Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 5

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magddalena spune:

LA MULTTE LUNITE bebeilor sarbatoriti azi!!!

Cristoiu Maya doarme noaptea aproape toata,se mai trezeste sa suga o data sau de doua ori,dar de la 9-10 maxim doarme pana la 7-8 apoi ziua mai doarme o ora doua maxim,ba in brate ba jos pe pat,azi in patut si mai motaie cateodata la san si atat,eu sunt super multumita ca noapte doarme fara probleme.

Fata mea isi baga degetele in gurita si cand le scoate se unge toata pe fata cu saliva si se irita mereu,eu cred ca de la saliva,e asa acida?o sterg mereu cu servetel moale dar degeaba face bubite mici mici,care dispar dar apoi iar le baga in gurita si o luam de la capat
cu ce pot sa o dau?
mersi
pup s-a trezit!!!a durat totusi destul de mult ..ma declar satisfacuta deocamdata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Dara, multumesc frumos, o sa incerc cind imi da fii-mea liber la laptop, pe ipad nu merge.

Magdalena, cred ca bubitele alea sunt bubite de nou nascut, foarte multi bebei fac, incep cam de la 6 saptamini, uneori mai devreme si tin citeva zile si trec, dar apar mereu altele. Stai linistita ca trec, fata mea a avut toata fata plina citeva luni, pe la 3-4 luni i-a trecut. Asta mic a avut doar citeva zile si nu mai are.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Multumim monna pt urari si spor la pregateli.

Merci Dara pt link, am citit paginile cu pricina azi...hm... Pare simplu dar nu e. insa vreau sa incerc.

Azi a reusit performanta de a adormi singura in patut [eu am avut ceva treaba cu andrei si a trebuit sa o las] insa nu a dormit mai mult de 15-20 de min. Somnul asta si inca unul la fel de "lung" a fost dormitul ei pe toata ziua azi... Daca n-am mai pus-o pe mine... Sa vedeti cat imi ia sa o adorm dupa baita!

Dia... Eu ziceam de ce scrie in cartea aia.... Eu am patit-o cu andrei, se obisnuise sa adoarma la san...si cand n-a mai fost sanul, a fost chinul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Chito felicitari pt luarea in greutate, tot asa sa o tineti!
Monna: spor la organizat botezul!

Am citit in diagonala si doar cu atat am ramas. Noi ne-am intors de la Moneasa, a fost f. placut, aerul tare ne-a ajutat si am dormit chiar bine zilele astea
Vroiam sa intreb, bebelusii viseaza? Pot avea cosmare? A dormit Bianca bine pe masina dar la un moment dat a inceput sa tipe cu ochii inchisi, apoi i-a deschis si a tipat in continuare, pana am oprit si am luat-o in brate nu s-a linistit saracuta
Legat de adormitul singura... e frumos ce scrie in carte dar la mine nu merge oricat incerc Cand o asez in patut ba face ochii mari si priveste la pereti ba incepe direct sa tipe. Si mai nou tipa tare cand o imbrac, nu-i convine deloc, patiti si voi sau o fi avand Bianca ceva si o doare ceva de face asa?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Karina mai plange prin somn, o tin in brate doarme si cand o pun jos incepe sa planga prin somn, uneori stiu sigur ca o doare burtica dar alteori cred ca pur si simplu vrea in brate, sigura nu pot sa fiu
Ronina incepe sa planga la imbracat doar cand isi mai pierde rabdarea si asta se intampla destul de tarziu, uneori o schimb cu vreo trei randuri de haine in cateva minute si nu zice nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Ronina, am patit sa tipe in somn, de obicei ori sunt gaze, ori reflux, mai mult gaze, la reflux acid doar se schimonoseste.
Si la imbracat e jale mare, noi nu schimbam prea multe outfituri, nu-i place deloc imbracatul/dezbracatul.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

La schimbat scutec, imbracat/dezbracat eu m-am distrat mereu cu ea, nu am facut-o mecanic, vorbesc mult cu ea, ii cant, dansez. ma joc, pe rand fiecare dintre astea, nu stiu dc a ajutat vreun pic dar ea este foarte linistita pe masa de schimbat, normal ca mai si plange da mult din maini picioare dar uneori si rade singura parca stie ca urmeaza distractia . Si cand mai sunt suparata uneori cand intru in contact cu ea prefer sa fiu vesela nu vreau sa imi arat starile negative, deocamdata. Chiar dc era cam incruntata cand s a nascut acum este o fetita tare zambareata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

La multe lunite Alesia si Robert!
Piticul meu nu plange la imbracat/dezbracat, radem si vorbim si nu avem timp de plans :). Prin somn mai plange si el si daca nu-s pe faza se trezeste. Daca sunt langa el si-l mangai si zic ssssss se linisteste.
Cristoiu al meu pitic noaptea doarme de la 10 la 6-7 cu o trzire de papa la 2 iar ziua doarme o singura data 3-4 ore. In rezt motaie cate 10-15 min si uneori cate o ora.

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Inteleg ca al meu doarme enorm fata de ai vostri. Cred ca o sa incep sa notez cit si cum doarme ca sa vad cite ore are treaz in totsl pe zi. Acum doarme, dar nu e somn adinc, mai deschide ochii, ii inchide iar, mai da din picioare, dar e mai mult linistit si cu ochii inchisi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Ce-i drept, e super sa se invete bebe sa adoamra singur (asa daca se trezeste noaptea poate readormi mai usor...altfel clar o cheama pe mami, ca nu stie sa adorama altfel).
Eu nu insist ca Lavinia - daca adoarme la san o las (oricum adesea se trezeste cand o mut in patutul ei), dar nu adoarme doar asa; si daca vrea sanul doar ca sa aiba ceva de molfait prefer sa-i dau suzeta (mai ales ca ii place); de altfel nici ea nu e incantata intotdeauna de san cand ii e somn, ca uneori adoarme si apoi in somn suge mai tare, i se umple gurita de lapte si se trezeste mirata (iar eu ma prapadesc de ras la fazele astea).

De dormit... ieri a dormit mult (dupa 2 zile super active);
dar doarme noaptea aprox 6 ore; si mai doarme fie inainte fie dupa aceea vreo 2-3 ore; si in timpul zilei depinde - la plimbare are episoade mai lungi de dormit, uneori cate ore; dar de regula ziua doarme destul de putin si in reprize scurte. N-am cronometrat-o niciodata dar are zile in care doarme mai putin de 12 ore, ceea ce mie mi se pare ingrozitor de putin la varsta ei.

V-am lasat ca s-a trezit...dormea deja de vreo ora si ceva.

Mergi la inceput