Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (20)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sara_ spune:

La multe lunite Maria Elisa si Saruca mea!!!
Multumim pt urari dragelor
La multe lunite tuturor bulgarasilor sarbatoriti zilele acestea si la multi ani Altesa si Olga!!!
Sunt in urma cu 2 capitole, nu mai am timp de nimic, puiul meu mic are grija sa nu ma plictisesc. Nu sta in scoica, pe perna sau in patut decat cateva minute, nu apuc sa fac nimic prin casa chiar daca o tin cu mine si ii vorbesc, cant sau are un munte de jucarii langa ea, in cateva minute trebuie sa o iau in brate, altfel se pune pe plans, pe racnit mai bine zis. In manduca sau in sling nu sta decat atunci cand iesim la plimbare sau la cumparaturi. Cand doarme ziua daca nu stau langa ea se trezeste in maxim 30 min.
Calc rufe si fac uneori mancare noaptea. Va invidiez pe cele care aveti cate o mama langa voi. A mea a stat cu mine 2 sapt dupa ce am nascut si m-a vizitat apoi pe fuga de 2 ori in 5 luni.
Multa sanatate copilasilor bolnaviori,
Bulinutza pt o mamica incercata
si Sebi al meu e racit, sper sa ii treaca repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

lexi,nuuu..nu te gandi asa;eu ,nici nu stiam ca esti in ro,plus ca ai vazut si tu ce vreme "frumoasa" a fost (in bucale sigur) ,numai de scos cupii la plimbare nu era ..acum ce s=a mai luminat ,dar cica nici asta nu tine prea mult

adc,eu am tot citit ca lp se da treptat ,adica in 1 zi 30ml ,apoi 40-50..si tot asa se creste pana la 1 bibe;cat despre lapticul tau, stii ca am mai vb si zicea si cati ca se relacteaza cu succes ,doar ca ti se cam intind nervii,dar merita incercat ,mai ales ca,cristian a luat bine in greutate ,semn ca papaceste si lapticul e bun.. l-ai pus pe cantar sa vezi cat a luat in greutate ca azi face 4 lunite..si desi io nu prea zic ..LML Cristian!!!
iti trimit pm

eu cred ca sunt atipica topicului;imi place daca mi se spune ca a mica seamana cu mine ,dar imi place si mai tare daca mi se spune ca seamana cu tati , am impresia ca impartim ceva ce pana acum a fost doar al meu ..cele 9 luni de sarcina, nu le pot explica in cuvinte, bucuria fiecarei miscari ,fiecare sughit,fiecare piciorus intins,recunosc ca imi sunt suficiente ;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

La multe lunite Adela de Anca si Cristian de Amalia!!!
Amalia cum a dormit Cristian?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Copilul meu a picat in cealalta extrema...Doarme de rupe! L-am culcat aseara la ora 23 cu 250 ml, s-a mai trezit la 4 si a mai papat 120ml, apoi la 7 a facut kk si pt prima data a urlat ingrozitor ca l-am schimbat, pt ca el vroia sa doarma, desi pt kk se trezise, iar de atunci doarme dus si e ora 10. Oare nu i-o fi si lui foame? Si trebuia sa-l las cu kk in pampers atatea ore, doar ca sa nu mai urle si sa-l las in pace???Intrebari...intrebari...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dr_anca spune:

Salutare!

Carina

Am implinit 4 luni , wow.

Vreau sa va povestesc ceva off topic bebelusi si poate imi dati un sfat. Mi se pare ca am luat-o razna emotional.
Am avut un week-end ingrozitor, am fost la ziua nasei noastre la BC. Totul bine si frumos, locatie aproape de casa alor mei. Am facut 3 drumuri pentru alaptat si din nefericire pentru mine am stat pana la 1, eu care sunt mare somnoroasa.
Ei pana aici nimic ciudat, dar cea mare era la socrii si am tot sperat ca o aduc aproape de ora 22 la ai mei. Eu am sunat-o pe soacra si i-am spus asa "la 22 maxim sa fie la ai mei". Pe la 21 suna sotul si intreaba ce face Sara cica bine e la o vecina care are nepotelul la ea , se duce cu tel acolo vb si cu tati la tel spune ca ar merge si ea la petrecere, apoi ca sta la bunica. Sotul spune ca mai suna in 30 de min sa vada ce face. Noi toata seara la petrecere am discutat daca e bine sau nu sa ramana acolo sa doarma. Ma conving singura ca e ok daca doarme pentru prima data fara mine dar cu inima stransa. La 22 suna sotul spune soacra ca aproape a adormit ca nu o aduc. Nu am zis nimic, i-am zis sotului ca e mai bine asa ca nu mai face galagie cand sosesc si doarme Alexandra mai bine.
Ei noaptea ajunsa la ai mei nu am mai putut adormi neam, m-am foit pana s-a luminat si la 7 eram in picioare toata panicata si nervoasa de cat m-am gandit toata noaptea ca socrii au premeditat sederea nepotelei la ei si numai ganduri negative. Socru cand a luat-o de la noi dupa-amiaza a zis ca va dormi la el dar eu i-am zis ca nici o sansa sa o aduca inapoi.
A iesit urat rau, sotul s-a dus la ai lui a luat-o pe Sara si am plecat la Is nervosi amandoi, i-am suparat pe sot, pe ai mei si pe ai lui, pe unchii lui la care eram invitati peste zi dar eu am zis ca nu mai vreau sa vad pe nimeni asa ca sotul mi-e facut pe plac.

Oare sunt nebuna? Ma gandeam noaptea sa iau copii sa plec in alta parte, poate in alta tara ca socrii vor sa mi-o ia pe Sara Acum cand ma gandesc mi se pare ca am exagerat dar atunci pe moment imi venea sa imi smulg parul din cap.
Ma gandesc oare ar trebui sa cer consiliere pe la un psiholog?
Socrii ne ajuta mereu cu ce avem nevoie, socrul este co-debitor la credit, adica sunt oameni ok dar sunt foarte bagaciosi si eu ma simt incoltita. Au inceput sa primeze in capul meu instinctele primare. Ma tot bat la cap sa o las pe Sara la ei in vara dar eu nu pot cu capusorul. Cum sa o las cand ei sunt tot timpul grabiti, neatenti si impiedicati, eu paranoia cu accidentele.

Asta ca sa ma descarc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dr_anca spune:

Marysa incisivii centrali inferiori sigur stau sa erupa, dar ai mai scris o data de maseluta. Ei asta nu prea este posibil, sa apara maselute la 4-5 luni. Nici nu au spatiu, nici nu sunt programate sa apara asa devreme, nu am citit si nici auzit sa apara maselute inainte de incisivi.
Nici caninii ca mai scria cineva nu apar asa devreme, iar malpozitii la dintii de lapte apar dar foarte rar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui carina

La multe lunite Adela de Anca si Cristian de Amalia!!!
Amalia cum a dormit Cristian?

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda, Carina (deja domnisoara) si bebe Toma
http://andaoana.com/
http://www.flickr.com/photos/andaoana/

si de la noi!

Poze noi la semnatura!
https://picasaweb.google.com/lh/myphotos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Anca, te inteleg. Nici eu nu am lasat-o pe Mara mai mult de cateva ore cu nimeni, nici cu maicamea. Iar daca am lasat-o, am lasat-o acasa la noi unde isi stie rostul.
Daca zici ca sunt oameni de treaba socri ai putea incerca sa o lasi la ei o zi doua, vezi cum ii place. Ca a ta e maricica stie sa spuna daca nu ii convine ceva. Le impui niste reguli (de somn/ mancare, ce are nu are voie). Verifici daca le respecta si capeti incredere.
Dar la ai tai ai lasat-o singura?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Mda... oi fi vrand eu sa incerc sa ii lau LP lui Cristi, dar daca el nu vrea... Prima data de foame a acceptat biberonul si a luat exact 20ml, dupa care a urlat scuipand tot ce mai avea in gura. Mai departe a fost imposibil, nici cu lingurita nici cu siringa, nu a mai inghitit nici macar un strop.
De dormit n-a dormit chiar rau, dar cu trezirile de rigoare. Pe la 3 am incercat sa il legan in brate, a incercat si tata-sau, nimic in afara de tzatza nu a mers, pe aia o voia, si cu ea in gura a adormit.
Principala mea grija era ca el sa se odihneasca, eu ma descurc si daca ma trezesc des chiar daca asta nu e chiar o fericire. Mai vedem.
Multumesc fetelor pt parerile voastre.
georgia, suzie

Ileana, lasa-l sa doarma, 250 ml, bravo, eu cred ca ii tine bine de foame, de asta nu se trezeste. Cristi nu sugea mai mult de 150-180 niciodata, nici cand aveam lapte mai mult.

Anca si eu te inteleg. Mai tare decat orice altceva e deranjant cand nu ti se respecta ceea ce hotarasti tu pt copiii tai. Dar daca Sara a dormit bine si nu a plans dupa voi, relax... o sa le treadca supararea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dari_nanau spune:

La multe lunite Adela si Cristi!

Amelia, poate reusesti sa maresti productia de lapte punandu-l cat mai des pe Cristi la san sau pompand, ceai sau suplimente pt stimulare..dar cred ca stii si tu. Nu e usor dar cred ca merita sa incerci inai te sa introduci lp, mai ales ca bb Cristi are o greutate f buna. Si noi cred ca trecem prin puseu, mi se pare ca nu e satul dupa ce papa din ambii sani...cateodata sunt la un pas sa-i dau completare mai ales ca nu stam stralucit la capitolul 'greutate'...dar incerc mai rezist putin.
Ma bucur ca a dormit mai bine. Va

Anca, si eu am trecut prin stari asemanatoare prima data cand am lasat-o pe Emma la parintii mei cateva zile si avea 2 ani pe atunci. Ei i-a placut tare mult si de atunci vara abia asteapta sa mearga... Dar nu rezist eu frara ea mai mult de o saptamana. La socrii nu e cazul sa o las fiindca lucreaza amandoi, dar nici nu cred ca si-ar dori foarte mult. Oricum, eu cred ca e foarte importanta relatia bunici-copii, chiar daca noua, parintilor ne e greu sa de despartim de puiutzi chiar si pentru cateva ore.

O zi insorita sa aveti!

Mergi la inceput