Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 5

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tania82 spune:

Strumfy si Stefan plange cand il pun pe burtica in pat si de vreo 2 ori a reusit si sa se intoarca pe spate. In schimb ii place mult cand il tinem pe burta noastra.

Stef sta tot mai mult trez ziua. Doarme mai mult doar cand iesim la plimbare.

In rest ... eu zic ca totul e bine. A luat mai putin in greutate in prima luna, dar in luna a 2-a a luat foarte bine. Am facut si noi saptamana trecuta vaccinurile gratuite si a fost mai marait 2 zile. Febra n-a facut.
Noaptea se trezeste 1 data, de 2 ori pt supt. N-avem stabilit un program.
Kk nu face zilnic. Perioada cea mai lunga fara kk a fost de 4 zile. Acum nu ma mai ingrijorez daca trece o zi sau 2 fara scaun.
Ce nu-mi place insa e ca saliveaza tot mai mult, si cam de o saptamana isi tot baga pumnutul in gurita si si-l suge.

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Dara, Synflorix tot de 3 ori se face?
Alexia sughita si ea de 1-2 ori/zi. nu-i trece cu nimic. gripe water la noi nu a ajutat in cazul sughitului.

Mirela, mami de Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Dara: merci de lamuriri! Eu inca mai sper in homeopate, fina mea care a avut probleme mult mai grave cu refluxul a zis ca doar alea au mai ameliorat ceva. In seara asta am vb cu dr. si de maine incercam altele, sa vedem ce iese. Daca nu merg nici astea, voi incerca si debridat. De unde-l iei si cat praf diluezi in cata apa?
Kovacsc: la multe lunite Karinei!
Lady_X: daca nu s-au declansat problemele de reflux in prima luna eu zic ca scapi Da, e important fierul, nici eu n-am renuntat de tot la el, dar deocamdata iau eu si sper sa treaca si in lapte. Si Bianca mai da sa se ridice, dar inca nu se intoarce decat pe laterale.
A_d_i: poate a avut puseu cand manca 150 ml si acum a revenit la normal. Cand isi pierde atentia, incearca sa-l ridici la ragait si abia apoi sa dai restul de bibe. Cu sughitul si noi avem probleme, e asa cum zice Dara, de la cardia. Eu o pun la san si ii trece, altfel se enerveaza.
JD, Happy: felicitari pt vestile bune!
Happy: e vorba de vaccinul ala pt pneumococ? Eu ala il fac la 2 ani, sa fie doar o doza, pana atunci sper sa ne ocoleasca uratu'

Vad ca nu-s singura fara program stabil ziua, m-am mai linistit Oi vedea la diversificare ce fac, atunci va trebui sa se mai aseze lucrurile. Chiar asa, mai e timp suficient dar mie mi-e neclar ce facem cu cerealele mamicile care alaptam, trebuie sa mulgem lapte sa-l amestecam cu cereale sau mai bine introducem lp? Laptele matern e de departe mai bun dar ma gandesc ca diversificarea teoretic merge mana in mana cu scaderea treptata a productiei de lapte, dar daca mulg nu mai scade nimic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Happy, da, Synflorix tot asa se face daca-l facem de-acum. Altfel, la fel ca si Prevenar, poti sa-l faci o singura data la 2 ani. Dar eu am nevoie sa fie protejata si acum, nu doar de la 2 ani (cand se mai presupune ca mai degraba intra in comunitate si incepe sa ia boli) din cauza verisorului care e la gradinita si e in contact permanent cu bunica ei.
Uite prospectul la Prevenar http://www.ema.europa.eu/docs/ro_RO/document_library/EPAR_-_Product_Information/human/001104/WC500057247.pdf
Eu as fi optat pentru el daca nu le faceam pe toate de la GSK, pentru ca am citit ca are o tulpina in plus Prevenar fata de Synflorix.

La sughit merge de multe ori orice lichid, cat sa opreasca "supapa" aia dintre stomac si esofag, Gripe era mai in sens de lichid, dar uneori ii dam apa Hipp cu seringa sau in biberon in loc de Gripe, ca de la ceiut a durut-o burtica si a plans uneori. Deci nu Gripe in sine foloseste, ci faptul ca e lichid. Uneori i-am dat Coli-B (Colic Baby) aprobat de medic. Dar Gripe si Coli-B un maxim de 2,5 ml de 3 ori pe zi.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Happy noi am facut Prevnar 13. Felicitari pt vestile bune!
J.D. felicitari si voua pt vestile bune de la dr!
Ronina deja te gandesti la diversificare?
Strumfy al meu se rostogoleste de pe spate pe parti, de pe burta nu pt ca nu prea il pun ca nu-i place deloc si se supara rau.
Danaang piticul meu nu mai sughita asa des, doar o data, max 2 ori pe zi.
Lady si Andi incepe sa ridice capul si umerii de zici ca acu o ia din loc. De-scu tre sa incep si eu sa folosesc centurile la leagan ca nici nu stiu cand o ia din loc

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Ronina, vezi ca uneori homeopatii dau fitoterapeutice sau ayurvedice (pulberi de plante) si omul are senzatia ca a luat homeopatice, ca erau de la homeopat. Eu cand zic de homeopatice zic numai de alea cu cifre sau cu numerale romane parca - nu si de cele produse de producatorii de homeopatice, dar care au substanta activa, sau prescrise de homeopati, dar care nu-s homeopatice.
Eu nu zic sa-i dai si tu Debridat, D-ne fereste, ca vorba aia, incet incet si se ajunge la diversificare si trece. Sau oricum treptat se maturizeaza "supapa".
Eu de fapt "am grija" ca nu cumva sa mai fie cineva pacalit ca mine si sa piarda timpul, de-asta mai zic. Sunt convinsa insa ca medicii respectivi cred sincer in ce fac cu homeopatia.

Noi am avut Debridatul pe reteta, e o sticla maro care contine pulberea si peste pulberea din sticla pui apa pana la un semn, o agiti bine si o bagi la frigider, de unde scoti numai cand pui debridat in laptic. Trebuie apa fiarta si racita pusa, eu am pus apa Hipp care e sterilizata prima oara cand deschizi sticla, dupa aia nu mai e - dar am folosit la preparare apa dupa ce atunci deschisesem o sticla. Nici asta nu vindeca, doar amelioreaza.
Daca Bianca nu plange, probabil nu are rost, pe Miruna insa o chinuie, plange la fiecare masa din cauza refluxului, de pe la jumatate asa. Mi-e mila tare de ea. Plus din somn, etc.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lady_X spune:


Citat:
citat din mesajul lui a_d_i

Dupa ce am tot citit ce povestiti...ma intreb daca nu cumva avem si noi problema refluxului. Am obs ca pe la jumatatea mesei (la inceput mananca cu o pofta de mi-e frica sa nu inghita bibe cu totul :)) incepe sa isi piarda atentia,daca pot sa zic asa. Incepe si se uita prin camera, rade, se intinde, se indeasa si pana la urma plange (asa dintr-o data) scurt, apoi incepe sa caute disperat dupa biberon. Il ia in gura, trage o inghititura si iar incepe sa planga. Si tot asa pana ma plicti eu sa-l tot rog cu laptele( oricum daca insist prea mult parca isi face scarba si da afara laptele ). Oare ce vrea sa-mi ''spuna''?


Am patit si eu asa saptamana trecuta. Dupa mese de 150 o perioada, facea si al meu la fel la jumatatea mesei, incepea sa planga, apoi cauta iar biberonul, lua 2 guri si incepea sa urle iar. Doctorita a spus ca are otita, si otita asta face sa fie dureros suptul. Ne-a dat tratament pentru otita, inca suntem pe antibiotic. Ce am mai observat eu e ca dc incepe sa faca asa, il pun la ragait, si dupa ce scoate aerul, mananca din nou mai bine. Cred ca in prima parte a mesei, cand mananca foarte pofticios, inghite mult aer si de aici problema. Al meu banuiesc ca nu era satul din moment ce tot cauta biberonul. La un moment dat obosea sa mai caute si ramanea asa cu 90ml la masa respectiva. Griji am inceput sa-mi fac cand a inceput sa planga dupa 50ml mancati. Era deja clar prea putin pentru el.

Mami de Adrian, 31.03.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lady_X spune:

Citat:
citat din mesajul lui happylica


Lady, da.. Alexia mea a avut otita la 1 luna si jumatate..
da, a primit ospamox si picaturi de nas si urechi. rezultate s-au vazut cam in 4 zile. a avut 5 zile de tratament. sanatate maxima!
meg, pupam si noi pe Ana azi de ziua ei!
azi mergem la pediatru. adica eu asa intentionez. o sa il sun sa vad ce spune. noi mergem doar joia.. ca asa poate ajunge si tati. pediatrul vrea sa mergem in saptamana cand implineste inca o luna. la noi asta inseamna duminica. vedem ce ne sfatuieste. revenim cu vesti.
o zi minunata sa aveti.


Mirela, mami de Alexia


happy, la voi cum s-a manifestat otita? Eu nu sunt convinsa ca asta are, dar ii dau totusi tratamentul prescris. Ospamox luam si noi. Ce picaturi ti-au fost recomandate?

Mami de Adrian, 31.03.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

si a mea fetita sughite si la orizontala, noi am luat debridat 10 zile cu espumisan ptr colici, tot asa pastrat la frigider dar il incalzeam un pic inainte de al da, si dupa ce l-am terminat de dat ne-am internat in spital cu rosu in gat, el si-a facut efectul ca fetita a scapat de colici...nu stiu ce efect are in cazul refluxului! o zi calduroasa si frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Cristoiu, n-ar trebui sa fie asa de complicat sa lasi copilul 2 ore cu altcineva; si cu alaptatul la cerere, primele saptamani e mai greu si mai imprevizibil, dar deja la cateva luni isi mai rareste si bebe mesele, si daca ii dais a pape inainte de a pleca, 2 ore n-ar trebui sa aiba nici o problema daca nu papa (mai ales daca e vorba de cursuri la toamna, cand bebelusii nostri ajung deja la 5-6 luni...sunt deja bebe mari, ce mai!).
Pe de alta parte, daca incerci modele diferite poate gasesti ceva ce ii place.
Alta idee ar fi sa lasi pe altcineva sa ii dea sticluta (mami e cu sanii atasati de ea, miroase a laptic...e mare tentatia sa nu vrea sticluta ci san; am inteles ca sunt cazuri in care bebe nu accepta biberon dat de mami, dar il accepta dat de tati sau de altcineva)

J.D. felicitari pt evolutia lui Euan! (si pentru fratiorul Finn, care isi ofera cu drag atata ajutor)

Felicitari bebelusilor rostogolitori! ma gandesc ca sunt tare dragalasi

Saptamana viitoare are si lavinia controlul de 2 luni + vaccinuri; sper sa fie ok.

Ieri am ajuns si eu la controlul meu postnatal. Sunt destul de bulversata ... desi in ansamblu totul e ok.
Intrebare mai ales pt fetele care sunt prin alte tari: se practica si la voi kinetoterapia?

Aici a fost o kineto sa ma vada in maternitate, mi-a zis de ceva exercitii simple pt abdomen (gen tras burtica in interior pe expiratie) si pt perineu, si mi-a lasat datele ei, ca in Belgia se practica 9 sedinte de kineto, postnatale, dupa 6 saptamani de la nastere. Am sunat-o, dar are un program tare aiurea si ma gandeam daca incerc sa caut pe altcineva sau renunt.
Ieri dr. imi spune ca totul pare ok (o sa vedem si rezultatul analizelor mai incolo, dar asa, la prima vedere, e ok), ca e multumita de cum si-a revenit si perineul si tot... si imi prescrie 20 de sedinte de kineto ...si fiindca e totul ok, merge si kineto simpla, nu am nevoie de kineto cu sonda vaginala (nici nu stiam ca se practica si kineto cu sonde).
Asta se numeste ca e ok??? 20 de sedinte? 10 saptamani de 2 ori pe saptamana? cand naiba sa le fac ca si asa am de multe ori senzatia ca n-am timp de nimic, si de obicei la kineto e program dupa-masa, prea tarziu ca sa pot sa merg cand e Adri la gradinita si prea devreme ca sa pot sa ma bazez ca sta sotul cu fetele.

In plus mai am o dilema - dr. mea insista ca in cazul meu mi-ar recomanda sterilet (oricum ea il recomanda la toate pacientele, daca vor sa faca o pauza de macar 1 an jumate pana la urmatorul bebe); eu i-am spus ca m-am gandit, dar nu mi-e deloc ok - am o problema psihologica, dar ea insista ca daca vrem sa evitam o sarcina in viitorul apropiat ar fi ca optiuni pilule sau sterilet si in cazul meu nu mi-ar recomanda pilule din cauza riscurilor legate de efecte secundare.
Stiu ca la un moment dat s-a mai discutat un pic pe tema sterilet ... mie asa nu-mi vine... am eu o fobie la ideea de "corp strain" implantat in mine; in plus din ce-am citit mai exista si riscuri ceva mai mari de infectii; in plus urasc orice fel de interventii in zona respectiva; si ca sa inchei, avem in grupul nostru de prieteni si un cuplu cu o fetita adorabila, conceputa cu sterilet. Sincer cred ca cel mai tare ma sperie ideea ca s-a putea sa raman insarcinata cu sterilet si pana sa ne dam seama sa fie prea tarziu si sa nu fie bebe ok sau sa pierd sarcina ulterior.

(de cateva zile eu am o stare de nervi crunta si cred ca i-o strasmit si bebelinei ca e tare tare agitata ... dar nu ma pot relaxa; avem o chestie de facut neaparat pana azi cel tarziu, depindem de altii, care ne-au spus initial ca nici o probleme, pana marti, cel tarziu miercuri se rezolva (poate chiar si saptamana dinainte...si noi naivi am si crezut), miercuri mi-au spus ca au vorbit ei cu o alta persoana implicata care a spus persoana ca e ok si saptamana viitoare; i-am cerut persoanei sa-mi confirme ca e ok saptamana viitoare si raspunsul a fost "eu n-am spus niciodata asa ceva" asa ca ieri toata ziua am fost pachet de nervi si aparent tot degeaba, din cauza ca altii intarzie suntem blocati si urasc cand nu ma pot eu tine de cuvant si trebuie sa ma scuz fata de altii ca le-am promiso chestie si trebuie sa o anulez/aman)

Azi merg sa o prezint pe Lavinia colegilor de la servici - deci ne pregatim de plecare.

Mergi la inceput