Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 5

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Happy: m-ai lasat fara cuvinte, am plans citindu-ti postul, si cum alaptam m-a simtit Bianca, a inceput sa se agite saracuta, am ridicat-o si a luat-o scanceala. Esti foarte puternica, ai trecut prin momente tare tare grele

Dara: ufff, ma sperii cu rotarixul, noi abia il facem pe primul acum la 3 luni jumate, ca am tot asteptat sa vedem cum e cu infarixul Sper sa am noroc sa fie bine, fara efecte adverse, mai ales ca am primit de la homeopata ceva de luat dupa vaccinuri, sper sa ajute.

Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Dara si Irina tin pumnii sa nu aveti efecte adverse la vaccinuri.
Sovi sper ca maine sa ai o zi mai usoara :)


Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

multumesc fetele pentru incurajarile si vorbele frumoase
ma bag la somn.. somn dulce sa aveti!

Mirela, mami de Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

salutare fetelor!

noi am fost plecati la mare, de vineri pana luni seara..ieri abia m-am dezmeticit si azi sper sa citesc sa vad ce ati mai facut voi zilele astea.

experienta noastra cu marea (la 2 mai) fu ok, totusi anei nu i-a placut in mod deosebit pe plaja, desi nu a fost prea cald, de vant era ferita...in carucior a dormit in reprize de maxim 15 minute, iar in brate..va dati seama, isi cam pierdea rabdarea dupa o vreme. oricum, pe plaja am stat cam 2h/zi, la umbra, in rest am nimerit la o pensiune minunata, cu o curte mare, cu jocuri pentru copii, gazde primitoare. abia astept sa mai mergem o tura, mai spre septembrie incolo




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Neatza tuturor.

Asa repede se fac vaccinele in romania? Aici de-abia la 4 luni se face prima tura de vaccin.

Eu am fost cu plpozii la inot. Am fost la niste bai termale cu sauna, asa ca noi parintii am facut si sauna pe rind. Fata mare e cea mai fericita la piscina iar asta mic a stat cam stresat asa cind l-am bagat in apa, dar pe urma s-a obisnuit si i-a placut. Cred. Nu a plins, asta cert. Doar ca ii mai pica capul din cind in cind si baga fata cu totul in apa sarata. Dar nici asa n-a plins. O sa il inscriu la inot si sa merg cu amindoi din toamna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

dana, ca zici de factura la lumina..asta nu merge? http://www.youtube.com/watch?v=1KaOrSuWZeM ...mai, gluma-i gluma, dar eu chiar te vad in stare sa brevetezi o astfel de saltea..soacra-mea lucreaza la OSIM, te ajut cu brevetatul!

chito, ce mult ma bucura vestile tale bune! ai vazut ca ai pui luptator care stie el sa treaca peste orice problema?

kg..taaare incapatanate si la mine..abia-abia sa zicem a am dat jos, cu indulgenta, 2kg in 3 luni..dar am si mancat, nenicule si vremea cam capricioasa, ba cu ploi, ba canicula nici nu mi-a permis sa ies pe afara cu plozii cat as fi vrut, sa fac miscare.

dara, citind cum face mirunica la imbracat parca o vedeam pe ana mea..si eu tot cu reflexul moro in cap cand o vad cu bratele deschise asa..

happy, ti-am citit povestea cu lacrimi in ochi...absolut impresionanta experinta ta..






meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Meg, intr-un fel e dulce rau reflexul ala Moro, o sa-mi para rau dupa el cum ar veni :) Dar pacat ca nu ii place procesul de imbracare, ca asa nu pot s-o fatai in toate rochitele si o las in pace :)

Irina, cred ca suntem bine - doar cu maraiala mai multa ca de obicei, imediat o da in plans saracuta. Dr. a zis ca in principiu 48 de ore ii doare piciorul, pt. ca cica ar schiopata copiii mai mari 2 zile la vaccinul asta (sau de hep B, nu mai stiu, dar oricum Infanrix include hep B) asa ca probabilitatea e f. mare sa-i doara si pe bebei. Am tras o sperietura ca mi se parea ca i s-a intensificat reflexul Moro dintr-o data si tot tresarea in somn, la mine in brate (ca in patut nu prea a vrut sa doarma dupa vaccin, decat noaptea) - m-am apucat sa caut pe net cu intensificarea Moro de la vaccinuri, am reusit doar sa ma sperii si mai rau...si m-am lasat pagubasa cu cautatul si sper sa fie totul ok, pare ok in afara de plansul mai intensificat/maraiala/nervozitate - care oricum nu-i tot timpul, ca mai devreme radea de mama focului la mine.
Am citit ca li se mai intensifica problemele gastrointestinale de la vaccinuri, la noi parca era mai mult reflux de-ala "silentios".
Aseara am reusit doar sa o adorm in carut si sa o transfer in leagan, ca in brate nu mai adormea ca de obicei sau adormea dar se trezea repede.
Oricum am stat pe ghimpi si mai stau un pic, cred ca la fel voi avea si data viitoare emotii, la Rotarix si Synflorix, dupa aia sper ca daca nu va avea reactii astea 2 dati, prima si a doua, sa nu mai aiba deloc la rapel.
Recunosc ca nu ma dau deloc in vant s-o chinui asa lunar pana la 6 luni, dar n-am tupeu nici s-o las fara vaccinuri.
La voi cum e?


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Happy, - foarte induiosatoare povestea ta; ai trecut prin tare multe incercari dificile in ultima perioada ...dar acum o ai pe Alexia ca sa-ti insenineze viata, sa te ajute sa depasesti toate momentele dificile si sa-ti readuca zambetul pe buze atunci cand ai nevoie. Iar casatoria... o relatie care a rezistat la atatea momente grele e cu siguranta una foarte solida; ati rezistat cu bine impreuna la greu... de-acum sper sa va puteti bucura impreuna la bine, multi multi ani de-acum incolo!

[Meg], ati fost la mare - super! va invidiez un pic.

Ronina, cred ca ai dreptate si la majoritatea bebelusilor cred ca le-ar place dezbracati daca s-ar putea; lasa ca o sa vina si vremea cand ajung pe extrema cealalta (mai ales fetele) si au chef de parada modei

Dara, suna fain cu reflexul respectiv; ce-i drept e haios; noi avem problema inversa: Lavinia tine manutele lipite de corp si nu vrea sa le departeze, nici la imbracat nici la spalat ... reflexul de deschis manutele in lateral apare la ea doar cand se sperie.

Cu Adriana imbracatul a fost multa vreme o tragedie, in special manecile lungi, gecile, manusile ...era un circ crunt inainte de a iesi la plimbare iarna (si cand era bebe mic, si la 1 an...pe la 2 ani cred ca s-a mai linistit...iar dupa 3 ani s-a multumit doar sa comenteze ca nu vrea geaca si haine groase, ca vrea rochite cu bretelute (la 0 grade afara), dar fara sa mai planga si sa faca circ.
(desi uneori si cu comentariile astea e enervant...acum in aprilie ce m-am enervat pe ea si am scos-o afara la 10 grade fara geaca - vreun minut - ca m-a exasperat cat a putut ca comenteze ca o imbrac prea gros si o sa-i fie prea cald si ea nu vrea geaca).
Cu Lavinia vad ca ne intelegem destul de bine - e ea mai linistita de felul ei (sau/si am capatat si noi experienta).

Vara ar trebui sa fie (mai) ok ... pentru imbracat bebe eu ador body-urile cu bretelute (nu cele fara maneci, ci cele cu bretele subtiri, si suficient de decoltate incat sa treaca si capsorul si manutele cat mai rapid); in rest, hainute cu deschizatura cat mai mare la gat (preferabil cele petrecute la gat, nu cu nasturi/capse), si daca e musai cu maneci lungi, atunci sa fie maneci largi, incat sa pot usor baga eu mana (doua degete) prin maneca, sa o prin de manuta si sa trag repede repede manuta prin maneca (sau maneca peste manuta cand nu vrea sa intinda manuta).
La noi a fost cald vreo saptamana...trai si viata; apoi am revenit la ploi si maxim 15 grade, ceea e inseamna clar maneci lungi ... a fost dezamagita bebelina, dar vad ca s-a acomodat rapid.
Incercarea grea insa vine la toamna/iarna ...noroc ca avem destul timp sa gasim trucuri care sa faca imbracatul mai rapid si mai usor.

Ieri am aut o vi mai dificila; nu prea i-a placut Laviniei lapticul; nu stiu de ce, fiindca am mancat aceleasi alimente ca zilele anterioare, absolut nimic nou sau ciudat ... poate faptul ca am facut un pic de sport in ziua precedenta? desi n-am facut febra musculara (aproape?) deloc. N-am nici o explicatie logica. Dar o las mai moale cu sportul momentan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Dia, asa cum ai povestit tu o imbrac si eu, altfel nu se poate cu ea. Si la manute la fel, altfel ar fi jale. Si aleg numai anumite chestii care se pot imbraca rapid, iar la schimbat sa se poata umbla numai la picioruse, rapid. In niciun caz din cele care se incheie la spate, de exemplu.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Of Mirela, ce an greu ai avut . Bine ca exista un echilibru si totul a compensat cu venirea Alexiei in viata ta.
Meg am vazut pozele pe Fb de la mare . La ce pensiune ati fost?
Dara eu dupa vaccin am manipulat-o mai cu grija pe Matilda incercand sa evit zona intepaturilor (asta insemna ca era si mai dificil de tinut in brate). Eu am mari emotii cu Rotarixul (parca la 4 luni ne-a recomandat noua pediatra)
Noi cu imbracatul nu avem probleme, ca si la David. Daca amandoi au fost vomitaciosi i-am schimbat de multe ori si cred ca au devenit imuni. Eu am si niste jucarele langa masa de schimbat si in caz de urgenta (gen foame mare dupa baie) am un clopotel care face minuni
Tot in puseu suntem....doar ca de la o vreme se lupta cu sanul in sensul ca suge de 2-3 ori, declanseaza fluxul, trage de sfarc la maxim (de parca nu crede ca-i bine atasat de mine) si ii da drumul - rezultatul: face dus cu lapte, se supara si o ia de la capat . Nu stiu ce este, colici sigur nu, afta nu...Bine ca totusi mananca, ia f bine in greutate (a luat 400g in 6 zile), dar eu produc dublu la cat pierd cat tazneste in afara...
Cristoiu ce te invidiez! pacat ca la noi nici piscinele asa zise pt bebelusi nu sunt lipsite de clor...din contra. Am mers cu David cand era mic si ma ustura nasul de la cat clor era in apa aia.
Dia se poate sa fie de la sport. Pe mine ma dureau doar mainile intr-o zi si s-a cunoscut.
Sovi noroc ca mai intri pe aici si povestesti ca sa ma potolesc si sa nu vreau bb3. Chiar nu-mi dau seama cum supravietuiesti si cu sot in delegatie...

Mergi la inceput