Strugurasi de Sept-Oct 2011 *60*

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Neatza fetelor!

Klau - multam de cafe! Delicioasa! Chiar de un an jumate nu cred ca e greutatea, dar cam de un an, da. Conteaza si cu cat s.a nascut! Ineza mea mai mult de 8 jumate nu cred ca are. Oricum nu cred ca e cazul sa te stresezi!

Mikka - tot voiam sa te intreb de unde ai luat iaurtiera pana la urma? Cum a iesit iaurtelul?

Michella - felicitari pentru achizitii. Ai baiat mare si voinic, ce sa mai! Si istet foc! :-*

Lena - au iesit crocanti dovleceii? Mi.a facut si mie cu ochiul reteta, as vrea sa o fac azi. Oare merge sa fac in vas de yena? Ma bucur de fiecare data cand scrii...e asa o incantare Maia in poza de profil!!!

Pinky - spor la treaba! Pupici back si de la noi! :-*:-*:-*

Aseara mi s.a parut cam fasait finalul MC! Oricum, imi place genul de emisiune!

Ineza mea spune de cateva zile tata. L.a leshinat pe ta-su! Mai spune apa, papa si alte baiguieli pe limba ei. La miscat fundu' e mi greu. Vrea in picioare dar mai mult asteapat sa fie ajutata, daca vrea sa ajunga la un obiect se pune pe burta si trage de cearceaf, patura etc pana ajunge obiectul la ea :-(

Noi ne.am hotarat la un apartament si nu vor vanzatorii sa lase la pret cat vrem noi...au lasat 8.000 mii, dar mai vrem inca 2.000 si se lasa greu :-(:-(:-(
Acum orice mai vedem ni se pare mult sub acela :-( Offfff

Va pupam cu drag, sa aveti o zi super!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

buna dimineata! eu imi iau un ness maaaaare! ma simt obosita si tot am seara, cand ma asez in pat o senzatie de ameteala ....... intr-o zi o sa ajung la doctor. parca mi se comprima timpul, de-abia reusesc sa duc la capat o parte dein ceea ce imi propun!
nanna va tin pumnii sa reusiti sa gasiti pana la urma un apartament potrivit cu dorintele si finantele disponibile! am notat ideea cu parcul de la Snagov! Teodora e mare fan "ferma animalelor", ii place mult pe acolo.
klau 10kg nu prea e greutatea de 1,6 ani dar merge spre greutatea de la 1 an, dupa ceea ce stiu eu. problematic ar putea fi daca cresterea in greutate nu a fost una secondata si de cresterea pe lungime.
uff, lali, esti o dulce tu dar, si sper sa fiu bine inteleasa, nu e o DRAMA sa folosesti cuvantul TIPAR. este un cuvant al limbii roamne care, in contextul dat este cel mai potrivit! nu ne referm la tiparul de la croitorie, sinonim cu matrita, unde trebuie sa se potriveasca exact, ci la tiparul de crestere, sinonim cu grafic, unde exista limite maxime si limte minime. e simplu si clar, deloc jignitor sau suparator!
sincer va spun, eu sunt cam impotriva tendintei asteia de "politically correct" dusa pana la asa extreme incat sa ne simtim vezi doamne, vinovati, ca folosim cuvantul "tipar" cand ne referim la un copil. serios acum, daca nu ar exista aceste "nesuferite tipare" atunci o mama ar putea sta linistita daca copilul ei de 2 ani nu se joaca cu nimic ca, de, asa e trendul, sa nu ne pese de tipare. si la 3 ani afla cu stupoare ca nu e in ritmul lui, e autist, si ca daca lucra cu el de la 2 ani avea un avans considerabil in terapie. (caz concret, stiut de mine. acum tipa e super-ofticata pe propria persoana ca a plecat val-vartej de la doctorita pediatru care i-a tras un semnal de alarma la 2 ani si l-a luat in brate pe "asa e copilul meu" ).
demult, am citit o carte, cu aceeasi tema, a extremelor mi*a placut enorm "fetita si tigara" - benoit duteurtre, daca aveti timp, chef, va invit sa o cititi!
acum m-am descarcat! sper sa nu se nasca polemici din asta. asa simt eu, asa sunt eu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

nanna succes cu apartamentul ! Noi avem 2 camere si inca 4 ani de rate. As vrea sa ma mut la 3 camere, dar parca nu m-as incumeta iar la cativa ani de rate. Poate castig la loto intre timp
Referitor la greutatea/inaltimea copilului , pot spune ca el e destul de lungut (hainute de 1 an folosesc) si mi se pare proportionat. Doar ca m-a lasat doctorita cu gura cascata.
Avand in vedere ca am un caz de obezitate la un copil din preajma mea (41 kg la 6 ani!!!), un exemplu total de "asa nu!" in cazul parintilor, as fi destul de atenta cu greutatea piticului daca ar fi cazul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Neata

Nanna, la mine au iesit crocanti, eu am facut intr-o tava de la aragazi pe hartie de copt.
Pentru mai multa crocantenie puneti la sfarsit setarea caldura de sus plus ventilator (la cuptor electric)

May, intrebam cu ce ai combinat avocado... deci doar avocado... asa o sa ii dau si eu azi.
Eu am luat o sfecla noua si o sa ii fac suculet maine :)

Pinky spor la treaba si sa ne anunti cand facem un party de casa noua ;)

Michela, noi avem vreo 8kg, putin peste probabil ca nu am cantarit-o de mult.
La lungime habar nu am. Eu estimez ca e perfecta asa cum e.
Apropo de tipare, nu exageram, dar mie toata sarcina mi-a tocat creierul medicul k e mica Maia, are cap mic, greutate mica. Ei si ce? asa sunt si eu... ce sa ii fac?
medicul trebuie sa priveasca in ansamblu, gena si graficul nu doar ce i se pare lui mai comod.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Va salutam si noi din turneu! am plecat la bunici si e tare bine. poate mai reusesc si eu sa citesc din urma ca nici de citit nu prea am mai avut timp...Eca imi ocupa si inainte tot timpul dar de o perioada incoace nu mai pot face chiar nimic altceva. E ca un titirez in continua miscare. Desi e slabanoaga are o energie de ma da pe spate.

Avem si al treilea dinte, mergem la marginea patului, se ridica in picioare de pe suprafata plana si sta cateva momente asa, nesprijinita. E asa haioasa ca intai ridica fundul in sus si apoi se impinge in maini si se ridica cu totul. Se clatina un pic ca un betzivel pana isi tine echilibrul, sta un pic asa si apoi cade in fund.

De mancat mananca putin...ii dau paine, cu o mana o tine si cu cealalta rupe bucatele mici si le baga in gurita. Mai fain e ca ne intinde si noua mana cu orice are si ne da sa mancam .Am un copil altruist!!!(cra cra)

De jucat se joaca frumos, am invatat-o sa tina si pixul (in felul ei bineinteles) in mana dar nu poate apasa pe hartie ca sa scrie insa ea se straduieste. "vorbeste" in continuu , scoate niste silabe alambicate, se imburica , se rasteste, pufaie, increteste nasul, tipa, chiuie, e o galagie permanenta in casa.

Ai mei au un catel mic ..si de cand am ajuns aici , cand il vede bate din palme si se bucura de numa'!Si nici macar nu am invatat-o eu, a venit de la ea.

Ar mai fi multe de povestit despre fii-mea dar nu va mai plictisesc.Mama e innebunita , sta numai cu ea in brate. Ma duc sa vad daca reusesc sa mai citesc ceva din urma.

Si eu mai am de dat vreo 5 kg jos ...am avansat de la 9-10 insa momentan m-am blocat.

la strugurime!

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Vad ca vorbiti despre greutate...eu m-am relaxat total. Citeam pe undeva ca varsta copilului corelata intotdeauna cu greutatea e o porcarie pt ca sistemul digestiv are prea multe variabile ca sa luam greutatea ca pe un etalon. Desi am zis ca nu ma mai bag in seama cu comentarii din astea nu ma pot abtine. ...poate se mai linistesc si alte mamici. tot documentul respectiv zicea ca mai degraba se foloseste talia copilului ca si reper combinata in egala masura cu ceea ce poate/nu poate face copilul (merge, sta in fund, se ridica, se joaca etc...)

poate gasesc linkul sa il postez pt ca e foarte obiectiv (zic eu).

PS Fiimea il strange pe unchi-su de tzatza cu unghiile si apoi rade de se prapadeste

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

nanna, daca eu sau sotul incercam sa ii repetam lui Stefan "mama" sau "tata" in speranta ca, poate/poate auzim si noi cuvantul magic el se pune pe un ras de neoprit . asa ca eu il inteleg pe sotul tau! o sa fiu tare fericita cand il voi auzi ca ne striga!
klau asta e esenta, sa fie proportionat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Klau si noi avem aproape 10, si dr zicea ca a crescut putin.. ca ritmul ei era altul , bine cica in inaltim a crescut mai lent decat trbuia pe grafic... insa ideea e ca sunt dr si dr , unii panicati alti relaxati, vad ca Radu a avut 3500, noi 3200, dci au crscut cam la fel, doctorii nostrii au atitudine contrara, asa ca pe cine sa crezi? eu zic sa te relaxzi ca dupa ce incepe sa umble nu o sa mai ia in greutrate o perioada, din contra..

Nanna.. spor la gasit ap visat la banii calculati.. ap nou sau vechi?cu cate cam vrei ? eu am ramas socata ca un pritn sia luat ap cu 3 cam d 65-70 m2, cu 62000 E, in titan, la cluj sunt parca mai scumpe, si noi visam sa ne mutam insa No money , just dreaming..

Lali.. super oferta lui Mazarica de-a duce oAMENii la vot.. nu am mai auzit de asa ceva.. sa faca lotrie
Da mamma cate mei taiuri ai...

Oana bine ai reve.. missed u much

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Buna seara!

Michella - tare simpatic Stefan! La noi acum distyractia este ca sotul ii spune sa spuna "ma-ma", iar ea "repeta" raspicat: "ta-ta". Clar ca e si mai impaunat cand o aude cum insista cu taica-su
Eu sunt f de acord cu tine ref la exagerarea cu politicaly correct. De la americani se trage, ei exagereaza cu astfel de lucruri.

Sei - vrem ap nou, ca altfel mi se pare ca nu se justifica banii. Cu 4 am vrea, dar ne mltumim si cu 3. Am ap in bloc vechi si ma bucur ca "scap" de el . Posibil sa fie cam la fel de scumpe si in Cluj. Voi de ce sa va mutati, nu am retinut eu bine ca stati in ansamlu nou?

Klau - e nasol cu creditele si te inteleg, mai ales acum cand sunt asa niste vremuri asa tulburi si nici perspective de inseninare nu se prevad

Mi se inchid ochii de somn, va las!

P.S. Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Neatza!!!

Va las cafeaua aburind,si merg sa citesc ultima pagina!



Mergi la inceput