Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (68)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Neata fetelor,

sunt obosita caci nu am inchis un ochi. ca niciodata cei mici s-au foit toata noaptea. fetita care e in placenta anterioara s-a miscat incredibil de mult. nu am simtit-o pana acum atat de bine ca azi noapte. m-am instalat, am recoltat analize si am facut testul non stres care e mai mult stres k a trebuit sa stau p spate si nu pot... va pup si va tin la curent. il astept pe dr. poate imi face azi si o eco mai detaliata.
aaa, nu lasati pe maine ce puteti face azi, in sensul de a avea pregatit un minim de bagaj. mie mi-a prins bine.
eu am luat 17 kg, in talie am 104. probabil k nu voi mai lua mult. primesc complimente k doar burtica e d mine...

33 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Neatzaaaa

Mmammarutza, eu te-am intrebat de abc, multu mult pt toate info.
Balanta, chiar ca stai fff bine cu kilogramele. Eu am 7.5 in plus, Anne te urmez indeaproape. Cat despre ciocolata, eu m-am autodenuntat ca manunc cate una deodata, deci sunt plina de serotonina. Noroc ca in mod obisnuit nu tinem dulciuri in casa.

Irip, de emotii nu ai dormit. .. Incearca sa te linistesti, ca o sa fie bine bebeii.te-ai cazat, ai pat de-ala rasturnat? Eu in talie am deja 96, vin din spate cu putere.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

inca nu am patul ridicat. il astept pe dr. sa vad ce prescrie. mi-ati facut pofta de ceva cu cioco. poate face balanta cinste cu o briosa. balanta, ce zici? o briosa si un capucino?

33 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Irip, care va sa zica o sa pui la cale un dezmat gastronomic la tine in salon



Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

irip, azi nu avem briose, doar gogosi cu nutella. iti trimit una, ca cealalta imi ramane mie .
pt non stress test m-a chemat si pe mine (saptamana viitoare), dar nu am sa merg.

anne, ma gandisem si eu la varianta cu nasterea in ungaria, dar din cauza situatiei cu colul nu ma incument sa caut dr si maternitate (in sensul ca nu am merge acolo orbeste, as vrea sa vad maternitatea si, mai ales, dr, daca imi inspira sau nu incredere).

fetelor, nu stiu cum de nu m-am ingrasat mai mult, fiindca mananc destul si, din pacate, si multe dulciuri (dar mananc si fructe, lactate, legume si mancare gatita - zilnic).
eu de obicei am un metabolism tare tampit, adica asimilez tot ce mananc. niciodata nu am fost slaba, nici macar in generala sau liceu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Salexa, hai ca mi-am amintit, alkarom se numeste, daca dai cautare pe google gasesti siteul lor si spun si de magazinul de desfacere de pe str. sebastian (intre parc si intersectia cu calea Rahovei)

Irip, imi pare rau ca s-a intamplat asa, dar gandeste ca mai ai putin si va fi bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Ralu, multumim de link, l-am salvat.

Apropo de mancare, sa va zic. Dr mea nu ma cearta pt kg, ea ma cantareste mereu. Am observat de ex ca am tendinta de a pune cam un kg la 2 saptamani ceea ce e cam multisor, insa ea zice ca modul in care asimilam e diferit de la persoana la persoana.
In schimb, are o chestie la care tine f tare, adica respectarea unor principii sanatoase de dieta. Din cauza ca in sarcina se modifica cu totul metabolismul glucidelor vrea sa incerc sa ocolesc alimente cu indice glicemic ridicat - un fel de regim montignac, dar mai usor, adica se permit abateri din cand in cand. Pentru ca m-a parat al meu sot ca mananc cartofi prajiti mi-a atras atentia sa mai renunt la ei si sa ii mananc doar in mod exceptional, cand si cand. Mi-a povestit si de testul de diabet gestational, mai am pana il fac, trebuie sa incerc sa fac un efort constient sa mai reglez dieta pana atunci.eu nu pot spune ca sunt o pofticioasa, nu rontai si nu mananc dezordonat, intre mese, dar si cand scap in alimente mai putin permise... Sa te tii


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

balanta, testul e o porcarie. eu am pe tel o aplicatie prin care pot asculta bataile inimii copiilor. e o chestie f moderna si nu treb sa stau pe spate sa mi se contracte burta. am numai fete cuminti in salon. vreau sa fie mai vorbarete k ma plictisesc.
e buna si gogoasa cu nutella


33 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Irip ce aplicatie e aia?


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Brigit, apropos de cartofi prajiti ...mmm .. si eu scapam pana am citit niste articole in engleza ca cei care apuca sa incolteasca putin, sau sunt un pic verzi la coaja, contin o substanta nociva (solanina) in special pentru bb in sarcina, asa ca m-am cam lecuit de ei :) chiar daca puteam manca din cei noi...
Am descoperit insa graul bulgur :)

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
13+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput