Cum se pot elimina ridurile?(3)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Eu am stat pe fundul meu vara asta :), doar cu Glyco A, fara peelinguri mai puternice, prin noiembrie o sa reincep cu acid glicolic 50%.
Ma bate gandul de un acid hialuronic injectabil in santurile nazo-labiale pe care eu le vad pronuntate desi mi se spune ca nici vorba ca ar fi adanci, insa eu am fixul meu.
Cu drenajul limfatic stau destul de prost, uneori asta se vede si dimineata cand ma trezesc, la ochi, de picioare nu mai vorbesc, seara sunt foarte umflate gleznele mele asa ca am inceput sa iau extract din muguri de frasin, de castan comestibil si tablete de clorofila dela Fares. In cateva zile s-a vazut diferenta iar fata e mult mai OK.
In rest, protectie solara continua, hidratare interna si externa, somn cat apuc si alimentatie cat de cat OK.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Mirela,nici eu n-am sarit de 10%vara asta.Santurile alea sunt si problema mea...de fapt nu ar fi numai asta...mie a inceput sa mi se lase fata...ca nu stiu cum sa definesc procesul...Si nu e exterioara problema...ca pielea e ferma,dar aspectul fetei e ca si cum as fi slabit rau...si nu am slabit extrem de mult...vreo 2 kg doar...oricum nu-mi place deloc .Maninc din ora in ora,beau apa cat de multa pot,sportul e ocazional si cand am chef..nici vorba sa mai depun efortul nebunesc de acum 2 ani...si totusi m-am ascutit rau la fata...ce bine ar fi sa pot manca mai mult...ca am senzatia ca atat cat maninc eu nu reusesc sa-mi acopar necesarul...dar mai multa hrana nu incape si la ritmul meu de viata,infernal de altfel,nici nu stiu ce m-ar ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Ema, si eu mananc putin dar ma bucur ca nu mi-e foame ca vreau sa mai slabesc cateva kg.
Incearca masajul facial, daca nu ai o cosmeticiana experimentata care sa stie si anatomia muschilor, mai bine ti-l faci singura. Uite ce mi s-a parut interesant : http://www.youtube.com/watch?v=LrceQS7qdaI, sunt vreo 4 videoclipuri, uita-te la toate si fa-ti cateva minute pe zi. Si eu am senzatia ca-mi cad trasaturile insa ma stradui in fiecare seara sa ma masez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alysh spune:

Buna Mirela,

Imi poti recomanda o crema cu vit A/tretinoinul acela de care vorbeai mai sus. Ma intereseaza daca spui ca e eficient impotriva ridurilor.

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Ali, crema cu tretinoin nu vei gasi in Romania decat Retin A care are o concentratie superioara de substanta, necesara eliminarii acneei. Ca si anti-rid ar trebui ca substanta activa sa fie in concentratie ceva mai mica si sa aiba alti excipienti cu rol de hidratare pentru ca tretinoinul da senzatia de uscaciune pielii. Eu prepar asa ceva pentru ca-mi aduc substantele active mai speciale de dincolo. Daca esti interesata, scrie-mi un PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Mirela, te pup. Eu sunt varza la capitolul peeling, voiam sa intreb daca putem da cu glyco A si ziua sau musai seara? Ca eu seara mai si uit, asa sunt de rupta dupa pus 2 copii la culcare si toate cele.

Insa pe mine nu ma mai ustura nimic de la GlycoA, nici nu mai simt. Ziua imi dau cu o crema hidratanta de la Caudalie - Ema, stii ceva de ea? - si pielea e in mare catifelata. Seara in afara de glycoA mai dau uneori cu o crema de la avon, si aia cu caid glicolic dar mai des o cam uit.

