Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 5

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Tala, Miruna cand e "dormicioasa"/mai adormita, etc. nu mai face la fel, ci mai mult ziua si/sau spre seara se agita la biberon.
Franele alea sunt uneori de la aspiratul refluxului spre plamani, ca si cum s-ar duce pe partea cealalta. Refluxul asta "silentios" - fara avarsaturi majore, e mai aiuristic sa-ti dai seama de el.
Aici sunt descrise mai multe: http://www.pediatrucluj.ro/2011/07/11/refluxul-gastroesofagian/
chiar si mai jos de articol, printre intrebari si raspunsuri,
poate-s interesate si Ronina, si Amy.
A, acu' citesc mai jos, Sovi, asta cu plescaitul - ori ii vine inapoi in gurita din stomacel, dar nu cat sa dea si afara (Miruna nu mai da afara si i-au diagnosticat reflux la ecografie), ori are hipersalivatie, e descrisa treaba asta in articolul de mai sus.

Ce ma ingrijoreaza pe mine mai tare sunt "franele" ca pot face pneumonii/bronsiolite de aspiratie - eu ma bucur ca n-a facut pana acum.

La copiii care iau in greutate bine, nu se ingrijoreaza nimeni, oricum si gradele de reflux difera. Cica 40-50% dintre bebei au diferite grade. In plus daca nu da semne ca i se irita gatutul, esofagul, nu trebuie facut nimic (semne cum ar fi tuse iritativa sau "dres vocea", D-ne fereste sange in caca (de la microfisuri pe esofag)).

Din ce am priceput, Debridat e safe, cam la fel si Nexium, insa motilium si metoclopramid mai au ceva efecte secundare . Asta zic la general, daca vi se recomanda vreodata. Cica un medicament util pt intarit chestia aia dintre stomac si esofag care nu inchide bine este eritromicina, dar na, e antibiotic. Cica s-a folosit cu mare succes alaturi de debridat.

La noi dupa Debridat nu mai da deloc afara si nu mai face sunetul ca si cum si-ar drege gatul (ca atunci cand simti ca ai ceva in gat si faci de 3 ori din gat sa ti se curete gatul).

Mai nashpa e ca-i strica somnul, ii vine in gurita si "mesteca". Uneori sughite violent de la reflux, in unele pozitii.Asta cu tras de cap spre spate/arcuit, e lege la ea.



mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Salutare!!!
Sunt cu lipsa acuta de timp si de chef... nu-s in toate sociabile...dar o sa treaca.
Happy mi-au dat lacrimile.
Sovi da cum de a ajuns Ana sa pape san?
Va pupik pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Wow Sovi! e frumos (dar infricosator) si totusi e frumos
Nu stiu daca v-am povestit de David cat de indragostit a fost de tzatza. Eram convinsa ca voi alapta in tandem. Noroc insa ca din prima zi cand am ajuns acasa i-am dat sa guste din lingurita si nu i-a placut (e convins ca laptele lui era mai dulce)
Eu nu cred ca ma voi satura vreodata de mirosul de bebelus si de bucuria lui maxima cand vede un zambet, asa ca nu zic ca nu-i posibil sa am si bb3 (cu toate ca n-am si nici nu voi avea nici un ajutor in afara de tati)
Dara e ff posibil sa fie cum spui tu. Acum am observat-o mai atent si pare sa fie asa.
Stiti ceva de situtaia alergie manifesta la mama si alaptat? Eu am avut un episod puternic acum 2 ani (care s-a estompat si a disparut total intr-un an). Insa cred ca am ramas sensibila (nu stiu la ce sunt alergica), iar in seara asta m-a ciupit ceva (cred ca un tantar) si vad ca se umfla rau locul (pe mana) si nu cred ca am voie sa iau antihistaminice (m-am dat doar cu fenistil), dar daca se agraveaza nu stiu pe cine sa sun la ora asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lady_X spune:

Eu momentan sunt norocoasa ca bebe adoarme singurel in patut, cat timp nu-l deranjeaza nimic. Au inceput sa fie mai dese episoadele cand il doare burtica si atunci e jale. De multe ori imi scanceste in brate si cand il pun in patut incepe sa zambeasca vesel imprimeurilor de pe lenjerie. ronina uneori si al meu sta intre mese treaz si nu adoarme deloc gangurind la imprimeuri (o girafa, o zebra etc.) dar recupereaza dupa masa urmatoare, in general
Ce am mai observat e ca inainte sa adoarma incepe sa scanceasca. Si in masina face la fel. Urmeaza 2 minute de scancete si adoarme
Daca incepe sa se agite prea tare, ma duc la el, ma aplec la el in patut si il pup, sa ma simta aproape, dar nu il ridic daca nu plange de-a binelea. Dc se calmeaza asa, mai stau langa el asa putin, apoi il las din nou. Intr-un final adoarme singurel in patut.

Si pe mine ma salveaza suzeta in multe momente. Mai ales cand ii e foame si trebuie sa-i pregatesc biberonul.

Noi am amanat vaccinul pentru ca ne-a spus ca o luna dupa vaccin nu are voie intepaturi si noi trebuie sa-i tot repetam hemoleucograma sa vedem cum evolueaza anemia lui. Si a mai facut si otita chiar acum pentru care ne-a dat antibiotic. Parca mai avusese un bebe pe aici otita, n-am retinut cine, tot antibiotic a primit tratament?

