Strugurasi de Sept-Oct 2011 *60*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Salutare gagici.

Eu nu stiam ca pitica are dinti sus decat cand am auzit-o scrasnind. Adik abia mijise dintisorul si ea scrasnea de mama focului. E normal. Faca asa pt ca strang gingiile ca-i dor.

Cu protectie solara ar trebui dati la orice ora ii scoateti la saore. Au pielea extrem de sensibila si pot avea probleme si la orele diminetii. Oricum, pana pe la vreun an jumate ei nu ar trebui sa stea la plaja. Si cum palariile si umbrelutele abia daca retin 40% din razele ultraviolete e indicat sa ii protejati corespunzator, adik cu lotiuni cu factor de protectie 50+ la copii asa mici. Ai mei sunt amandoi cu pielea alba ca mine si ii dau mereu cu lotiune iar palariuta sau sapca e nelipsita. Filip chiar mi-a facut acum cateva saptamani o reactie alergica solara, o combinatie intre expunerea la soare si intoleranta la crema de soare. I-am schimbat-o cu una dermato-cosmetica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Noi ne-am intors acum de la plimbare in mall. Eu si fata,ne-am plimbat la umbra ,ca in casa era tare cald. Am plecat inainte de pranz si ne-am intors taman la fix sa facem un nani scurt impreuna.


Eu am niste dileme cu privire la cremele si lotiunile solare.Si daca cineva are cunostinte in dermatologie poate ne impartaseste si noua cateva . Daca se respecta programul :iesit la soare acoperit ,cu haine din bumbac,lejere si subtiri, nu se sta in soarele puternic si periculos, de ce mai este nevoie de creme? Vitamina D3 se mai absoarbe din soare daca noi dam cu creme de protectie? Cum se face ca in tarile unde nu se folosesc creme de protectie dar soarele este mult mai puternic decat la noi,cancerul de piele este aproape inexistent,pe cand la noi...

Acum ,dupa era in care traim ar trebui sa folosim(ma refer la copii) : la baie samponel/gel special de corp,special de par, crema la fund ,lotiune/crema pe corp , crema solara, crema anti-insecte .Daca acel copil mai are si o dermatita, cateva creme in plus si pentru dermatita... Mai ramane si vre-un proces natural al pielii pe care pielea sa il faca singura?
Astept rosiile spasita!


Azi eram sa ma iau in coarne cu un nene sofer de microbuz, iar. Cred ca am o problema.... M-a vazut cu copil mic,si vrand sa "ma ajute" a inchis geamul din stanga lui(m-am asezat in spatele lui tocmai in speranta ca il tine deschis,nu transpira fata,nu raceste fata) . L-am rugat sa il deschida,ca tocmai de aia m-am asezat acolo,etc,etc. Mi-a spus "laasa,mai bine in tin inchis ,sa nu va am eu pe constiinta" . Mi-a transpirat Teodora instantaneu,tot instantaneu m-am dat jos cu prima ocazie, pentru ca nu a vrut sa deschida geamul.Jesus, e asa de greu de inteles ca transpiratia + curent,vesnica teama a romanilor,este mai periculoasa decat curentul singur?


Revin dupa un dus, papa si adorm fata .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

lali, dupa ce am studiat intens problema cremelor de protectie si am gasit informatii foarte interesante dspre asta pe blogul Ralucai (alexcreste), am cumparat crema asta

http://harmonyhandmade.ro/catalog/index.php?main_page=product_info&cPath=8&products_id=258

O dau si pe ea peste tot, ma dau si eu pe fata si maini cand iesim din casa dimineata. seara nu o dau ca iesim pe la 18.30-19.00 si sintetizeaza si D3, pentru acest proces sunt suficiente cateva minute de expunere zilnic.am ales crema asta pentru ca are doar oxid de zinc, mult creme, chiar bio, au si dioxid de titan si am inteles ca acela este destul de controversat.

