Strugurasi de Sept-Oct 2011 *60*

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Citat:
citat din mesajul lui JadeJador

salutare !

daca ieri tot v am intrebat de dinti , azi va anunt ca avem si dintele nr 5 , iesit jos
l am vazut ieri intamplator cand radea cu gura pana la urechi :)
am scapat si de asta , il asteptam pe 6 de acum
cati dinti sunt in total ? :D maselele de cand ar trebui sa apara ?

T iar a inceput sa se constipe si sunt f suparata pe treaba asta
face numai si numai bilute mici mici si se chinuie saracul de da in plans si tot nu iese
fructe nu prea mai mananca , nici nu stiu ce sa i mai dau ca sa l ajute
ceva sugestii ?

mai vroiam sa va spun ca sunt bucuroasa ca a invatat sa bea apa din canita cu cioc si bea cam 150-200 ml pe zi , si singur o duce la gura si bea

in rest....ne dispera la maxim tantarii !!! este o nebunie aici in Bucuresti , invazie de a dreptul , te ataca si in timpul zilei nu doar seara , ieri in parc ne a ciuruit
si sunt mutanti !

irinush , ma bucur sa citesc vesti despre voi
imi pare tare rau pt probleme :(

_


de T 9+






Hello!

Felicitari pentru dintisorul cu numarul 5. In ce priveste constipatia,si Razvan mai face asa cum spui tu si am inceput sa ii dau dimineata in piureul de fructe si cateva bobite de stafide, hidratate 1/2 - 1 ora in apa. Se stie ca stafidele au rol purgativ...La noi ajuta!


Noi cred ca ne confruntam cu o mini -infectie la operatie :((((((((((( Ii trimit acum o poza profesorului, sper sa si primesc raspuns...ca mor de grija..Numai asta ne mai lipsea...:((

_

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011


Vizitati Sifonierul Strugurasilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Hellou gagix

JADE.. dovlecelul ajuta la constipatie, si sucul de rosii (noi avem naural fara conservanti)
Felicitari pt dintoc!!

Irinush imi pare rau pt problemute..

HAYAT sper sa fiti ok, sa ti-i se para doar ..a vrut sa te sun cand am vazut ca de fapt am cost.. te sun dupa 16 ale lunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Hello, hello!

Irinush - imi pare tare rau ca ati trecut prin asa ceva! Ai grija ca si bana e alergen, cred ca stii. Sper sa nu mai aveti probleme!

Jade - felicitari pt dintisor nr 5! Si Ine are dintisor nr 2 tot cam de ieri-alaltaieri! Dar asa de urat a facut....mama - mama!
Si ea este constipata, face de 2- ori pe zi, dar tare, o data numai M&M, data urmatoare mai mult si compact, dar tot tare si asa se screme....scuze de detalii
Ziceam ca aveti curaj sa va apucati de casuta pt ca am multi clienti persoane juridice care desi aveau firma de constructii si diploma de inginer de constructii, cand si-au facut casa au crezut ca innebunesc saracii de cat au tras. Apoi si-au facut initial calcule clare de cheltuieli si in final le-au depasit cu min 50% . Dar asa cum spuneam si ieri, satisfactia din final va va face sa uitati toate eventualele problemute!
De tantari ziceai?! Va spuneam si eu ca acum 2 sapt am ajuns cu Indra la spital de cat s-a umflat de la ciupiturile lor! Si chiar mutanti...niste imensitati ce eu n-am mai vazut! Aveti grija!

Anca - multumesc! Ne vedem in parc asadar, indiferent care va fi acela . Si eu cred ca imi va placea acolo, defapt aproape in fiecare seara il conving pe sot sa mergem sa ne plimbam cu masina o tura pe stradute...or zice oamenii aia ca urmarim pe cineva

Hayat - offff mai mamico! De ce crezi ca ar fi infectie? Ce face frumusetea? Chiar azi ma gandeam la el, ca vineri fac minunile 9 luni! . Hai asteptam vesti bune!

Va pup cu drag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

va pupam si noi!

rach, condoleante

nana, felicitari pt apartament

sei, si a mea s a inecat cu autodiversificarea si am renuntat. e mult prea riscant si nu vreau sa imi asum...

jade, bubite de la caldura avem si noi. trec cu crema de buci imediat

noi de azi dansam. am pus filmulet pe fb.

va pup pe toate , toate!

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

hayat, poate e doar inflamata zona...