Legat de kilograme, eu mananc disociat, de lene sa-mi gatesc prea mult, si observ diferenta fata de cand era mama la mine si imi gatea ea. De ex, carnea o mananc la gratar/cuptor fara cartofi sau alta garnitura pe langa, si vad clar diferenta. Si eu abia astept ziua cand o sa pot face miscare serios sa tonific muschii astia lasati, mai ales pe abdomen, dar momentan alaptatul mi se pare mult prea important, cat inca mai e lapte.

chito ce ma bucur sa aud de bine de voi. Si al meu dupa ce a pierdut 3 saptamani cu pusul in greutate, acuma parca nu se mai opreste. Am observat ca pune cam 50gr/zi. Mi se pare destul de mult, sper sa fie oki, si sa isi mai incetineasca ritmul de crestere curand (sa fie in limite normale cresterea). De la cate luni ziceati ca nu mai pune asa mult ca la inceput pe el?

Nici noi nu reusim sa ne organizam cu bebe prea bine. Nici nu mai promit nimanui ora de intalnit sau ceva de genul, ca nici cum nu iese. Si cu baita de seara iara nu reusesc sa fac un program, pentru ca nu vreau sa trezesc copilul. Si uneori il 'scap' sa-mi doarma somnul de 6 ore de la 6 la 12. Pt el e noapte deja de la 6 . Nu stiu cum si l-a decalat asa. Ieri mi-a dormit de la 5 la 11. Am incercat sa il mai trezesc eu dupa 3-4 ore, adica dc a mancat la 6, sa-l trezesc la 10, in speranta ca isi face somnul de 6 ore dupa masa de 10, dar n-a mai dormit decat 3-4 ore intre mese dupa. Deci daca il trezesc eu nu reusesc decat sa-i stric singurul somn mai lung, nicidecum sa-i reglez programul.

happy am plans o tura buna citindu-ti povestea. Imi pare foarte rau pentru pierderile suferite. Sa ai parte doar de bine acum, sa te bucuri de mica minune din viata ta





Mami de Adrian, 31.03.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Sunteti niste fericite, al meu nu accepta suzeta si nici sticla nu o prea ia, Asa ca nici de as avea ajutor nu as putea sa il las 2 ore. Ba tocmai ca voiam sa ne reluam cursurile de dans in septembrie si am si babysitter, doar trebuie sa il conving pe Schpuki sa bea din sticla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

Neatza fetelor!
Happy m-a intristat povestea ta, sa-ti de-a Dumnezeu putere sa treci peste tot si sa iti cresti fetita sanatoasa!
noi ..recunosc ca adoarme la san, n-am ce-i face
am o intrebare daca tuseste...marti am fost la dr si mi-a zis ca este foarte bine si ca nu are nimic, marti dupa-amiaza iar a inceput sa tuseasca, eu zic ca e o tuse ca si cum ar deranja-o ceva in gat, o tuse alergica, oare ii face vaccinul de 2 luni, sau se poate amana?ma omoara sa stiu ca tot tuseste si nu gasim cauza, rosu in gat nu, ca a trecut , la plamani nu are nimic febra nu face,muci nu are....simt ca mor
o zi placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

am mai cumparat ieri 2 suzete, dar tot degeaba, nu o pot pacali nicicum pe mandra mea..mie nu mi-e de alta, ca prea plangacioasa nu e..dar ma tot suzeteste pe mine si cred ca in felul asta papa prea mult. azi face 3 luni () si are...7300g, adica cam cat avea frate-su la 6 luni si incepe sa ma sperie ritmul asta al ei de crestere.

lady, voi luati fier pentru anemie? nu mai retin ce tip de anemie aveti..si noi suntem cu analize lunar sau la 2 luni..

sovi, nu am vazut apartamentele, nu stiu cum sunt..




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Meg, eu nu dau fier la bebe, dar m-a pus doctorul pe mine sa iau fier ca mi-a iesit ca am lipsa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lady_X spune:

da meg, ii dau fier pentru anemie, i-a iesit sideremia scazuta. Hemoglobina acum cateva zile a fost 8.7, dar avand in vedere anemia fiziologica, minimul normal pentru bebe acum e de 9.4, deci nu mai suntem chiar asa jos sub limita. Acum o luna avea 9.6 hemoglobina, dupa cateva injectii cu eritropoietina, cand crescuse de la 8.9, dar atunci minimul normal era considerat 12 si ceva, deci era diferenta mai mare. Acum ne-a crescut doza de fier si repetam analizele peste 2 sapt sa vedem dc mai e nevoie de o eritropoietina sau nu.
La voi era vorba de anemie hemolitica parca, nu? Acolo nu e nevoie de fier? Nu stiu inca prea bine cu ce se mananca anemiile astea. Mi-am facut si eu analizele si eu stau bine.

Mami de Adrian, 31.03.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

da, la nastere a fost anemie hemolitica...apoi la analize i-a iesit si Hb dar si feritina mica (analiza care arata cum stam cu depozitele de fier), asa ca acum ii dau si fier haussmann




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput