Alimentatia Raw Vegan

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui gogosel

Eu zic asa: cand cineva evalueaza o parere, sa vina si cu argumente pro/contra. De ce e mai buna o leguma cu pesticide decat o carne curata, fara hormoni?




Pentru ca planta e incarcata cu antioxidanti si antioxidnatii au capacitatea sa reduca radicalii liberi atat din planta cat si din organismul uman, a celor care le consuma ca atare.
Carnea = 0 antioxidanti, in schimb hormoni, antibiotice si toxine.

Nu cred ca cei care sunt preocupati de sanatate mananca struguri iarna, sincer.

Si cine spune ca suntem condamnati sa mancam plante cu pesticide ? Sunt solutii pentru toate. Eu de exemplu congelez foarte multe legume din gradina tatalui meu sau ce primesc prin ASC (agricultura Bio sustinuta de comunitate).

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

http://stirileprotv.ro/emisiuni/romania-te-iubesc/romania-te-iubesc-cum-ajung-hormonii-in-exces-sa-ne-distruga-sanatatea.html

http://stirileprotv.ro/emisiuni/romania-te-iubesc/romania-te-iubesc-efectele-hormonale-ale-mancarurilor-zeci-de-mii-de-copii-devin-obezi.html

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Inghetata raw vegana de banane:

miezul de banana se rupe bucatele si se pune la congelator.Cand vrem inghetata se scoate din congelator si se blenderuieste.Se pune in cupe si se asezoneaza cu topingul preferat.
The best ever!!
Favorita noastra.Bineinteles secretul trebuie biiine pazit de copii

Ile , mami de V si A ,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Pe mine m-ar interesa piureul de hrisca, eu am pregatit-o ca pe ovaz si nu a avut succes, nici mie nu mi-a placut, am aruncat-o...

Ilenutza ce topic folosesti tu ptr inghetata asta?am sa incerc si eu, desi ei nu prea cer inghetata,mai rau , de fapt la noi ispita e in afara casei, atunci cer prostioare, in casa nu cer ca stiu ca nu exista asa ceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Poate fi cumparat, de cioco, fructe sau cioco razuita sau bucatele de fructe congelate ( de padure sunt delicioase), sau migdale rasnite, ce vor ei
Poti lua cornete de la magazin si sa le faci o inghetata ca "afara"
Noi avem inghetata in casa mai ales vara
O alta reteta favorita este una din cartea Silviei Jurcovan cu albusuri batute spuma,frisca batuta, zahar si sirop de cacao, iese super delicioasa, yammy
Din pacate cea de vanilie nu mi-a reusit niciodata


Ile , mami de V si A ,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Toping pentru inghetata: miere, pudra de roscove organica sau pudra de cacao organica, amestecate. Iese un sirop grosut si foarte gustos. Poate fi adaugat unt de cocos, pentru un plus de nutrienti.

Ilenutza, noi avem o multime de retete preferate :) Dulciurile raw sunt alternativa noastra pt tot ce este in comert, iar ca si mancare, ciupercile umplute cu pesto din nuci, de exemplu. Sau pastele din dovlecei, cu sos de rosii, sau rosii si nuca, sau rosii, plante aromatice, etc.

Oana, ma bucur nespus ca va interesati de alimentatia cruda. Mi-ar placea sa se informeze cat mai multe persoane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oliwia spune:

Am gasit acest subiect intamplator si m-am bucurat, insa e pacat ca nu s-a mai scris nimic aici de mult timp.
Eu sunt o adepta a alimentatiei raw vegane (nu 100%, pentru ca in anumite perioade tin regimul de dezintoxicare Oshawa). In rest insa, nu ma apropii de nimic gatit si imi este foarte bine. Incerc sa "convertesc" si copilul la o astfel de alimentatie, preponderent raw - progresele nu sunt rapide, e greu de inotat contra curentului cand esti mic si pofticios - dar o iau incetisor si cu rabdare.

Ce nu imi iese nicicum este sa il fac sa manance germeni. Nu cu placere, ca la asta nu ma astept, dar macar cu mai putine proteste. Eu ii mananc ca atare, amestecati, sau cu guacamole, sau in salate vara, dar la el trebuie sa-i dau in mancare gatita, altfel nu-i accepta. Cele care consumati germeni cu regularitate, cum procedati cu copiii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Dr cind nu suporti legumele crude si fructele atunci ce alternative am?
adica sint cam obligata sa nu manic raw ca nu pot. Am incercat si rezultatul a fost dezastruous,si inca eram si la service ca am zis ca imi da energie sa lucrez mai bine....deci nu pot sa va povestesc ce effect are alimentatia raw asupra mea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

100% raw nu . trebuie gasit un echilibru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oliwia spune:

msl, sa stii ca si eu am avut mari probleme la inceput. Nici acum nu pot manca fructe si legume atat cat imi doreste inima... sau stomacelul . Cheia la mine a fost sa incep cu sucuri de legume, care sunt foarte hranitoare si nu provoaca probleme digestive, pentru ca nu mai au fibre. Apoi legumele si fructele introduse treptat.

Sa nu uitam ca raw nu inseamna doar cruditati, ci si nuci, alune etc. Mie imi fac foarte bine migdalele. Si, mai important ca orice... nu trebuie mancat mult. Omul modern ingereaza cantitati prea mari de mancare, iar apoi se plange ca nu le tolereaza. Orice este tolerat, in cantitati mici. Mancare multa nu inseamna energie mai multa, ba chiar din contra.

De cand mananc preponderent raw, am scapat de intolerantele digestive. Ia-o cu pasi marunti si vei vedea ca se poate.

Mergi la inceput