Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 5

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

La multe lunite Toma, Emma, Miruna si Vlad!
La multe lunite Elisa si David!
La multe lunite Natalia, Maria, Edu, Victor si Euan!

Amy si Miha si cine a mai avut botexul in weekend sa va fie de bine si sa va traiasca micutii crestini!
Dana cred ca ai avea succes in afacerea cu saltele :)), eu iti fac promo in US :))

Noi ne-am mutat de sambata in camera lui bebe. El doarme in patutul lui si eu in patul mare langa el. Diseara o sa mut patul mare inapoi la locul lui sa vedem cum se comporta. Daca doarme la fel de bine ca in astea 2 nopti cat de curand va ramane singurel in camera lui. Se pare ca el e pregatit sa foarma singur, in schimb mami nu prea e .
Sambata avem si noi botezul asa ca saptam asta avem treburi :).

Pup mamicile si strengareii.

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_d_i spune:

Multumim Monna pt. atentie si urari. Sa fie sanatosi toti micutii strengarei care ne fac atat de fericite.
Succes cu pregatirile pt sambata si felicitari celor care deja au avut botezul.
Noi suntem ok, colicile ne-au cam ocolit perioada asta (dupa ce m-au ''calit'' 3 zile de plans si tipat non stop ), sper sa nu mai avem parte de asa episoade.
Si noi ne-am bucurat din plin de timpul frumos, din cauza asta nu v-am mai vizitat . Sper sa tina vremea tot asa ca tare mult ii place la aer lui David.
Pup toti puiutii mici si va salut pe toate mamicile de strengarei.Sa aveti o zi conform asteptarilor voastre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Monna eu o las singura pe Karina de ceva timp, dar noaptea cand ma trezesc vreau sa ma duc sa o verific si pana ma gandesc adorm la loc dar pana la urma tot ajung la ea spre dimineata, chit ca dupa aceea nu mai adorm ca lumea dar asta este. Aseara nu stiu ce mi-a venit ca nu am vrut sa o las singura si am dormit cu ea, uneori imi este asa draga ca nu o pot lasa singurica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Fetelor, cam cit dorm bebeii vostri? Eu am senzatia ca al meu doarme extrem de mult, doarme noaptea toata - cu 2-3 supturi de noapte, pe urma dimineata iar doarme, se treste doar pentru pirturi, caca si supt. Doarme in general cam toata ziua cu mici pauze, suptul si dupa amiaza sta mai mult timp treaz, de pe la 7 seara iar e program de somn, dar daca nu a adormit pina la 7 deja e iritabil si pina pe la 9 nu mai reusesc sa il adorm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui dara76

Irina, da, avem cartea in docs la capitolul Somnul
https://docs.google.com/file/d/0B7zzZviLhA72YjgwYWQxYTktZTA4OS00ZGVmLWJjMTUtYmEwYWJkYjdiZjI4/edit
trebuie Fisier > Descarcare

Sovi, pare f. greu de facut ce zici acolo, cred ca au dreptate, dar pare f. greu :(. Sarumana, 64-90 zici?

Dana, dupa botez avem si noi urletele de seara pe la ora 10. Ieri au tinut cam 2 ore, azi parca mai putin.
Ne-a zis dr sa folosim Coli-B si Gripe cu girafa numai la crize, cate 2,5 ml de 3 ori pe zi din fiecare. Practic mai mult ca sa-i distragem atentia de la criza. Am dedus eu ca-s niste treburi foarte light de fapt astea. Oricum toate astea de colici "reduc timpul de plans" - adica nu fac sa treaca. Am inteles ca saptamanile 8-12 ar fi cele mai rele. Eram sfatuite sa punem copilul pe masina de uscat rufe. A mea e in balcon, nu pot.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)





Am trimis request si eu ca nu o pot accesa aLtfel. Sau e un cont special de acces?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Tala, Sovi, Monna, e clar.. ne apucam de biznis :)

Dia, sa stii ca si eu il las pe Gaza in patut la carusel sa stea singur cand plange 5-10min. Numai ca eu nu consider ca ma supar pe el, mai degraba zic ca Kovacsc, ca ma amuza si cand bazaie (fara durere) pt ca face niste fetisoare mortale.. Insa vorbesc cu el non stop, ceva de genul "da, iubire, tipa, mamica, sa te auda toti vecinii, daaa" si la un moment dat uita de ce planea si incepe sa rada

Wow, Monna, bravo pt reusita. Cat despre sentimentele tale, nush ce zici tu acolo, dar daca Gaza ar vrea sa doarma singur in camera lui eu as fi mai mult decat fericita..

Cristoiu, mie pediatra mi-a zis ca e ok sa doarma 14-16 ore in 24ore, insa e bine si mai mult sau mai putin. Cred ca daca ia ok in greutate si nu are dureri e ok sa doarma cat vrea. Eu as fi fericita, sincer Gaza doarme noaptea cu pauze de supt, insa ziua nu prea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Cristina el cred ca e pregatit sa doarma singurel dar eu m-am obisnuit sa doarma cu noi si acum mi-e greu sa-l las singurel.
Dana si eu sunt fericita ca vrea sa doarma singurel dar nah.... parca ma mustra constiinta ca-l las singur.
Si-n plus ieri dimineata dupa ce a papat si a vorbit cu o maimutica pe care o are si cu caruselul a adormit singur in patut si a dormit vreo 40 min.... e un inceput, de-acu stiu ca poate sa adoarma si singur :)

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

cristoiu fetita mea doarme noaptea destul de mult zic eu, acum nu prea se mai trezeste pt papa, sambata a dormit de la 23 pana la 8, ziua mai prinde cate o ora doua dc o tin in brate, in rest mai motaie si prin carut dc o plimb dar nu mai mult de jumatate de ora. a dormit si ea mai mult o data si ma cam pusese pe ganduri, imi trece prin cap ca are nu stiu ce boala care se manifesta prin somnolenta dar incerc sa ma linistesc singura, dc nu sunt si alte semne ingrijoratoare.

azi am cantarit-o pe cantarul nostru si a aratat fix 6 kg, m-am cantarit si eu cu ea si tot 6 au iesit, acum o luna avea 4200, asa mult sa ia intr-o luna? oricum sapt asta merg la doctor si vedem...dc este asa am o grasana

in poza de la avatar il lingea pe tati pe mana in contextul in care cu doar cateva minute mai inainte era singura in pat si plangea de mama focului. cand s-a vazut in brate, il lingea de bucurie, ca un catel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Cristoiu, ti-am trimis PM cu parola.

Citeam pe undeva ca 16 ore de somn sunt normale, in 24 de ore.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magddalena spune:

hello mamici

Monna cred ca s-au vorbit copiii nostri,dmineata iubita mea a adormit singura in patut,mancase facuse caca o schimbasem si apoi am pus-o in patut cu caruselul deschis,la un moment dat nu o mai auzeam cand ma duc sa ma uit ea dormea nu avea treaba si fara suzeta,acum la 1 am pus iar si a adormit din nou tot singura de o ora doarme,Doamne ajuta sa o tina!!

am vazut poze de bebeii superbi pe picasa,am pus si eu poze cu moaca mea,nu prea sunt reusite ca le-am facut noi,cand le primesc pe cele de la botez facute mai profi le pun pe alea.

nu mai stiu ce vroiam sa zic

va pup

Mergi la inceput