http://ecomami.wordpress.com/2010/07/01/atentie-la-folosirea-cremelor-de-protectie-solara-cu-dioxid-de-titan/

aceasta crema de exemplu, desi folosita de multe mamici, are asa ceva in ea..
http://www.organik.ro/mama-si-copilul/creme-uleiuri-tratamente/crema-bio-protectie-solara-minerala-bebe-si-copii-fps45-eco-cosmetics

azi a dat peste mine in parc o tuta cu o bicicleta din aia mare, cu 3 locuri. a lovit carutul, norcu a fost ca eram cu hardughia aia mare si nu l-a zdruncinat prea rau. putin a lipsit sa nu ma infig in parul ei. era ditamai iapa, isi plimba copiii fara sa caste ochiii ca era parcul plin de carucioare si copilasi care abia au invatat sa mearga si nu stiu sa se fereasca din calea tampitilor. sunt revoltata

m-a enervat si socru-meu. au venit azi in vizita sa vada pe Maria. l-am prin ca vroia sa ii dea inghetata, bine ca am fost pe faza. Dumnezeule, ce o fi in capul oamenilor astorA? acum mi-e clar, Maria nu va sta in prezenta lor fara mine o lunga perioada de timp.

mi-am comandat iaurtiera,o astept cu nerabdare.

pe 2 iulie plecam la mare, din pacate doar 5 zile, finantele nu ne permit mai mult...Lali, daca esti acasa, mi-ar face placere sa ne intalnim ( sa fim sanatosi cu totii pana atunci). Noi vom sta in Eforie Nord insa vom veni si in C-ta, mai ales ca mai am o fosta colega de facultate acolo pe care vreau sa o vizitez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Lali si daca tot spuneai de spalat, eu de ex, dupa ce M facuse zona aceea de dermatita, am schimbat total obiceiurile de spalare si de atunci pitica nu mai are absolut nicio problema, nicio bubita macar, nimic. ii fac baie 2 zile nu, una da, la baie automat are tarate sau ceai de galbenele (macar la limpezit), o spal de cele mai multe ori doar cu apa, fara sampon, gel de dus (o spal la fiecare schimbare de scutec la fund cu sapun bio). atata timp cat copilul nu miroase urat, pielea ei e perfecta, de ce sa ii strig eu echilibrul natural al pielii? ii pun sampon, sapun cam 1 data la 2-3 spalari. dupa baie o ung cu crema de galbenele.

acum ca vine caldura, probabil ca ii voi face dus rapid zilnic, sa o racoresc, dar tot fara sapun si o voi limpezi cu ceai de galbenele.

deci noi folosim asa: un sapun natural, handmade pt fundulet mai ales, un sampon bio din cand in cand, unguentul cu galbenele, untul de cocos bio din cand in cand, crema de soare naturala, handmade. atat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Mikka ai dreptate, dar nu doar dioxidul de titan e controvesat, e controversat si oxidul de zinc. Anyway, totul in viata noastra e controversat
Riscul cu cremele handmade, este ca nu ai nici o certificare garantie (nu ca la cremele facute de marile corporatii ar avea vreo relevanta)
Ai dreptate, multe creme bio, au ingrediente bio, dar si multe substante chimice, Orice cumparam trebuie studiat cu atentie

Lali, sa vezi eu ce priviri primesc daca rog pe cineva sa deschida geamul :))
Eventual ma intreaba ca sa fie sigur ca nu a auzit gresit :)
Dar eu sunt shmekera, in Iasi sunt autobuse cu scaune joase, la care nu prea ajunge "curentul" si daca geamul e deshis intra aer, dar nu sufla direct in Maia.
Asta nu inseamna ca in cazul in care mergem cu masina nu deschidem geamul larg

In Iasi s-a deschis un nou mall, s-au lansat 12000 lampioane aseara, asa ca evident am fost. In mall au camere mama si copilul superbe, cu doua fotoliii o bancuta, o masa de schimbat bebelusul si decor foarte fain.
Am fost doar in H&M si C&A, astea sunt noi in Iasi si din domeniu de interes, dar nu am cumparat nimic pentru Maia, pentru ca avem tona de haine primite si tare frumusele. Nici pe astea nu am timp sa le imbrac, deci am zis ca folosesc banii pt altceva, cum ar fi haine mie si sotului egoistii de noi :D


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

hello !!!!!!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

Camady distractie placuta la mareee ! si felicitari pentru nepoteii gemenasi ! (wow ! si zodia gemenilor)
Rach, felicitari pentru dintisor
Sei, asa deci, tu nu te-ai ascuns ci te joci
Lena am vazut imagini la tv de la iasi. Superb !

Eu nu am stare. Nasa imi tot zice sa ma duc cu piticul la mare, ca ne asteapta la CT, sotul are concediu in iulie si e posibil ca atunci sa nu ajunegm. Tati nu prea se indura sa ne lase sa plecam . Ar trebui sa merg cu trenul si bagajele,,,nu stiu...hm... Ma cam mananca calcaiele, inca nu m-am decis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Fetelor m-am intors.Ce bine a fost!!!! Vremea a fost splendida.Am facut plaja toate zilele iar Razvan numai in apa a stat.Eu n-am putut intra ca era prea rece ptr. mine.
Dupa 4 zile lipsa de acasa si un dor nebun de Eva ce credeti ca am patit cand am ajuns acasa.Nu mai vroia copilul sa vina la mine.......ce-a mai plans pana s-a acomodat iar cu noi
Fetelor in astea 4 zile i-au iesit 2 dinti sus.E posibil sa-i fi curs nasul si sa aiba putina febra de la asta? Ca nu i-a curs nasul decat 1 zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2011 spune:

Suntem cu gingiile umflate si je curge nasul, usoara temperatur, dar stare generala foarte proasta. M-a supt toata noaptea, ziua l-a foit pe tati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Hei gagicas,ce-i cu linistea asta ? Noi azi am umblat teleleu,am descoperit un parc ce imi place tare de tot! Are cateva aparate pentru exercitii fizice in aer liber,si o sa imi tarai si sotul acolo,macar de trei ori pe saptamana . Nu de alta dar are 116 kg si prea multi cm in talie! Ieri la fel,m-am plimbat mult ,cu vecina si piticul ei.

Alex la strugurasa mica sa treaca repede si sa iasa repede dintisorii! O sa aveti cateva zile si nopti lungi se pare!

Camady dupa cum vezi si fetita lui Alex are nasucul curgator si febra, asa ca s-ar putea sa fi fost de la cei doi dintoci. Se pare ca s-a suparat pe voi mititica. Acum musai niste rasfat maxim,ca i-ati lipsit mult!

Klau eu am fost cu trenul cu Paul de la Constanta la Bucuresti cand avea 8 luni. Un geamantan urias, caruciorul, o gentuta mai mica,poseta si Paul . Asta era bagajul meu. Am plecat cu Acceleratul si m-am intors cu rapidul.Trebuia sa fi ales si la dus tot rapidul. Aer conditionat, pameni mai multi cu care sa vorbim,sa socializam (eu sunt dependenta de oameni). Mie mi se oferise si loc in vagonul mai loc,sa merg cu Paul,in rapid,dar am refuzat. Deci, da curs mancarimii de calcaie , si vino la mare!

Lena deci ati fost si voi la lampioane,sa inteleg? Mai,cu prima ocazie cu care aterizez prin Iasi ,vreau sa iesim cu copiii sa ii plimbam,da? Poate le corupem si pe Inutsa,Oana,Ionela... Mai erau si Mariile,dar nu ne mai viziteaza !

Intrebai pe fb ce sa facis a nu se mai incinga fata in MAnduca, unde este lipita de tine... Ai gasit solutia? Eu am spus ca ma imbrac cu tricouri la care se ridica decolteul pana sus(dupa ce bag titi la loc,dupa refil) ,sa nu mai stea cu fatuca pe pielea mea cand adoarme,ca doar atunci transpira .

Pai si noi in autobuz tot acolo,in portiunea joasa ne asezam ,dar in maxi-taxi ma asez unde cred eu ca e mai racoare. Mai am si ghinion,dar na! Sa fiem ereu perfect?

Mikka imi place cu ce dai fata pe corp! Eu ani de zile m folosit o gramada de alifii pe mine, aveam un intreg arsenal! Si fata mea arata ca naiba,ca se descuama pe kanga nas cand imi era frig, mi se ingrasa pielea in varful nasului si pe pometi, fruntea era vesnic uleioasa,parul mi se ingrasa a doua zi dupa spalare de la atatea sampoane diferite,masti si balsamuri, calcaiele aspre, genunchii si coatele la fel, pielea uleioasa pe corp... De cand ma dau doar cu sampon pe par( masca sau balsam rar) , un singur gel de dus pe fata + corp, clatiti bine cu apa curata, dat rar de tot cu o lotiune usoara de corp, nu ma mai dau regulat cu creme pe maini si talpi,parca am pielea mai sanatoasa. Dar poate e doar la mine asa. Si nu mai am in casa decat uleiuri de ricin,catina,trandafir,lavanda, crema cu extract de galbenele(in care am picurat o picatura de ulei de lavanda si una de trandafir), o crema cu glicerina pentru maini ( in caz de uit sa pun manusi de menaj si ma ard de la solutia pentru aragaz) si o crema de corp primita cadou. Si sunt mandra de mine ca nu mai am tone de cosmeticarale!

Revin,imi adormise princesa,dar s-a trezit!

Mergi la inceput