Alimentatia Raw Vegan

Alimentatia Raw Vegan | Autor: Bebe Beca

Link direct la acest mesaj

Am citit pe prima pagina a sectiunii "La bucatarie", despre frunzele de ridichi si intrebuintarile lor si migdale. Si asta m-a dus cu gandul la alimentatia bazata pe preparate crude, neprocesate termic.
Noi am descoperit asta acum 1 an si am facut si prima schimbare in alimentatie, schimband eternele cereale cu lapte, de care nu concepeam sa ma despart, cu multe fructe. Consumate ca atare, cu miere si scortisoara, impreuna cu nuci hidratate, sau imprietenite in blender, impreuna cu lapte din diverse nuci, sau apa de cocos... o minunatie toate.
Am trecut mai departe si am testat o multime de salatae, spectaculoase toate si tot felul de preparate, de gen ciupercute umplute, sau lasagna, toate crude, facute din legume si nuci.

Este o explozie de arome in fiecare preparat fara foc si este un pas catre o alimentatie sanatoasa, din care sa fie excluse antibioticele, sau hormonii de crestere si mai sttiu eu ce este bagat in animalele noastre, bietele.

Cati dintre voi experimenteaza stilul acesta crudivor?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Eu mananc in jur de 60-70% raw si intr-adevar alimentele sunt foarte gustoase insa nu as cadea niciodata in extrema de 100% raw.

Cititi si experientele a catorva oameni care au fost foarte mult timp pe astfel de diete dar apoi au renuntat, majoritatea din motive de sanatate: http://www.beyondveg.com

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

Nu sunt vegana, nici raw vegana. Mancam carne exclusiv "de tara", lapte, branza ,oua, tot din aceleasi surse.
Insa, cred ca pentru a te bucura de sanatatea legumelor si fructelor, eu zic ca trebuie ca acestea sa fie "curate" . Nu stiu ce beneficiu ar aduce un fruct/leguma bogata in pesticide. Cred ca mai bine mananci carne, ca macar acolo se mai elimina una lata pana se sacrifica animalul.
Am prieteni raw vegani. Nu stiu cum de cred ca un strugure in plina iarna e mai sanatos decat un produs lactat/ou/carne, sau dovleceii,ardeii aia care arata ca de plastic, etc. Eu cred ca legumele si fructele pot fi mai periculoase pentru organism deoarece astea nu elimina nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unboticutz spune:

Ioana,ne poti recomanda o reteta care sa placa si copiilor si sa nu necesite instrumente speciale (deshidrator etc) si nici ingrediente scumpe si greu de gasit?

noi nu prea mancam crud, cu exceptia piticei care momentan e diversificata exclusiv cu cruditati (si acelea doar bucati, nimic ras/pasat) pentru ca altceva nu accepta neam. mi-ar placea totusi sa mancam mai sanatos, asta insemnand mai multe mancaruri crude dar in afara de salate nu prea stiu ce sa fac. m-am pierdut pe cele un milion de siteuri cu retete raw, mi-e teama sa nu iasa aiurea la gust si mereu ma cramponez de cate un ingredient sau vreo ustensila.

multumesc!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

Eu zic asa: cand cineva evalueaza o parere, sa vina si cu argumente pro/contra. De ce e mai buna o leguma cu pesticide decat o carne curata, fara hormoni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui unboticutz

Ioana,ne poti recomanda o reteta care sa placa si copiilor si sa nu necesite instrumente speciale (deshidrator etc) si nici ingrediente scumpe si greu de gasit?

noi nu prea mancam crud, cu exceptia piticei care momentan e diversificata exclusiv cu cruditati (si acelea doar bucati, nimic ras/pasat) pentru ca altceva nu accepta neam. mi-ar placea totusi sa mancam mai sanatos, asta insemnand mai multe mancaruri crude dar in afara de salate nu prea stiu ce sa fac. m-am pierdut pe cele un milion de siteuri cu retete raw, mi-e teama sa nu iasa aiurea la gust si mereu ma cramponez de cate un ingredient sau vreo ustensila.

multumesc!

mami cu nazdravanul Rares si Ilincuta dulce


Vezi blog Cristela Georgescu
http://www.cristelageorgescu.ro/about/

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Buna ,

si eu le fac retete raw vegane.
ligiapop.com are multe, inclusiv video
O carte pe care o apreciez este "Copilul vegetarian" de Elena Pridie.Are retete f bune atat raw cat si vegane gatite, special pt copii.De la ea am invatat sa fac de ex chiftele de ovaz la cuptor, delicioase.
Vlastari de floarea soarelui crestem acasa, am facut bomboane raw, ciuperci marinate.Plus ca se aduc in actualitate retete vechi de mult uitate si f sanatoase gen banalul bors
Painici crude si deshidratate
Paste de dovlecei cu sos de rosii-tot raw
Vlastari mai luam de la real de ex.
Limonada din apa de tarate
Limonada cu ghimbir
Beca tu ce reteta preferata ai?


Ile , mami de V si A ,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocila spune:

Si pe mine m-ar interesa niste retete- dar sa sune bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_MVT spune:

Ioana, tocmai am terminat de citit The China Study iar acum citesc Eat To Live. Cartile astea au intarit ce stiam deja si m-au convins ca alimentatia vegan si in special cea raw e ideala pentru noi si pentru copii nostri.

Eu sunt inca la stadiul de experimentari.

Am doua retete pe care le-am repetat de cateva ori si au un mare succes - Pireu de hrisca si Guacamole.
Vi le trimit daca sunteti interesate.

Ma bucur ca ai deschis subiectul asta.



Oana mama lui Tudor (24/07/02) si a lui Eduard (02/05/09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

Citat:
citat din mesajul lui oana_MVT
Am doua retete pe care le-am repetat de cateva ori si au un mare succes - Pireu de hrisca si Guacamole.
Vi le trimit daca sunteti interesate.


eu as vrea reteta de pireu de hrisca (asta e buckwheat?), te rog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lorelai

[quote]citat din mesajul lui oana_MVT
pireu de hrisca (asta e buckwheat?)


Da

Mergi la inceput