Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 5

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Lady_X, te cred, si eu credeam, ca doar nu ma tratam cel putin 3 ani de zile fara sa cred si sa mi se para ca se rezolva diverse. Dupa aia am aflat ca exista si medicamente cu rate de vindecare placebo de 32% sau chiar mai mari. Adica 32% dintre persoanele din grupul care lua placebo se vindecau.
Sau la cele care tin de imunitate sau hormoni, chiar ca se mai regleaza organismul singur.
Desigur, exista si reversul, nocebo. Adica sa zicem 32% din grupul care lua imitatia de medicament manifesta reactiile adverse care ar fi fost posibil sa apara la medicament, daca l-ar fi luat - dar ei nu luau substanta activa.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_d_i spune:

sovieticanu prea merge nici cand il pun pe burtica pt ca vede ca nu mai poate sa dea din manute, se supara si incepe se planga.
Azi a fost super, timp frumos, plimbare lungaaaa, bb linistit ( a dormit saracutul de la 12 pana la 17 cu o mica pauza de cateva guri de ceai). Dar ma apuca groaza cand ma gandesc ca iar vin uratele de ploi .
Micutul meu manca f bine (140-150ml la o masa), dar in ultimele zile abia daca scoatem o medie de 90-100ml. Oare de ce?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_d_i spune:

Dupa ce am tot citit ce povestiti...ma intreb daca nu cumva avem si noi problema refluxului. Am obs ca pe la jumatatea mesei (la inceput mananca cu o pofta de mi-e frica sa nu inghita bibe cu totul :)) incepe sa isi piarda atentia,daca pot sa zic asa. Incepe si se uita prin camera, rade, se intinde, se indeasa si pana la urma plange (asa dintr-o data) scurt, apoi incepe sa caute disperat dupa biberon. Il ia in gura, trage o inghititura si iar incepe sa planga. Si tot asa pana ma plicti eu sa-l tot rog cu laptele( oricum daca insist prea mult parca isi face scarba si da afara laptele ). Oare ce vrea sa-mi ''spuna''?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

seara buna! noi avem o problema cu sughitul, deci dupa fiecare masa, o tin la eructat, ea ragaie de 2-3 ori apoi sughite 5-10 minute, v-ati mai confruntat cu astfel de probleme?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_d_i spune:

si noi patim la fel aproape de fiecare data. Si sughite destul de mult. Cred ca de asta nici nu mai doarme bine cateodata.( eu n-as mai putea dormi deloc daca as sughita 10 min). Nu stiu de ce fac asa. Citeam pe undeva cum ca e normal sa faca asa, dar nu stiu daca e ok sa o faca de fiecare data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Salutare!!!
A_d_i eu zic ca se satura... Stiu ca tu ai vrea sa manance tot bibe ca sa fii sigura ca e satul dar tre sa ai un pic mai multa incredere in bb.
De ceva vreme tot vreau sa va intreb ceva... bb vostri se rostogolesc? Eu cand o pun burtica ori se rostogoleste imediat... ori o apuca plansul ca nu vrea pe burtica... mai pateste careva asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_d_i spune:

Asa ma gandesc si eu, dar inainte se satura cu 150ml si acum doar cu 90 sau 100 sau 70 sau... oricum nu a mai mancat 150 de mai bine de o saptamana.(sunt constiena ca nu mananca tot timpul la fel de mult, dar deja cred ca sunt prea multe zile_). Si nici nu a mai luat in greutate asa de mult.
Si David a reusit intr-o zi sa se intoarca de pe burta pe spate (dupa ce a reusit a inceput sa planga, cred ca nu stia ce se intampla :)). De atunci a mai reusit o data, dar a ramas pe o parte si a mai avut cateva incercari nereusite(si a intervenit frustrarea, cred, ca a inceput sa planga).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

noi am fost la pediatru azi si am primit felicitari. Euan a pus 1100 gr intr/o luna de cand am iesit din spital si a crescut 5,5 cm. nu prea scriu pentru ca nu am ce. e foarte cumintel, plange doar de foame, rade mult, ii place pe burta, ii place muzica, afara stam macar 4 ore pe zi si cam atat. Baie ii fac la 2-3 zile deocamdata din cauza apei foarte dure de aici, iar sapun nu folosesc. Ora de baie e in jur de 20, dupa ce l/am spalat pe Finn. Programul de somn e cam dezorganizat, dar e normal la varsta asta. De cateva zile a inceput sa stea treaz mai mult in timpul zilei si ne jucam, ii arat poze cu familia, vorbim, etc. Finn ma ajuta cu orice ocazie, chiar si la baie. Il las sa/l spele pe Euan cu buretele si/i place foarte mult.

Happy, povestea ta este impresionanta. Chiar i/am povestit sotului cat de puternica esti.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

buna seara bebici si mamici.
venim cu vesti bune de la doctor. Alexia are 58cm si 5180g. luna trecuta avea 55cm si 4300g. ma declar multumita!
lady, si mie mi se pare devreme. pe Alexia a surprins-o tati tot asa.. vroia sa se ridice din scoica. cand m-a chemat sa o vad.. era cu fundul aproape unde trebuia sa tina picioarele. devreme sau nu.. eu nu o mai las nelegata in scoica :)
JD, ma bucur ca veniti cu vesti bune si felicitari de la medic!
fetele, voi faceti vreuna la bebei Prevenar?
eu as opta pt el..

Mirela, mami de Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Pe noi ne-a terminat cu sughitul, o apuca ori la verticala dupa ragait, ori la orizontala la schimbat sau cand se screme si ii vine reflux in gurita. Oricum pentru sughit este vinovata aceeasi "supapa" care "nu inchide bine" de le vine reflux. Asta stiu sigur c-am citit.
Nasol e ca dupa o vreme de sughitat se enerveaza si incepe sa planga nervos.

Happy, eu fac Synflorix care e aproape acelasi lucru cu Prevenar. Adica difera doar o tulpina (19A) si producatorul, dar e pentru aceleasi chestii. Am inteles ca Prevenar 13 e ok.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput