Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (20)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dr_anca spune:

Nu am lasat-o pe Sara niciodata nici la ai mei decat cateva ore. Ideea era ca nu a dormit niciodata fara noi in vizite, fara mine a dormit 2 zile cat am fost la spital cu cezariana.
De la petreceri ne-am intors spre dimineata si am stiut-o in siguranta lasata la ai mei.
O pot lasa cateva ore dar cateva zile, o saptamana doua mi se pare enorm fara ea. Daca ar fi si la ai mei si la ai lui sa mai zic dar doar la ai lui sigur nu. Ei o iubesc f mult pe fata dar tocmai asta e problema si mi se pare ca ii sterg creierul cat sta cu ei.
Mi-a spus ca cel mai mult o iubeste pe bunica ei ca vrea sa stea cu ea. Atunci 2.06 ii promisese ca o duce la Real si ii ia alta papusa daca doarme la ei desi pe 1 iunie primise o balerina tot de la ei
Nici nu mi se pare normal sa primeasca cate o papusa pentru orice lucru care il face. Asa ne masuram iubirea in jucariile oferite?
Eu sunt genul de mama ca cea din Amintiri din copilarie adica avem niste reguli cat de cat si ei imi ravasesc orice autoritate si imi submineaza iubirea in ochii copilului. Adica uite ei ma iubesc imi iau orice le cer tu nu ma iubesti, imi spui ca o papusa o primesc de ziua mea sau cu vreo ocazie.
AM suferit clar un atac de panica dar vreau sa iau unele masuri privind atitudinea mea fata de copil. Recunosc ca am mai repezit-o, ma rastesc la ea cand sare, tipa prin casa cand surioara doarme, nu m-am mai jucat cu ea prea mult ocupata fiind cu bebe si a prins bine momentul. Adica si copilul a preferat iubirea- atentia intreaga a bunicilor decat pe cea a parintilor dar care e imparita in doua de cand a venit surioara.
Mi se pare ca au "jucat" murdar ca a stat soacra la mine cate o sapt-desi aveam nevoie doar 1 zi de ea- si prins
"punctele mele slabe"- nu cumpar aiurea jucarii si tot ii repet Sarei asta, o pun imediat la punct cand face ceva necorespunzator, tot o cert ca lasa jucariile numai pe jos si calc pe ele si se strica etc Ei cu socrii este exact invers decat ce spun eu.
Dar recunosc ca si eu sunt paranoia si vad cateodata raul care poate nu exista. Dar este total aiurea sa trimit copilul mare de acasa nu stiu cat timp cand a aparut un nou membru, mi se pare chira contraindicat, se simte copilul mare exclus cu toatul din familie.

Alice la varsrta Marei nici nu as fi conceput sa o las la altcineva (eu).

Gata nu mai manipulez postarile bulgarasilor.
Multumesc mult de raspunsuri si de sustinere


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mar_ysa_28 spune:

Dr Anca cu privire la copii nici eu nu am lasat-o pana acum noaptea la nimeni....as lasa-o acum ca a mai crescut...chiar ma gandesc serios la asta...mie mi-ar fi placut sa fiu sprijinita in chestia asta...sa dorm pe la prietene...
Cu dintisorii nu sunt dusa...stiu ca tu esti de specialitate dar un colt de maseluta a iesit deja...e clar iar dr mi-a dat dreptate si a spus ca a mai avut cazuri...rare dar exista!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

anca,nu am trecut prin situatia ta,insa in cateva luni voi fi nevoita sa las fata la mama ,caci nah incep munca
cred ca e o bucurie ca bunicii isi iubesc nepoti;uite mai ceva zile in urma matza povestea de ai ei care sunt cumva pe langa "subiect",lucru care mi se pare mult mai dureros;
eu am optat sa vorbesc clar cu mama ,si cu soacra ,ce-mi place si ce nu ,ce sa faca sau sa nu faca ,legat de fata,si am zis ca voi merge pe incredere ca suntem oameni maturi,dar daca observ ca nu iese asa cum am discutat retrag ambasada;am optat sa spun ce am de zis ,frumos ,fara nervi,fara vreo ocazie speciala,si am zis clar ca daca ce le rog nu vor sa faca ,nu mai au "acces" nelimitat la copil
in mod cert nu va fi totul cum vreau eu, dar am o marja de "eroare" admisibila;pana la urma deciziile in educatie sunt ale voatre,regulile sunt impuse de parinti,iar bunicii trebuie doar sa le urmeze, mai ales ca ceea ce tu "ceri" de la Sara mi se pare f util si rezonabil;e normal ca ea sa fie atrasa acolo unde i se fac toate poftele ,dar iubirea ei pt tine,si pt tati,nu o sa fie niciodata acoperita de toate papusile din raft..tot va ajunge la un moment dat sa zica ,dupa cateva zile la socrii,mi-e dor de mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

anca - eu una nu cred ca bunicii concureaza cu tine pentru dragostea nepoatei si nici nu cred ca a fost "teoria conspiratiei" pentru a o face pe sara sa doarma cu ei. de fapt, bunicii iubesc afltfel... ei ofera nepotilor tot ceea ce nu au putut oferi copiilor si de aceea, parintii sunt mai stricti, iar bunicii permit mai multe. la multi ani puiutei!
amelia - si eu as tinde sa fac o conexiune intre spital si schimbarea programului... la multi ani puiului tau si multa rabdare tie, sa treceti peste hopul asta!
bulinutza - ce mai face rares? tot in spital? aceleasi asistente "dragute" sunt? tu cum esti?
suzie - mie dr pediatru mi-a spus ca daca e nevoie de aerosoli sa fac cu dexametazona, acc si ser fiziologic. edit: 1/4 fl dexa + 1/4 fl acc + 3 ml ser.
ariana nu tipa decat atunci cand plange/urla... eu as lua faza cu tipatul ca pe o chestie trecatoare, ceva nou ce a mai invatat
sara - exact asa si ariana se plictiseste imediat de jucarii si ne solicita atentia. de fapt, cred ca e o greseala sa credem ca dam la copil jucarii sa se joace si noi sa ne vedem de ale noastre... nu, ei ne doresc intru totul si vor sa me implicam in tot ce fac ei. poate acum pare obositor, insa ei cresc imediat si ne va parea rau ca nu le-am acordat tot timpul lor



mutatia heterozigota a A1298C si C677T
tratment: clexane 0.4/zi, femibion 2, cetebe, magne B6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

ce parere aveti despre scaunele de genul asta https://www.google.ro/search?hl=ro&safe=active&q=scaun+atasabil+la+masa&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.,cf.osb&biw=1440&bih=809&pdl=300&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=aarMT5nNJovQsgbo55noBw care sunt mai utile pentru bebe, cele obisnuite, sau scaunele atasate la masa?



mutatia heterozigota a A1298C si C677T
tratment: clexane 0.4/zi, femibion 2, cetebe, magne B6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sara_ spune:

La multe lunite Adela si Cristian!!!

Anca, cred totusi ca un strop de gelozie te face sa amplifici lucrurile. Dar te inteleg f f bine, cand era Sebi mic nu suportam nici sa se apropie soacra de el si locuiam impreuna imagineaza-ti. Norocul meu ca nu isi dorea nici ea o apropiere prea mare de noi, deci eram toti multumiti.

Amalia, nu poate odihni Cristian bine noaptea chiar daca suge in somn? Sau el se trezeste de tot cand papa? Si Sara are nopti cand suge mai des, cand o vad ca se foieste ii dau tzitzi si dormim in continuare amandoua.

Ileana eu cred ca ai facut bine ca l-ai schimbat decat sa il fi lasat sa doarma si apoi sa se irite la fundulet


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sara_ spune:

Raluca, eu chiar ii acord toata atentia, ma plangeam aiurea, stiu ca are nevoie de mine permanent si ai dreptate timpul trece ff repede si ne va fi dor de perioada asta. Am invatat sa ignor maldarul de haine de calcat, dezordinea din casa, las totul balta si ne vedem de programul nostru. Ea e cea mai importanta.
In legatura cu scaunul de masa...poate gresesc dar nu imi inspira incredere, prefer unul pe picioarele lui, mi se pare mai stabil decat cel prins de masa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

Citat:
citat din mesajul lui sara_
...Am invatat sa ignor maldarul de haine de calcat, dezordinea din casa, las totul balta si ne vedem de programul nostru. Ea e cea mai importanta.

exact acum mandra mea doarme si eu stau si o pazesc... la fel ca si tine se trezeste dupa 30 de min... si daca nu sund langa ea sa o ajut sa-si continue somnul se trezeste de tot. ma enerveaza si pe mine faptul ca nu reusesc sa tin casa in frau si sa fie toate la locul lor insa, spre fericirea mea, am mama aproape (ea sta la etajul 3, iar eu la 4 in aceeasi scara )



mutatia heterozigota a A1298C si C677T
tratment: clexane 0.4/zi, femibion 2, cetebe, magne B6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Anca, te inteleg perfect, stiu sigur ce ai simtit si ori suntem nebune toate, ori e normal sa simtim asa, dar normalitatea asta nu o intelegem decat noi!
Noi astazi am avut o zi tare frumoasa, ne-am intalnit cu bebe Andrei si mamica Ligia! Am stat la umbra, la aer, am papat, ne-am dragalit cu bebelusii nostri grasani! Foarte frumos!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dr_anca spune:

Am bagat la cap, clar a dat capusorul meu semne de oboseala acum ca va citesc Mi se par asa de usor de momit copilasii incat am zis ca imi scapa printre degete, dar se pare ca nu m-am obisnuit cu gandul ca este mare de acum, independenta si poate alege singura ce vrea sa faca - in limitele normalului.

Raluca am de la Sara http://www. ibebe .ro/products/Scaun-masa-portabil-Trono.html
daca se foia- si pe la 8 luni nu mai avea deloc stare- se misca in toate partile desi era f bine prinsa- si nu puteam sa o las singura deloc in el ca efectiv ar fi cazut in laterale. E bun doar ptr mers in calatorii ca are peisaj nou si nu se mai foieste. Mai sfant este unul din ala normal si stabil- nu am inca dar voi lua de data asta.
Nu stiu nimic de ala legat de masa.


Mergi la inceput