Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 5

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lady_X spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Sunteti niste fericite, al meu nu accepta suzeta si nici sticla nu o prea ia, Asa ca nici de as avea ajutor nu as putea sa il las 2 ore. Ba tocmai ca voiam sa ne reluam cursurile de dans in septembrie si am si babysitter, doar trebuie sa il conving pe Schpuki sa bea din sticla.


Eu am patit la inceput sa-mi refuze Avent-ul. Nu stiu de ce, dar nu-i place. In schimb mi-a mers cu altele, cel mai frumos mananca cu Dr.Brown's. Eventual ai mai putea incerca cu tetina de latex, sunt bebei care fac mofturi, ca si la suzete, trebuie incercat mai multe variante.

Mami de Adrian, 31.03.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Meg: sa va fie de bine iesirea la mare! La multe lunite Anei!
Dara: au trecut efectele vaccinului, sunteti bine? Merci de link, confirma cam ce stiam si eu, sper sa treaca in timp ca pt mine una e epuizant. Eu nu stiu daca identific exact la ce spui tu frane, e vorba cand suspina asa crescator? Debridat cat timp i-ai dat Mirunei si sub ce forma? Pe noi deocamdata homeopatele nu ne-au ajutat, sa nu zic ca e de groaza cand trebuie sa i le dau cu seringa la coltul gurii, nu suporta, tipa, scuipa
Dia: da, m-am gandit si eu cum o fi la iarna cu imbracatul Si la mine tot asa strange manutele cand vreau sa o imbrac si cred ca pe ea aia o deranjeaza mai tare ca fac ceva impotriva vointei ei.
Tala: si Bianca a avut o faza de lupta cu sanul, doar ca nu-i si dadea drumul cand tragea, in timp a trecut, dar eu banui ca de la reflux era.
SuperMami: vazut si placut pozele, ce ginerica cochet am
Sovi: e delicioasa pozica
Strumfy:
Lady_X: esti norocoasa ca adoarme singurel, eu nu o pot lasa ca incepe sa se agite si varsa laptic sau da in sughit sau chiar ambele, dupa care imi fac mustrari de constiinta ca am lasat-o in pat in loc sa o ridic Si Bianca are anemie si din pacate am intrerupt fierul de cand s-a agravat refluxul ca ala face acid si o arde si mai rau pe gatut si tipa rau saraca.
Buburuza: si la noi a scazut mult ritmul de crestere din a 3-a luna, acum in a 4-a sigur nu vom ajunge la 750 gr. Pun pe seama faptului ca doarme noaptea si are o masa in minus. Plus nu-i mai dau fierul si din ce zice Dara vad ca si asta ar fi o cauza.
Happy: sper sa vii cu vesti bune!
Danaang: sper sa rezolvati cu tusea!
Monna: felicitari pt adormitul singurel, vai ce mi-as dori sa mearga si la noi

Ma tot strofoc sa gasesc o solutie cu adormitul, la noi nu e o zi ca alta, doarme o tura dupa ce papa dimineata pe la 7-8 dar apoi nu mai reusesc decat un somn toata ziua pana la ora 23, si ala chinuit, o adorm la san de vreo 5 ori pana reusesc sa o si pun in patut, ca daca se trezeste pe parcurs e adio somn si nicicum nu are program stabil ziua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Ronina nici noi nu avem un program stabil ziua. Doarme cand si cum, are un singur somn de 2-3 ore in rest motaie asa cand si cum apuca

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Ronina, din cauza refluxului trebuie s-o tin si eu pe Miruna in sus 30 de minute dupa masa, tot asa, n-o pot pune in pat.
Cica de la reflux ei nu trag de sfarc c-ar avea ceva cu el, trag capul pentru ca le vine inapoi (a zis medicul ca e un reflex) si nu dau drumul la sfarc, cum ai zis tu.
Franele sunt un fel de suierat/piuit ascutit, subtirel asa, cand respira, ca o masina cand scartaie rotile la frane sau la burn-out, foarte ascutit asa.
Cu homeopatele ce sa zic, daca in fitoterapie cred, ca e planta aia acolo si are si ea niste substante care ies din ea, in homeopatia pura nu cred, aia cu dilutii cu CH sau M. Adica chestiile alea cu concentratii C, CH sau M cica ar fi substanta diluata de 10.000 de ori - pai nu mai e nici urma de substanta in treaba aia. Cica trebuie sa functioneze la nivel "energetic" - adica sa nu mai fie substanta acolo, ci doar a ramas la nivel energetic dupa ce a fost diluata de mii de ori. Si nu glumesc cand zic mii. Uneori sunt doar sute.
In plus, in afara de parerea mea personala, am gasit si studii de sinteza ca nu functioneaza homeopatia pura (repet, ma refer la aia cu dilutii).

A, ca Boiron sau altii, sub egida homeopatiei, au scos medicamente cu substanta activa, gen ficat de nu stiu ce sau eu stiu ce planta, aia e altceva, dar nu mai e homeopatie, de fapt. Ci e un medicament fitoterapic (din plante) sau de sinteza chiar.

Si adica pana sa aflu toate astea, m-am tratat si eu ani de zile cu homeopatice, acum n-as mai incerca degeaba si nu pe copil.
Insa e alta poveste cu fitoterapia, aia da, din plante ok, incercam. Dar nu din alea remedii homeopatice ca acolo nu mai e nici urma de planta si nu astept eu sa actioneze la copil amprenta plantei la nivel energetic, ca fizic nu mai exista dupa atatea diluari.

Adica prin dilutii etc inteleg alea cu cifre sau cu M, gen Thuya CH200 sau C200 sau Thuya M. Nu ma refer la Oscilococcinum, ca ala are substanta activa ficat de nu stiu ce, nu e, de fapt, homeopatic - diluat de nu stiu cate ori.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Am uitat sa zic de Debridat, ca parca a intrebat cineva, dam 1,5 ml de 3 ori pe zi, e lichid (preparat din praf cu apa sterila),se tine la frigider musai, il masor cu seringa si pun in biberon. La mesele cu debridat fac 2 biberoane, unul cu 50 de ml in care pun debridatul, colief-ul sau bifido baby, protectis - ca sa stiu ca papa tot, ca 50 ml mananca sigur si asa ia si toata doza de medicament - si mai am un biberon cu restul de lapte fara prebiotice, probiotice, lactaza sau debridat.
De cand cu el nu a mai dat si afara, ii vine doar pana in gatut si nu mai are gatul asa iritat incat "sa-si dreaga vocea" tot timpul (ca nush cum sa descriu altfel).
Doar ca plange in continuare la masa, ca ii vine sa ragaie si nu ii iese, si scoate un oftat in loc sau un cascat...sunt cumva diferite asa de oftaturile sau cascaturile obisnuite, se vede ca i-a venit ceva care n-a iesit. Ca atunci cand iti vine sa stranuti si nu-ti iese, sa zic. Cam asa o chinuie ragaielile - ala tot un fel de reflux e. Daca reuseste sa ragaie e mult mai bine.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Multumim Monna!!! asteptam sa te trezesti

Anca multumesc de mesaj! Nu am putut sa iti trimit de pe telefon, stai linistita ca ne vedem noi, vroiam doar sa vad ce mai faci ca nu ai mai scris pe aici. Sa va simtiti bine la parinti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Ronina, multumim..Vlad trimite si el un pupic Biancai
Al meu e maraici acum, am facut de dimineata vaccinurile(gratuite), si mi-a dormit mult pana acum cand l-a apucat smiorcaiala...noroc ca am apucat sa fac ceva de mancare
Sovi, faina poza...si eu am crezut ca si Tala ca voi alapta in tandem, la cat de interesat parea Rares de tzatze

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Sovieta, eu am avut ieri iar migrena, a 5-a de cind am nascut

Am fost la doftor si mi-a zis ca e probabil de la hormoni si ca ar trebui sa se rareasca odata cu rarirea alaptarii si sa iau ibuprofen 400, am voie pina la 3 pe zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emmaella spune:

In sfarsit m-am linistit cat de cat si euScumpa mea fetita astazi na prea vrut sa doarma mai deloc ,asa ca toata ziua am stat cu ea si printre picatele am calcat si am facut putina ordine prin casa.Am fost si afara de doua ori iar acum vad ca a mancat si mi-a adormit.Sper insa sa nu doarma prea mult si sa se trezeasca sa facem baita.Am cumparat si noi colacel si ne place mult in vana mare.
Anastasia doarme in patut dar trebuie sa stau langa ea si sa o mangai pe manute .
De imbracat nu ne prea place nici noua
La multe lunite Ana si Karina!
Sovi-foarte frumosa poza cu Iustin si Ana
Happy-sa aduceti vesti bune de la doctor
Buburuza:si Anastasia a mancat mai putin zilele astea,dar nu-mi fac griji...am vazut ca acum dupa ce am venit de afara a mancat 160ml
ronina-nici noi nu avem un program stabil ziua...fiecare zi e diferita
monna-felicitari pt Andi ca doarme singurel
dara-multumesc pt ca m-ai luminat cu vaccinurile.
Gata vad ca s-a trezit


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lady_X spune:

ronina urat suna ce descrii tu cu refluxul. De cand ii dau fier mai regurgiteaza si al meu uneori, dar nu e asa problematic.. inca. Dar ii dau in continuare, pentru ca atunci cand am fost internati, ne-a 'amenintat' doctorita ca dc nu o sa-i creasca hemoglobina, e nevoie de transfuzie. Prefer sa mai regurgiteze cate putin, decat transfuzia. cum ziceam, la noi nu pare a fi reflux inca.
Desi am un copil ce adoarme singurel in patut, nici la noi nu e stabilit un program de somn ziua. Parca nici o zi nu se aseamana cu alta. Incerc sa-i fac program cu iesitul afara, dar de ala nu sunt eu in stare sa ma tin.
Chiar, voi cat reusiti sa tineti copiii afara? Eu abia reusesc vreo 2 ore, in reprize. Mereu am de facut ceva intre mesele lui, cand se linisteste. Trebuie si eu sa mananc, sa ma spal, sa mai pun o tura de haine la spalat, sa mulg laptic pentru el, mai spal biberoane. Nu mi se pare exagerat ce fac, doar ca nu am timp prea mult sa ies afara.

dara eu sunt din cei care cred in homeopate, pentru ca am rezolvat probleme folosindu-le. Am avut acum cativa ani cistita recurenta, nu ma mai ajuta nimic, am facut n'spe mii de uroculturi si tratamente, eram disperata. Si cu niste amarate de bilute, dinalea in dilutii cu CH, din prima zi mi-au disparut simptomele, si n-am mai avut de atunci cistita. Apoi am mai rezolvat niste dereglari hormonale, si nu putea fi autosugestie. Conteaza foarte mult si medicul, mi se pare foarte dificil sa gasesti remediul potrivit, mult mai dificil decat la medicina alopata. Acuma, dc chiar or fi ineficiente, si am avut eu noroc, asta e

Ieri puiul meu incerca sa se ridice din scoica. Il deranja putin burtica, dar isi ridica putin capusorul si umerii, asa un cm doar, eu eram langa el in spate in masina, si tot incercam sa-l pun inapoi, sa nu se forteze aiurea . Nu e cam devreme totusi? Azi din leagan mi-a facut la fel, s-a ridicat putin si a cazut intr-o parte, pentru ca nu-i pusesem centurile. Nu le-am vazut rostul pana acum.

Azi mi-a venit si mie Marsupi Plus, de care va intrebam saptamana trecuta. E SSC si e potrivit si pt bebe mic. Era maraici dinainte bebe, l-am pus din prima, singura, usor, si in cateva minute mi-a adormit. Sunt super incantata asa la prima impresie


Mami de Adrian, 31.03.2012

Mergi la inceput