Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 5

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

sunt cam pe fuga, dar am intrat sa-ti spun Bravo Happy! Si eu sunt cu rusinea, dar apoi ma gandesc ca tot facand concesii trece si viata si se umple de frustrari. Si noi cu nasii suntem tot mai rau (fara sa facem noi ceva anume) asa ca am inceput sa ma gandesc serios sa-mi iau copiii si sa 'fugim' cu niste prieteni la munte si sa botezam fata si gata! Problemele s-au declansat la noi din cauza ca am reactionat cand nasul (care are teren langa noi) si-a introdus in curtea mea un sclav fara sa-mi ceara voie si dupa ce l-am rugat sa nu mai faca asta a continuat totusi...
Despre jucarii depinde - acum nu-i intereseaza ursuletii aia pufosi ci unele care au culori contrastante - Matilda a descoperit ieri o gaina care parca are ochii scosi din orbite si e ff colorata si mai si piuie (desi e gaina)
ma duc sa spal un fundulet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Bravo Alexia, ma bucur pentru rezultatul bun de la doctor!
Si Bravo Happy pentru curajul de a pune punctul pe "i".
Si eu sunt nasa si fina mea sta la 300 m de noi dar nu ma duc aiurea la ea si nici fara sa dau un telefon.

Se apropie si la noi vaccinarea si vestea buna e ca ii face o singura intepatura nu doua; alta schema de vaccinare...
Abia astept sa treaca zilele dupa si sper sa fie bine.

Nu scriu des ca aproape zilnic e la fel. Papam, dormim, ne jucam si zambim din ce in ce mai des.
Victor nu rade la jucarii neaparat dar e interesat de sunetele scoase de acestea. Am o jucarie din plus care se trage de ata si canta de exemplu, sau zornaitori diferite. Alte jucarii nu-si au rostul acum
La varsta asta ii intereseaza culoarea si sunetul cat mai variate si mai ales relatiia cu cei din jur: voci straine de ex.

Am pus poze pe FB de la botez!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

J.D seamana bine Euan cu Victoras!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Happy, Miruna reactioneaza nitel mai mult numai la jucariile cu lumini si se mai uita un pic dupa gastele de la carusel, ca se misca, cam atat.

Fetele, aveti idee pentru menstra abundenta ce pot sa iau si in ce doze? N-am mai patit de ani de zile asa.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Dara eu stiam de no-spa
happy mai vroiam sa spun ca la vrasta asta cam totul intra in aceeasi categorie, adica daca rade la tine, la pereti sau la o jucarie e cam la fel. deci nu, nu trebuie sa te ingrijorezi
ah! chitzaie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

dara, am patit si eu cu menstruatia a 2a luna asa. rau de tot. dar nu am luat nimic. stiam ceva de vitamina k. la mine a durat 2 zile abundent. apoi urmatoarele 2 normal. si mai stiu si ca nu e chiar ok sa opresti sangerarea. mai googalim.
tala, eu ma intreb acum.. de ce nu-si asuma unii oameni responsabilitatea faptelor lor? eu asa sunt nene. daca fac ceva.. sunt capabila sa recunosc ca am gresit (ca na, toti gresim), sa-mi cer scuze.. si tot asa. nu fug de faptele mele. sau tot eu sa ma supar..
in fine.
Anca, tu pe unde esti?
amy, mergem sa vedem pozele de la botez. azi le luam si noi de la fotograf. abia astept.

Mirela, mami de Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Happy, ce dulce e Alexia in poza de profil zambeste smechereste

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chitosenia spune:

Buna fetele mele,

Va citesc pe apucatea si pe fuga dar sunt alaturi de voi toate.
Noi tot cu refluxul asta scarbos ..care imi mananca tot timpul si mai nou bebe si-a micsorat perioadele de somn ziua ...vrea sa stea treaz mereu ..sa-l adormim e un chin il plimba sotul minim 30 de min si doarme 20 de min...curat afacere nu? asa ca intre reflux si somnul aiurit avem noroc daca mancam de 2 ori pe zi si un dus.

Maine mergem la ortopedul pediatru ca sa vedem de restul problemelor noastre..aveam programarea facuta demult dar apoi a venit operatia, spitalul si a trebuit sa amanam.
Sper sa spuna ca nu e nimic grav desi am un feeling ca o sa avem de tras mult. Pe scurt va spun ce ma ingrijoreaza...Edu s-a nascut cu stren infundat si cu un diatazis de muschi abdominali si mai nou pediatra a vazut ceva si la picioruse .
Jur ca nu prea ma mai tin nervii daca iar aud spital si altele....

In rest va pun pe toate si promit sa revin cu vesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Monna: da, ma gandesc deja la diversificare, nu stiu de ce sunt asa speriata de ea ca de bombe Poate din cauza ca eu invat sa fac chestii vizual nu din explicatii, si inca n-am vazut cum se face mancare de bebe si cum se prosteste bebe pt deschis gurita si inghitit Vreau training!
Dara: merci de explicatii, am inteles ideea cu homeopatele. Acu' eu le dau o sansa si le incerc ca tot mai bine decat sa stau degeaba si sa plang Bianca nu plange in timpul mesei, ci cam la 1.5 - 2h asa cam pe cand e digerat lapticul si vine acidul, si se potoleste doar daca o pun iar la san, asa ca eu ma simt ca intr-un etern puseu si e obositor tare, mai ales ca ea nu se grabeste si papa cam 30 min si acum, deci pauza mea e minuscula.
Dia_tm: las-o pe doctorita, tu pune steriletul doar daca ti se pare ca e o solutie potrivita pt tine
Meg: wow, tare bine te descurci, bravo tie!
Happy: of of... imi pare rau ca e atat de dificila nasa voastra. Eu zic sa incerci sa discuti cu ea, in mail e cam impersonal, dar daca te decizi sa vorbesti cu ea sa incerci sa fii calma daca vrei sa poti obtine vreun beneficiu. Bianca abia acum de vreo saptamana e mai prietenoasa cu jucariile, dar in top is tot stickerele de pe pereti, e in stare sa se uite la ele fara sa clipeasca
SuperMami: wow ce viteza a luat Vladut, s-a gandit el ca e barbat si tre' sa fie mai facut decat Bianca Noi avem abia 5300g la 3 luni jumate, dar am si plecat de la putin.
Amy: frumoase pozici, sa va fie de bine botezul!
Dara: se poate lua ergomet daca nu mai alaptezi deloc dar verifica si ce zice Happy daca e ok, poate se mai goleste uterul de ramasite si e bine sa-l lasi sa-si faca damblaua.
Chito: of Doamne ce incercata esti, sper sa fie doar o alarma falsa cu piciorusele.

M-a terminat azi Bianca, s-a trezit la 8 si a mai dormit intre 10 si 11 si in parc de la 19:30 pt doar 15 min desi o plimbasem de am facut febra musculara, ca ea vrea doar cu viteza. A picat acum la 23 lata. Chiar nu stiu cum sa o mai adorm, adoarme la san dar in secunda cand atinge patutul face ochii cat cepele Am fost in halu' ala de epuizata azi ca mi-am luat sotul la cicalit ca mi-a ajuns la ora 20 de la servici. Las' ca vede el in weekend ca e tura lui, o sa fac pe lenesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Happy, bine ai facut ca ai dat/o afara pe nasa. Sa nu ai pace in casa ta de musafiri nepoftiti e chiar foarte enervant.

Dia, aici se face kinetoterapie inca din spital. Medicul de acolo decide daca ai nevoie sau nu.

Euan rade la jucarii, ii plac cele cu muzica si zdranganelele. Rade si la noi, are program prelungit dimineata mai ales.

Eu am invatat sa asigur copilul cu centuri in scaunul auto sau leagan, carucior, etc dupa ce Finn a cauzt din scaun la 4 saptamani. De atunci nu am mai facut nici un compromis.

Euan a inceput sa doarma mai putin ziua daca stam acasa. Adoarme la mine in brate si cum il pun jos sa ma duc la toaleta sau sa imi iau apa s/a si trezit. Doarme numai daca/l car.

Cu treburile casei nu ma omor dar sunt genul care niciodata nu s/a omorat. Curatenie fac cu sotul si pentru ca nu avem foarte multa mobila facem destul de repede. Oricum o intindem pe 2 zile ca sa terminam. Nu calc, nici rufele copilasilor nu le/am calcat niciodata. sotul calca daca are nevoie si calca si camasile lui Finn sau ce mai e nevoie pentru ocazii deosebite. Mancare fac rapid, in general bucatarie asiatica sau Jamie Oliver 30 minute meals. Ori feluri la care nu am de bibilit - cum ar fi copane de pui cu rosii cherry la cuptor.

Azi e noaptea muzeelor si vom merge la Muzeul aviatiei pentru ca este preferatul lui Finn. Am fost si anul trecut si a fost super. Sper doar sa nu ploua pentru ca eu nu am haina de ploaie si nu avem nici huse de ploaie pt carrier si pentru wrap. Apropos... L/am purtat pe euan in mei tai si a fost ok.

Amy, si mie mi se pare ca seamana Euan cu iepurasul tau in anomite ipostaze.



Mergi la inceput