura ar fi ea, are menirea principala sa manipuleze masele, sa le controleze.

Acum daca se vor gasi suparati/te sa-mi sara in cap, nu-i bai.Nederanjant.Imi asum.

O forta supranaturala exista, dar nu are treaba cu biserici, preoti, praznice, covorase, fete acoperite, temple, citirea "stalpilor", 12 punti sau gaini date peste groapa.

Dumnezeu/ Alah sau ce denumire are in fiecare rit...exista peste tot, omnicient si omniprezent, n-are nevoie de intermediari.Noi cei care facem bine suntem intermediarii prin care aratam altora vrerea sa.

"Scrie o poezie cu UNISOL in bucatarie"
Citat:

" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca



Michelle, nu e asa ca e mai bine sa te certi cu Mihai_texas, decat sa suporti politicos astfel de ineptii?


Mariuta,
ce a facut Mihai imi este f. greu sa cataloghez, dar pot sa spun ca a facut mult rau prin postarile lui, a aruncat cu noroi in multi oameni care si-au dat viatza in Numele lui Isus...si asta nu trebuie sa faca un crestin.

apropo, chiar vroiam sa te intreb si pe tine si pe PQ(ca am vazut ca ati aprobat mesajele lui Mihai),asta credeti si voi, ca toata lumea din afara BO sunt niste eretici, pagini...?
cu ce ati fost /nu ati fost de acord din mesajele lui?

este o intrebare personala, puteti sa-mi raspundeti pe privat daca nu vreti aici.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

histamina, nu inteleg ce nu-ti place in abordarea mea. poti sa-mi raspunzi pe privat ca sa nu denaturam aici subiectul.

pentru unii din noi credintza e un stil de viatza, e parte din noi si suntem f. pasionali, infocati de asta... e ca si cum ai gasi un diamant si ai vrea sa imparti banii cu toata lumea saraca...nu stiu daca e cea mai buna comparatie...dar asta mi-a venit in minte.

poate din prea mult zel mai trecem de linia fina dupa care altii se simt jigniti. dar multi se simt jigniti si din necunoastere, mandrie, fara a sta sa analizeze bunele intentii ale celui care posteaza.

eu asta fac, incerc sa informez lumea si mai mult de cat atit sa "stirnesc" lumea sa aiba dorintza de a-si cunoaste, de a studia credintza/necredintza.

vb mereu din experienta proprie, ca am fost necredincioasa stiu cum e si sunt credincioas si stiu cum e...been there, done that!

personal sufar pentru cei care nu-l accepta pe Dumenzeu in viatza lor, pentru ca stiu cat de mult au de pierdut.(degeaba ei spun ca nu, nu au nimic de pierdut, sunt fericiti asa cum sunt)

totodata si eu invat, culeg info de la altii si imi place cand gasesc puncte comune. am o sete nesfirsita de a invata si a progresa, de aceea pe mine personal ma ajuta forumul.
plus ca invat, ma pregatesc mai mult cand trebuie sa impartasesc ideeile cu altcineva.

nu am dorit niciodata sa stirnesc razboaie pe forum si avertismentul care l-am luat a fost singurul in aprox 8-10 ani de cand sunt pe forum...deci asta spune ceva.

de multe ori, din cauza timpului meu limitat spun asa cum simt si scriu repede, si unele cuvinte imi ies gresit gramatical, expozitional si incerc cat mai mult posibil sa ma analizez, de a ma autocorecta, dar si eu sunt sotie, mamica, fiica...si nu am mereu timpul neccesar pt asta.
plus ca eu citesc, ascult 90% in engleza...si mi-e f. greu sa reproduc in romaneste...imi ia mult timp si energie.

sper din toata inima ca cei care ma citesc sa nu se uite la stilul in care scriu ci la esentza mesajului si sa aiba curiozitatea de a cerceta si a se convige singuri daca ce scriu eu este adevarat sau nu.

domnul sa fie cu noi!

michelle


Histamina,nu mi-ai raspuns la mesaj. nu l-ai vazut ori nu vrei sa-mi raspunzi?



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091

Si mai subliniez inca un aspect: religia de orice natura ar fi ea, are menirea principala sa manipuleze masele, sa le controleze.