Mirela, cind crezi ca pot face peelingul cu 40% de la tine? Astept semne anume? Pot sa il fac si in timpul zilei cind doarme poponeatza mica si sunt mai relaxata? Adica acum cum ar veni ? Ma tot uit la crema cind deschid frigiderul dar mi-e un pic frica. Mai incepe careva sa o luam impreuna incet si cu grija?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Mirela, te pup. Eu sunt varza la capitolul peeling, voiam sa intreb daca putem da cu glyco A si ziua sau musai seara? Ca eu seara mai si uit, asa sunt de rupta dupa pus 2 copii la culcare si toate cele.

Insa pe mine nu ma mai ustura nimic de la GlycoA, nici nu mai simt. Ziua imi dau cu o crema hidratanta de la Caudalie - Ema, stii ceva de ea? - si pielea e in mare catifelata. Seara in afara de glycoA mai dau uneori cu o crema de la avon, si aia cu caid glicolic dar mai des o cam uit.

Mirela, cind crezi ca pot face peelingul cu 40% de la tine? Astept semne anume? Pot sa il fac si in timpul zilei cind doarme poponeatza mica si sunt mai relaxata? Adica acum cum ar veni ? Ma tot uit la crema cind deschid frigiderul dar mi-e un pic frica. Mai incepe careva sa o luam impreuna incet si cu grija?


Eu o sa fac peelingul mediu cu acid glicolic de 30% (mai am la frigider din prima tura de la Mirela) insa astept sa am macar 4 saptamani de Glyco A, deocamdata am doua si nu m-as arunca sa fac fara sa pregatesc pielea. Nu ma ustura nici pe mine aproape deloc insa vad ca inca sunt in faza de curatare, mai infloreste cate un mini cosulet, porii inca nu sunt curati 100%. Imi amintesc ca in primavara cand am facut primul peeling de 30% fata era super curata (atunci am avut 6 saptamani de GlycoA).

Mirela, dupa cate saptamani de glicolic de 30% putem trece la concentratie mai mare sau la peeling cu acid lactic pentru pete?
Le putem face in paralel? Adica o saptamana peeling mediu cu glicolic si una peeling mediu cu latic sau trebuie facuta o serie de glicolic de x sedinte, dupa una de lactic?

Crema aia cu retinol pe care o faci tu merge in paralel cu GlycoA?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Fata mea e curata, nu infloreste nimic, tocmai de aia nu stiu ce astept.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliann spune:

Am folosit si eu Glyco A seara de seara incepand din toamna anului trecut pana in primavara anului acesta, in mod corect , adica crema peste, iar a doua zi protectie 50.
Vreau sa spun ca mi-au aparut pe obrazul stang cam 3 excrescente si pe nas tot in stanga una, sunt minuscule, nu ies in evidenta deloc. Le-am descoperit acum cateva luni, intamplator, cand ma holbam la ten cu lupa. Initial am crezut ca sunt cosuri, dar nu sunt. Ma gandesc ca au aparut de la utilizarea cremei Glyco A.
Evident ca o sa ajung la dermatologie, dar vroiam sa stiu daca a mai patit cineva asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui Liliann

Am folosit si eu Glyco A seara de seara incepand din toamna anului trecut pana in primavara anului acesta, in mod corect , adica crema peste, iar a doua zi protectie 50.
Vreau sa spun ca mi-au aparut pe obrazul stang cam 3 excrescente si pe nas tot in stanga una, sunt minuscule, nu ies in evidenta deloc. Le-am descoperit acum cateva luni, intamplator, cand ma holbam la ten cu lupa. Initial am crezut ca sunt cosuri, dar nu sunt. Ma gandesc ca au aparut de la utilizarea cremei Glyco A.
Evident ca o sa ajung la dermatologie, dar vroiam sa stiu daca a mai patit cineva asa.



Esti sigura ca au legatura cu GlycoA?

Eu am avut si le-am cauterizat acum 2-3 ani cand inca nu foloseam crema. Diagnostigul de la dermato a fost (erau de doua feluri): papilom si chist sebaceu (asta arata ca o denivelare de cos dar care nu se inflama si nu "spargea").
Cauterizarea a fost rapida si locul s-a vindecat frumos, fara nici un semn.

Mergi la inceput