Care este Dumnezeul tau?

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

nu mai gasesc mesajul tau dar spuneai ca Isus este considerat doar un Profet.

Hannen, am o intrebare,daca vrei sa raspunzi, cand Isus a spus si a aratat in nenumarate rinduri ca este egal Tatalui, ca El este Dumenzeu...ca ierta pacatele, ca facea miracole, plus vestitele replici "cine m-a vazut pe Mine a vazut Tatal ... etc...etc...atunci inseamna ca Isus= profet a mintit, care este punctul vostru/al tau de vedere?


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

revenind la mesajul meu anterior, in care spuneam ce scrie in Biblie ca uraste Dumenzeu:

ochi trufasi
limba mincinoasa
mainile care varsa sange nevinovat
inima care urzeste planuri nelegiuite
picioarele care alearga repede la rau
martorul mincinos
cel ce strineste certurile intre frati

.....
sfatul este o candela, invatatura este o lumina iar indemnul si mustrarea sunt calea vietii.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

revenind la mesajul meu anterior, in care spuneam ce scrie in Biblie ca uraste Dumenzeu:

............
picioarele care alearga repede la rau
...........

.....
sfatul este o candela, invatatura este o lumina iar indemnul si mustrarea sunt calea vietii.

michelle


adica pescarii!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Nina, la râu? :))

Cred ca era vorba de a cu cealalta caciulita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

revenind la mesajul meu anterior, in care spuneam ce scrie in Biblie ca uraste Dumenzeu:

............
picioarele care alearga repede la rau
...........

.....
sfatul este o candela, invatatura este o lumina iar indemnul si mustrarea sunt calea vietii.

michelle


adica pescarii!!!

Nina,mami de,







michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Michelle,si in Coran scrie la fel "si i-am dat NOI lui Moise ...si NOI i-am dat Evanghelia lui ISUS ...si adu-ti aminte cand NOI...",dar acest noi este pronumele de politete.Asa cum si regele se refera la sine cu acelasi plural "NOI Regele Mihai" de ex.
Nu,Iisus nu a mintit!El intotdeauna a vorbit de Dumnezeu ,de Tatal ceresc.Iisus nu a mentionat ca Dumnezeu e trinitar si ca el e parte a trinitatii.Iisus nu a cerut nimanui sa i se inchine,ci Lui Dumnezeu.El insusi se ruga Lui Dumnezeu.Cat timp a fost in viata si mult dupa ridicarea lui dintre noi,Iisus nu a fost considera nici fiu,nici Dumnezeu intruchipat,nici parte din treime(sau conceptul ca Dumnezeu ar fi trinitar).
Evident undeva s-a strecurat o eroare care a dus la mai multe.(de interpretare ,de traducere ,de "tinere" de minte...avand in vedere ca evangheliile au fost scrie la ceva distanta de dupa disparitia lui Iisus de catre persoane care nici macar nu l-au cunoscut personal)
Da Iisus a fost Mesia(Masih,aka,cel uns) nascut din fecioara,cea mai curata din femeile lumii ,asa considera Islamul,dar nu Dumnezeu intruchipat,fiu sau parte a treimii.
A,si da Iisus facea miracolo cu putere de la Dumnezeu.Daca e sa ne luam dupa miracole,si Moise a despicat marea,dar el nu e considera Dumnezeu,sau parte a treimii,nu?
Toate s-au facut cu voia Lui si cu putere de la El.

Ieri am citit ceva frumos si putin trist.
" Seventy thousand Prophets, estimated by the knowledgeable ,had passed on the Earth.They repeated the same lesson,chanted the same words;and people are still as they are;one of them cannot see beyond his present moment"

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

as ruga la moderatie, pace, intelegere, adica la toleranta.
nu e ok ca pe un forum laic sa postezi mesaje agresive prin continut,de genul la noi e adevarul, ceilalti sunt rai.
nu imi place nici abordarea michellei usa ,cum nu mi-a placut nici abordarea lui mihai texax, a katyei sau a lui P0Q7.

nu inteleg, cu toata sinceritatea care este intentia cu care cineva scrie atat de argumentat si atat de persuasiv, intr-un spatiu laic,facand apel al cunostinte pe care f putini le au.de ce risipesc in van energie, timp,emotii?mesajul lor va servi doar ca punct de informare si nicidecum ,nu cred,ca va face un serviciu cultului respectiv.
copiilor sa le dati lapte,oamenilor mari mancare.
in loc sa fie un loc unde spiritual sa ne impartasim experientele,unde sa aratam frumusetea confesiunii/religiei careia ii apartinem, devine un loc de razboi, de vino la noi,daca staia colo esti in iad.
nu inseamna sa nu se mai scrie,ci sa se adapteze cumva spiritualitatii de pe DC care e ecumenica .cel putin asa imi pare mie.

cred ca argumente pasnice,frumuseti spirituale din Filocalie, Pateric sunt comori comune tuturor crestinilor,mai ales Bisericilor surori.
cred ca userii din alte religii sunt un minunat prilej de a intra in lumea acestor religii,de a le intelege si respecta.

eu nu cred ca textele patristice apartin musai unei singure confesiuni,ci ca in ele ne gasim resursele spirituale toti crestinii.sau asa ar trebui.

acest mesaj nu vrea sa tulbure,ci sa fie un indemn la toleranta,in speranta ca nu vom mai citi de acum inainte expresii jignitoare la adresa niciunei confesiuni si ca fiecare va fi multumit de locul unde este.
multumesc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui hannen

Michelle,si in Coran scrie la fel "si i-am dat NOI lui Moise ...si NOI i-am dat Evanghelia lui ISUS ...si adu-ti aminte cand NOI...",dar acest noi este pronumele de politete.Asa cum si regele se refera la sine cu acelasi plural "NOI Regele Mihai" de ex.
Nu,Iisus nu a mintit!El intotdeauna a vorbit de Dumnezeu ,de Tatal ceresc.Iisus nu a mentionat ca Dumnezeu e trinitar si ca el e parte a trinitatii.Iisus nu a cerut nimanui sa i se inchine,ci Lui Dumnezeu.El insusi se ruga Lui Dumnezeu.Cat timp a fost in viata si mult dupa ridicarea lui dintre noi,Iisus nu a fost considera nici fiu,nici Dumnezeu intruchipat,nici parte din treime(sau conceptul ca Dumnezeu ar fi trinitar).
Evident undeva s-a strecurat o eroare care a dus la mai multe.(de interpretare ,de traducere ,de "tinere" de minte...avand in vedere ca evangheliile au fost scrie la ceva distanta de dupa disparitia lui Iisus de catre persoane care nici macar nu l-au cunoscut personal)
Da Iisus a fost Mesia(Masih,aka,cel uns) nascut din fecioara,cea mai curata din femeile lumii ,asa considera Islamul,dar nu Dumnezeu intruchipat,fiu sau parte a treimii.
A,si da Iisus facea miracolo cu putere de la Dumnezeu.Daca e sa ne luam dupa miracole,si Moise a despicat marea,dar el nu e considera Dumnezeu,sau parte a treimii,nu?
Toate s-au facut cu voia Lui si cu putere de la El.

Ieri am citit ceva frumos si putin trist.
" Seventy thousand Prophets, estimated by the knowledgeable ,had passed on the Earth.They repeated the same lesson,chanted the same words;and people are still as they are;one of them cannot see beyond his present moment"

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!





multumesc Hannen pt raspuns, nu stiam asta.
imi place sa invat de la "sursa" sa spun asa. de asta de intreb direct in loc sa ma iau dupa ce scrie pe google.


in Biblie in Matei 28 spune Isus apostolilor: "duceti-va si botezati in Numele Tatalui, Fiului si a Sfintului Duh". Matei l-a cunoscut pe Isus , de fapt toti apostolii care au scris NT in afara de Pavel, toti l-au cunoscut pe Isus.

dar ce parere ai in legatura cu iertarea pacatelor? Numai Dumenzeu iarta pacatele, de ce El ierta pacatele, asta fiind blasfemie?

ce intelegi tu prin Mesia, nu trimisul lui Dumenzeu, eliberatorul, salvatorul?

frumos pasajul tau, adevarat si trist.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

histamina, nu inteleg ce nu-ti place in abordarea mea. poti sa-mi raspunzi pe privat ca sa nu denaturam aici subiectul.

