Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (20)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dr_anca spune:

Citat:
citat din mesajul lui carina

La multe lunite Patricia de Simonel, Alexandra de Bella Sib, Ariana de Kraluca si Sofia de Olim!!!


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda, Carina (deja domnisoara) si bebe Toma
http://andaoana.com/
http://www.flickr.com/photos/andaoana/


La multe lunite si de la noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

sunt paranoia nu sunt eu va povestesc!

de 2 saptamani ii tot spun copilului imediat dupa somnic cand e linistit maa-maa,


Zilele trecute a tot zis el muuum,muuum iar azi a atipit 5 minute si cand a deschis ochii a zis moomo,pentru mine e egal cu maama.

Ce ziceti la aproape 5 luni e prea devreme sa incerce sa zica sau sunt e paranoia?

Doamne da a fost asa de clar,am simtit ca ma striga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Anca, eu si fratele meu am fost crescuti de bunici si a fost minunat. Parintii mei ca si parinti au fost groaznici dar buncicii...extraordinari.
Aveau calm, rabdare si erau de o blandete extraordinara. Relatia mea cu ei a fost inca de mica plina de respect si caldura. Cand mai veneau parintii si ne luau ii bodoganeau pe Itu si Mamaita ca aia nu au facut bine, ca cealalta trebuia facuta asa dar 90% din timp nici nu stiau ca au copii. Iar acum e lafel dovada ca nici nu s-au obosit sa vina la botezul singurului lor nepot.

Nu stiu cum sunt socrii tai dar bucura-te ca aveti bunici, eu sufar mult ca Tudor nu are deloc. Si bunici au rolul lor foarte important pe care noi uneori ca parinti nu-l observam. Si ma uit la asta mic si ma intreb cum as fi eu ca bunica, serios, cred ca nora mea va avea nevoie de multa diplomatie si intelepciune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Altesa nu esti paranoia . Ai auzit bine ce ai auzit: intre 4 si 6 luni sunt niste mici papagali si trebuie incurajati sa repete sunete. Doar ca inca nu fac legatura intre sunet si persoana/ obiectul denumit. Stie sa zica mama dar nu stie ce inseamna si cine este.
http://www.babycenter.com/6_your-4-month-old-week-1_1139.bc?responsys_count=0&scid=mbtw_post4m:1299&pe=MlVCSVlHV3wyMDEyMDYwMg..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

super tare anda,era si o matusa in camera cand a zis si a observat si ea.


Tati cica l-am trisat ,ca trebuia sa-l invat sa zica tata intai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ica7 spune:

si noi bifam intalnirea.
e ok pt joi, cat despre ora pt noi nu conteaza.
eu as opta pt herastrau, dar cum suntem din toate partile bucurestiului poate n-ar strica sa ne vedem, asa cum am inteles ca v-ati intalnit voi prima data, in parcul gradina icoanei..ar fi undeva la mijloc..
dr anca...bine ca mi-ai spus, o sa fiu atenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

daaa..altesa si a mea a zis ieri un ma ma ..dar io l-am ratat,era al meu in camera cu ea;parca anto povestea de sara ca la 4luni si 11 zile(sper sa nu incurc) a zis ma ma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izish83 spune:

La multi ani sarbatoritilor de astazi!
altessa- daca te iei dupa babisme se zice k daca copilul zice prima oara mama o sa faci o fetita, iar daca zice tata o sa fie baiat.
Cat despre noi suntem bine, mancam, crestem si dormim toata noaptea.Dimineata se trezeste pe la 7, papa in somn si mai doarme inca vreo ora jumatate. In timpul zilei doarme destul de mult, in general suntem ok.
De anissia mai stie cineva ceva?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dari_nanau spune:

La multe lunite Patricia, Alexandra, Ariana, Sofia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrix spune:

Salutare si de la noi,

La multi ani tuturor bulgarasilor, le doresc sa creasca mari, sanatosi si voiosi!
Multumesc tuturor pentru felicitari si multe scuze ca nu am mai intrat sa va rapund la momentul respectiv!
toate noi si toate vechi pe la noi cum se spune.
Ne laudam cu 6 kg si 61 cm, radem toata ziua, ne intoarcem doar pe o parte deocamdata, vorbim ma-ma, me-me, mo-mo, ghi, gha...si am inceput si diversificarea! deocamdata doar morcovel, cartof, duvlecel si dovleac am testat! doar dovlecelul nu ne-a placut, restul fara probleme! dar tot laptele e favorit!
Eu, am terminat in sfarsit cu stresul! Vineri am avut prezentarea publica de la doctorat si gata, am scapat! Acum incep sa lucrez la silueta, ma rog, sa nu mai mananc dupa 6 seara si un pic de miscare!

Legat de scaunul de masa, la Eric am avut unul de la chicco, super solid, exista si in ziua de azi, folosit la greu si de Eric si d efetita unor prieteni si ma gandeam ca va fi folosit si de Sven un pic mai incolo.
Asta e cu husa din musama si tava lui atasata dar se poate regla sa-l pui si la masa mare! Se da tava la o parte, se lasa manerele si intra sub masa! E relativ usor de intretinut! Eu sunt multumita de el. Acum kinezista de la spital, m-a intrebat daca am luat scaun de masa pt Sven si i-am spus ca nu, voriam s-ai spun ca am de la Eric dar ea mi-a raspuns imediat ca "foarte bine, du-te si i-al pe cel de la ikeea ca ala e cel mai bun pentru bebelusi!" Inca n-am ajuns sa-l iau, nu stiu cum se sta in el, nu stiu nimic despre el! Ce am scris este doar ce m-i s-a spus de la spital!
Apoi la subiectul bunici, ce sa zic, e foarte complicat! depinde de tine ca parinte cat de flexibil poti sa fii!Eric a mers la cresa de la 6 luni si Sven la fel va merge, doar ca mai incolo un pic! Eu m-am intors la lucru cand Eric avea 3 luni jumate si a venit soacra aici o luna si jumatate si apoi mama! Amandoua in fata au zis ca mine, cum am plecat au facut cum au vrut ele! Apoi socrii ca sa le dua copilul in Romania ca)l cresc ei ca sa nu dam atatia bani la cresa! Nu merci, prefer s anu pun nici un ban deoparte dar copii sunt langa mine! Eu cel putin nu pot sa ma despart de ei, as inebunii sa nu-i vad, sa nu ne dragalim, sa nu le citesc seara povestea, sa nu ma joc cu ei!
Nu e usor fara nici un ajutor, dar pe partea celalta pe noi ca si cuplu ne-a unit foarte mult, pt ca efectiv a trebuit sa ne organizam singuri, sa ne ajutam unul pe celalalt, adica amandoi suntem implicati! Eu sunt mai stresata daca las copii singuri cu mama/soacra decat daca ii las cu Clau! De la sters la fund pana la a face mancare si a le da sa mamance,a trebuit sa invete si acum se descurca fara probleme! Asta este experinetza mea!

O zi minunata,


Mergi la inceput