Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (19)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Bulinuta, mi s-a strans inima pentru tine si pentru Rares. Puiul mic, Doamne ajuta sa-si revina cat mai repede sa nu se mai chinuie.

Altesa, noi nu mergem la Kidex ca suntem in lunile fara indemnizatie deci bate un vant pe la noi prin buzunare..... ceva de speriat.

Aerlilian, m-am indragostit de scaunul de masina de care ne-ai zis si o sa economisesc sa il iau sau il cumpar cand vin banii. Nu vreau sa ma arunc acum si dupa sa chitai ca raman fara. Noi asa ne-am organizat dar avem doua nunti si a mai trebuit sa platim si locul de veci al socrului meu si asta ne-a destabilizat putin. Putin mai mult de fapt. Dar eu sunt optimista si apropo de asta Ursulet am decis ca daca tot mananc ciocolata atunci sa o fac cu raspundere si maturitate respectiv mananc numai produse Milka ca au o promotie acum si tanjesc la aia 10000 euro din premiu. Desi stateam aseara si faceam un calcul ca na belea, nu ajung nici aia la cate vrem sa facem ca al meu si-ar lua moto instant si mai avem terasa de refacut, de schimbat scara interioara, in fine, o lista intreaga.

Mamica de grasunel Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

neatza!
va povestesc aventurile noastre:
sambata si duminica mandra prezinta febra 38.7-38.5 care scade la antitermice, insa creste la loc dupa ce efectul trece si diaree. duminica sun dr, care imi spune ca nu o poate vedea decat luni si decid sa merg la spital. la spital un dr destul de in varsta o controleaza la ochi, fat, nas, plamani si-mi spune concluzia "febra asta pregateste ceva!". ma trimite acasa cu antitermice (ce-i dadusem si eu). luni febra se mentine si merg hotarata la dr mea, care la examinare observa gatul rosu si-mi da antibiotic+probiotic si smecta+hidrasec pentru diaree. incepem tratamentul si marti febra scade imediat, insa apar pe abdomen si gat niste pete mici. marg din nou la dr care intrerupe tratamentul si concluzioneaza ca e roseola infantis, o boala a copilariei contagioasa... fara tratament trece in 4 zile si fata capata imunitate toata viata.
citesc paginile din urma si dupa aia revin



mutatia heterozigota a A1298C si C677T
tratment: clexane 0.4/zi, femibion 2, cetebe, magne B6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia spune:

Buna dimineata fetelor!

Bulinutza, saracutul Rares! Si Sofia a avut Salmonela de la un ou moale mancat intr-un restaurant cu pretentii... dar nu a facut o forma atat de urata, doar scaune diareice si febra. Sanatate multa!

Adc, ma bucur ca sunteti bine! Si eu am plecat cu Sofia din spital pe semnatura, asa ca iti inteleg stresul...

Denisa, vreau si eu reteta cu sfecla, mai ales ca am niste sfecla in frigider si nu stiu cum sa o prepar. Si felicitari pentru maseluta, sunteti primele din odisee care au dintisori si nu v-ati incurcat, ati inceput cu o maseluta!!
Iar apropo de locul vaccinului, leacul cu o felie de lamaie il stiam eu. Sanatate multa nepotelei!!

Nicole, eu una nu sunt pro Baneocin pudra la copiii asa mici, pot inspira praful ala si cica nu face bine deloc (cel putin conform pediatrului meu). Dar probabil ca folosit cu masura nu e asa grav. In caz de iritatii eu i-am dat cu bepanthen, dupa ce am uscat bine. E drept ca nu am avut forme urate. sa treaca repede

Georgia, pleaca fratele meu pe 4, dar nu cred ca despre el intrebai . Eu plec pe 24 si tot am emotii...

Bravo Tudor de Ileana!! 250 ml!! Asa da!

Fetelor, eu nu prea cred in retete inainte de 2 ani... Sofiei nu i-am dat zahar inainte de varsta asta si a avut cam acelasi meniu, orice variatie mi-a fost respinsa cu indarjire, asa ca nu am insistat.
Si acum e destul de reticenta la lucruri noi. Nu ii plac cartofii prajiti, de exemplu, ii prefera piure cum a mancat de la inceput; nu mananca peste pane, doar fiert sau la gratar si multe altele. Si are aproape 5 ani.

Ma duc sa fac un dus cat mai doarme feciorul!
O zi buna si uscata sa aveti!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

kraluca sa nu te sperii...arata foarte urat boala asta...cred ca am poze pe undeva sa iti arat cum era saracul rares dar nu lasa nici un fel de urme , nu o manaca, ii trece in 3-4 zile si va fi ok...

bulinuta mamica de bulinel dragutel Rares Ioan (19.07.2006 - 9:37) si de viforel Filip Andrei (10.02.2012 - 11:55)

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze

EDIT: scuze kraluca 3-4 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Bulinutza Multa putere!

Si mie mi-e asa teama cu bolile astea luate de la gradi.....Dar n-avem incotro..

La multi ani Robert si Antonia!!

Eu sunt tot racita si nu ma lasa deloc durerea de cap. Filip a mancat pitin ieri, adik 2 bib de 130 ml cu cereale si 2 portii de san. Atat.

Fug, ca s-a trezit..Revin

Alina mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008) si Filip-Andrei(14.01.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Bulinutza, ai scris bine nr. zilelor? Sa nu se sperie intr-adevar Raluca...
Letitia, nu m-as bucura foarte tare... A fost dupa 5 ore de nemancat iar astazi a facut din nou kk verde si a mancat putin. Habar nu am ce poate fi, maine merg cu el la medicul neonato-pediatru cu care am nascut. Altfel...in perioadele in care nu doarme (pt ca doarme foarte mult!) e vioi si chiuie de mama focului, lucru care parca iar nu-mi place... Sunt niste chuiuturi pana la tipat, dar cu zambetul pe buze. Deci sigur nu-l doare nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

Citat:
citat din mesajul lui aerlilian

Altesa, imi pare rau ca nu ai retinut, chiar iti dadusem un raspuns elaborat. Il caut si il repostez.
Bulinuta, dar se vindeca, nu? Se face un tratament corespunzator si isi va reveni copilul, nu?
Amelia, voi cum sunteti, e bine Cristi?
Noi...de la ora 17 de cand a mancat, mi-am propus sa nu-i mai dau decat dupa baita. Adica la ora 22. Mi-a mancat copilul 250 ml. Nu mi-a venit sa cred ca a trebuit sa-i suplimentez. Doamne ajuta, sa-si revina. Oricum, stam bine de tot la greutate (8400 gr).

Mamica lui Tudor
http://community.webshots.com/user/aerlilian?vhost=community


Cum l-ai facut sa reziste atat?
La noi cand i se face foame si nu-i dau mancare tipa de se aude din strada.

La multe lunite frumoase si sanatoase!
Robert Stefan bulgaras de ica7
Antonia-Cristiana bulgaras de Nicole1980

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Aerlilian, e posibil sa fie verde de foame dar daca ia in greutate poate fi verde de la aerul pe care-l inghite cand mananca.
Nu cred ca-ti mai aduci aminte dar si eu eram stresata ca Matzalicul facea verde smarald la inceput. I s-a dus insa cand am schimbat laptele si nu a mai fost constipat. Acum insa, daca in loc de doua ori pe zi face i singura data si se agita si se joaca cu biberonul si-l aud cum intra aer iese mai inspre verde.

Mamica de grasunel Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Miha, nu am apucat sa-ti scriu, nu treci si prin Bucuresti sa ne vedem?

Pupa pisicuta Iris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dari_nanau spune:

Bulinutza, multa putere si sanatate lui Rares!

Amelia . Ma bucur ca sunteti mai bine.


Mergi la inceput