Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 5

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

neata mamicutze!

Dara vad ca ti-au pus astia ca articol postarea aia cu JEEPP http://www.desprecopii.com/info-id-9047-nm-Metoda-JEEPP-comunicarea-perfecta-cu-sotul.htm

v-am tot citit dar sunt cu creierii vraiste si nu am retinut mai nimic.
Meg sa va fie de bine escapada la mare!

eu sunt un pic derutata de greutatea piticei. unde pana acum doua saptamani imi lua constant in greutate 250 gr pe saptamana, a scazut brusc la 80 gr (acum doua saptamani) si 120 gr saptamana asta. Lapte este, a avut si puseu ca m-a supt in nestire, iar cantarul tot putin arata. in stilul asta nu ajungem la 5 kile la 3 luni si implicit nu isi dubleaza greutatea de la nastere...
chiar nu inteleg ce se intampla... stiu ca de la 3 luni incep sa nu mai ia asa mult in greutate dar mi se pare foarte putin la 2 luni si o saptamana sa i-a doar 80 grame... uda bine pampersi si o si vad ca suge zdravan! oare e laptele meu apa chioara?
asa ma bucuram de cum a recuperat primele 2 luni greutatea scazuta de la nastere si acum asa m-am desumflat...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:


Lady, da.. Alexia mea a avut otita la 1 luna si jumatate..
da, a primit ospamox si picaturi de nas si urechi. rezultate s-au vazut cam in 4 zile. a avut 5 zile de tratament. sanatate maxima!
meg, pupam si noi pe Ana azi de ziua ei!
azi mergem la pediatru. adica eu asa intentionez. o sa il sun sa vad ce spune. noi mergem doar joia.. ca asa poate ajunge si tati. pediatrul vrea sa mergem in saptamana cand implineste inca o luna. la noi asta inseamna duminica. vedem ce ne sfatuieste. revenim cu vesti.
o zi minunata sa aveti.


Mirela, mami de Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Bubu, merci, habar nu aveam, de intrebat nu m-a intrebat nimeni nimic.
Ce zice o dr.: "ideal in primul an cresc 5750 g (500 in prima luna, cate 750 in lunile 2,3,4, 500g in lunile 5,6,7,8, respectiv cate 250 g in urmatoarele patru"

Meg, la noi au mers numai suzete din latex, din silicon deloc. Ai incercat si latex? Cam asa: https://comenzi.farmaciatei.ro/product_info.php?products_id=10026015
sau asa:
https://comenzi.farmaciatei.ro/product_info.php?products_id=10025620
Mie imi ziceau ca atunci cand mi-au dat fier pe la 3 ani, m-a apucat mancatul rau. Nu stiu daca e adevarat, daca poate fi vreo legatura, n-am studiat.

Danaang, eventual intreaba daca tusea ar putea fi de la vreo esofagita? Daca e tuse iritativa mai ales.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

Dara merci de sfat si merci de linkul postat ieri despre reflux, asa am descoperit-o pe d-na dr din cluj cu care corespondez prin email acum si ma ajuta sa ma lamuresc in privinta tusei si a mai multor probleme, nu ezitati sa o contactati pediatru@pediatrucluj.ro, mi-a rapsuns promt, te si merci inca o data

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

Happy offf... am plans cand am citit postarea ta!

cu dormitul, a mea nu adoarme la san decat noaptea. ziua papa cu ochii cat cepele si abia cand o pun pe burtica in pat stie ca acolo e rost de nani si adoarme cu suzi. intr-un fel ma bucur ca adoarme singurica caci Serbanu pana la 1 jumate an a adormit numai leganat. dar in acelasi timp mi-ar fi si drag sa imi adoarma in brate, dar ea nu vrea. cand ii e somn urla si se zbate daca o tin in brate si pana nu o pun in pat pe burtica, nu se linisteste. nu m-am chinuit sa o invat asa. pur si simplu asta e soiul ei. bine, probabil ca daca nu era solicitant al mare sau aveam ajutoare care sa il tina ocupat cat mergem la ritualul de nani eu cu picea si aveam mai mult timp pt ea, era altfel; dar asa, cu maimuta mare care nu imi lasa nici un moment de respiro, a mica s-a conformat si si-a vazut de treaba singurica ca nu a avut incotro.

chiar acum de exemplu am dus-o la nani si Serbanu a inceput sa planga ca sa nu o culc ca "e deja mare si nu trebuie sa doarma" . asa ca noroc ca a mica era obosita franta si doar am plasat-o in pat ca sa pot sa il linistesc pe astalalt!