pentru unii din noi credintza e un stil de viatza, e parte din noi si suntem f. pasionali, infocati de asta... e ca si cum ai gasi un diamant si ai vrea sa imparti banii cu toata lumea saraca...nu stiu daca e cea mai buna comparatie...dar asta mi-a venit in minte.

poate din prea mult zel mai trecem de linia fina dupa care altii se simt jigniti. dar multi se simt jigniti si din necunoastere, mandrie, fara a sta sa analizeze bunele intentii ale celui care posteaza.

eu asta fac, incerc sa informez lumea si mai mult de cat atit sa "stirnesc" lumea sa aiba dorintza de a-si cunoaste, de a studia credintza/necredintza.

vb mereu din experienta proprie, ca am fost necredincioasa stiu cum e si sunt credincioas si stiu cum e...been there, done that!

personal sufar pentru cei care nu-l accepta pe Dumenzeu in viatza lor, pentru ca stiu cat de mult au de pierdut.(degeaba ei spun ca nu, nu au nimic de pierdut, sunt fericiti asa cum sunt)

totodata si eu invat, culeg info de la altii si imi place cand gasesc puncte comune. am o sete nesfirsita de a invata si a progresa, de aceea pe mine personal ma ajuta forumul.
plus ca invat, ma pregatesc mai mult cand trebuie sa impartasesc ideeile cu altcineva.

nu am dorit niciodata sa stirnesc razboaie pe forum si avertismentul care l-am luat a fost singurul in aprox 8-10 ani de cand sunt pe forum...deci asta spune ceva.

de multe ori, din cauza timpului meu limitat spun asa cum simt si scriu repede, si unele cuvinte imi ies gresit gramatical, expozitional si incerc cat mai mult posibil sa ma analizez, de a ma autocorecta, dar si eu sunt sotie, mamica, fiica...si nu am mereu timpul neccesar pt asta.
plus ca eu citesc, ascult 90% in engleza...si mi-e f. greu sa reproduc in romaneste...imi ia mult timp si energie.

sper din toata inima ca cei care ma citesc sa nu se uite la stilul in care scriu ci la esentza mesajului si sa aiba curiozitatea de a cerceta si a se convige singuri daca ce scriu eu este adevarat sau nu.

domnul sa fie cu noi!

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Michelle,si eu deschid cu teama orice subiect religios,mai ales daca am si postat la el.Nu stii cine si de ce s-a simtit jignit,sau ce "complimente" si acuze mai primesti.Religia este un subiect sensibil ,dar e greu cand nu poti prezenta nici macar dogma religiei tale fara ca cineva sa fie ofensat.
Ma bucur ca nu te simti jignita si ca intrebi fara sa vehiculezi din auzite sau din citiri superficiale pe site-uri autoproclamate ,islamice.Sunt o groaza de site-uri mincinoase unde daca citesti iti vine sa te iei cu mainile de cap.
Si mai e o tendinta,cum zici ceva logic,cum explici ceva imediat apare careva care sa zica "aaa,da' cu aia cum e?eiii,lasa ca stiu eu ca de fapt e asa si nu cum zici tu.ce nasol ca acolo zice asa ...."chestii scrise fara nicio legatura cu ce se discuta de fapt,menite sa starneasca paruieli,sa jigneasca.
Din punctul meu de vedere ,cred ca iertatul de pacate sau botezul in numele treimii sunt inventii(nu te supara te rog)aparute la mult timp dupa Iisus.
Asa cum si divinitatea lui s-a stabilit la anumita distanta in timp si nu in cel mai pasnic mod.
Sunt curioasa daca ai citit din intamplare stirile de sapt.trecuta.Se pare ca unii expeeti au ajuns la concluzia ca o bucata de papirus unde Iisus vb.despre sotia lui,e autentica.
Sincee,eu cred ca multe nu sunt cunoscute si au fost ascunse cu buna
stiinta pt.a face ca Iisus sa corespunda profilului inchipuit de oameni.De ex biserica catolica isi bazeaza interdictia de casatorie a preotilor pe faptul ca Iisus nu a fost casatorit.Acum oare ce vor zice?Dar cred ca stiu,totul e un fals si doar ei au dreptate.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput