Care este Dumnezeul tau?

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ


Inteleg. Insa eu nu vad vinovat ´´pe cineva´´ ci ´´pe ceva´´. Adica pacatul e vinovat, nu pacatosul.
Daca Dumnezeu il pedepseste pe pacatos, aia nu inseamna ca pacatul a disparut. Deci vor exista viitoare ´´victime´´.

Iar cand omul e slab , cu atat mai putin trebuie sa-l mire pe Dumnezeu caderea in pacat. Si omul este slab, asa ni se spune.

Ma intreb, poti fi bun din frica? Ca asa trebuie sa fii? Bunatatea* , daca nu vine din suflet, este mimata. Deci nu e autentica. E OK asa? Poate frica sa ne transforme sufletul intr-unul bun?

*bunatate- asa cum ne este prezentata de religie

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.


una e sa pacatuiesti din slabiciune si alta e sa pacatuiesti cu vointza.
asta e diferentza!
pacatul facut din slabiciune si pe care nu-l mai repeti, sau te stradiuesti din inima sa nu-l mai repeti...eu cred ca Dumenzeu il intelege, pt ca DOAR EL iti cunoaste inima si intentiile...si iti stie lupta si iti stie slabiciunea...(e un proverb frumos despre asta...nu stiu daca il gasesc sa ti-l pun).

Dar cand pacatuiesti si nu-ti pasa si continui zi de zi, data dupa data...si stii ca nu e bine...dar continui impotriva lui Dumenezeu ,ca nu-ti pasa ...atunci e o alta poveste. Acesta e pacatul pe care Dumenzeu il uraste.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ


Ma intreb, poti fi bun din frica? Ca asa trebuie sa fii? Bunatatea* , daca nu vine din suflet, este mimata. Deci nu e autentica. E OK asa? Poate frica sa ne transforme sufletul intr-unul bun?

*bunatate- asa cum ne este prezentata de religie

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.


eu cred ca poti sa fii bun din frica, adica avand frica sa nu-l superi pe Dumenzeu. sa ai respect pentru El,sa ai considerare pentru cine e(El e Creatorul, noi suntem creatia).

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui MihaiTexas

Iar despre Elohim nu s-a zis bine. Acestia sunt zeii vechi si PAGANI ai evreilor.

Elohim, Adonai, IAUE (Iehova) cel cu numele de neglasuit: zeii pagani ai evreilor. La acesti ZEI PAGANI se inchina bisericile protestante, pe langa hristosii falsi si "primiti" si inchipuiti cu mintea.

Nu sunt recunoscute aceste nume, ca fiind numele lui Dumnezeu, de catre Biserica Ortodoxa.

NUMELE lui Dumnezeu este numai: DOMNUL NOSTRU IISUS HRISTOS,

iar acest nume se va schimba, pentru a capata mai mult sens, dupa sfârsitul lumii.




de parca Isus s-a nascut in Romania...sa aiba nume romanesc.
sau crezi ca Biblia a fost scrisa intii in romaneste ...de vreun roman...ca sa se scrie in original "Dumenzeu" nu "Elohim".

ce timpenii poti sa spui!

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

am spus eu ca citesc mai mult de pe situl de ortodoxie decat alti ortodocsi.

uite ce scrie la litera "E"...Elohim si ce inseamna.
http://www.crestinortodox.ro/dictionar-religios/litera-e/pagina-2/

iar urmatorul nume e...care? "Emanuel"...citeste si acolo.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

si la litera "i"...de la "iad"

http://www.crestinortodox.ro/dictionar-religios/litera-i/


pe la pag4. e si numele lui Iisus...cititi si aici.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

In aceasi categorie ,mai multe lamuriri aici:
http://en.wikipedia.org/wiki/Allah

O scurta prezentare ,pt. a evita confuziile si a lamuri problema o data pt. totdeauna.
The Aramaic word for "God" in the language of Assyrian Christians is Elaha, or Alaha. Arabic-speakers of all Abrahamic faiths, including Christians and Jews, use the word "Allah" to mean "God".[7] The Christian Arabs of today have no other word for 'God' than 'Allah'.[15] (Even the Arabic-descended Maltese language of Malta, whose population is almost entirely Roman Catholic, uses Alla for 'God'.)

Eu stiam ca Dumnezeu indeamna sa urasti pacatul dar sa iubesti pe pacatos.Poate la aceasta "ura" se refera Michelle.
Eu inteleg ce vrea ea sa zica si mai cred ca ura despre care vorbim sau care i se atribuie lui Dumnezeu este putin diferita despre ura care ne este cunoscuta noua.
Este probabil imposibil ca Dumnezeu sa nutreasca sentimente umane si daca ar fi asa cum s-ar parea ,"cu nervii la pamant" SIGUR nu mai eram noi aici astazi.
Din contra,Dumnezeu e foarte calm si foarte rabdator.Dovada ,ne suporta de atat timp si noi nu schimbam nimic,din contra,ne afundam in necredinta si nesupunere.Nimeni nu are rabdarea,calmitatea ,bunatatea ...etc pe care le are Dumnezeu.