Acum daca se vor gasi suparati/te sa-mi sara in cap, nu-i bai.Nederanjant.Imi asum.

O forta supranaturala exista, dar nu are treaba cu biserici, preoti, praznice, covorase, fete acoperite, temple, citirea "stalpilor", 12 punti sau gaini date peste groapa.

Dumnezeu/ Alah sau ce denumire are in fiecare rit...exista peste tot, omnicient si omniprezent, n-are nevoie de intermediari.Noi cei care facem bine suntem intermediarii prin care aratam altora vrerea sa.

"Scrie o poezie cu UNISOL in bucatarie"
Citat:

" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca



eu nu ma simt in nici un fel manipulata.

nu treb sa ne lasam influentzati de evenimente care s-au petrecut cu sute de ani in urma cand lumea nu stia sa citeasca.

acum, cu totii si cei de la oras si cei de la tara au cate o Biblie si pot sa citeasca si au libertatea de a lua decizii in cunostiintza de cauza, fara a se lasa dusi cu vorba.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091

Si mai subliniez inca un aspect: religia de orice natura ar fi ea, are menirea principala sa manipuleze masele, sa le controleze.

Acum daca se vor gasi suparati/te sa-mi sara in cap, nu-i bai.Nederanjant.Imi asum.

O forta supranaturala exista, dar nu are treaba cu biserici, preoti, praznice, covorase, fete acoperite, temple, citirea "stalpilor", 12 punti sau gaini date peste groapa.

Dumnezeu/ Alah sau ce denumire are in fiecare rit...exista peste tot, omnicient si omniprezent, n-are nevoie de intermediari.Noi cei care facem bine suntem intermediarii prin care aratam altora vrerea sa.

"Scrie o poezie cu UNISOL in bucatarie"
Citat:

" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca



si tu ce crezi despre aceasta forta supranaturala ?

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabidaniela

Mie imi pare rau de batranii care cotizeaza o buna parte din putinii bani la biserica, 'ca asa e bine'. Mai nou la mine la tara au inventat popii o noua sarbatoare, cica zilele astea merg din usa in usa cu sfintitul, contra-cost desigur.
Nu generalizez desigur, dar religia cred ca e cea mai buna afacere.


mesajul tau trebuia pus la subiectul despre BO,dar pacat ca e inchis.

desi, sa stii ca nu pentru toata lumea religia e o afacere, atita timp cat au in sufletul lor credintza si "frica "de Dumenzeu.

e o dif. intre religie si credintza.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui hannen

Michelle,si eu deschid cu teama orice subiect religios,mai ales daca am si postat la el.Nu stii cine si de ce s-a simtit jignit,sau ce "complimente" si acuze mai primesti.Religia este un subiect sensibil ,dar e greu cand nu poti prezenta nici macar dogma religiei tale fara ca cineva sa fie ofensat.
Ma bucur ca nu te simti jignita si ca intrebi fara sa vehiculezi din auzite sau din citiri superficiale pe site-uri autoproclamate ,islamice.Sunt o groaza de site-uri mincinoase unde daca citesti iti vine sa te iei cu mainile de cap.
Si mai e o tendinta,cum zici ceva logic,cum explici ceva imediat apare careva care sa zica "aaa,da' cu aia cum e?eiii,lasa ca stiu eu ca de fapt e asa si nu cum zici tu.ce nasol ca acolo zice asa ...."chestii scrise fara nicio legatura cu ce se discuta de fapt,menite sa starneasca paruieli,sa jigneasca.
Din punctul meu de vedere ,cred ca iertatul de pacate sau botezul in numele treimii sunt inventii(nu te supara te rog)aparute la mult timp dupa Iisus.
Asa cum si divinitatea lui s-a stabilit la anumita distanta in timp si nu in cel mai pasnic mod.
Sunt curioasa daca ai citit din intamplare stirile de sapt.trecuta.Se pare ca unii expeeti au ajuns la concluzia ca o bucata de papirus unde Iisus vb.despre sotia lui,e autentica.
Sincee,eu cred ca multe nu sunt cunoscute si au fost ascunse cu buna
stiinta pt.a face ca Iisus sa corespunda profilului inchipuit de oameni.De ex biserica catolica isi bazeaza interdictia de casatorie a preotilor pe faptul ca Iisus nu a fost casatorit.Acum oare ce vor zice?Dar cred ca stiu,totul e un fals si doar ei au dreptate.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!





nu cred in astfel de stiri...pt ca nu-si au rostul Domnul Isus nu a venit pe pamant sa se casatoreasca, sa traiasca viatza lumeasca.

ref la interdictia preotilor de a se casatorii e in esentza buna...si nu neaparat ca ar fi copiat modelul lui Isus.

decizia de a deveni preot eu o vad ca o decizie f. imp si nu e un job oarecare. atita timp cat te hotarasti sa iti dedici viatza lui Dumenezeu nu prea ai mai avea timp, ai fi disponibil pt altele.
acest job e 24/7.
mereu sa fi disponibil sa te duci unde Dumenzeu te trimite, sau sa te tina mai pur, mai departe de cele lumesti(certuri cu sotia, soacra...sau necazuri cu copiii), de pacate si temptatii.

cum spune si Pavel in Epistolele lui despre cei care stau necasatoriti si isi dedica viataza lui Dumnezeu.





michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Da Michelle,m-am intrebat.Si ca sa nu raman doar cu intrebarile,am citit ,am comparat,am trecut prin filtrul gandirii si am ajuns la propriile mele raspunsuri.Trebuie sa recunosc ca nu a fost greu datorita respectului si locului special pe care Iisus si Fecioara Maria le au in Islam.Asta m-a ajutat sa inteleg,sau.sa fiu mai deschisa pt.a studia/afla mai multe.Apoi putina istorie religioasa...m-au convins ca sunt pe drumul cel bun.Si nu in ultimul rand crezul in unicitatea Lui Dumnezeu.Pt.ca pt. mine nu exista unicitate/singularitate in treime.
In Islam am gasit respectata asa cum Dumnezeu a vrut/trimis de la(pt)noi:EU sunt Domnul Dumnezeul tau.Sa nu ai alti dumnezei in afara de mine ,sa nu iti faci chip cioplit ....
Este singurul mesaj care conteaza,singurul care ni s-a transmis de-a lungul timpului ,acelasi si acelasi.Oameni,voi nu aveti decat un Creator,dati-I ascultare si veti fi mantuiti/salvati.Intoarceti-I spatele,asociati-I parteneri la Domnie/unicitate,faceti-I fii sau fiice,inchinati-va altcuiva ,idolatrizati ...si veti fi pierduti.
Eu nu am gasit acest mesaj respectat altundeva decat in Islam

Dar tu te-ai gandit vreodata ca poate gresesti?.
Ca poate Isus nu este Dumnezeu?

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Michelle,tu/noi stim despre Iisus ceea ce au vrut altii sa stim.Credem la fel,asa cum ni s-a zis sa credem.Insa daca o luam logic totul nu face niciun ss.Anii lipsa din "domnia"lui Iisus,adica viata lui.Stim ca s-a nascut si apoi mai stim ca a propavaduit putin,fff putin timp si gata.
Nu se cunoaste absolut nimic din anii de la nastere pina la 30 cand a inceput sa propavaduiasca.Asta nu-i ciudat?Stim despre Moise,Iosif...si nu stim despre Iisus?
Si apoi el era evreu,era o datorie religioasa ca la 20 de ani sa fie casatorit!
Btw,in Islam casatoria inseamna jumatate din credinta.Islamul nu recomanda pustinicia,calugaria.Dumnezeu ne-a creat sa traim intre oameni,sa ne inmultim si da,abia lovindu-te de cele zilnice iti practici credinta mai cu spor,mai din greu.pt ca te lovesti de toate cele.Cearta cu nevasta iti poate cerca credinta,problemele cu copiii la fel.Fiind pystnic nu ai nicio grija,nicio tentatie(sau mai putine) deci ti-e mai usori sa practici,pe cand in lume e mai greu.
In plus,Dumnezeu l-a creat pe Adam si i-a facut pereche.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput