Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (68)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irip spune:

anabel, stiu ca salexa a mai dus-o careva sapt, dar ea avea colul de 2 cm. nu stiu ce sa zic...

33 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

irip, nu mai stiu: tu la polizu mergi maine? daca da, tine-te de capul dr sa te puna intr-un pat din ala saltat pe caramizi. eu cred ca si pozitia trenedelenburg ajuta mult la col, adica ia presiunea de pe el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

balanta_tm, la polizu merg. sigur in pat de ala ma va pune...

33 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Irip, col deschis e mult mai grav decat col scurtat
Si chiar daca se deschide poti sa o mai duci mult si bine. Eu am o buna prietena care la al treilea copil a avut col deschis din sapt 35 si a continuat sa duca viata obisnuita in continuare- condus, avut grija de doi copii de gradinita, facut piata, nu a luat nici macar un no spa si a nascut la 39 sapt, asta in conditiile in care mai avea la activ 2 nasteri

Cum facem sa avem si noi vesti de la tine?

Ganduri bune nenumarate trimitem catre tine si multe incurajari


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Irip si eu stiu ca mai periculos colul deschis decat scurt.

poate ne dai nr tau de tel prin mesaj privat sa mai aflam vesti de la tine, asta dc nu te deranjeaza.

stai linistita e mai greu cand nu esti in patul tau dar trebuie sa induram ca sa le fie lor bine.

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Doamne ajuta pe toate mamicile si pe toti bebelusii!!! o sa am acces la internet si o sa stam la palavrageala pe forum ca sigur ma voi plictisi. sper sa ma mai plictisesc vreo 2 saptamani macar

33 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Suuper, te asteptam cu vesti! Promitem ca nu te lasam sa te plictisesti, si stai tu linistita ca nu nasti in iunie, mai stau nitel la caldurica bebeii, ia sa vezi.



Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

Balanta felicitari pentru col.

Irip nu te speria, colul deschis este mai grav decat colul scurt. Eu l-am avut la internare de 1,5 cm si deschis. Patul pe caramizi m-a ajutat 3 saptamani. Ai internet si o sa treaca timpul repede. Eu preferam sa mai stau pe patul cu caramizi decat sa ma chinui 2 saptamani pe acolo. La colul deschis si scurt ai avantaul ca daca nasti normal nu treci prin travaliul lung si chinuitor. Copilul este pe teava si iese rapid. Daca o sa te interneze la etajul 2 sa ceri la salonul 7, este singurul salon de pe etaj renovat, este asemator cu rezervele.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

IRIP, tinem pumnii sa mai rezisti un pic! Dar deja la cate saptamani ai, totul va fi ok!!! Trebuie sa ai credinta!

Nu mai stiu care dintre voi m-a intrebat despre carucior: am ABC DESIGN Zoom. L-am luat 3 in 1, dar va recomand varianta 2 in 1, adica scoici + scaune sport. Scoicile le poti folosi de la 0 luni pana la 11 kg. Pentru a le putea pune pe cadrul caruciorului, ai nevoie de adaptoare, care ti le vand separat cei de la ABC DESIGN. In afara de plasa de tantari (universala pentru ladouri), eu nu am mai luat alte accesorii la carucior.
Din cate stiu eu, scoici cu isofix nu exista, exista scaune de masina cu isofix. Exista diferenta intre ele: scaunul de masina nu-l poti monta pe carucior. Si eu sunt maniaca la capitolul siguranta, cu atat mai mult cu cat noi suntem cam plimbareti, asa ca am dorit maximul de protectie ptr. copii, chiar daca asta a insemnat un pret mai mare. Pentru acest motiv, am ales scaunul de masina de la CYBEX, modelul cu isofix: http://www.bebebliss.ro/cybex-scaun-auto-pallas-fix.html
Anu trecut insa, cand copiii aveau 3 luni jumate, ne-am deplasat pana la Mamaia 900 km, iar ei au stat si dormit fara probleme in scoici. Sincer, eu una nu stiu cum m-as fi descurcat cu ei fara scoici. E super simplu atat la plimbare, cat si cand mergi undeva. Sta copilul acolo, poti sa-i dai si sa manance, sa se joace, te vede tot timpul...Ahhh, era sa uit! Eu am folosit scoicile pe post de scaun de masa la inceputurile diversificarii, la 4 luni intrucat la acea varsta inca nu se pun bebeii in funduletz, in scaunul special. Stiu, exista scaune cu masuta de mancat potrivite de la 0 luni, dar daca ai scoica, nu se justifica investitia enorma pentru o astfel de masa cu scaun http://www.shopspider.ro/chicco-scaun-masa-polly-magic---pret--prod323967--cat444--dis69.html
Era o mamica ce spunea mai demult ca ea adormea copiii in scoica, leganandu-i, iar mai apoi ii muta in patut.

Recomand asadar, indiferent de tipul de carucior pe care doriti sa-l achizitionati, sa cumparati scoici care se pot pune pe cadrul lui, va fi super simplu in multe situatii. Unde mai pui ca daca mergi la plimbare pe jos/cu masina pui copilul in scoica in apartament/in casa, apoi il bagi asa, cu totul, in masina, fara alt taraboi.

Va pe toate!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

neatza.

Balanta, doar 12 kg in 31 de sapamani? Extraordinar! Eu am pus 9 kg in 21 de saptamani, in conditiile in care nu am avut restrictii de a sta in pat. Ma bucur pt tine.

Irip, imi pare rau ca-si face de cap colulul tau. O sa fie bine!

Mammarutza, f utile informatiile tale. Multumesc

Noi am fost ieri la psiholog. Stiti ce mi-a spus? Sa mananc ciocolata. Din cauza dietei (medicul de familiei m-a bagat la dieta din cauza ficatului iar ginecologul imi spune sa am grija cu greutatea) am exclus dulcele. Rezultatul? Depresie. Inteleg rationamentul si nu-mi vine sa cred ca nu m-am gandit la asta . Ma bucur ca nu e ceva mai grav.

Va puup

+ 20 Tudor si Stefan

Mergi la inceput