Ina,ai dreptate.Oamenii prin atitudinea lor in loc sa atraga spre credinta,ei indeparteaza.M-am inclus cu succes aici.Am realizat asta si evit sa discut in viata reala.Daca cineva are vreo curiozitate,e binevenit sa intrebe.Altfel nu deschid gura ,nu ma intereseaza si nu ma priveste alegerea nimanui.
Da,am o datorie sa spun dar nu sa bat la usi inchise,sa afurisesc si sa sperii cu focul iadului pe nimeni.Nu sta in puterea mea sa dau credinta.Credinta vine numai de la Dumnezeu.
Vorbind despre Dumnezeu poate unui om i se trezeste interesul si incepe sa caute.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Michelle,am uitat sa lamuresc partea bolduita de tine si cu care nu esti de acord.Eu,cu intelegerea mea limitata vad acest "dupa chipul si asemanarea SA" exact asa cum e scris.Nu am aprofundat niciodata si de aceea aceasta descriere imi zice ca Dumnezeu e un om la fel ca noi toti.Are maini,picioare ...Asta este lucrul pe care nu il accept.Mi se pare imposibil.
Poate gresesc si asemanarea si chipul se refera la altceva.Dar sincer nu vad ce asemanari am avea cu EL.Nu suntem la fel de buni,nici rabdatori,nici milosi ...nimic.
In scrierile islamice nu apare nicaieri aceasta asemanare si drept sa zic,ma bucur,pt.ca altfel as fi avut o mare nelamurire.Asa,nu am niciuna.
Se zice ca Dumnezeu l-a creat pe Adam ( si aici sunt detalii care probabil nu se gasesc in dogma crestina)si apoi a suflat din Duhul Sau peste el.Asa s-a trezit Adam la viata si eu tind sa explic Duhul ca fiind datator de viata,sufletul nostru care dupa moarte se intoarce acolo de unde a venit,adica la Datator.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

Se pare ca balaurul s-a dezumflat de URA pe ziua de astazi; iar acum o sa-i iasa Gehenna pe nas, balaurului care a indemnat-o pe michelle sa afirme ca DUMNEZEU URASTE.

Fatarnic este cel care isi ia pavaza URII LUI DUMNEZEU pentru a “argumenta” prin aceasta INVENTIE impotriva celui care spune ca DUMNEZEU este NUMAI IUBIRE. Cum poate sa fie draga michelle, URA la Dumnezeu? Numai in gândul tau protestant. Iata Hannen, care nu e crestina, nu indrazneste sa se alature acestui esec al intelegerii tale, si a pus cuvantul URA lui Dumnezeu intre ghilimele.

draga michelle:

este pacat ca nici pâna acum nu ai inteles, ca Biblia se tâlcuieste, si nu se citeste, asa cum faci dumneata. Ce anume inseamna CITIREA aceasta de la tine: “6 lucruri uraste Domnul”? Doar o CITIRE, nimic altceva, sunt convins ca nimeni nu te crede cand CITESTI ca Dumnezeu URASTE. Astfel de invataturi dracesti trebuiesc impartasite satanistilor, nu oamenilor cu bun simt. Serios draga michelle, nu cred ca te-a crezut cineva (?) care este participant chiar si cu ochii, la aceasta discutie, ca DUMNEZEU URASTE, iar Biblia trebuie interpretata prin tâlcuirile Sfintilor Parinti ai Bisericii Ortodoxe, nu prin ochi pregatiti numai pentru CITIRE.

Dar sa aflam despre ce ni se vorbeste cu adevarat in acel verset: Dumnezeu uraste “lucruri” se tâlcuieste in Dumnezeu IUBESTE OAMENI. In concluzie, Dumnezeu doar iubeste, si nu uraste. Afirmatia michellei care spune ca DUMNEZEU URASTE, si de fapt orice alta afirmatie a sa, trebuie crezuta exact pe dos.

“Cel ce NU IUBESTE n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru ca

DUMNEZEU ESTE IUBIRE.”

Întâia epistola soborniceasca a Sfântului Apostol Ioan 4:8

Dumnezeu, care ESTE IUBIRE, uraste? Cat de absurd si sinistru poti sa fii, incat sa crezi ca insasi IUBIREA POATE SA URASCA? Un infinit de semne de intrebare.