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

Irinush imi pare rau ca treceti prin asa ceva
Nanna, Jade felicitari pt noile achizitii de dintisori, noi in continuare la fel de stirb ca de obicei, dar vad ca macar i-au mai trecut starile de nervozitate , ca nu ma mai intelegeam cu el.Cred ca e si de la caldura, si de la faptul ca iesim abea la ora 18:00 din casa si nu are cum sa isi consume energia.
Hayat sper sa fie doar o alarma falsa

Fug in parc va pup

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Buna seara.
Rach condoleante.
Sa stapaniti sanatosi noua casuta, nanna.
Jade bravo ptr. un alt dintisor.

Despre noi:
De cand v-am scris si am laudat-o ca mananca si doarme mai bine, parca mi-a schimbat cineva copilul.Nu mai vrea sa manance mai nimic, noapte mai mult scanceste decat doarme, iar ziua atipeste cate 15 min.Noroc ca bea lapte. Insa, cred ca ne chinuiesc iar dintisorii sau de la caldurile astea.Avem 30 grade in casa.

Dbuny, Eva bea 200 ml ca asa sunt la noi 6 masuri.Asa ne arata biberonul si asa arata si pe cutia de lapte ca ar insemna 6 masuri.I-am dat intr-o dimineata 7 masuri.A baut dar la 5 min. a varsat cred ca surplusul.De atunci m-am oprit la 6 masuri.

Sei si eu am patit-o cu Eva de la bucati de nectarina sa-mi vomite.Ea musca dadea din falci, eu ma bucuram ca mananca copilul meu si dintr-o data mi-a vomitat toate bucatelele.Clar Eva nu e pregatita ptr autodiversificare.Nectarina era f. coapta, deci moale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Camady.. si noi am avut per de cateva zile cu somn mai ok, insa per alea trec repede si revenim la N+1 treziri..
Eu ii dau banana, fructe, legume fierte sau crude, paine, covrigi nu am treaba, nu se ineaca, sau reuseste sascoata singura bucatile din gatut,insa faza cu ciresele... mi-a pus capac.. nu ii mai dau cirese de atunci si vom vedea cand voi reincepe..

Oana de abia astept sa o vad pe Eca.... si cum papat blenduit?

MIe, personal, autodiversificarea mi-i se pare o prostie.. de ce? pt ca practic nu mananca numai se joaca, autodiversificarea ar trebuit sa fie o etapa a diversificarii.. de ex fructle din gustare de la ora x le papa ea... eu ii mai dau banana sau alte fructe in manuta intre mese, insa mai mult se joaca..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

Hayat, sper sa fie bine Razvanel.


intrebare:

e ok daca Beatrice nu duce nimic la gurita in afara degetelelor?
Eu tot ii dau cate un fruct in mana dar numai se joaca cu el.
Am obisnuit-o prost sa-i dau din mana mea.
Intinde boticul imediat spre fructul din mana mea, dar daca i-l dau in manuta il scapa, il apuca iar dar parca nu reuseste sa-si coordoneze manuta in asa fel incat sa tina fructul si sa-l duca la gurita.
mai e vreun struguras asa?

meniu azi:
- mango cu banana
- supica din dovlecel, praz, ardei
- piure din cartof dulce si porumb (prima data porumbul)
- caisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Neatza!

Dau eu azi cafeluta, capucino, frappe si croissant cu unt!
Aici a plouat, este putin racoare, dar f placut!

Sei- eu sunt de acord cu tine ref la autodiversificare. Este un concept frumos, in teorie, in practica insa nu il consider de recomandat. Poate fi periculos si chiar fatal si pt ce? De parca micutii nu vor invata la un mom dat sa manance singurei. Pana la urma la varsta lor mancarea este o nevoie, nu un experiment, trebuie urmarit scopul si anume hranirea bebelului in vederea cresterii. E simplu. Sigur in paralel se pot oferi in manuta diferite alimente, insa numai dupa ce este satul, de incercare si nu cand micutul e flamand si parca la misto il mai si pui sa se chinuie sa isi ia singur :-(

May- de ce vrei tu sa iti faci griji cand nu e cazul? Bea e o desteapta. E perfecta. Nu are nimic fata, chiar daca nu mai sunt alti strugurasi asa! :-*
Inez nu are poate nici jumate din achizitiile motorii ale lui Bea, Eca, Ayu...asta nu inseamna ca ar avea vreo problema. :-*

App, Oana, Eca este dementiala in filmulet! Am o singura nemiltumire: filmuletul e prea scuuuurrrtttt! Pupici!

Sa aveti o zi super!

Mergi la inceput