Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 5

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns a_d_i spune:

Buna mamicutelor, ne alaturam si noi la bb care nu prea au somn ziua.
happylica
-ultimele cuvinte pe care le-ai scris in povestea ta mi-au ''atins'' inima, esti o invingatoare!
BB meu nu mai doarme linistit. Misca fff mult din manute, se loveste cu ele peste fata si pana la urma se trezeste. Am incercat sa-l infasez, dar rezultatul e acelasi(se agita pana cand isi elibereaza mainile si o luam de la capat...).A reusit sa se intoarca de pe burtica pe spate si de atunci, daca il pun sa doarma pe burta, doar asta incearca sa faca-sa se intoarca, deci nici solutia asta nu mai e valabila(ca sa nu mai poata misca atat din maini). Ce ma sfatuiti voi sa fac sau stie cineva cauza agitatiei?
Sa aveti o zi ''usoara'' !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

tala, la vila lorena am fost cazati..nota 20 din partea noastra, clar! si am fost 4 familii cu 5 copiii si o graviduta dupa noi, deci exigente maxime!

uite un link: http://www.turistinfo.ro/2_mai/cazare-2_mai/vila_lorena-c42332.html




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Neata,
Multumim de urarai, fetelor! Am avut un botez foarte reusit si am avut zile superbe si calduroase la Durau, presarate cu plimbari, gratareala si gangureli dulci.
La biserica a fost cuminte, treaz toata slujba si a gangurit la iconite si peretii pictati, nasei si nasului, care ne-au pregatit o costumatie ff faina cu frac si pantaloni la dunga, papion si pantofiori albi...s-a cam chinuit nasa sa-l imbrace...dar pozele si mutritele sunt pe masura
O sa fac si un album de poze pe facebook, cand ma organizez un pic...ca am casa vraiste.
Maine mergem la controlul de doua luni si la vaccin
Chito, ma bucur mult de vestile bune.Sa o tineti tot asa cu cresterea.Mucii o sa treaca repede cu aerosoli, ai sa vezi
Ronina, sunt total de acord ca aerul face diferenta, ca si noi am dormiiit mult si nici n-am mai sughitat deloc, dar cum am ajuns in Bucuresti a inceput iar cu sughituri de cum ne-am dat jos din masina.
Happy,


Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Dara, si noi suntem bine, n-a faut febra sau altceva, inca.

Meg, si cum ati dormit? Ma interesaza, ca sunteti in formula de 4 ca si noi. Ce distanta fata de plaja era? Chiar 150m? Unde ati mancat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emmaella spune:

Happy-toata admiratia din parte mea
megbeng-ma bucur sa aud ca a iesit bine excursia la mare.Asa imi fac curaj sa mergem si noi cu cea mica
Chito-multa sanatate in continuare
SuperMami-un pupic pentru micul crestin
dara-Anastasiei i-a facut toate cele trei vaccinuri in aceeasi zi(intepaturi in ambele picioruse plus rotarixul oral).Eu nu am stiut ca ele se fac separatdar ma intreb de ce doctora mea nu a stiut.Anastasia nu a avut reactii dupa ele in afara de o stare de agitatie care a durat cam doua zile.Nici nu stiu ce sa fac la 4 luni ne-a chemat din nou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Tala, am si eu zdranganea si jucarie cantatoare la masa de schimbat, fara ele nu se poate, dar uite ca nu m-am gandit la ceva care bate zdranganeaua (desi e una zgomotoasa), ca cred ca am si eu un clopotel pe undeva, caut, thanks.
In schema mea scrie de Rotarix o data la 2 luni si o data la 4 luni, adica administrat de 2 ori, i-am dat acum la 2 luni si mai dam la 3 luni in loc de 4 a doua oara, sper ca daca n-a facut reactii acum la el, sa nu faca nici atunci. Ca au trecut 24 de ore si in afara de faptul ca-i mai fussy, nu pare sa aiba altceva - sper c-am scapat de ce-i mai rau.
La Matilda crezi ca poate fi reflux? Cand trage de sfarc, da capul pe spate, de fapt? Arcuitul ala de care vorbeam. Ca asa citisem pe undeva, ca la reflux fac ce zici tu, dupa primii mililitri. Si de fapt atunci le vine inapoi si/sau nu pot sa ragaie, trebuie ridicati sa ragaie, ca "nu le mai intra" pana nu ragaie. Exista si refluxul silentios, cum are Miruna, adica nu prea da pe afara (bine, o si ridicam la timp, cand incepe si apoi o tinem in sus), ii vine ei pana in gatut si atat, mai plescaie. Mai e si zgomotul ala de frane.

Irina, misto daca Maria nu-i nici macar mai nervoasa, noi de asta nu am scapat.

Later edit:
Emmaella, schema GSK asa este, cu 3 intr-o zi, la 2 luni, la 4 luni, etc. - deci dr nu a gresit conform lor - dr. mea e doar mai prudenta si a zis sa nu fie socul imunitar prea mare si cum si mie mi-era teama ca facem multe vaccinuri, chiar am intrebat-o inainte daca nu e bine sa le facem mai spatiate, asa ca ne-am potrivit. O sa facem cate 2 la o luna in loc de cate 3 la doua luni.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

irina, am cerut pat suplimentar, pe care a dormit matei, iar noi cu cea mica am dormit in patul dublu, care era f mare. camera spatioasa, am avut loc de depozitat bagaje. pentru patul suplimentar noua nu ne-au cerut bani; in perioada asta am platit 70 ron/noapte, in varf de sezon tariful maxim e 120 ron/noapte.

nu stiu daca sunt 100-150 sau 200m pana la plaja, ca eu stau cam prost la aprecierea distantelor, dar noua nu ni s-a parut mult de mers; vila e putin mai sus de primarie, exact vizavi de terasa "la fara un sfert". de mancat am mancat in fiecare zi la "dinam"o..am platit pentru toti 3 cam 80-100 ron pe o masa de pranz; dimineata si seara am mancat "din traista": cate un lapte cu fulgi, un sandvis, fructe, etc




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Dara eu am pe post de zdranganea o jucarie muzicala pe care am agatat-o de lampa care e deasupra mesei de schimb si doar trag de o coditza si canta (ca o cutiuta muzicala), dar clopotelul e bun de back up :)
E posibil sa fie reflux (am mai zis ca de cele mai multe ori ii si miroase gurita a acid gastric), insa nu ar face asa tot timpul? Azi de exemplu am a vut o zi de nani (poate si de la vreme) si de papat calm si bine. Franele le faceam si noi (acum cred ca au trecut) - tot de la reflux sunt?
Nu apuc sa ma uit in caietul pediatrei dar parca imi amintesc de 3 doze de rotarix - o sa revin insa dupa ce citesc ca sa nu spun prostii .
Meg merci pt referinte, este de retinut
Ieri am sunat pediatra ingrozita ca fata mea are capul in colturi, defapt un colt in cap - a ras de mine si mi-a explicat cu calm ca ce simt eu sunt suturile craniului si ca vor trece

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Citat:
citat din mesajul lui megbeng

irina, am cerut pat suplimentar, pe care a dormit matei, iar noi cu cea mica am dormit in patul dublu, care era f mare. camera spatioasa, am avut loc de depozitat bagaje. pentru patul suplimentar noua nu ne-au cerut bani; in perioada asta am platit 70 ron/noapte, in varf de sezon tariful maxim e 120 ron/noapte.

nu stiu daca sunt 100-150 sau 200m pana la plaja, ca eu stau cam prost la aprecierea distantelor, dar noua nu ni s-a parut mult de mers; vila e putin mai sus de primarie, exact vizavi de terasa "la fara un sfert". de mancat am mancat in fiecare zi la "dinam"o..am platit pentru toti 3 cam 80-100 ron pe o masa de pranz; dimineata si seara am mancat "din traista": cate un lapte cu fulgi, un sandvis, fructe, etc




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)


Suna bine.. Eu as vrea sa merg mai spre sf lui august, sa-i fac pe plac lu andrei, ca isi doreste sa mai mearga la mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Tala, daca ai ajutoare, go for bb3! mai ales daca primii doi sunt trecuti de 3 ani, cred ca e si mai bine, nu sa ai vreunu in toiul crizei de 2 ani. altfel, o sa ajungi si tu asa http://family.webshots.com/photo/2025777570102206853sJVQFP
Si Iustin are un colt in cap :D

Va plangeti cu imbracatul, fiti optimiste, vine marea caldura, si veti putea sa ii lasati si nuzi prin casa, ziua cel putin.

Meg, vad ca esti prima care ai deschis sezonul estival printre strengari. brava, sa va fie de bine!
arata fain vila, ai apucat cumva sa vezi apartamentele? adica cele 2 camere, chiar sunt 2, decomandate, duble si cu usi la fiecare camera? hai ca te-am luat toate la intrebari :))

Mona meric de urare!

Adi, nici sa il pui pe burta dupa ce adoarme nu merge? eu asa fac.

Dara, care e treaba cu plescaitul si franatul, ca si Iustin le are in repertoriu, si nu mi-a trecut prin cap ca ar putea fi vreo problema.

Emma, delicioasa poza de la avatar

ma duc sa bag o sedinta de vaslit si pedalat, sunt curioasa daca se va stramba si la mine la san maine.

Mergi la inceput