Lista Gradinite bila alba /bila neagra - sect2 (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

Jude, poti sa-mi spui de ce ai ales Kinder Club? Si eu sunt in cautarea unei gradinite pentru baietelul meu.Am vazut o gramada de gradinite in zona piata muncii, vatra luminoasa, dar sunt inca nehotarata. Ce te-a facut sa alegi aceasta gradinita?Multumesc


www.motociclism.ro/forum/index.php?showtopic=609325" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

toate bilele negre pentru FirstSteps din sectorul 2!

--------------------------------------------
Marina30+ & ANA SOFIA (05.08.08)
--------------------------------------------
Copil crescut din suc de morcovi--------------------------------------------Mami Marina's blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jude spune:

Kinder Club am ales cumva avand experienta Mara-Maria si facand o comparatie si mai ales, Kinder Club apropiindu-se mai mult de criteriile de educatie pe care le vreau pentru pitica mea, am ales aceasta gradinita.

La Kinder Club, activitatea pare mai organizata, exista reguli, respect, autoritate si activitati specifice varstei. Copiii de varste diferite nu sunt amestecati, cadrele didactice sunt de specialitate, salile sunt spatioase, micul dejun contine feluri de mancare pe care si eu i le dau acasa, respectiv cascaval, oua, suc de fructe etc. Limba engleza chiar se preda de catre o persoana calificata, diferita de educatoarea de la grupa, nu fac numai poezii si cantecele in lb angleza, asa cum se practica la alte gradinite care functioneaza dupa lozinca ''predare in lb engleza''.

Eu am dat-o pe fetitza mea tarziu la gradinita, respectiv dupa 5 ani, iar la Kinder Club am gasit putin timp de joaca propriu-zisa si mai mult timp pentru pregatirea pentru scoala. Eu asta cautam si aici, Doamne ajuta, se pare ca am gasit.

Daca mai are cineva nevoie de informatii, sunt aici. :-)

Toate cele bune,

Jude

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nomicos spune:

Jude, poti sa-mi spui parerea despre gradinita Angels Academy?
merci,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaefc spune:

Puteti sa-mi dati detalii despre gradinitele Iannis si Arlechino?
As vrea sa-mi dau fetita, care nu are inca 2 ani, la o gradinita/cresa particulara din zona si as vrea sa aflu mai multe despre cresele respective.

Multumesc mult!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jude spune:

La Angel's Academy ... sa va spun drept, nu mi-a placut mirosul cand am intrat in gradinita. E drept ca am fost invitata la ora 18:00, cand copiii erau la sfarsit de program si era o nebunie si o transpiratie generala :-). Insa ... in baie mirosea urat, iar senzatie de casa nearisita am avut-o pana la final, desi am fost plimbata prin toata ungherele.

Nu mi-a placut aspectul fizic al educatoarelor, care va spun cat se poate de sincer, nu stiu cat de cadre didactice erau cu adevarat. O persoana cu o dantura precara si cu lipsuri dentare parca n-as vedea-o in fata clasei, educand niste copii ...

Contrar a cele spuse mai sus, la gradinita unde este acum fetitza mea, la ora 18:00, daca intri, ai impresia ca se doarme, copiii continua sa aiba un program chiar si dupa somnul de dupa-amiaza. Li se citesc povesti sau sunt antrenati in alte activitati recreative. Nu auzi urlete si nu este debandada, asa cum am intalnit la aceeasi ora pe la alte gradinite.

Despre Arlechino, nu stiu sa spun prea multe, pentru ca am tatonat terenul din exterior. Mi s-a spus foarte clar din partea unei bunici care iesea din gradinita, ca locurile la grupa mare sunt deja ocupate in numar de 17, ceea ce mi s-a parut mul pt o gradinita particulara, iar daca imi doresc cu adevarat sa-mi dau fetitza acolo, ar trebui sa 'vorbesc' cu Dna Director, ca poate se mai poate 'rezolva' ceva... Am eliminat din start aceasta abordare, plus ca am inteles ca spatiul lor este destul de mic, in incinta gradinitei.

La Iannis nu am fost, pentru ca fetitza mea are 5 ani si jumatate si din cate stiu acolo se merge in principal pe grupe de copii mici. Pentru fetitza ta, ti-as recomanda sa incerci La Pitici, mi-a placut tare mult abordarea Dnei Directoare, insa nu aveau decat grupe de pitici acolo.

Sper ca v-am fost de folos. Sunt parerile mele, strict personale. Merita vazut si rumegat de catre fiecare. Perceptiile pot fi foarte diferite.

Numai bine,

Jude

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaefc spune:

Multumesc mult, Jude!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amali spune:

Imi puteti da informatii despre gradinita Bell? Poate are cineva copilasul acolo si imi da o parere 'din interior'.

Multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Stiti ceva despre gradinitele Pupaza din Tei si Fluturasilor din zona Carrefour Colentina?

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Pupaza din Tei am vazut-o azi. Poate foloseste cuiva.
La parter grupa mare. La etajul 2 grupa mica. Dormitorul de la grupa mica la etajul 1. Sala de mese pentru toti la subsol, in fostul garaj.
De curat era curat.
Salile de clasa cam neamenajate, jucarii cam putine.
O senzatie de improvizatie.
Scarile nu au dispozitive de siguranta pentru cei mici (portite care sa stea inchise, ceva pus in dreptul balustradei prin care se poate cadea.
In curte, jucariile de curte (leagane, balansoare, casute de plastic) adunate toate intr-un loc. Au zis ca nu au apucat sa amenajeze curtea ca si asa a fost urat afara. Vineri si azi a fost minunat afara. Copiii ar fi putut fi scosi. Groapa de nisip nu e groapa de nisip, mai degraba de pamant cu niste dragute de balarii crescute.
Mai cautam...

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput