Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (19)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

lady,bine ca s-a rezolvat;dar tu cum mai esti cu alaptatul?
intrebare(din capitolul debitez prostii)..voi le luati copiilor temperatura sau o simtiti la mana (atunci cand este),ca ma tot macina cum imi dau seama daca bb are febra (Doamne fereste)

edit:eu nu i-am saltat inca spatarul carutului,caci nu ar mai dormi nici putinul care=l doarme afara


Mamica fericita de fetita cu fundita



Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein

Vladut vrea sa traiasca!Sa-l ajutam si noi!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=168191&nm=Vladut-vrea-sa-traiasca


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Altesa, eu v-am mai zis de scaunul de masa. Il am pe cel de la ikea (e in jur de 100 lei). E PERFECT! Adica e din plastic, dar nu e rigid. Se curata usor, il mut usor de colo colo. Mie mi se pare o prostie sa dai bani multi pe un scaun de masa ca apoi sa stai numai cu carpa pe el sa nu il murdareasca copilul, sau sa il strice.

La inceput cand eram la piureuri am folosit la masa borcanelele gradate de la avent (au si capac si daca plecam pe undeva erau perfecte, nu cirgea mancarea). Dupa un an cand am trecut la mancare adevarata am luat si farfurii, castroane, pahare, cani (din portelan. Rar mai folosesc plastic).

Scaun de masina. Sfatul meu e sa mai astepti. Chiar daca sunt categorisite dupa kg, conteaza si varsta copilului, pozitia lui in scaun si mai ales la directia de mers. Esti dispusa sa il asezi cu fata spre directia de mers? E mult mai safe cu spatele.

Steamer nu am si nu voi lua.

Cel mai practic pt blenduit e un mixer d-ala de mana, vertical. La blender nu poti face cantitati mici de mancare.

Lingurite. Am multe. Alea de la avent sunt mai inguste, mai potrivite pt astia mici. Mai am unele care isi schimba culoarea cand e prea fierbinte mancarea (o porcarie, sunt inutile). Apoi mai am unele, de la ikea, un set de lingurite (10 parca. 5 mai mari 5 mai mici). In rest le foloseste pe astea de inox

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Cadita pt ce mai cumperi? Maine poimaine sta in fund. Apoi cand sta in picioare il muti in cada mare.

Te cred ca esti entuziasmata sa cumperi chestii pt bebe, dar multe sunt cheltuieli inutile. Daca as fi avut si eu pe cineva sa ma invete..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia spune:

Mai fetelor, m-ati inebunit cu curele voastre de slabire cu ciocolata!! Si eu tot incerc, dar la mine nu functioneaza deloc!!

Suzieq, ce ai cu oalele de inox?

Altesa, as veni la Kidex doar sa te cunosc, dar inca am muncitori in curte si sunt consemnata la domiciliu
De scaun de masa as zice inalt, cu masa lui, dar detasabila sa il poti pune si la masa daca vrei. Masa lui e importanta ca poti sa-l mai lasi sa se si joace acolo, cu acuarele de exemplu cand mai creste si nu-ti faci griji ca se murdareste. Parerea mea.
Cu storcatorul asa am zis si eu si mi-am luat varful de line de la Philips, sunt super multumita de el.
Steamer - nu ma pricep, o sa ma inspir din ce zic fetele, ca vreau si eu. Blendere am vreo doua, dar o sa imi iau unul de la Moulinex, alea mi se par cele mai faine.
Nici Tudor nu mai incape in cadita, dar il pun pe suport si direct in cada, ma cam doare spatele, dar am zis ca nu ma mai aglomerez cu inca o cadita.
Recipiente eu am de Avent, de pe vremea Sofiei, ca la ea am congelat cred ca 3l de LM si l-am aruncat pe tot ca nu a vrut fata mea nici o gura! Prin urmare acum am doar vreo 500 ml congelat si multe recipiente goale Dupa diversificare am folosit recipientele cand plecam undeva. Chiar si in concediu am plecat cu mancarea congelata pentru cateva zile.
Lingurita de silicon moale si adanca.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

M-am indragostit de steamerul cu blender de la Beaba si pana la urma l-am comandat, dar va veni peste vreo doua saptamani. Ma costa o mica avere dar sper sa-l pot folosi macar doi ani.
Alice, scaunul asta ieftin de la Ikea din ce material este? Si este pliabil?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

E din plastic si nu e pliabil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ursulet33 spune:

[quote]citat din mesajul lui Letitia

Mai fetelor, m-ati inebunit cu curele voastre de slabire cu ciocolata!! Si eu tot incerc, dar la mine nu functioneaza deloc!!

pai exact asta e problema, nici la noi nu functioneaza

apropo de cumparaturi, nu pot sa-mi dau cu parerea ca sunt la prima odrasla, dar eu personal m-am hotarat sa nu mai cumpar chestii inainte de a avea nevoie de ele... am cumparat monitor video pe care nu-l folosesc si incalzitor de biberoane in conditiile in care alaptez. Oar atunci cand ii mai suplimentam Iuliei masa, mai degraba as fi avut nevoie de ceva sa raceasca biberonul mai repede, nu sa-l incalzeasca...deci de acum nu mai cumpar decat daca constat ca nu ma pot descurca altfel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

altesa uite ce am eu si ce folosesc eu acum la diversificare:
- recipiente am de la Primii Pasi, asa cum zicea si Lady...am luat mai multe lingurite si cea pe care o folosesc mereu este una tot de la Primii Pasi, este din silicon, f moale, e colorata, un albastru asa turcoaz, adanca... ( alea plate nu am ce face cu ele...doar sa-i dau mai incolo mancaruri mult mai solide...dar cred ca nici atunci )...ii place f mult lingurita aceea...mie mi se pare f utila..mi-e usor sa numar cate lingurite ii dau...jumate..sfert...si e usor de papat din ea...a luat de la farmacia Sensiblu de unde iau mereu pt fetita vigantolul, si alte medicamente...nici la targ nu o iei mai ieftin cred...eu si totu ne-am facut fiecare cate un card la ei ..cardul pt mamici si bebei, copii....ai reducere la ei si mie mi se pare f ok..la Donna te sparge frate...nu mai intru acolo in veci!!!cred ca am dat pe ea 4, 5 lei parca...cu reducere...recipiente am tot de la Primii Pasi...si de la Beaba...pusesem eu ochii pe recipientele alea..sunt supeeer.ca sunt si gradate...sunt de 150 ml si 300 de ml...sunt f bine gradate...se sterilizeaza..sunt gen Avent...au capace ermetice..se pastreaza f bine hrana..astea au fost cele mai scumpe recipiente la care am zis ca hai sa iau..am luat un set cu 90 de lei patru recipiente...se gasesc si separat..dar nu toate farmaciile au....
-blender ..eu am unu de la soacramea primit...dar fetelor nu cred ca ne trebuie..pt ca noi acum le dam putina papa...mai tarziu incolo..asa am vrut si eu s dau prin blender..dar ce sa dau..doi morcovi?...si am zis ca acum pana ajung sa-i dau piure de legume( ca acum ne obisnuim cu zeama)..ii dau asa prin sita...am strecuratoare..si pisez cu lingurita..si sa vedeti ce frumos iese pireul..am facut experimentul sa vad daca ma descurc si e f bine si usor...k la inceput tre sa pisezi prima leguma..si sa-i dai cate o lingurita progresiv...
- iar sucul ii voi face cu storcatorul mei obisnuit...am de ala mai mare, mai voluminos..de-mi fac eu sucuri...am zis ca beau ca de-acum beau iar...sunt nevoita cu fetita...e mai greu de spalat dar ce sa facem...nici spatiu nu mai avem sa iau unu mai mic...e Rohnson...e bun.isi face treaba...
- scaun de masa..am gasit unu ieftin de la Primii Pasi..era oferta la Auchan...1 mil si ceva...nu l-am vazut..sotu l-a luat...si nu am apucat sa-l desfacem..stiu ca e inalt...si cam atat...oricum nu-l folosim acum..ii dau sa pape in balansoar...

- georgia..noi cred ca o singura data i-am luat temperatura rectal...pana acum am pupat-o asa pe frunte.am tinut buzele pe fruntea ei si nicioadata nu am simtit nimic in neregula..
-ai dreptate Alice cu murdaritul scaunului..nu vreti sa stiti cum face Ilinca...pana acum era cu mainile pe el..mai intai la gura ca de..vroia si ea sa tina lingurita nu cumva sa nu-i cada...si fetelooor...se manjeste de la gura pana in cap..si nu exagerez..ma apuca toate alea...la un mom dat are toata fatza manjita...si nu ca nu inghite...isi baga degetele in lingurita si la un mom dat si le peste fatzuca...aseara facuse de comanda balansoarul...a trebuit sa-l curatam...de azi dimineatza i-am pus un scutec de ala mare Dalin..acu astept sa se usuce baveticile..am luat de alea cu plastic..ca-si face praf hainele...asta e iarasi comedie cu hainele...ajung sa spal la 3 zile...si daca ii este si foame copilului..pfff..tre sa tii tare de borcanel ca acu il vezi in aer.....nu e usor cu diversificarea...ma rog sa am rabdare...sotul nici nu se baga la asa ceva...numa knd o vede toata de balute, sau cand regurgiteaza sau cand da papa pe ea...isi pierde rabdarea.....
- fetelor..spor la cumparaturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

ursulet, incalzitorul de bibe o sa il poti folosi cu succes sa ii incalzesti piureul, deci pana la urma scoti investitia. Si monitorul de ce nu il folosesti?


Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010 si Natalia Ioana - 06.02.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Georgi-am lapte, s-a reglat productia!

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput