Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (20)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dr_anca spune:

Citat:
citat din mesajul lui mar_ysa_28

Dr Anca cu privire la copii nici eu nu am lasat-o pana acum noaptea la nimeni....as lasa-o acum ca a mai crescut...chiar ma gandesc serios la asta...mie mi-ar fi placut sa fiu sprijinita in chestia asta...sa dorm pe la prietene...
Cu dintisorii nu sunt dusa...stiu ca tu esti de specialitate dar un colt de maseluta a iesit deja...e clar iar dr mi-a dat dreptate si a spus ca a mai avut cazuri...rare dar exista!




Denisa, super mami de

Leyre Alexandra 08.11.08 & Kariss Yasmin 30.01.12
****************************************************
www.facebook.com/media/set/?set=a.366611243366596.98470.100000531695793&type=3" target="_blank">Inainte si in timpul lui Kariss!
****************************************


Doamne fereste Marysa nu am zis ca esti dusa dar nu am auzit pana acum, tu si dr stiti mai bine ca o aveti pe Kariss acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Anca mie nu mi se pare ca esti deplasata. Stiu parinti/ socri cu care eu mi-as lasa copiii, dar ai mei parinti si socrul meu nu sunt din categoria asta
Georgia iti tin pumnii sa te asculte mama si soacra legat de copil.

Socru-meu s-a mai dat pe brazda acum, dar a avut perioade in care facea orice doar ca sa ma enerveze, cu toate ca suferea copilul. Ex: am avut un Team building intre Baia Mare si Sighet si eu si sotul. Nu aveam cu ci ne lasa prunca si am luat-o cu noi. Socrul a promis ca vine si o ia dimineata merg la Cavnic sa se dea cu sania si apoi o aduce seara inapoi. Foarte dragut din partea lui. Am avut o singura rugaminte: Cari nu are voie nimic prajit (cartofi prajiti, schnitzel, etc) sau sucuri carbogazoaze pentru ca are malformatie de fiere si ii este rau. Vine copila inapoi seara, cam palida. Peste noapte i-a fost rau si a vomat pentru ca bunicul i-a servit la pranz schnitzel cu cartofi prajiti si sprite si i-a zis sa nu ii spuna mamei ca se supara pe ei .

Amalia lui Cristian. Senzatia mea e ca sunteti intr-un puseu de crestere care se manifesta asa la voi. La noi Toma nu mai doarme peste zi. Sa stii ca si el a luat putin in greutate: 60 g intr-o saptamana si de miercuri pana aseara 10 g .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ica7 spune:

dr anca eu sunt la primul copil si ce-mi spui tu ma sperie putin pentru ca, asa cum zicea si georgia, eu trebuie sa incep serviciul in cateva luni si am stabilit sa-l las pe robert la mama. nici macar nu e in acelasi oras cu noi. eu oricum socrii nu am, barbate-miu nu mai are parinti, deci alt ajutor nu am si sa-i iau bona n-am nicio sansa. pe mama, zic eu, ca am antrenat-o bine. adica ii explic regulile si ea le respecta.
eu pana la varsta de 5 ani am fost crescuta de bunici. parintii veneau in vizita in timpul saptamanii, iar in weekend ma luau acasa. acum, eu imi amintesc cate ceva din perioada aia si, chiar daca ma rasfatau bunicii, nu era ceva exagerat...si sa stii ca am crescut frumos pentru ca peste tot simteam ca sunt iubita, doar ca acasa cu parintii limitele eram mai stricte.
parerea mea este ca nu e rau macar sa incerci sa o lasi o perioada, poti sa incepi cu o zi. eu cred ca daca socrii tai ar avea fetita, macar din cand in cand, nu ar mai simti nevoia sa o rasfete atat de mult, ori tu ingradindu-le acest drept cred ca ii faci sa profite de moment si sa-i ofere tot odata...zic si eu...

ileana vase zepter?? nici nu se incurca pediatra ta! iar despre voinic...hihi se face mare . si eu cred ca trebuia sa-l trezesti ca sa-l schimbi, si apoi, daca a adormit la loc, e perfect!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

cari,nu-mi iese din minte socrul tau ,cu indemnul de a mai "cauta" sosulica si pe altcineva ,poate poate isi schimba optiunea de casatorie..am spus-o si atunci ,femei carcotase am mai vazut,dar asa soi de barbat nu...mie mi se pare absolut aiurea sa vorbim ceva si sa facem altceva..pe principiul vorbim impreuna si ne intelegem separat,si cum altfel decat facand rau copilului
cu soacra nu-mi fac griji ca va asculta,mama e mai revolutionara,dar sper (cum ziceam nu cred in 100% reusita)ca ma va asculta macar in lucrurile esentiale (gen educatie si alimentatie)

bulinutz,ce mai fac baietii?

a mea fatuca a fost azi de spectacol,n-a mancat mai nika,sa fie o greva a suptului ,sa fie puseu,sa fie caldura,sau sunt io exagerata..acum doarme si baita urmeaza peste 25min..nah parca vad ca o trezesc si apoi nu mai adoarme
mamicile care alapteaza,ati dat ceva ceai sau apa acum pe caldura,ca mie mi-e tare teama de dezhidratare in perioada asta (mai ales in zilele cand nu suge cm trebuie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dari_nanau spune:

Georgia, eu nu am dat altceva in afara de lm lui Vladut, dar intradevar a stat zilele astea mai calduroase mai mult mufat, cred ca ii era des sete.

Off, azi Vladut a tusit putin si pare ragusit . L-am tinut ieri mai dezbracat afara si batea putin vantul...sper sa nu raceasca, mai ales ca si sora-sa e putin racita.

Lali, te-ai intors in TM? Cand ne intalnim?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia spune:

Citat:
citat din mesajul lui georgia_c

cari,nu-mi iese din minte socrul tau ,cu indemnul de a mai "cauta" sosulica si pe altcineva ,poate poate isi schimba optiunea de casatorie..am spus-o si atunci ,femei carcotase am mai vazut,dar asa soi de barbat nu...mie mi se pare absolut aiurea sa vorbim ceva si sa facem altceva..pe principiul vorbim impreuna si ne intelegem separat,si cum altfel decat facand rau copilului
cu soacra nu-mi fac griji ca va asculta,mama e mai revolutionara,dar sper (cum ziceam nu cred in 100% reusita)ca ma va asculta macar in lucrurile esentiale (gen educatie si alimentatie)

bulinutz,ce mai fac baietii?

a mea fatuca a fost azi de spectacol,n-a mancat mai nika,sa fie o greva a suptului ,sa fie puseu,sa fie caldura,sau sunt io exagerata..acum doarme si baita urmeaza peste 25min..nah parca vad ca o trezesc si apoi nu mai adoarme
mamicile care alapteaza,ati dat ceva ceai sau apa acum pe caldura,ca mie mi-e tare teama de dezhidratare in perioada asta (mai ales in zilele cand nu suge cm trebuie)


Mamica fericita de fetita cu fundita



Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein

Vladut vrea sa traiasca!Sa-l ajutam si noi!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=168191&nm=Vladut-vrea-sa-traiasca





Nu, nu i-am dat nimic, doar san un pic mai des, la 2 - 2 ore jumate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sara_ spune:

Georgia eu nu i-am dat nici apa nici ceai, dar in parc a supt mai des decat de obicei, cred ca de sete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Nici eu nu ii dau apa/ceai.
Eu m-am intalnit cu Denisa si gasca ei in parc da nu m-am gandit sa fac o poza. Oricum, Radu radea la Kariss intr-una

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mar_ysa_28 spune:

Alice ma gandeam si eu ca nu am facut poze...promit data viitoare!

Scaun de masa eu l-am avut pe asta http://www.voinicel.ro/magazin/scaun-masa-portabil-summer-infant-p-1930.html si mi se pare super super mai ales pt cine nu are loc de o harduchie in casa...se si strange , e super stabil, se spala super usor si are si husa de bumbac pe care o speli oricand, se da jos f usor...singurul dezavantaj e ca nu se da pe spate dar la inceput manca in scoica abia pe la 6 luni si jumatate am pus-o in el....tavita e detasabila si l-a folosit pana la 3 ani cand vroia si ea pe scaunul mare
Tot vroiam sa va zic eu steamarul l-am folosit pana la 1.3 ani excusiv...adica si ciorbita i-o faceam tot acolo...piure tot...iar de mixat aveam o masinarie de la chicco care si videaza niste borcanele...le puteai tine la frigider pana a doua zi....nasol ca dupa de deschideai nu se infileta capacul trebuia vidat iarasi...astea sunt aparatele http://www.philips.com.sg/c/home-cooking/pure-essentials-collection-9-l-900-w-optimal-preset-timings-hd9140_91/prd/ si http://www.mastershop.ro/blender_chicco_cu_vacuum_toaca_omogenizeaza_pastreaza_in_vid_716018.html

Olguta unde ai disparut....
Hai fetele cu intalnirea sa o prindem si pe Lexi........vreti miercuri?

M-au muscat tantarii la greu....imi vine sa ma urc pe pereti...ma mananca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

si a mea tipa si chiuie si e tare haioasa. cred ca le place sa se auda :)

Citat:
citat din mesajul lui suzieq

Adc, nu-i asa grav, da-i copilului un biberon de lapte praf, numai bine te odihnesti si tu si apoi poti sa produci la fel de mult sa-l saturi. Poate si are un puseu de creste ca si noi am avut, ajunsese sa manance cate 7 mese/zi, iar de o saptamana si-a introdus masa de noapte.

De vreo 2 saptamani Vladut striga de numa, azi a urlat de-a dreptul si nu stiu daca ii trebuie ceva sau isi descopera vocea, mai sunt bebei care striga? La un moment dat azi ma durea capul de cat scandal facea.

Mami de soricel Vlad, 01.02.2012
MTHFR C677T Homozigot



Mergi la inceput