“Dragostea (…) NU GANDESTE RAUL.” (Epistola întâia catre Corinteni a Sfântului Apostol Pavel 13:5)

Judecati voi: poate gasi rautatea URII michellei loc la Dumnezeu, care este IUBIRE? Iata-l pe El, pe Dumnezeu. Sa vedem CE FEL de IUBIRE are El; poate cumva sa existe vreun locusor unde se poate strecura si altceva, poate chiar URA michellei?

“Eu învatam pe cei din Efraim sa mearga în picioare si-i luam în brate, dar ei n-au înteles, cu toate ca Eu îi îngrijeam ca pe copii,

Îi iubeam cu dragoste parinteasca,

EU IUBIRE FARA DE MARGINI.”

Osea 11:3-4

"EU IUBIRE FARA DE MARGINI" michelle, de aceea: nici eu nu am cum sa te urasc. Prin prezenta ta, te afli in raza iubirii mele, care insa nu iti apartine; tu uraste-ma in continuare, asa cum l-ai invatat si pe Dumnezeul tau protestant sa urasca. Numai bine iti doresc, si poate lasi URA la o parte si inveti sa te exprimi mai cu dragoste (cum ai putea sa faci asta, chiar ma depaseste).

Pentru ca michelle nu a oferit explicatii aditionale, versetului in care se spune ca DUMNEZEU URASTE, si pentru ca intelegerea protestanta s-a oprit acolo,

sa se noteze: DUMNEZEUL intelegerii (neo)protestante URASTE! Un infinit de semne de exclamare.

iar Dumnezeul Ortodox este "IUBIRE FARA DE MARGINI"

Pa pa dumnezeule mic si tâfnos si URÂCIOS, piei de la noi, ca ii este foame iadului de tine! Iar cand te intorci, spune-i michellei in continuare, sa tot indrepte "rugaciuni" pe la alti dumnezei pagâni precum Elohim si Adonai, ca stii tu mai bine pe unde pasti aceasta oaie pierduta pe vecie, dumnezeule satanist, care esti facut de acela care o ajuta pe ea sa duca pe multi oameni la INDOIALA IUBIRII, la prabusirea din IUBIREA LUI HRISTOS. Nu-i dati ascultare michellei, pentru ca o sa va nimiceasca sufletele.

Vreau sa aud intelegerea protestanta unita intr-un glas:
domnul isus URASTE!!! Adevarat, ei graiesc adevarat despre dumnezeul lor de pripas. Insa Domnul nostru Iisus Hristos este IUBIRE FARA DE MARGINI.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Notificare:
Pentru ca s-a continuat cu aruncarea de cuvinte grele si neconforme cu prevederile Regulamentului de utilizare si pentru ca acest lucru s-a repetat acest subiect se inchide pana la definitivarea deciziilor adminsitrative.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui hannen

Michelle,am uitat sa lamuresc partea bolduita de tine si cu care nu esti de acord.Eu,cu intelegerea mea limitata vad acest "dupa chipul si asemanarea SA" exact asa cum e scris.Nu am aprofundat niciodata si de aceea aceasta descriere imi zice ca Dumnezeu e un om la fel ca noi toti.Are maini,picioare ...Asta este lucrul pe care nu il accept.Mi se pare imposibil.
Poate gresesc si asemanarea si chipul se refera la altceva.Dar sincer nu vad ce asemanari am avea cu EL.Nu suntem la fel de buni,nici rabdatori,nici milosi ...nimic.
In scrierile islamice nu apare nicaieri aceasta asemanare si drept sa zic,ma bucur,pt.ca altfel as fi avut o mare nelamurire.Asa,nu am niciuna.
Se zice ca Dumnezeu l-a creat pe Adam ( si aici sunt detalii care probabil nu se gasesc in dogma crestina)si apoi a suflat din Duhul Sau peste el.Asa s-a trezit Adam la viata si eu tind sa explic Duhul ca fiind datator de viata,sufletul nostru care dupa moarte se intoarce acolo de unde a venit,adica la Datator.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!





Hannen, scuza-ma dar nu mi-am imaginat niciodata ca te-ai gindit la partea fizica atita timp cat stim ca Dumenzeu este spirit.

eu stiu ca,cuvintul Dumenzeu= Elohim este la plural si cand spune ca "hai sa cream omul dupa chipul si asemanarea Noastra"( deci plural , din nou)...se vede ca Dumenzeu vb cu cineva...deci de aici ideea Trinitatii lui Dumenzeu si implicit a trinitatii din noi.

eu cred ca se refera la trinitatea din noi in sensul de : corp, suflet si spirit asemanatoare cu Trinitatea lui Dumenzeu, Dumnezeu Tatal, Isus Fiul si Duhul Sfint.


Asa "se zice" si in crestinism, ca Dumenzeu L-a creat pe Adam si a suflat Duh de viata peste el.



michelle

Mergi la inceput