Cum se pot elimina ridurile?(3)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Doamnelor, eu de aseara am inceput pregatirea cu GlycoA.
Sper ca mi-am amintit bine cum se face.
Demachiat, spalat, aplicat GlycoA. Pauza min. 30 min, aplicat serum cu vitamina C. Alta pauza de min. 15 min., aplicat serum cu acid hialuronic. Dupa crema de noapte (pe-asta am sarit-o ca am adormit :)).
Dimineata dupa curatare am dat intai cu autobronzant, dupa cu crema de protectie, apoi primer si...tencuiala :).
Nu stiu daca sa fac pregatirea tot 6 saptamani inainte de peelingul mediu cu acid glicolic ca asta primavara sau ar fi suficiente doar 4, tinand cont ca sunt "tabacita".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianna

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

Giulia, folosesc un primer de la Sephora, marca lor.




citind cat l-ai laudat, mi-am achizitionat si eu ieri unul, dar domnisoara de la Sephora m-a sfatuit sa nu il folosesc zilnic, pentru ca are silicon. acum imi pare rau ca n-am cerut mai multe detalii, si anume ce face siliconul (pe moment m-am gandit ca e vorba de acoperirea porilor, si ca asta ar fi motivul pentru care nu se recomanda utilizarea zilnica). stii ceva in sensul asta?


Asculta, priveste si taci!...
Din brate fa-ti aripi de fier
Si zboara cu ele spre cer!...





Daca ai dubii exista si Primer silicone-free, chiar la Sephora am vazut.
Dar vezi si ce spune Ema legat de imposibilitatea absorbirii siliconului de catre piele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

In principiu...nici cremele cu factor de protectie nu sunt bune...asta e clar...insa ideea e ca seara trebuie sa cureti tenul foarte bine.Eu de ceva vreme imi curat fata cu uleiuri...am adoptat metoda asta pentru ca orice produs de curatare imi usca pielea rau.Asa ca intai intind pe fata uscata uleiuri nerafinate(presate la rece)..masez foarte usor peste tot cam 1 min.,imi ud palmele cu apa si mai masesz 1 min.Dupa care spal cu spuma de curatare s clatesc cu multa apa.Doar asa imi ramane pielea curata si catifelata.Eu am tare multa grija sa nu mi se usuce deloc tenul ptr. ca ten uscat=riduri.
In alta ordine de idei,vad ca incepeti pregatirile de toamna.Eu va urez succes si rezultate foarte bune.Eu nu am ce sa incep ptr. ca eu nu am oprit nici macar o zi acizii.
Toata vara am pus AHA de 10% si crema cu retinol seara...o seara aha,o seara retinol...si dimineata BHa de 2%.Zilnic fara nici o exceptie.Nu am nici o pata,nici un pistrui,nimic nimic...m-am protejat ca o disperata...creme,palarii...am fost chiar si la plaja...insa perfect camuflata...m-am bonzat putin pe corp...insa fata a ramas alba...crema de protectie colorata...ca sa nu fie diferenta intre corp si fata...si gata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Slaba activitate pe topicul asta :).
Eu sa stiti ca ma tin de treaba, am intrat in a doua saptamana de Glyco A, deja incepe sa-mi placa aspectul pielii mele.

Ema, Glyco A e AHA sau BHA? Retinolul ce e?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Eu tac si fac. Adica eu deja am reinceput peelingul mediu.
Si eu vreau sa stiu care e treaba cu retinolul asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Fetelor, n-am mai intrat de un secol pe aici, ce bine e sa va vad.
Bravo Ema, nu te exfoliezi prea tare de la acizi in combinatie cu retinol?
Glimmer, retinolul este vitamina A. Cel mai eficient produs anti-rid la ora actuala este considerat derivatul acid de vitamina A si anume tretinoinul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Mirela, multumesc. Asa, in teorie, stiam eu ce-i retinolul, dar ma interesa care e cel mai bun produs, din experienta celor care folosesc, si daca se recomanda utilizarea lui in perioada in care se face peeling mediu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Mirela...nu,deloc...folosesc retinol 0,25% si concentratia asta e destul de blanda.Dar o crema cu retinol ai si tu,nu?Asa ca fetelor...dupa peelingul chimic mediu fuguta la cumparaturi la Mirela.ca daca la 10% AHA poti alterna si crema cu retinol in rutina zilnica...la 30-50% nu e voie...e prea mult...pielea e deja agresata de acizi...mai pui si retinol...o termini.
Glycol A este AHA,Ramiris.
Am o intrebare....in ro voi ati vazut Revlon Color Stay?Este fondul meu de ten preferat...dar in ge nu se mai gaseste decat pe internet...si eu de pe internet nu cumpar fond de ten.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Buna fetelor, revin si eu, dupa vacanta (care fu lunga anul asta, deci nu am de ce sa ma plang... adica ma plang de faptul ca sunt stresata de soare, de cand cu petele astea, chiar ma gandeam cu jind in vacanta ce mi-ar placea sa fiu si eu fara griji, ca pe vremuri, nu sa stau sa ma acopar cu sapte mii de creme, palarii etc.). In fine.

Vreau sa ma apuc si eu de peelinguri, din noiembrie, ca sa nu fac vreo nefacuta cat inca mai e soare. Eu vreau strict pe frunte, pentru pete, si atat (restul pielii e extrem de sensibila si nu vreau sa dau din lac in put). Mirela, tu parca spuneai ca ai reusit sa faci sa dispara petele cu peelinguri, ce tip de peeling ai folosit si de cate a fost nevoie ca sa dispara?

Ema, si tu parca spuneai ca ai avut la un moment dat pete si au disparut in urma peelingurilor, sau am visat eu?! Mai folosesti vaselina pentru gene? Eu nu am folosit, pana la urma, ca m-am gandit ca o fi veche vaselina mea si trebuie sa iau una noua...

Un ten cat mai frumos sa avem cu toatele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Salcia,eu nu am avut pete,eu am avut masca...adica toata fata era maronie si cu portiuni albe...eu de la natura am tenul foarte deschis.Acum am tenul alb...cum era in copilarie...insa eu am facut peelinguri foarte agresive...nu neaparat datorita concentratiilor...ci Ph-ului.Vaselina folosesc incainsa nu zilnic.
Mirela..tu nu zici nimic?Ce mai testezi...ce noutati mai ai?Tu ce-ai facut in vara?Ti-ai mai jumulit piei...sau ai fost cuminte?io n-am fost...nu mi-am jumulit...dar le-am "acidulat"nitel...sa nu le treaca cumva prin cap sa se mai maroneasca

Mergi la inceput