Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 5

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Emmaella, Ronina multumesc pt urari

Ieri pt prima oara am alaptat intr-un parculet, nu a fost greu pt ca este un parculet de cartier cateva banci la distanta intre ele si nu circula lumea, aleea era departe de banca mea. Am si schimbat-o si am putut sa imi continui plimbarea. Este fain ca acum mananca 10-15 minute si gata nu ca atunci cand am ajuns acasa din maternitate stateam cu orele.

In fiecare zi imi face iubirea mea cate o surpriza, intr o zi a ras asa chicotit, in alta zi sta mai mult singurica in scoica fara sa planga, azi de exemplu am fost la plimbare si a adormit nesperat, mai ales ca dormise de la 23:30 - 9. Cand am ajuns acasa dupa ce schimbat si papat am pus o in scoica sa mananc si eu dar ea se smiorcaia dupa un timp si am luat o pur si simplu si am pus o in pat cu suzeta si a stat cuminte, chiar a motait cateva minute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

fetele care va chinuiti sa adormiti bebeii.. daca i-ati lasa in patut sa adoarma singuri.. ar plange?
eu de la inceput am pus-o pe Alexia in patutul ei si adoarme singura. la noi trezitul de noapte e in functie de ora la care a mancat seara.
de ex aseara a mancat la 22 si a adormit. s-a trezit la 6.30, am schimbat-o, a mancat si s-a culcat la loc si a mai dormit cu tati pana la 10.30
acum a adormit iar de vreo 20 min. eu obisnuiesc sa o scot afara pana in pranz si apoi seara, dar azi n-am scos-o ca s-a trezit tarziu si era deja cald cand a terminat ea de mancat.
JD, ce curaj aveti voi sa plecati cu ambii pui la noaptea muzeelor.
ronina, ce faci? profiti de week end? e tati de servici?
chito, ma bucur ca sunteti mai bine si ma rog sa fie doar o impresie a pediatrei prb la picioruse. pupam

Mirela, mami de Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Da Happy, plange daca o pun jos mai tace putin dc ii dau suzeta. Sotul meu o tinea intr o seara in brate si ea tot maraia si a pus-o pe pat am lasat-o sa planga vreo cateva minute pana la urma ziceai ca se ineaca de atata plans. s-A dus la ea ia dat suzeta si a adormit instantaneu. Dupa un minut i am scos suzeta si a dormit incontinuare. La inceput am lasat o de cateva ori sa planga prima oara a adormit destul de repede dar a doua oara a plans vreo 30 minute cu pauze si apoi a dormit vreo 40 minute, am zis ca asta nu este treaba. Oricum nu ma lasa inima sa o las sa planga prea mult si prea des.
Azi de exemplu a adormit la mine in brate dupa ce a mancat dar cand o ridicam la ragait plangea, i-am dat suzeta un minut a adormit si am pus-o jos. asa linistita a stat vreo 20 min dupa care incepe sa planga brusc, o iau in brate si nu dureaza mult si varsa altadata face kk si uite asa ne trezim ziua.
Din pacate nu sunt toti copiii ca Alexia. Si eu o puneam jos la inceput si plangea si incercam asta de 4 ori pe noapte chiar dc eram moarta de somn si stiam ca dc o las pe pieptul meu doarme. Copiii sunt f diferiti nu merg aceleasi trucuri la toti asa cum nu merge aceeasi momeala la toate animalele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

La noi e ca la Ronina cu adormitul. Eu cred ca atunci cand o pun jos i se misca si burtica balonata si atunci mai produce si gaze sau reflux, care o trezesc si da, plange de nu ne auzim om cu persoana - uneori merge sa ii dam suzeta si sa leganam putin pernuta, alteori nu merge si trebuie plimbata iar cu viteza mare ca sa adoarma - dar nu mereu adoarme. Intotdeauna am incercat si inca incercam s-o punem in patut imediat ce se poate (ca adica noi trebuie sa o tinem in sus 30 minute dupa masa, pe umar, din cauza refluxului - dar la inceput de tot n-o tineam atat) - dar nu a functionat prea tare. Noroc ca uneori adoarme asa pe umar si ne mai oprim din plimbat si ne asezam jos, mai pe spate, pana se fac 30 de minute sa se duca lapticul mai jos.

Ronina, inseamna ca in caz de ceva, la voi ar fi nevoie mai degraba de anti-acid, cum e Nexium ala, daca o fi cazul, iti urez sa nu fie.
LE: Scuze, mi-am amintit ca ai zis ca ai alergie la substanta activa din Nexium si ti-e teama sa nu o fi mostenit si Bianca.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci_mami spune:

Buna fetelor ,
v-am citit asa printre randuri intre 2 alaptari dar stau tare prost cu timpul.Sunt cam singura toata ziua cu copiii,barbatu imi vine seara pe la 8-9 acasa iar eu incep sa fiu un sac de nervi!Am noroc ca am o fetita cuminte foc(spre deosebire de Oliver care e un mic dracusor),toata ziua papa,ne jucam,radem si face nani.Adoarme singura oriunde o pun dar locul preferat e in leagan.Nu-i place deloc sa o tin in brate si se inerveaza cand o tin mai mult la ragait si incepe sa se mataie si sa dea din maini.Eu incep sa ma intreb daca nu doarme prea mult.Per total ziua sta treaza cam 4-5 ore iar noaptea se trezeste doar 10 minute sa pape.Si mai nou are zile cand mananca la 2-3 ore si zile cand papa la 5-6 ore.E normal asa ceva?
Va pupic pe toate si un weekend linistit sa aveti!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Marci daca te-ai simti mai linistita poti intreba pe cineva competent dar eu in locul tau nu mi-as face probleme, fiecare copil are ritmul lui de somn, papa, daca este sanatoasa si creste totul este in regula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

bune fetele!
noi azi avem 2 lunite, nu-mi vine sa cred si un bilant de 6250 gr si 64 de cm
Marci stai linistita nici a mea nu are un program bine stabilit sunt zile in care doarme si cate 4 ore legate ziua si zile in care nu doarme decat o ora..fiecare copil cu ritmul lui de crestere, bine ca sunt sanatosi!
week-end placut tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Felicitari Danaang!!! este alaptata fetita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

JD: wow ce baieti precoci ai tu
Happy: da, am profitat de we si am fost pe-afara... i-am mai luat hainute Biancai ca incep sa-i ramana mici. Eu am incercat in mod repetat cu adormitul singurica, nu ne merge Incepe sa tipe sau sa se agite si se termina cu vomitat sau sughitat.
Dara: asa e, nu tare m-as baga la Nexium, deocamdata mai incerc reteta asta noua de homeopate, azi i-am dat prima doza si vad ca e muuuult mai bine, sper sa ne tina asa
Marci_mami: ce norocoasa esti ca adoarme asa usor
Danaang: felicitari pt bilant!

Fug sa scald copila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

Neatza! da Cristina este alaptata exclusiv, de cate ori i-a trebuit am mufat-o la san..merci ptr urari, dumnica placuta tuturor!

Mergi la inceput