Topic ingrijirea copilului - CIC(11)

Topic ingrijirea copilului - CIC(11) | Autor: marius

Link direct la acest mesaj

<<<Topic precedent



Da. maxim 60 de zile lucratoare.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Io ma refeream la vechile conventii Marius.Stiu ce e cu zilierii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nici vechile conventii nu au 0.85% pe ele retineri. Deci pauza maternitate.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Faceam confuzie cu contractele de prestari servicii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Buna Marius,

Ajuta-ma si pe mine te rog cu un raspuns:m-am intors la serviciu din crestere copil,am optat pt varianta de un an iar acum am stimulent de insertie.

Angajatorul ma poate concedia in anul in care beneficiez de stimulent???Citisem undeva ca as fi protejata un an de zile,dar nu sunt sigura!

Iti multumesc frumos!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Art.25 din 111/2010 asta spune.Practic,daca angajatorul demonstreaza cu acte ca postul tau se restructureaza si nu-ti poate oferi ceva similar,atunci poate sa iti desfaca contractul de munca .

Fii sigura ca daca vrea sa scape de tine,o va face,cautand metode legale.O solutie ar fi sa stii exact daca vrea sa te dea afara sau nu.Conform legii ,ori iti poate gasi diverse hibe in ceea ce faci,ori iti desface contractul pentru motive care nu tin de persoana salariatului.Si in cazul acesta(restructurare sau faliment) nu ai ce sa faci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Art.25 din 111/2010 asta spune.Practic,daca angajatorul demonstreaza cu acte ca postul tau se restructureaza si nu-ti poate oferi ceva similar,atunci poate sa iti desfaca contractul de munca .

Fii sigura ca daca vrea sa scape de tine,o va face,cautand metode legale.O solutie ar fi sa stii exact daca vrea sa te dea afara sau nu.Conform legii ,ori iti poate gasi diverse hibe in ceea ce faci,ori iti desface contractul pentru motive care nu tin de persoana salariatului.Si in cazul acesta(restructurare sau faliment) nu ai ce sa faci.

Madalina


Copiii gasesc de toate Ón nimic. Adultii, nimic Ón toate."


Am inteles Madalina!!!
Deci sunt aer daca sunt pusa pe lista...
Multumesc frumos!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruth_M spune:

Imi cer scuze daca mesajul nu e unde trebuie dar nu stiu unde sa postez...

Am sa va relatez situatia si sper ca ma puteti ajuta cu o informatie clara...

Sunt angajata din 25 septembrie 2011. La o luna dupa am ramas insarcinata...In prezent am 8 luni lucrate, 7 de sarcina si pe 25 mai( luna aceasta) am intrat in prenatal. Termenul sarcinii e pe 25 iulie. Cu cele 126 de zile de concediu de maternitate as ajunge pana in 26 septembrie, cand as avea 12 luni la locul de munca. Nu stiu daca pot beneficia de concediul de crestere a copilului. Nu stiu daca concediul postnatal, se ia in considerare, fiind dupa nasterea copilului.
Dar daca nasc prematur?

Se poate altfel?

Va multumesc frumos si inca odata imi cer scuze daca am postat intr-un loc nepotrivit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ai mai lucrat inainte de a te angaja aici unde esti acum?
CIC se calculeaza pe ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului.
Esti obligata sa lasi 42 de zile din cele 126 dupa nastere.Asa ca se calculeaza din 01.08.2011....ai avut somaj,ceva?

Cu cele 84 zile pana la nastere,daca nu ai mai lucrat,nu-ti iese.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Intre 25 iulie 2011 si 25 septemebrie 2011 ce ai facut?


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruth_M spune:

Nu, nu am mai lucrat in anul 2011( decat din luna septembrie). Doar in anii anteriori( 2007-2010)).

Mergi la inceput