Sovi nu stiu frate cum reusesti cu 3, ca eu cu doi si mai am un pic si ajung la balamuc!

franqois ce o mai face?
nici titi nu a mai dat nici un semn...

ma duc pe picasa sa incarc niste pozici cu noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dara76

Bubu, merci, habar nu aveam, de intrebat nu m-a intrebat nimeni nimic.


ma gandeam eu. ce mi se pare penibil e cum au dat direct copy/paste la un post de pe forum fara sa il editeze pentru un articol...

cu greutatea ei...vedem cum merge de acum inainte. chestia e ca eu am slabit mult acum cu alaptatul. am dat jos tot ce am pus in sarcina si nu prea mai am rezerve! poate de asta si laptele nu mai e gras si satios... trebuie sa incep sa mananc mai bine (ca stau tare prost la capitolul asta), dar nu stiu ce sa pap ca sa fac lapticul "teapan"...


am pus pozici in picasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

da, am cumparat fix din asta.. https://comenzi.farmaciatei.ro/product_info.php?products_id=10025620 .. si tot degeaba..




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

http://dexonline.ro/corect.php" target="_blank">asa da, asa nu!

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Dara, mercic de link. Are Iustin ceva reflux, sughite, sau mai vad care o dara de lapte pe nas/gura, dar il vad destul de linistit, il las asa deocamdata.
Vai, ce cinste pe tine, sa te publice DC-ul! poate era frumos sa te intrebe intai, dar avand in vedere ca tot intr-un loc public ai scris...

Strumfy, Tala, in poza aia Ana doar se prosteste, isi apara teritoriul mai bine zis. Cand da sa suga, ii zic ca ma doare, ca nu asa se face, trebuie doar sa stea cu sfarcul in gura pana ii curge laptele =sta o vreme saraca, si apoi renunta. Chiar nu doresc sa alaptez 2 guzgani :))

Tala, cum ai rezolvat cu alergia? Nu prea stiu ce sa te sfatuiesc. SI mie mi-e teama sa nu se declanseze iar furia ce ma luase iarna ailalta, de nu mai puteam sa respir.

Bubu, imi pare rau ca nu ia ideal in greutate. Consumi alimente de imbogatire a laptelui? pe crudsisanatos.ro era pinul la pret fb, si asta e o samanta grasa bine. si semintele de dovleac sunt la pret bun. si spirulina stiam ca e buna la asta. nu te lasa, dar stai cu cantarul aproape, macar sa nu scada in greutate, aia chiar ar fi alarmant.

E vreo migrenoasa pe aici? de ieri m-a palit o migrena, si ma intreb daca agitatia brusca a lui Iustin o avea vreo legatura. Sau o fi de la vaslit? :)

Cred ca mai cumpar si eu o noua paleta de suzete, am crezut ca o acceptase pe cea de la chicco, dar nu o mai vrea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Sovi, tot ieri l-a palit rau pe sotul meu migrena, are migrene de fel, deci o fi fost ceva in atmosfera. Hm, nu m-am gandit deloc la cinste :P, am avut nitel senzatie de fortare, chiar daca am scris tot in spatiul lor public, parca era asa...mai public la noi, nu public in general.
Super tare poza, c-am uitat sa zic :)
Da, pai daca bebe ia in greutate si nu are gatul iritat, nu se face oricum nimic pentru reflux.

Meg, nu stiu ce sa zic, decat sa incerci in momente diferite. Cel mai bine merge daca-i dai 1 ml de ceva inainte, ceva dulce, de exemplu Gripe Water. Noi ii dam cu seringa (nu ca sa ia suzeta, ci pentru sughit, ca incepe sa planga rau de la el dupa o vreme daca nu i-l dregem).


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

La multe lunite Ana si Karina!
Bubu imi pare rau ca nu ia piticuta in greutate cum trebuie, sper sa se remedieze situatia cat de repede
Dara multam pt link, cred ca si Andi are reflux dar acum vad ca e mai bine fata de cum era...
Magddalena ti-am mutat eu poza in albumul tau

Noi ieri am avut o zi , imi dormea maxim jumate de ora si se trezea plangand, in rest motaiala cate 5-10 min. Nu stiu de la ce a fost dar sper sa nu se mai repete. Ma bucur ca mi-a dormit bine asta noapte.
Si... imi adoarme singurel in patut

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput