Strugurasi de Sept-Oct 2011 *60*

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

neata
Lali multumim de cafea !!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

buna cafeaua! se mai poate o ceasca? altfel nu ma vad prea coerenta
aseara a incercat si eu sa imi schimb poza de profil ... dar, desi acolo era specificat ca e simplu ... n-am reusit. insist, pana la urma o iesi ceva!
vorbeati de "zile negre" datorita rufelor stranse la calcat. cred ca sunt oleaca strmba! intre tot ce e de facut in casa, cel mai mult imi place sa calc. calc, pun muzica si ma gandesc la ale mele .... alteori ma joc jocuri de cuvinte cu Teodora sau pur si simplu daca e sotul acasa imi tine companie si mai sporovaim, ca si asa e limitat timpul cand stam de vorba, efectiv. (cand aveam menajera, cu o zi inainte sa vina ascundeam rufele de calcat, ca daca le gasea, mi le calca si mie nu-mi placea cum calca ea ) cred ca am vreun defect pe undeva!
la noi se anunta intrunirea de 10 ani de cand am terminat facultatea! am aflat ieri. ceea ce m-a surprins a fost ca eu am uitat cu desavarsire acest lucru. cred ca ar fi trecut cu gratie anul, fara sa am habar, daca nu eram atentionata!
nanna cred ca e ceva in aer cu mancatul, la cum povestesti si tu, caci si Stefan a inceput sa manance fara nici o problema. nu mai e nevoie de nimic altceva decat de castron si lingurita! sper sa-l tina bunul obicei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Da Michella, inca ,ulte cafele se poate ,ca e pentru toata lumea !

Eu vreau sa va impartasesc ceva ! Stiti ce am papat eu cu PAul la micul dejun? Un fel de pate vegan! Am pus de aseara la hidratat hrisca,arpacas si mieji de floarea soarelui,cruzi! Si m-am uitat la ei dimineata, nuca de cocos nu mai am,trebuie sa imi cumpar... si am bagat amestecul la blender, am luat din pasta o lingura de amestec,am pus deoparte,si in restul am pus curry, sare,piper, un sfert de ceapa, un catel mic de usturoi, si o lingura de smantana(asta nu e vegana,dar se poate inlocui cu ulei) .Moaaama,ce a iesit! a mancat sii Paul cu pofta. Ce am oprit fara condimente,amamestecat cu o lingura generosaa de branzica de capra,si a papat si Teodora,tot cu pofta! Deci sunt happy ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

ollaaa

ce fac fetele?
sunt bucuroasa ca e frumos afara, finally...si pe 04.06. iubitul meu ayan, asa cum Lali anuntase deja, a facut primii pasi..am plans....a fost un sentiment minunat sa il vad asa pitic cum merge el singurel, baiatul lui mami mare..acuma cand iesim afara mergem singuri, dar il tine mami de o manuta, si se duce peste tot, unde vede iarba ...

ii povesteam si tatalui meu despre primii pasi ai lui Ayan,si sarmanuld eel imi zice: asa e viata, acum e un bebe si maine poimaine ajunge batran ca mine,sa vezi ce repede trece timpul....

fetele va pup, azi fac paste cu ton

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Neata am baut 2 cesti de coffeluta , multumim LALI

Nanna noi stam la periferie, cand am luat erau blocuri de le numarai pe degte si mult spatiu verde, acum blocuri ca ciuprcile dupa ploaie, mult praf, vecini "faini",blocuri apropiate.. etc .. Vrem in Cluj in Cluj , ina mai avem 60000 e crdit, ap il vindem cu mult minus dcat am dat pe l, acum vom vedea, cum va fi.. oricum planurile noastre unt pe viitorul mai indepartat (2-3 ani).. Eu as vrea in bloc vchi ca zonele sunt mult mai bune .. insa pana atunci vedem

LALI.. oau ce bunatate, imi suna ciudat asa, dar sunt sigur ca a fost mega bun ..

ZUBI .. am emotii cand zici de Ayu cu primii pasi.. ce repede trece timpul... filmeaza-l si aratani-l sa bocim putin..

KLAU.. tuff night?

Michella cred si eu ca ceva zboara in aer.. si a mea mananca pana in 150 gr fructe + bucati din manuta de fruct dupa piure, pana in 200 legume, 150-200 iaurt/gris/mamaliguta...

Raportam noapte cu treziri fara numar

O zi frymoasa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

Zubi, bravoooo pt Ayan!
Si Oanei pentru ca sta Eca in picioare nesprijinita.

noi am avut emotii ca mi-a vomat pitica acum 2 nopti. ieri am ramas si am lucrat de acasa ca s-o supraveghez.
febra n-a facut.
banuiesc ca a fost o indigestie de la spanac, ca i-am dat pt prima data.
nu-i mai dau vreo luna de acum incolo.
acum e bine, dar cam maraita.
ieri a fost disperata dupa mine. cum ma vedea o dadea in plans is striga ma-ma ma-ma. numai in brate la mine vroia sa stea. iar eu trebuia sa mai si lucrez, asa ca trebuia o intreaga pacaleala ca sa pot fugi sus la laptop.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

"Neata" si de la noi

Noi azi pe 8 facem 8 lunite deci dam de beut la toata lumea

Felicitari pentru primul mergaret Ayan !!!

Felicitari si pentru Eca, asa ii sta bine unei fotomodele sa mearga pe catwalk, deci distractia incepe Oana :D

Michella, mie nu imi placea cum le impatureste soacra sau sotul, pe sot l-am invatat dar soacra inca nu, asa ca le desfaceam pe toate si le impatuream inca o data :)))
Acum nu mai calc nimic :D
Sotul si-a luat niste camasi mai nou, dar sunt responsabilitatea lui

Lali, suna super bine ce ati papat voi. Neaparat o sa incerc si eu doar sa adun ingredientele.

Sei, tRimiteti si la noi niste aer cu pofta de mancare

May, ai grija cu pacalici. ca daca o inveti asa ii pierzi increderea




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2011 spune:

Salutare si de la noi! Clarutz se ridica, se aseaza in fund, o ia de-a busilea, e sfarleaza. A cazut din leagan, in casa dar e ok. Sa loveste cu jucariile, plange cand isi da peste gingii. Avem nasul infundat si cu greu il desfundam. O pun pe seama dintilor care tot n-apar.

Astazi a mancat ptr prima data avocada. L-am amestecat cu banana si-a rupt linguritza. Am facut o supa de linte, cu linte lasata 6 ore la umflat, fiarta separat. Carne de pui bio, aruncata prima apa un care a clocotit, in rest ceapa, ardei, morcov si rosii decojite, toate bio. A fost o minunatie, dar Clara practic a baut cu cu pofta zeama, dar linte cu carnita si legume pasate n-a mancat. Partea buna e ca nu s-a agravat dermatita

N-am ajuns inca la alergologie, ca era fata racita. Marti musai.

Mie mi se pare ca a mai slabit, ca e foarte activa, dar cred ca e normal, nu?
Sper sa mai scriu in weekend. Va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

La multe lunite, Maia!

Bravo Ayu pt primii pasi, are mama baiat mare! Eu fix pe 4.06. am implinit 33 de ani, ce batrana sunt...si ca de obicei de ziua mea, sotul meu nu a fost acasa, bine macar ca anul asta am fost cu Maria, am sarbatorit amandoua..

Michella, tare frumos scrii

Nanna, am luat iaurtiera de aici:http://www.electro-shopping.ro/electrocasnice-247-aparate+de+iaurt.html e ok aparatul. eu am facut din lapte de capra, prima tura a iesit mai moale asa insa din cate am citit cam la a 3a tura incepe sa capete forma de iaurt. Maria a mancat aseara in sfert de pahar, pentru ea care nu mananca nik a fost o chestie extraordinara.

Desigur ca azi ca nu a vrut sa manance din nou absolut nimic. i-am dat cirese, iaurt, banana, banana cu iaurt, nici n-a vrut sa deschida gura. Fetelor, e normal ce face?? are 8 luni jumate, n-ar trebui totusi sa manance si ea ceva? nu apar tot felul de carente daca nu mananca mancare?? eu incep sa ma panichez deja, au trecut 2 luni jumate de la inceputul diversificarii si daca la inceput manca ceva, acum...mai nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Neataaaaaaaaa

In sfarsit pot sa dau si eu cafeaua
Eu raman la o limonada si fursecuri delicioaseeee

Apropo de limonada, eu am stors vreo 6 lamaii, am amestecat bine cu vreo 3-4 ling de miere si am zdrobit o frunza de menta. Am lasat putin sa se imbratiseze gusturile si am pus lichidul la congelator in suport pt gheata.
Acum scot 2-4 cubulete si imi fac limonada instant

Alex, sanatate multa.

Mikka, pentru felicitari !
Si acum sa iti povestesc despre diversificarea noastra.
Si noi avem o luna jumate de cand ne diversificam.
Este important sa te relaxezi. Incearca sa ii dai bucatele, dar daca esti stresata ca o sa se inece mai bine sa nu ii dai. Daca ii dai bucatele si nu mananca, lasao sa se joace. Intr-un final o sa inceapa sa manance ai sa vezi.
Eu i-am dat cartof dulce si a mancat. A mancat la noi inseamna vreo 3-10 lingurite din alea minuscule de la avent. Apoi cartof dulce cu brocoli,
a mancat cirese, dar doar cireasa... pasat nu prea vrea
a mancat para pasata, din alea williams (vezi mai sus ce inseamna a mancat :))) )
Incearca alte alimente cu ea, nu o forta deloc, pentru ca ai sa obtii inversul si fa din masa un ritual placut chiar daca nu mananca nimic si tu te-ai chinuit. Tot stresul si presiunea se simte si face doar rau...
Acum sa nu crezi ca eu sunt 100% zen, dar incerc sa ma tin in maini
Am citit undeva ca obligand un copil sa manance il agresezi si abuzezi. Acum ma gandesc si eu cum m-as simti daca mi-ar indesa cineva in gura ceva ce nu imi place...
Bottom line -> Daca se intampla asa la mine nu inseamna ca e normal, dar eu cred ca fetita mea mananca perfect pentru varsta ei !
In plus am o prietena careia o pediatra cu renume bun i-a spus ca daca fetita mananca 2 lingurite si e diversificat meniul nu ar trebui sa isi faca nici o problema.
In plus gandeste-te ca poate fi de la caldura, de la o perioada mai solicitanta pentru ea.

Lali, te astept sa te muti in Iasi in cartierul meu. Ieri 2 doamne la magazin: "Da ce bine sta micuta la mami acolo", Maia fiind in manduca. Ma gandesc sa imi iau si un sling, e posibil la aceasta categorie sa fie mai mult scepticism. vedem ;)

Hayat, pe unde esti mami? ne este dor de tine




Mergi la inceput